Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cel mai bun lipici pentru fete?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cel mai bun lipici pentru fete?

    Aveti idee care e cel mai bun lipici pentru fete in asa fel incat sa nu afecteze lemnul si buretele?
    Timo Boll ALC
    FH: Tenergy 05 2.1
    BH: Tenergy 05 FX 2.1

  • #2
    Pai ai patit-o cu vreun lipici de intrebi ? Eu am lipit cu fel de fel de adezivi (pana si cu moment pentru pantofi) si nu am observat vreo problema.
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

    Comentariu


    • #3
      Din ce am testat pana acum Joola Lex pare foarte bun...am mai vorbit si cu altii si se pare ca si Stiga Syncro BTG este foarte bun insa nu pot sa spun nimic concret despre el pt ca nu l-am testat. Joola Lex lipeste destul de finut, atat lemnul cat si fata curatandu-se usor...de asemenea, stratul este uniform, fara "cocoloase"...
      Blade: Viscaria, FL
      fh: T05, 2,1 mm, black
      bh: T05, 2,1 mm, red

      Comentariu


      • #4
        stiga syncro BTG - cel mai bun din cate am incercat - se desface pelicula fara niciun fel de efort. Perfect pt cei care dau cu booster o data la 2-3 saptamani. Are pensula in loc de burete. Atentie la lipire... merge mai bine daca se lipesc fetele cat timp este inca "ud". Altfel, daca nu ai mana fina, se poate exfolia usor.
        Cu joola lex am ciupit cateva tenergy si n-am reusit niciodata sa-l dau jos pelicula, indiferent cate straturi am aplicat. In schimb se aplica usor si se usuca foarte repede, parca da si putina elasticitate fețelor.
        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

        Comentariu


        • #5
          Cel mai bun lipici care sa nu afecteze nici lemnul si nici fetele este solutia Sprint Fresh Glue care este fabricata de domnul Tigau,si in curand va fi si de vanzare la un pret foarte accesibil.
          Seamana cu solutia HaiFu,(pt cunoscatori) dar este mai elastica,se pot aplica pana la 10-12 straturi ,si marele avantaj este ca se decojeste de pe fete in 2 secunde,nici o solutie nu s-a curatat atat de usor de pe fete,nici speed glue nu se decojea atat de usor. La sfarsit buretele ramane curat ,ca nou !
          In momentul de fata solutia a fost trimisa unor firme de tenis de masă pentru testare.

          Comentariu


          • #6
            Lipici

            Postat în original de traian Vezi post
            Pai ai patit-o cu vreun lipici de intrebi ? Eu am lipit cu fel de fel de adezivi (pana si cu moment pentru pantofi) si nu am observat vreo problema.
            Cea mai tare poanta pe care am auzit-o in ultimile zile. Ai incercat si cu Poxipol?
            Lemn Darker Speed 90
            Fh tenergy 05 FX 2.1
            Bh Razka 7 max

            Comentariu


            • #7
              Ii las pe altii sa faca experimente pe pielea si banii lor, succes cu poxipol, eu mai recomand sa incerci si cu superglue.
              Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
              LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
              LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

              Comentariu


              • #8
                Tear Mender

                Acum ca am vandut tot lipiciul si nici nu mai aduc in viitorul apropiat o sa postez si eu aici parerea mea.
                Am incercat: Xiom I-bond, Joola LEX, Butterfly FreeChack, Donic Formula First. Nici unul nu s-a comportat mai bine decat Tear Mender la dezlipire si curatare burete. Nici macar pe aproape. Nici nu vreau sa-mi aduc aminte cate randuri de piele mi s-au luat de pe degete si cate basici am avut, asta pe langa orele necesare pentru curatarea unei singure fete.
                Chiar aseara am dezlipit fetele Stiga Innova de pe ALC si mi-am adus aminte cat de bun e acest lipici. Spre deosebire de Clipper unde o parte din lipici a ramas pe lemn, la ALC lipiciul a ramas in intregime pe burete si am curatat in 2-3 minute o fata, fara sa-mi fac basici si fara sa ciupesc buretele.
                Nu am incercat Stiga BTG si nici nu-mi doresc atata timp cat costa de 2 ori mai mult decat Tear Mender. Poate pe viitor o sa incerc de curiozitate lipiciul de care vorbeste George Coroian, dar in nici un caz nu mai lipesc vreodata cu lipici de firma "special" pentru tenis de masă.
                Pentru domnul Vesti: care e problema daca omul a lipit cu Moment pentru pantofi ? Ala nu e tot lipici? Poate nu stiati dar:
                "Speed glue was discovered by accident in the 1970s when a player used bicycle puncture repair glue to fix his racket before a match. The difference in the play of the ball became immediately obvious."
                Mai pe romaneste:speed glue a fost descoperit din intamplare in anii '70 atunci cand un jucator a folosit adeziv pentru repararea camerelor de bicicleta si a observat ca mingea sare altfel din paleta lui.
                Ce Butterfly, Donic, Xiom, Stiga si alte firme...Speed glue exista deja pe piata inainte sa-l produca aceste firme! Exista si acum, dar vorba domnului Traian: sa mai incerce si altii sa descopere singuri care e. Nu sunt decat cateva sute de tipuri de adezivi din care sa incercati...
                Si scopul Tear Mender-ului este sa fie folosit la repararea rupturilor de tesaturi, piele, blugi etc. dar asta nu inseamna ca nu se comporta extraordinar la lipit/dezlipit/curatat fete. Si pe asta l-a descoperit cineva tot din intamplare.
                Ultima editare de jimmy; 21.dec.2010, 19:24.
                Stiga Clipper Wood
                FH: DHS Hurricane 3 NEO
                BH: Donic Coppa Platin

