Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

    In prezent pe lemn sunt Donic Baracuda (care de altfel mi se par niste fete de exceptie), dar cu TBS nu se prea 'pupa'.
    Ce fete credeti ca se potrives mai bine cu Spirit, avand in vedere cateva aspecte:
    -greutate mai redusa (cu Baracuda greutatea merge destul de mult spre capul paletei)
    -control sporit (desi pe alt lemn Baracuda sunt foarte constante, pe TBS saritura mi se pare cam inconstanta).
    -sa se lipeasca cu adeziv pe baza de apa.
    Multumesc anticipat pentru opinii.

  • #2
    Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

    Desi e o fata grea- tenergy 05! Pt. lemnul asta a fost facuta!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

      Nea Nicu Pietris zicea acum vreo 3 luni la un concurs, ca TBS e lemnul care nu schimba proprietatile fetelor, merge sa pui si iarba pe el! Daca doriti un setup cu control extraordinar puneti Joola Energy Xtra de 2.0 pe TBS. Am jucat cu acest setup cateva luni bune si pot spune ca simti mingea extraordinar. La inceput, cand fetele sunt noi au un efect extraordinar. Am fost intrebat de vreo 2 colegi din Amatur la un concurs la care am avut fete noi, cu ce am dat pe ele. Evident ca nu au crezut cand le-am zis ca sunt doar fetele noi, nu sunt tratate cu nimic. Un alt sfat: pentru a avea o viata mai lunga este indicat sa puneti foile de protectie pe paleta dupa fiecare meci/antrenament. Le lungiti viata cu cel putin 25-30%!
      Succes!
      www.clubarena08.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

        Postat în original de Dado.daniel
        Desi e o fata grea- tenergy 05! Pt. lemnul asta a fost facuta!
        Sunt convins ca ar iesi o combinatie excelenta cu Tenergy. Dar pentru mine ar fi prea mult. Nu cred ca m-as descurca foarte bine cu paleta. Multumesc
        Postat în original de sorin167
        Nea Nicu Pietris zicea acum vreo 3 luni la un concurs, ca TBS e lemnul care nu schimba proprietatile fetelor, merge sa pui si iarba pe el! Daca doriti un setup cu control extraordinar puneti Joola Energy Xtra de 2.0 pe TBS. Am jucat cu acest setup cateva luni bune si pot spune ca simti mingea extraordinar. La inceput, cand fetele sunt noi au un efect extraordinar. Am fost intrebat de vreo 2 colegi din Amatur la un concurs la care am avut fete noi, cu ce am dat pe ele. Evident ca nu au crezut cand le-am zis ca sunt doar fetele noi, nu sunt tratate cu nimic. Un alt sfat: pentru a avea o viata mai lunga este indicat sa puneti foile de protectie pe paleta dupa fiecare meci/antrenament. Le lungiti viata cu cel putin 25-30%!
        Succes!
        Mi-a mai zis cineva ca se impaca foarte bine cu Joola X-tra (eu ma gandesc si la Joola X-soft).
        Cred ca o sa incerc si varianta asta.
        Multumesc

        Comentariu


        • #5
          Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

          Eu am TBS cu Joola Express pe forhand si Joola Energy pe rever, sare foarte bine, moale, control foarte bun, spin bun, viteza slabut.
          p.s. Sorin, cred ca are dreptate Nea Nicu, cu toate ca imi vine greu sa cred, dar pe TBS chiar merg aproape orice fete.
          Cel mai bun setup cu care am dat, a fost paleta Dl. Emil (TsE) (nu stiu ce setup avea exact dar avea cu siguranta un Timo Boll zlc zlf zlr slr amg, ma rog nu stiu, cu niste ce tenergy, era parfum)

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • #6
            Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

            TB ALC cu Tenergy 05 rosu si Vega Europa 2.0 negru, lipit XIOM i-sure.
            Mersi, George.
            La el merge excelent, la mine sare cam tare...
            ON-topic... Am vazut un TBS cu fete Sriver, vechi de 1-2 ani, cu care se respecta...
            TBS este cam la fel ca si descriere cu TB-ALC, poate au mai modernizat modul de lipire a straturilor, e vorba de generatii diferite. Si seria Innerforce promite o noua imbunatatire.
            TsE

