Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

    In AGM ITTF din mai 2010 s-a luat o decizie care va pune capat multor discutii ivite la masa de joc.
    Orice minge lovita cu mana paletei de la incheietura pana la degete este considerata lovitura legala CHIAR DACA LOVESTE IN ACELASI TIMP MANA(DEGETUL) SI PALETA
    Fara ca jucatorul sa o faca intentionat ,bineinteles.
    Aceasta decizie intra in vigoare ca parte constituenta a regulamentului ITTF incepand cu 01.09.2010
    of all the things i lost i miss my mind the most

  • #2
    Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

    Asta sigur va elimina orice discutie; eu pana acum puneam punct pentru adversar chiar daca stiam ca am lovit doar cu degetul, ca sa nu pierdem vremea degeaba cu ... a fost, nu a fost ...
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

      Cu alte cuvinte cam va trebui sa avem arbitrii! Sau o rezolvam romaneste si daca e dubla ai pierdut, nu ar fi prima regula ittf pe care nu o respectam in Amatur. Eu as fi pt nerespectarea acestei decizii, in caz contrar se pot naste discutii fara sens si se poate si fara!
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

        Vor fi mai multe schimb?ri aprobate de ITTF,din cea ce am auzit.Cum ar fi -
        -po?i schimba paleta în timpul unui meci, dac? vrei, dar ea va fi, obligatoriu, verificat? de arbitru, pentru a îndeplini reglement?rile aprobate, ceea ce va duce, cred, la întreruperea temporar? a meciului.
        -mingea nu mai trebuie aruncat? drept în sus,se accept? un unghi de aruncare a mingii de 45 grade, la aceea?i ?n?l?ime ca pân? acum.Vom vedea sper cât de curând aceste modific?ri.

        Comentariu


        • #5
          Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

          Postat în original de cata_60
          In AGM ITTF din mai 2010 s-a luat o decizie care va pune capat multor discutii ivite la masa de joc.
          Orice minge lovita cu mana paletei de la incheietura pana la degete este considerata lovitura legala CHIAR DACA LOVESTE IN ACELASI TIMP MANA(DEGETUL) SI PALETA
          Fara ca jucatorul sa o faca intentionat ,bineinteles.
          Aceasta decizie intra in vigoare ca parte constituenta a regulamentului ITTF incepand cu 01.09.2010
          Ar fi bine sa se adopte si la Amatur aceasta regula. Este foarte clara si nu da loc la interpretari.

          Comentariu


          • #6
            Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

            Postat în original de Dragomir Paul
            A-ti vazut cumva ca " se trage cu dintii " de regulament in AmaTur ?!!!
            Eu am cumparat tabele de scor si mesele aferente pentru ele dar cind am vrut sa le ofer mai toti au zimbit compatimitor...asa ca...
            Aceasta miscare a inceput sa creasca de doi ani aidoma unei plamadeli de cozonaci. E bine domnilor... E foarte bine...
            Insa nu uitati : - Daca nu este bagata la timp in cuptor spre a-si indeplini menirea ...va da pe din-afara...
            Sa nu mai spunem de citi ochi se uita cam crucish la noi...
            Prin strainatate peste tot se joaca cu arbitru(ales din grupa preliminara cand se joaca amatorial,si se schimba in functie de cine joaca la masa).Se foloseste tabela de scor obligatoriu.Ar fi frumos ca si la noi sa fie la fel.
            Probabil dupaia se va spune ca ne-a furat arbitru si nu ca am jucat noi rau.
            Insa eu sunt de parere ca ar trebui sa se foloseasca tabele de scor si arbitru precum si folosirea materialelor regulamentare ittf.
            Miscarea amatur este foarte dezvoltata chiar daca frtm nu prea ne baga in seama(mare pacat).Ar fi bine sa se poata infiinta mai multe divizii(C.....D..) unde se poate juca la un nivel bun si multi dintre amatori ar juca in aceste divizii fiind mult mai motivati sa progreseze.Oricum tot federatia ar avea de castigat.
            Imi exprim aceste pareri pt. ca am vazut in strainatate ca functioneaza cu mare succes.
            Blade: Bty Primorac Carbon off+
            Bh:Tenergy 80 fx
            Fh:Tenergy 80 fx

            Comentariu


            • #7
              Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

              Sunt doar cateva jud. care pot organiza un campionat s-au macar orasanesc .

