Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

topspin corect si eficient

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • topspin corect si eficient

    de mult timp exersez lovitura de topspin, dar nu sunt multumit; mingea nu are traiectoria aia curba pe care ar trebui sa o aiba si nici nu sare parca suficient de tare pe masa adversarului; as vrea sa stiu care e pozitia paletei-e mai inclinata sau e dreapta; de asemenea viteza in momentul lovirii-al perierii mingii tre sa fie mai mare?am vazut multe filmulete, dar as vrea sa stiu teoretic cum lovesti mingea atunci cand dai topspin. Multi zic ca tre sa descoperi tu, ca tre sa simti mingea dar eu vreau in primul rand o executie corecta care cred ca e si cea mai eficienta. multumesc
    nitaku septear
    Joola Energy

  • #2
    Re: topspin corect si eficient

    Poi trebuie sa stai putin aplecat si daca esti dreptaci pui piciorul stang in fata iar daca esti stangaci invers,iar paleta trebuie sa aiba un unghi inclinat si cred ca cel mai important este sa simti efectul pe carel ia mingea cand o lovesti.
    BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
    FH:TENERGY 05
    BH:TIBHAR TORPEDO

    Comentariu


    • #3
      Re: topspin corect si eficient

      si totusi contactul cauciucului cu mingea trebiue sa fie unul scurt si rapid iar pentru inceput ar fi mai bine sa incerc sa dau topspin mai inalt si cu o periere mai lunga a mingii? Rog pe cei care cunosc sa scrie cate ceva pe acest topic. Poate nu ma ajuta paleta sau nu stiu
      nitaku septear
      Joola Energy

      Comentariu


      • #4
        Re: topspin corect si eficient

        Cu cit periati mai mult mingia in fața cu atit topspinul e mai bun , cu cit accelerati miscarea la contactul cu mingia ... la fel , daca stingeti un pic presele minerului in momentul lovirii obtineti un topspin mai bun , daca folositi miscarea de incheietura "puanie" iar ajuta .
        La Sovata dl. Fejer a aratat o miscare de topspin putin diferita care iti da posibilitatea sa duci mingia cu aceeasi miscare in mai multe puncte ale mesei , ajutat un pic si de pozitia umarului . E o lovitura curbata de jos in sus . Este explicata intr-un clip pe care il gasiti aici :
        http://www.youtube.com/watch?v=rT1utC5Dic4
        (minutul 3.12')
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: topspin corect si eficient

          multumesc
          nitaku septear
          Joola Energy

          Comentariu


          • #6
            Re: topspin corect si eficient

            alte sfaturi....mai stie cineva?
            nitaku septear
            Joola Energy

            Comentariu


            • #7
              Re: topspin corect si eficient

              sfatul nr.1 : antrenament
              sfatul nr.2 : antrenament
              sfatul nr.3 : antrenament
              sfatul nr.4 : antrenament
              Si ma opresc aici... deocamdata!
              DHS Hurricane King
              XIOM Vega Pro 2.0
              XIOM Vega Pro 2.0

              Comentariu


              • #8
                Re: topspin corect si eficient

                de acord, dar totusi teoria inainte de practica
                nitaku septear
                Joola Energy

                Comentariu


                • #9
                  Re: topspin corect si eficient

                  mana sa se deplaseze in sus cand lovesti mingea, incearca sa lovesti mingea la punctul maxim pe traiectorie, foloseste fețe moi pentru a simti mingea in paleta, loveste mingea in fata corpului, nu in lateral, indoaie mana din cot daca vrei un top spin scurt si rapid sau schimba centrul de greutate de pe un picior pe altul pentru un top spin puternic si cu mult efect, cu cat vine mingea cu mai mult top spin de la adversar, cu atat trebuie sa faci miscarea mai spre fața, daca adversarul pune block sau da backspin trebuie sa dai mai in sus.
                  cu cat impingi mai spre fața, cu atat mingea va sari mai jos din masa, si vice versa, daca faci miscarea mai spre sus (mai lob) mingea va sari mai sus din masa si adversarul o va lovi cu rama paletei
                  cand dai top spin corect, mingea se curbeaza in jos, spre masa. pe masura ce dai top spin din ce in ce mai bine, poti ajusta incheietura si miscarea pentru a adauga side spin, iar mingea se va curba spre stanga si jos sau spre dreapta si jos
                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: topspin corect si eficient

                    multumesc
                    nitaku septear
                    Joola Energy

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: topspin corect si eficient

                      Domnul Konnerth arata o miscare cu paleta deskisa - un fel de capac liftat daca pot zice . Este un topspin clasic.
                      Parerea mea este ca in jocul actual in care materialele sunt foarte avansate si viteza crescuta este mai potrivita o abordare mai "kinezeasca" cu paleta mai inkisa si o pozitie mai joasa a corpului , contactul cu mingea facandu-se kiar la nivelul umerilor in cazul unor retopspinuri.