            Comentariu


            • #7
              Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

              Eu dau cu:
              Vega Pro rosie, 2.0
              729 Friendship 802-40, 2.0
              xiom I-bond

              Comentariu


              • #8
                Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                tenergy 05 fh 64 bh
                sriver fx bh
                cu astea am jucat si merge super !
                Butterfly Viscaria fl
                Butterfly tenergy05

                Comentariu


                • #9
                  Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                  Un tenergy 05 - FX cred ca ar fi mai bine
                  Blade : Michael Maze Arylate Carbon
                  BARACUDA
                  TENERGY 64

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                    Inca o data cred ca gresiti grav cand vine vorba de tenis de masă. Pentru a progresa e nevoie in primul rand de ANTRENAMENT. OP am observat ca schimbi materialele destul de des. Asa nu o sa ajungi nicaieri. Criteriile sunt clare: vrei sa joci pe atac dar sa ai si control pui un lemn maxim off si fete de control pentru invatarea/aprofundarea executiilor. Nu ai prea multe de ales: fete europene/japoneze sau chinezesti(vezi cu care te impaci mai bine). Dupa ce LOVESTI CORECT poti schimba fetele cu unele mai ofensive si incepi intarirea loviturilor. Daca esti jucator defensiv variantele se multimplica dar si acolo sunt cateva directii clare care au fost expuse in diferite posturi pe forum. Nu mai schimbati aiurea echipamente, investiti in antrenamente. Mult mai importante sunt: deplasarea la masa, lovituri corecte, exersarea continua a serviciului si a preluarii, conditia fizica necesara pentru a fi tot timpul la locul potrivit pentru executarea loviturii urmatoare. Bafta la antrenamente!!!
                    Primorac Carbon
                    FH Dignics 09C
                    BH JOOLA MAXX

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                      Postat în original de tycutz
                      Inca o data cred ca gresiti grav cand vine vorba de tenis de masă. Pentru a progresa e nevoie in primul rand de ANTRENAMENT. OP am observat ca schimbi materialele destul de des. Asa nu o sa ajungi nicaieri. Criteriile sunt clare: vrei sa joci pe atac dar sa ai si control pui un lemn maxim off si fete de control pentru invatarea/aprofundarea executiilor. Nu ai prea multe de ales: fete europene/japoneze sau chinezesti(vezi cu care te impaci mai bine). Dupa ce LOVESTI CORECT poti schimba fetele cu unele mai ofensive si incepi intarirea loviturilor. Daca esti jucator defensiv variantele se multimplica dar si acolo sunt cateva directii clare care au fost expuse in diferite posturi pe forum. Nu mai schimbati aiurea echipamente, investiti in antrenamente. Mult mai importante sunt: deplasarea la masa, lovituri corecte, exersarea continua a serviciului si a preluarii, conditia fizica necesara pentru a fi tot timpul la locul potrivit pentru executarea loviturii urmatoare. Bafta la antrenamente!!!
                      Venind de la cineva care are in semnatura printre cele mai rapide set-upuri care le-am vazut vreodata, cred anomis ca ar trebui sa-i asculti sfatul! In acest sens ziceam si eu de vega europe, e mai pamanteana decat tenergy05.
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                        Postat în original de Dado.daniel
                        Postat în original de tycutz
                        Inca o data cred ca gresiti grav cand vine vorba de tenis de masă. Pentru a progresa e nevoie in primul rand de ANTRENAMENT. OP am observat ca schimbi materialele destul de des. Asa nu o sa ajungi nicaieri. Criteriile sunt clare: vrei sa joci pe atac dar sa ai si control pui un lemn maxim off si fete de control pentru invatarea/aprofundarea executiilor. Nu ai prea multe de ales: fete europene/japoneze sau chinezesti(vezi cu care te impaci mai bine). Dupa ce LOVESTI CORECT poti schimba fetele cu unele mai ofensive si incepi intarirea loviturilor. Daca esti jucator defensiv variantele se multimplica dar si acolo sunt cateva directii clare care au fost expuse in diferite posturi pe forum. Nu mai schimbati aiurea echipamente, investiti in antrenamente. Mult mai importante sunt: deplasarea la masa, lovituri corecte, exersarea continua a serviciului si a preluarii, conditia fizica necesara pentru a fi tot timpul la locul potrivit pentru executarea loviturii urmatoare. Bafta la antrenamente!!!
                        Venind de la cineva care are in semnatura printre cele mai rapide set-upuri care le-am vazut vreodata, cred anomis ca ar trebui sa-i asculti sfatul! In acest sens ziceam si eu de vega europe, e mai pamanteana decat tenergy05.
                        Parerea mea este ca, vega europe, in ciuda controlului ridicat si a spinului bun, are sweetpot-ul foarte redus. La mingile moi sau cu efect mare pe care incerci sa le returnezi si nu reusesti sa lovesti mingea cu o suprafata relativ mica din centrul paletei, vei da in fileu. Mingea sare bine doar din centrul paletei chiar si in cazul folosirii lemnelor cu carbon. De aceea eu as recomanda dintre fetele moi tibhar sinus sound, sau mai bine o fata medium tibhar sinus alpha sau daca e sa fie de la xiom, fetele vega pro.
                        Andro Rasanter 48
                        Butterfly Timo ALC
                        Andro Rasanter 48​

