Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lovituri incorecte

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lovituri incorecte

    Stimati colegi! La amatori si de regula la cei incepatori au loc si lovituri, dupa parerea mea,incorecte.Mingea uneori este lovita prea tarziu,sau prea moale,si e mai mult impinsa, decat lovita.Adica ,contactul paletei cu mingea e prea lung,si eu o numesc ""condusa"".Am cautat si n-am gasit explicatii in regulament.
    Vreau sa aud si parerile D-stra referitor la acest fapt.
    Cu respect.!

  • #2
    Re: Lovituri incorecte

    Cred ca singura situatie care imi vine in minte legata de o asa zisa lovitura "condusa" este atunci cand adversarul are o fata frictionless (care oricum nu mai sunt legale, dar sa zicem ca la amatori le mai intalnesti) si incearca sa loveasca in minge printr-o miscare un pic mai ampla dinspre stanga spre dreapta sau invers, si atunci, datorita faptului ca acea fata nu agata mingea aceasta se va plimba un pic mai mult pe fata paletei...despre legalitatea loviturii nu poti vorbi inca de la inceput, pentru daca accepti sa joci cu cineva care are o fata frictionless atunci accepti si toate implicatiile loviturilor care decurg de aici
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      Re: Lovituri incorecte

      Doresc sa aud parerile D-stra referitor la termenul - " minge Condusa", si aici nu ma refer la echipament, ci la executarea unei lovituri neregulamentare. incorecte din punct de vedere tehnic.Ca sa fiu mai bine inteles,bunaoare la volei sau la snooker exista explicatie la termenul de minge (bila) condusa.
      Cu respect.!

      Comentariu


      • #4
        Re: Lovituri incorecte

        Intr-adevar la biliard, volei sau baschet exista termenul de "minge condusa" sau "bila condusa" pentru ca acolo e fizic posibil, doar ca in tenisul de masa unde contactul paletei cu mingea se masoara in fractiuni de secunda (pentru ca atata dureaza efectiv un contact dintre paleta si minge) nu prea ai cum sa vorbesti de o minge condusa...
        Se va intampla in cel mai nefericit caz ca adversarul sa loveasca de doua ori mingea, prima data (de obicei) cu mana sau cantul paletei, iar a doua oara cu fata in sine sau sa o loveasca cu mana, fara ca mingea sa mai atinga fata...oricum in toate situatiile, conform regulamentului ITTF in vigoare, lovitura este considerata legala atata timp cat a fost lovita cu paleta sau cu mana de la incheietura in jos, si lovitura respectiva nu a fost executata intentionat asa...
        Exemplu : Dumneavoastra imi returnati mingea dupa serviciu, eu ma grabesc sa o atac, lovitura are loc defazat si lovesc mingea mai intai cu degetul, dupa care cu fata paletei, iar aceasta ajunge inapoi in jumatatea dumneavoastra de masa (evident cu un efect de toata jena si o traiectorie mai mult decat dubioasa)...eu nu am vrut si nu am intentionat vreun moment sa lovesc in halul ala DAR conform regulamentului ITTF lovitura e regulamentara, iar d-voastra va trebui sa va chinuiti cumva sa imi returnati la rand mingea (ceea ce de multe ori poate fi mai dificil decat pare )
        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

        Comentariu


        • #5
          Re: Lovituri incorecte

          Daca vrei neaparat, poti sa inventezi o condusa, cel putin in teorie, dar nu ar fi deloc in spiritul jocului. Pentru asta ar trebui in momentul contactului sau insesizabil anterior lui sa deplasezi paleta in sensul de deplasare a mingii, dar cu viteza usor mai mica pentru a fr?na mingea fara a-i permite sa sara inapoi, iar cand aceasta din urma ajunge aproape de viteza 0 si gravitatia incearca sa o traga spre pamant, se impinge paleta cu putere spre adversar
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #6
            Re: Lovituri incorecte

            Ai dreptate, marcbarbu.!!!.Exact asa se intampla .Doar ca tu ai sugerat ca cineva ar face-o daca si-ar dori.Nu .,se intampla destul de des la incepatori , cand intarzie cu pregatirea urmatoarei lovituri ,si contactul cu mingea e inperfect.
            Cu stima .

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X