Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

caracteristici maner: drept sau concav

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • caracteristici maner: drept sau concav

    Poate cineva sa-mi spuna cam pt ce fel de joc se preteaza cele 2 tipuri de maner?

    Multumesc

  • #2
    Poate ca sunt cam grosier dar cred ca orice joc poate fi facut cu orice tip de maner. Depinde insa de cum se simte un jucator cu fiecare dintre cele trei tipuri principale de maner( drept, anatomic sau concav). Mainile jucatorilor sunt diferite asa cum si oamenii sunt diferiti. Degete lungi/scurte, palme mari/mici, etc. Eu de exemplu am tinut in mana un maner straight (drept) si m-am simtit foarte bine dar am ales tot manerul concav din motive estetice si nu numai: Cateodata, in timpul unui joc mai incins, cand primesc cate o mingie ce pare ca nu pot sa o ajung, se intampla sa "prelungesc" mana putin, lasand sa se prelinga manerul putin , astfel incat sa-l tin mai de capat. Cu un maner drept este periculos sa faci "ghidusia" asta pentru ca poti scapa paleta din mana. De asemenea se spune ca manerul concav fiind mai gros catre spate, trage centrul de greutate putin spre inapoi, o astfel de paleta fiind avantajoasa pentru jocul defensiv. Eu nu am simtit asta...
    Cu un maner anatomic , teoretic trebuie sa te simti cel mai bine pentru ca degetul mic se inchide mai bine spre causul palmei, dar nu este intotdeauna asa. Motivul este ca de obicei priza corecta pe paleta este destul de avansata in fata (spre zona utila), iar degetul mic nu se afla in dreptul concavitatii maxime. Iata deci ca lucrurile sunt foarte relative. S-ar putea ca experienta mea de amator sa fie foarte mica pe langa a unui profesionist care percepe lucrurile mult mai "fin" si de aceia astept si eu cu interes alte postari mai avizate.
    Si inca ceva: Te rog sa nu te simti jignit, dar cred ca la nivelul nostru de amatori, aceste "amanunte" nu-s relevante. Probabil ca vrei sa-ti iei o paleta si te gandesti ce maner ti s-ar potrivi mai bine. Asta nu-ti poate spune nimeni, important este cum te simti tu cu fiecare dintre ele. Experimenteaza!
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      http://www.megaspin.net/store/extra/choosing-blade.asp

      Am pus un link in engleza. Daca ai vreo nelamurire, as putea sa-ti traduc.

      K.

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X