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                          Se poate vorbi de sweetspot si in cazul fetelor? Eram convins ca asta e valabil si explicabil in cazul lemnelor.
                          Dar la fete... cauciucul + buretele ala nu sunt fix la fel peste tot, in orice punct? (in masura in care trecem peste discutiile filozofice despre perfectiune, evident) Cel putin din punctul asta de vedere...
                          Deci nu vorbim de fete chinezesti de proasta calitate, sau despre defectele de fabricatie inerente. Doar la o fata buna, de calitate superioara. Exista sweetspot?
                          Toate cele bune.
                          Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                            Postat în original de acidutzu
                            Postat în original de Dado.daniel
                            Postat în original de tycutz
                            Inca o data cred ca gresiti grav cand vine vorba de tenis de masă. Pentru a progresa e nevoie in primul rand de ANTRENAMENT. OP am observat ca schimbi materialele destul de des. Asa nu o sa ajungi nicaieri. Criteriile sunt clare: vrei sa joci pe atac dar sa ai si control pui un lemn maxim off si fete de control pentru invatarea/aprofundarea executiilor. Nu ai prea multe de ales: fete europene/japoneze sau chinezesti(vezi cu care te impaci mai bine). Dupa ce LOVESTI CORECT poti schimba fetele cu unele mai ofensive si incepi intarirea loviturilor. Daca esti jucator defensiv variantele se multimplica dar si acolo sunt cateva directii clare care au fost expuse in diferite posturi pe forum. Nu mai schimbati aiurea echipamente, investiti in antrenamente. Mult mai importante sunt: deplasarea la masa, lovituri corecte, exersarea continua a serviciului si a preluarii, conditia fizica necesara pentru a fi tot timpul la locul potrivit pentru executarea loviturii urmatoare. Bafta la antrenamente!!!
                            Venind de la cineva care are in semnatura printre cele mai rapide set-upuri care le-am vazut vreodata, cred anomis ca ar trebui sa-i asculti sfatul! In acest sens ziceam si eu de vega europe, e mai pamanteana decat tenergy05.
                            Parerea mea este ca, vega europe, in ciuda controlului ridicat si a spinului bun, are sweetpot-ul foarte redus. La mingile moi sau cu efect mare pe care incerci sa le returnezi si nu reusesti sa lovesti mingea cu o suprafata relativ mica din centrul paletei, vei da in fileu. Mingea sare bine doar din centrul paletei chiar si in cazul folosirii lemnelor cu carbon. De aceea eu as recomanda dintre fetele moi tibhar sinus sound, sau mai bine o fata medium tibhar sinus alpha sau daca e sa fie de la xiom, fetele vega pro.
                            asa cum a spus si vercingetorix, sweet-spot au doar lemnele, tu dai in fileu poate pentru ca nu citesti spinul adversarului, sau daca il citesti bine nu stii cum sa-l contracarezi.
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                              Aici cred ca te inseli putin... Te rog sa pui pe un lemnul tau intai yasaka mark V 30 sau xiom vega europe, loveste mingea cu marginile, si apoi pune bryce. Sunt sigur ca vei sesiza foarte usor diferenta. Din Bryce sare aproape identic pe centru si pe margini, iar cu fetele moi are destul de prost pe margini in schimb ai control ridicat pe centru.
                              Andro Rasanter 48
                              Butterfly Timo ALC
                              Andro Rasanter 48​