                Lipici: Tear Mender

                Comentariu


                • #9
                  Am lipit cu Tear Mender si as putea sa-l compar cu Stiga Syncro BTG si cu Joola LEX.
                  TM este asemenator cu BTG, dar mai gros. De aceea, cand lipesti, daca lemnul nu este lacuit, absoarbe aproape instantaneu solventul si latexul se coaguleaza, formandu-se mici bilute. BTG nu sufera de aceeasi problema, intrucat este mai "ud". Dezavantajul este ca BTG este greu de aplicat uniform si greu de pastrat un strat de grosime uniforma, intrucat fetele nu sunt niciodata suprafete perfect drepte. Pe lemn nu e nici o problema cu BTG, cu exceptia lemnelor deteriorate care pot absorbi apa din solutie si se poate umfla putin stratul superior (ptit cu un lemn Vladone).
                  Pentru a intinde eficient lipiciul, trebuie sa dai un strat generos, care se traduce in consum mare si sa fii rapid.
                  Joola LEX se intinde foarte usor, se usuca repede, se aplica uniform, usor, pe lemn si fete, dar este dezastru la dezlipirea de pe buretele fetei. Ori se ciupeste buretele, ori nu se desprinde deloc. Fetele cu buretele moale sunt mai afectate.
                  In concluzie, intre TM si BTG, as alege TM, pentru pret si mentinerea calitatilor unui adeziv bun, dar l-as mai dilua cu niste apa - e prea gros.
                  BTG ar trebui sa fie mai ieftin.
                  Joola LEX este prea putin elastic si nu poate mentine o pelicula intreaga. In plus, LEX se dizolva destul de usor in booster sau alte uleiuri folosite pe pest de booster, pentru cei interesati. Lipirea dupa boostare cu Joola LEX nu e tocmai cea mai buna solutie, dar merge.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Cred ca mai potrivita ar fi exprimarea* Un lipici bun* sau * Cel mai bun lipici pe care l-ati folosit*pentru ca nu ai de unde sa stii care e cel mai bun, pana nu le folosesti pe toate,pentru aceleasi fete si lemne...
                    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu am lipit cu Tear Mender pe Timo Boll ALC nelacuit si nu s-au format bilute. Trebuie putin antrenament: intins doar intr-un singur sens cat mai repede, cat mai uniform si din cat mai putine miscari. Daca dai cu buretele in acelasi loc de prea multe ori atunci se formeaza bilute. Chiar acum cateva zile am lipit 2 fete pentru un prieten si au iesit perfect fara denivelari si fara bilute.
                      Stiga Clipper Wood
                      FH: DHS Hurricane 3 NEO
                      BH: Donic Coppa Platin

                      Lipici: Tear Mender

                      Comentariu


                      • #12
                        Adezivul pe baza de apa se ia usor de pe fețe daca in prealabil dai cu un strat de speed glue pe el si il lasi un pic sa se moaie . Dupa 1 minut se va lua f usor si repede , fara sa atenteze la degete si buretele . Speed glue nu prea se mai face , deci ar fi o problema ..

                        Comentariu


                        • #13
                          Ati incercat vreodata cu silicon? Eu am incercat cu silicon (alb, nu transprent) pe niste gume butterfly pt amator.

                          Nu am experienta ,dar cred ca lipeste destul de bn, si se curata frumos.

