Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reputație utilizator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Reputație utilizator

    Ce este reputatia?
    Un sistem proiectat pentru a aprecia posturile si actiunile altor membri.
    Ce face reputatia?
    Identifica daca un membru este bun sau rau, nimic mai mult.
    Care sunt cerintele pentru a da reputatie cuiva?
    1. Un numar minim de 5 de posturi.
    2. O reputatie de minim 5 puncte.
    Pot fi interzis / penalizat pentru ca am o reputatie proasta?
    Nu, avand o reputatie negativa sau primind mai multe comentarii negative nu este un motiv pentru o interdictie. Cu toate acestea reputatia proasta poate duce la un ban.
    Care sunt cerintele pentru a primi reputatie?
    Nu exista nici una. Oricine poate primi reputatie.
    Cu ce reputatie incepem?
    10 puncte la inregistrare.
    Cum dau reputatie cuiva?
    La fiecare post, exista o pictograma sub avatarul si informatiile personale. Acesta este butonul reputatie.
    Faceti clic pe el la postul pe care doriti sa-l apreciati, selectati fie "Aprob" (reputatie pozitiva) sau "Nu aprob" (reputatie negativa) si, daca doriti, lasati un mesaj. Apoi faceti clic pe "Adauga la reputatie" pentru a finaliza procesul.
    Cum pot sa vad cât de multe puncte de reputatie am?
    Exista patru moduri:
    1. Numarul de bare verzi sau rosii pentru mesajele dumneavoastra (vezi mai jos pentru detalii).
    2. Mesajul afisat atunci cand treceti mouse-ul peste bara luminoasa (vezi mai jos pentru detalii).
    3. Facand clic pe UserCP, defilare in jos la sectiunea Reputatie.
    4. Faceti clic pe propria dvs. icoana "da reputatie" .

    Aceasta poza e informativa, nu reprezinta cu exactitate realitatea de pe forum. Deocamdata am setat urmatoarele reputatii:
    # User este cel mai nesuferit user de pe acest forum - min -500 rep points
    # User este un nesuferit - min -99 de rep points
    # User nu prea este agreeat de catre ceilalti utilizatori - min -50 rep points
    # User a avut ceva conflicte in trecut - min -10 rep points
    # User reprezinta o cantitate neglijabila - min 0 rep points
    # User este pe calea cea buna - min 20 rep points
    # User va devenii faimos in curand - min 50 rep points
    # User are ceva special... - min 100 rep points
    # User este placut de toti - min 200 rep points
    # User este o comoara de om - min 300 rep points
    # User este o raza de lumina in ochii tuturor - min 500 rep points
    # User este un nume cunoscut tuturor - min 750 rep points
    # User este deja o vedeta - min 1000 rep points
    # User este un nume pe buzele tuturor, invidiat de toti - min 2000 rep points
    # User este cu certitudine unul din liderii acestei comunitati - min 3000 rep points
    # User este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist... - min 5000 rep points
    Cum pot vedea reputatia pe care am primit-o?
    In userCP, sectiunea Reputatie. Tot acolo se pot vedea si comentariile lasate langa reputatie.
    Ce semnifica culorile din fereastra reputatie?
    Reputatie negativa: Ai pierdut puncte.
    Reputatie nula: userul nu indeplineste cerintele pentru a da reputatie. Punctele dumneavoastra raman aceeasi.
    Reputatie pozitiva: Ai castigat puncte.
    Cate puncte de putere de reputatie primesc pentru diferite actiuni?
    -Pentru fiecare 60 de zile vechime pe forum, utilizatorii castiga 1 punct de "putere de modificare reputatie".
    -Pentru fiecare 500 de posturi, utilizatorii castiga 1 punct de "putere de modificare reputatie".
    -Pentru fiecare 5 puncte de reputatie, utilizatorii castiga 1 punct de "putere de modificare reputatie".
    Cat de des pot acorda reputatie?
    Puteti da doar doua reputatii (deci la doua persoane) intr-o perioada de 24 de ore.
    Retineti ca acordarea de reputatie negativa are doar jumatate din puterea unui reputatii pozitive.
    De ce nu pot acorda reputatie aceleiasi persoane din nou?
    Pentru a preveni utilizarea abuziva a sistemului de reputatie, o sa puteti acorda din nou reputatie unui anumit user dupa ce ati dat reputatii altor 10 persoane.
    Care este diferenta dintre punctele de reputatie si puterea de reputatie?
    Punctele de Reputatie sunt suma de renume pe care o aveti in total; puterea de reputatie este totalul de puncte pe care il puteti adauga/scadea de la userul caruia ii acordati reputatie.
    Ce este abuzul acordarii de reputatie?
    1. Lasand in mod repetat reputatie negativa pentru acelasi membru fara nici un motiv intemeiat.
    2. Lasarea doar de reputatii si comentarii negative in general fara nici un motiv. Aceasta include si razbunarea pentru reputatii primite corect de la alti utilizatori.
    3. Folosirea de injuraturi, insulte, poze indecente in comentariile de reputatie.
    Abuzul acordarii reputatiilor este o abatere grava si poate duce la:
    1. Dezactivarea reputatiei tale sau reducerea ei cu un anumit procent.
    2. Interdictia pe forum.
    Ultima editare de clau; 10.ian.2011, 19:29.
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