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                mai nimerit cu bryce-ul (bryce speed), chiar l-am incercat pe lemnul meu si nu am observat ca ar sari la fel pe toata suprafata, cine stie cum se comporta bryce-ul pe lemnul tau, nu am incercat ishlion.
                                Blade-Darker speed 90
                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                Bh- Testing

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                  Asta n-o stiam cu sweespotul la fete...dar cat traiesti tot timpul inveti. Ca despre Tbs si Alc nu sunt unul si acelasi lemn...Alc are alta esenta la suprafata, se simte clar mai moale decat Tbs si chiar Maze si e putin mai rapid in opinia mea. Cat despre potrivirea cu T05 cred ca este o chestiune subiectiva insa eu am simtit mult mai bine acesta fata pe Alc "parca este facuta pt el". Pe tbs mi s-a parut putin cam tare, prea putin dwell-time...
                                  Blade: Viscaria, FL
                                  fh: T05, 2,1 mm, black
                                  bh: T05, 2,1 mm, red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                    TBS si ALC au ambele Koto la suprafata
                                    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                      Nu stiu daca este sigur tot koto...oricum stratul exterior arata diferit si se simte diferit...la Alc sete clar mai deschis la culoare.
                                      Blade: Viscaria, FL
                                      fh: T05, 2,1 mm, black
                                      bh: T05, 2,1 mm, red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                        Multumesc tuturor pentru raspunuri

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                          Postat în original de flash
                                          Asta n-o stiam cu sweespotul la fete...dar cat traiesti tot timpul inveti. Ca despre Tbs si Alc nu sunt unul si acelasi lemn...Alc are alta esenta la suprafata, se simte clar mai moale decat Tbs si chiar Maze si e putin mai rapid in opinia mea. Cat despre potrivirea cu T05 cred ca este o chestiune subiectiva insa eu am simtit mult mai bine acesta fata pe Alc "parca este facuta pt el". Pe tbs mi s-a parut putin cam tare, prea putin dwell-time...
                                          scuze... Acolo m-am nu m-am exprimat eu corect... sweetpot-ul nu este al fetelor ci al paletei in ansamblu.
                                          Andro Rasanter 48
                                          Butterfly Timo ALC
                                          Andro Rasanter 48​

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                            atunci care e faza cu bryce-ul?
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                              Postat în original de Dado.daniel
                                              atunci care e faza cu bryce-ul?
                                              Bryce e o fata cu denistatea buretelui mai mare, o fata mai grea. Ceea ce vroiam eu sa spun de fapt este ca densitatea buretelui contribuie si ea stabilirea sweetpotului. Astfel, daca avem 2 palete cu lemne identice, dar fete diferite, una cu fete soft si una cu fete cu densitate mare a buretelui, paleta cu fete soft va avea un sweetpot mai scazut decat cealalta. Acest lucru l-am constatat experimental, iar din punct de vedere fizic e destul usor de ajuns la o asemenea concluzie, buretele fetelor cu densitate mare preia o mai mare parte din forta cu care mingea loveste paleta decat buretele soft, ajutand in acest fel lemnul.
                                              Andro Rasanter 48
                                              Butterfly Timo ALC
                                              Andro Rasanter 48​

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Fete potrivite pentru Timo Boll Spirit

                                                Cred ca ai dreptate, eu am obsevat treaba asta la tenergy 05. Pe un lemn balsa carbo x5(are feeling moale) ajuta lemnul la sweetspot, iar pe acelasi lemn cand am pus solcion, care are burete foarte moale, centrul sarea mult mai tare decat extremitatile. Deci duritatea buretelui compenseaza rigiditatea lemnului.
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X