Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cu ce se curata fetele de praf ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cu ce se curata fetele de praf ?

    Buna ziua tuturor acu aproximativ 3 luni vrand sa imi fac o solutie cu care sa sterg fetele paletei deoarece cele profesionale erau destul de scumpe, am citit acest forum si am gasit combinatia de mai jos. Acum ma gandesc daca sa imi schimb solutia sau nu. As dori sa aflu ce contin solutiile profesionale de curatat fetele si ce solutie home made este mai buna.
    Rog pe fiecare sa posteze ce solutie foloseste, sa zica care crede ca este mai buna si isi merita banii.
    O sa incep eu primul: pana acu am folosit o solutie facuta din 50 % apa, 25 % otet si 25 % spirt sanitar.
    Pe parcurs am auzit ca ar fi mai bine sa sterg doar cu alcool izopropilic.
    Mai documentanduma am aflat ca este mai bine sa o stergi doar cu apa in lipsa unei solutii profesionale.
    Acu sunt nelamurit, multi zic "ca de ce sa dea banii pe solutii profesionale care contin si ele spirt cand pot sa isi faca acasa o solutie", si vreau sa aflu o data pentru totdeauna, eu si toti ceilalti care citesc acest forum, care solutie este mai buna, pentru ca toti vrem fete curate, care sa ne tina cat mai mult.
    Vreau sa dezbatem acest subiect cat mai pe larg si cat mai in detaliu ca sa stie tot omu ce solutie sa aleaga.
    Va multumesc !

  • #2
    Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

    In lipsa unei solutii profesionale de curatat fețele, poti sterge cu o carpa moale si umeda care sa nu lase scame. Este deajuns incat sa iti pastrese fețele curate. Daca vrei protectie si revitalizare cauciuc, iti recomand sa folosesti o solutie profesionala pentru curatat si intretinut fețele, de la butterfly, donic, jola, etc... Eu personal folosesc de la Donic, sunt foarte multumit de ea, dar dupa stergeri repetate suprafata feței devine un pic tacky (prababil din cauza substantelor care probabil "hidrateaza" cauciucul). Cel mai bun produs folosit de mine a fost spuma de la BTY, insa si cel mai scump!

    Comentariu


    • #3
      Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

      Solutia de la Xiom + burete cu 2 fete se comporta foarte bine pe fete de generatie noua.
      Cand am folosit BTY fetele tenergy au devenit lipicioase.
      TsE

      Comentariu


      • #4
        Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

        am descoperit o solutie ce nu face fetele lipicioase si le curata eficient este vorba de Elina Clean e o solutie de bucatarie dar e foarte eficenta pt fetele paletei


        Comentariu


        • #5
          Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

          Postat în original de Claudiu84
          In lipsa unei solutii profesionale de curatat fețele, poti sterge cu o carpa moale si umeda care sa nu lase scame. Este deajuns incat sa iti pastrese fețele curate. Daca vrei protectie si revitalizare cauciuc, iti recomand sa folosesti o solutie profesionala pentru curatat si intretinut fețele, de la butterfly, donic, jola, etc... Eu personal folosesc de la Donic, sunt foarte multumit de ea, dar dupa stergeri repetate suprafata feței devine un pic tacky (prababil din cauza substantelor care probabil "hidrateaza" cauciucul). Cel mai bun produs folosit de mine a fost spuma de la BTY, insa si cel mai scump!
          Si eu folosesc solutia de la Donic si nu mi se pare ca devin fetele lipicioase...
          (parere personala)
          DHS Hurricane Long 5
          FH: Tenergy 05
          BH: Giant Dragon Talon

          Comentariu


          • #6
            Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

            sau cu scuipat am vazut ca multi folosesc

            Comentariu


            • #7
              Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

              In timpul jocului intr-o sala prafuita, merge sa iei cu palma transpiratia de pe frunte, sa o intinzi pe fete si apoi sa stergi de haine ...asta ca sa nu pierzi efectul la serve s.a.m.d.
              Dupa joc, la cat costa o solutie profi (10-15 lei) si te tine un an...nu te chinui cu otet, spirt, sau alte substante...comanda la dl. tibi un spray donic si iti garantez (de 2 ani folosesc) ca nu afecteaza calitatile fetelor .
              lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
              FH Donic Slice 1.5 mm
              BH TT Master Insider 0.6 mm

              Comentariu


              • #8
                Re: Cu ce se curata fetele de praf ?

                Apa cu sapun + laveta piele caprioara (de la raionul auto, ca la spalatorie).
                Solutia este testata cu succes pe cauciucul rolelor de imprimanta. Pe paleta asamblata o folosesc doar de aprox. 1 luna. Pana acum este OK.
                Alcoolul nu este prea bun pentru cauciuc, accelereaza procesul de imbatranire.
                Se mai poate incerca si solutie lichida de spalat vase diluata in apa. Eu asta folosesc la hainele cu GoreTex.
                Donic Waldner Dotec AR
                Donic Acuda S3

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X