  • #2
    Am inteles tot numai o mica nelamurire la :
    Care sunt cerintele pentru a da reputatie cuiva?
    1. Un numar minim de 20 de posturi.
    2. O reputatie de minim 10 puncte.
    Conditiile sunt cumulative adica trebuie sa fie indeplinite si 1 si 2 sau numai una din ele?
    Multumesc
    ---------- Post added 02-Apr-2011 at 19:07 ----------
    Daca sunt cumulative intreb si eu ce conteaza nr minim 20 de posturi ?
    Daca se face o tranzactie de exemplu un schimb si ambii useri sunt multumiti sau nu si nu au posturi 20 nu pot acorda reputatie ??

    Comentariu


    • #3
      Reputatia asta mie mi se pare total nefolositoare, si am sa explic mai pe larg de ce:
      1.
      Ce este reputatia?
      Un sistem proiectat pentru a aprecia posturile si actiunile altor membri.
      Problema e ca nu e necesar ca posturile cuiva sa fie apreciate sau neapreciate. Fiecare isi spune parerea personala (fie buna fie rea). Asta e si scopul fundamental al unui forum.
      Daca cineva simte femnul X ca fiind rigid iar altul il simte elastic, ei au amandoi dreptate.
      In plus, diversitatea opiniilor este un lucru excelent fara de care progresul nu ar exista. De ce sa o pedepsim? Nu inteleg de ce ar trebui judecat unul sau altul. Daca cumva exista scandalagii sau bagatori in seama, ei nu vor fi disciplinati de reputatii negative, ci de un moderator care poate aplica ceva sanctiuni pe masura gravitatii abuzului.
      2
      Ce face reputatia?
      Identifica daca un membru este bun sau rau, nimic mai mult.
      NIMENI SI NIMIC, IN LUMEA IN CARE TRAIM NU POATE FI CLASIFICAT DREPT BUN SAU RAU (cu atat mai mult o persoana virtuala) ! Si provoc pe oricine sa imi spuna un singur lucru a carui existenta e demonstrabila care e doar rau sau doar bun.
      3. In conditiile in care reputatia apreciaza si actiunile unor membri (care pe acest forum pot fi legate doar de o tranzactie), mi se pare penibil ca un utilizator care si-a luat teapa sa trebuiasca sa scrie 20 de posturi cu care lumea sa fie de acord (ca sa nu i se scada reputatia) ca sa il poata penaliza pe tepar cu un punct de reputatie. Mai mult, mi se pare penibil ca o teapa sa fie penalizata la fel de grav ca un post inexact/incorect!

      Si pentru ca acest post sa nu fie distructiv ci constructiv, propun ca reputatia in forma ei actuala sa fie eliminata, si sa se adopte o noua versiune in care aceasta sa fie doar o evaluare a tranzactiilor (vanzare-cumparare-schimb) si sa inceapa doar dupa ce se efectueaza prima tranzactie. Cei 2 implicati sa poata alege intre 3 posibilitati (apreciere pozitiva, neurtra sau negativa) si sa poata comenta in cateva vorbe ce (nu) i-a convenit. Reputatia trebuie sa fie procentuala, pentru ca dupa sistemul actual daca un utilizator vechi are 40 de puncte de reputatie facute din numarul de posturi si vechime, si da 5 tepe, tot ii raman 35 puncte de reputatie, care dau incredere oricarui utilizator sa cumpere de la el. Asa, o tranzactie corecta si o teapa inseamna reputatie 50% [(100% + 0%)/2] si oamenii stiu ca e o mare sansa sa fie pacaliti.
      In ceea ce priveste posturile, o informatie eronata este contrazisa imediat de ceilalti useri care vad greseala/dezinformarea. Un post off-topic poate fi pedepsit de catre moderator cu avertisment, iar daca acest obicei se repeta se poate ajunge la banarea utilizatorului pe 1-3-7-x zile pe acea arie sau pe tot forumul. O injurie sau atac la persoana sau atâtarea spiritelor sau troll-ing se poate pedepsi similar dar tot de moderator.
      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