              Comentariu


              • #8
                Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                Ar fi frumos si fructuos sa avem un arbitru cu tabela de scor chiar din randurile noastre .
                Propunerea a mai fost facuta ,ca jucatori care urmeaza la masa sa fie arbitri .
                S-ar lamuri multe incidente .

                Comentariu


                • #9
                  Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                  SALUTARE....
                  -as avea si eu de spus cate ceva la acest capitol si anume :
                  1) treaba cu arbitrul nu este una rea, dar sa nu fie din aceeasi grupa de pe foaia de rezultate , ca poate are un interes ascuns.........acela de a tine cu adversarul daca ii este teama de scorul direct dintre unul dintre jucatori si el (arbitrul ) ;
                  2) cel mai corec ar fi sa fie arbitru din faza preliminariilor ( pentru ca nu sunt multe) , si sa fie din partea organizatorilor , sau de cineva aprobat de ei........ ;
                  3) faza cu arbitrul , nu ar fi decat o chestie de imagine in AMATOUR , insa esentiala pentru lume.....
                  cam atat din puncul meu de vedere,
                  cu respect '

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                    Cred ca asta cu "tine cu adversarul" nu are prea mare relevanta. Cate puncte poate sa-ti "fure" un arbitru interesat intr-un meci? Cate puncte pot fi controversate intr-un meci?
                    Daca "arbitrul" poate tine scorul si il spune tare la fiecare minge, posibilitatea sa triseze este chiar mai mica decat daca jucatorii tin scorul si gresesc, voit sau nu.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                      Postat în original de Allegro_tsk
                      SALUTARE....
                      -as avea si eu de spus cate ceva la acest capitol si anume :
                      1) treaba cu arbitrul nu este una rea, dar sa nu fie din aceeasi grupa de pe foaia de rezultate , ca poate are un interes ascuns.........acela de a tine cu adversarul daca ii este teama de scorul direct dintre unul dintre jucatori si el (arbitrul ) ;
                      2) cel mai corec ar fi sa fie arbitru din faza preliminariilor ( pentru ca nu sunt multe) , si sa fie din partea organizatorilor , sau de cineva aprobat de ei........ ;
                      3) faza cu arbitrul , nu ar fi decat o chestie de imagine in AMATOUR , insa esentiala pentru lume.....
                      cam atat din puncul meu de vedere,
                      cu respect '
                      cand joci tu sa il pui pe corpodean sa te arbitreze

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                        Teama atat de mare nu poate duce la progres !
                        Arbitrajul este o cinste nu furtisaguri si hotie ,doar nu suntem la fotbal !!!

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                          As avea si eu cateva sugestii:
                          -regulamentul ITTF trebuie aplicat si in AmaTuR ! Cei din comisia ITTF au motive f clare, bine motivate pt fiecare decizie.De ce sa nu incercam cel putin sa ne tinem dupa ei !
                          -regulamentul Amatur ,asa cum s-a facut pana acum, (fiecare punct) trebuie definit clar si votat pe forum pt aprobare, inca odata as aplica regulamenul ITTF; o sugestie ar fi sa se voteze la Sibiu unde vor fi aproximativ toti din Top 100 si nu numai.
                          -"dubla" de la incheietura in jos mi se pare o idee f buna, se vor elimina f multe discutii; poate aceasta regula sa fie votata la Sibiu ?!?
                          -arbitraj de catre cei care urmeaza la masa ar fi o idee buna, si castigare de timp
                          Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                          DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                          Just do it !

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                            Arbitru la amatur ar fi bine ,insa spatiu(incinta) nu permite .Si asa mesele sunt inghesuite .Unde sa-l mai plasezi si pe arbitru.
                            Cu respect .!

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: MODIFICARE DE REGULAMENT- SEPTEMBRIE 2010

                              Stimati colegi!Cred ca avem tendinta de a exagera un pic lucrurile sau,macar,de a le complica.Eu vad mai simplu:dupa fiecare punct disputat jucatorul la serviciu spune scorul cu voce tare.Daca se respecta regulamentul in vigoare,cu toate modificarile aduse,nu ar trebui sa fie probleme,iar daca chiar exista o umbra de indoiala asupra corectitudinii unui punct atunci sa se apeleze la fair-play si sa se rejoace punctul.Simplu!Va salut cu respect.
                              I love table tennis !

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X