                          Comentariu


                          • #14
                            Pana acum un an am folosit speed glue si adeziv pentru peticit cauciucul Red Sun (cu riscurile de rigoare cateodata era inghetat alteori dilatat la maxim)
                            Eu am folosit Bty free chack e super dar cand trebuie sa dai jos lipiciul e tragedie mare : am ciupit la greu buretele ca si craterele selenare.
                            Asa ca am trecut pe Joola lex merge super lipirea si dezlipitul si curatarea buretelui.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de botezatucezar Vezi post
                              Adezivul pe baza de apa se ia usor de pe fețe daca in prealabil dai cu un strat de speed glue pe el si il lasi un pic sa se moaie . Dupa 1 minut se va lua f usor si repede , fara sa atenteze la degete si buretele . Speed glue nu prea se mai face , deci ar fi o problema ..
                              am eu speed glue daca vrei...si cat vrei..cat despre pret..
                              XIOM OMEGA 4 ASIA| Donic WALDNER Senso Ultra Carbon |XIOM OMEGA 4 ASIA

                              Comentariu


                              • #16
                                Am mai lipit cu Tear Mender de cateva ori pe diferite lemne si concluzia este urmatoarea: daca lemnul este foarte uscat si nelacuit, trebuie sa iei o cantitate mai mare de adeziv pe burete si sa intinzi repede. Se lipeste perfect, se desprinde integral de pe lemn la dezlipire si ramane pe fete, de unde se dezlipeste foarte usor apoi. Cu cat stratul este mai gros, cu atat mai usor se dezlipeste in pelicula.
                                Probabil ca este, impreuna cu Stiga BTG, cel mai bun adeziv pe baza de apa, care lasa materialele intregi la dezlipire.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Aseara am lipit o fata Donic Coppa Platin pentru prima oara cu Tear Mender. Pana acum a fost tratata cu foarte mult booster si lipita numai cu speed glue si era foarte curbata spre burete. Am aplicat ca de obicei un strat doar pe lemn si l-am uscat cu feon-ul dar fata nu ramanea lipita deloc.
                                  Asa ca am curatat stratul de pe lemn si am dat apoi un strat pe lemn si unul pe fata dupa care le-am uscat cu feon-ul pe fiecare. Cand am aplicat fata, aceasta s-a lipit excelent si asa a ramas.
                                  Pana acum cand aplicam doar un strat pe lemn trebuia sa las fata pana a doua zi ca sa faca priza buna, dar cu 2 straturi lipitura este instantanee si excelenta. Practic poti sa te joci cu paleta imediat. Si in plus fata a iesit perfect dreapta fara denivelari.
                                  De acum o sa lipesc toate fetele (indiferent daca sunt curbate sau nu) cu 2 straturi de lipici: unul pe lemn si unul pe fata.
                                  Stiga Clipper Wood
                                  FH: DHS Hurricane 3 NEO
                                  BH: Donic Coppa Platin

                                  Lipici: Tear Mender

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Stiga Syncro btg este de departe cel mai bun.Se dezlipeste foarte usor si nu-ti trebuie prea multa rabdare.Am lipit de mai multe ori cu el si vreau sa spun ca nu ramane nici un fel de ciupitura.Se razuie initial la un capat.dupa ce ai ajuns la burete se trage de stratul de latex in sus (nu in lateral) consecutiv cu degetele ambelor maini si succesul e garantat .Mai concret
                                    Ultima editare de Ioniche Constantin; 03.iun.2011, 21:23.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am observat ca BTG-ul se ia foarte greu de pe fetele Tenergy 05, cred ca de vina este buretele care este un pic mai poros fata de alte fete, voi ce parere aveti?
                                      Timo Boll ALC
                                      FH: Tenergy 05 2.1
                                      BH: Tenergy 05 FX 2.1

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        incearca sa dai 2 straturi de BTG pe burete, o sa se curete mai usor

                                        in filmul de deasupra fata este curatata de speed glue
                                        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          da e adevarat ca filmuletul e cu speed glue dar procedeul e similar .eu am 64 pe fh si l-am dezlipit de vreo 5 ori.functioneaza cu 2 straturi cu a relatat manyaku88 dar si cu un strat mai gros la fel e si cu Tear Mender .dar stiga e mai usor de aplicat fiind mai subtirel.nu vreau sa denigrez alte marci dar la cat sunt de scumpe fetele trebuie sa te gandesti de 2 ori .am lipit in trecut si cu free chack dar fara ulei de parafina si foarte multa rabdare nu faci nimic.e adevarat ca se modifica un pic saritura pt ca latexul nu patrunde atat de profund in primele doua cazuri...dar totusi un tenergy costa 250 de lei .

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Se pare ca se ia mult mai bine dupa aplicarea a 2,3 straturi de BTG, oricum raman la pararea ca totusi buretele nu prea se impaca cu acest lipici destul de bine.
                                            Timo Boll ALC
                                            FH: Tenergy 05 2.1
                                            BH: Tenergy 05 FX 2.1

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Am patit si eu cu un tenergy si btg aceiasi poveste! Cineva ma invatat sa mai dau un strat gros pe cel uscat si sa-l las sa se usuce.s-a desprins perfect dar abia a doua zi.

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X