                      Daca se observa in filmuletul de mai jos se vede ca mingea e tinuta jos si miscarile sunt destul de inkise si spre fata.
                      http://www.youtube.com/watch?v=z9EFr5YVmGE
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: topspin corect si eficient

                        alte opinii?
                        nitaku septear
                        Joola Energy

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: topspin corect si eficient

                          daca nu poti inca sa dai topsin cu efect, atunci trebuie sa lovesti mingea in cadere. stai la semidistanta de masa si lasa mingea sa cada , incearca doar sa mangai mingea si nu sa o lovesti , miscarea trebuie facuta de spate-jos inspre sus-fata , paleta sa se opreasca in dreptul fruntii. trebuie sa lovesti mingea cu zvac. la inceput viteza trebuie sa fie mica ea crescand pana la foarte mare iar in momentul final trebuie sa opresti paleta la frunte. nu uita , mingea trebuie lovita in cadere si incearca sa obtii o traiectorie cu bolta , chiar daca la inceput bolta este foarte inalta , dupa ce ai obtinut-o poti sa o perfectionezi. sper ca ai inteles ceea ce am incercat sa explic

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: topspin corect si eficient

                            multumesc
                            cu alte sfaturi sau filmulete mai poate cineva sa ne ajute
                            nitaku septear
                            Joola Energy

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: topspin corect si eficient

                              http://www.youtube.com/watch?v=ZA74UCFmru0
                              Lemn: Xiom Solo
                              FH: Joola Rhyzm-P
                              BH: Joola Maxxx-P

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: topspin corect si eficient

                                http://www.youtube.com/watch?v=nakguFA9uxc
                                sunt o gramada de filmulete acolo pe pagina cu asta
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: topspin corect si eficient

                                  multumesc mult
                                  nitaku septear
                                  Joola Energy

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: topspin corect si eficient

                                    Incearca sa lovesti mingea cu "varful" paletei deoarece ia mai mult mai mult efect decat daca dai cu "mijlocul" paletei.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: topspin corect si eficient

                                      Postat în original de Mar93ian
                                      Incearca sa lovesti mingea cu "varful" paletei deoarece ia mai mult mai mult efect decat daca dai cu "mijlocul" paletei.
                                      Sustine cineva aceasta idee
                                      DHS Hurricane Long 5
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Giant Dragon Talon

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: topspin corect si eficient

                                        Poate in cazul in care atunci cand dai topspin folosesti si o miscare a incheieturii maini dinspre inapoi spre inainte... dar cred ca e mult mai mare riscul sa dai pe langa mingie, sau sa dai cu coltul incercand sa dai cu partea superioara a paletei decat cu mijlocul...
                                        Parerea mea!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: topspin corect si eficient

                                          aceeasi problema o am si eu : nu reusesc sa obtin cruba accelerata spre masa;
                                          Suntem mai multi care jucam,de obicei 2v2 si este cineva mai in varsta caruia ii reuseste de minune lovitura;nu stiu exact daca este topsin,dar reuseste sa dea mingea incredibil de rapid in terenul advers,preluand-o de mai jos de masa ; se observa bine curba in jos pe care o ia mingea;astfel de lovituri as vrea sa reusesc ,dar daca folosesti o tehnica gresita ,incerci degeaba

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: topspin corect si eficient

                                            sau cautati un antrenor.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: topspin corect si eficient

                                              Postat în original de midnight8080
                                              aceeasi problema o am si eu : nu reusesc sa obtin cruba accelerata spre masa;
                                              Suntem mai multi care jucam,de obicei 2v2 si este cineva mai in varsta caruia ii reuseste de minune lovitura;nu stiu exact daca este topsin,dar reuseste sa dea mingea incredibil de rapid in terenul advers,preluand-o de mai jos de masa ; se observa bine curba in jos pe care o ia mingea;astfel de lovituri as vrea sa reusesc ,dar daca folosesti o tehnica gresita ,incerci degeaba
                                              Vezi cum da JO - aia e forma.
                                              http://www.youtube.com/watch?v=ZA74UCFmru0
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: topspin corect si eficient

                                                vezi si aici - e filmarea de jos - trebuie sa "infasori" mingea - si bineinteles sa te lasi mai jos kiar sa lasi un pic mingea sa cada , nu neaparat din punctul maxim.
                                                http://www.youtube.com/watch?v=li7hzthd_JY&playnext=1&list=PL792B928C0DA5 D9E4&index=39
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: topspin corect si eficient

                                                  Eu am mai vazut pe pingskills.com o varianta de topspin.Acolo spunea ca trebuie sa tii antebratul la un unghi de 90 grade fata de brat;in clip aproape intinde mana in unele momente
                                                  Oricum,interesante clipuri

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X