      Comentariu


      • #4
        Am activat acest sistem de "reputatie" din mai multe motive:
        1.Nu doar adminii sa fie cei care apreciaza un utilizator ci oricine are un cont pe forum si indeplineste doua conditii: minim 5 posturi si minim 5 puncte de reputatie. Utilizatorii au astfel ocazia sa ajute moderatorul si sa participe activ la aprecierea celorlalti useri.
        2. Sistemul nu incurajeaza posturi inutile (se castiga puncte doar la fiecare 500 de posturi)
        3. Sistemul nu incurajeaza razbunarile (se poate da reputatie aceluiasi user doar dupa ce s-a dat reputatie altor 10 persoane si se pot da doar maxim 2 reputatii pe zi)
        4. Acest sistem e folosit pe larg de foarte multe forumuri.
        Oricine poate sa conteste o reputatie primita si in functie de concluziile pe care le vom trage va fi stearsa sau nu.
        Acest lucru il puteti face in acest topic.
        (at)In legatura cu mesajul anterior:
        Postat în original de marcbarbu Vezi post
        In conditiile in care reputatia apreciaza si actiunile unor membri (care pe acest forum pot fi legate doar de o tranzactie), mi se pare penibil ca un utilizator care si-a luat teapa sa trebuiasca sa scrie 20 de posturi cu care lumea sa fie de acord (ca sa nu i se scada reputatia) ca sa il poata penaliza pe tepar cu un punct de reputatie. Mai mult, mi se pare penibil ca o teapa sa fie penalizata la fel de grav ca un post inexact/incorect!
        Se penalizeaza mesajele, fiecare penalizare depinde de "puterea de reputatie" a fiecarui user, nu e vorba de 1 punct ci de puterea fiecarui user. Un user mai credibil ia sau da mai multe puncte decat unul mai putin credibil.
        Postat în original de marcbarbu Vezi post
        Reputatia trebuie sa fie procentuala, pentru ca dupa sistemul actual daca un utilizator vechi are 40 de puncte de reputatie facute din numarul de posturi si vechime, si da 5 tepe, tot ii raman 35 puncte de reputatie, care dau incredere oricarui utilizator sa cumpere de la el.
        Reputatie mare nu ai daca ai scris multe mesaje (1 punct la 500 de mesaje) ci daca ai primit reputatii pozitive de la altii. Reputatiile primite de la altii sunt principala sursa de "putere de reputatie".
        Postat în original de marcbarbu Vezi post
        Un post off-topic poate fi pedepsit de catre moderator cu avertisment, iar daca acest obicei se repeta se poate ajunge la banarea utilizatorului pe 1-3-7-x zile pe acea arie sau pe tot forumul. O injurie sau atac la persoana sau atâtarea spiritelor sau troll-ing se poate pedepsi similar dar tot de moderator.
        Nu am scazut reputatie pentru posturi off-topic si recomand si celorlalti sa faca acelasi lucru.
        Nu tin cu dintii de sistemul de reputatie dar inca nu am descoperit altul.
        Si decat nimic tot mai bine acest sistem.
        Suntem deschisi la propuneri, asteptam recomandari dar nu uitati ca vBulletin nu e un opensource, adica nu o sa putem creea un software personalizat, doar ceea ce se gaseste pe siteul lor official si a fost agreat de ei. www.vbulletin.org
        lemn: Waldner Dotec Carbon
        fețe: Dignics 05/Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Propunere:
          -Sa beneficieze de reputatie suplimentara cei care se descriu cat mai complet: Nume, Prenume, localitate, varsta, mail. IDmess, telefon.
          De obicei cei cu ganduri ascunse se... ascund dupa nick-uri, cei corecti se prezinta.
          Oricum, pentru amaturistii activi se gasesc posturi directe de inscriere la concurs cu nume+prenume+localitate.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            Tudor e o idee buna dar de unde sa stie adminii ca nu-s false informatiile si cum sa verifice atatia utilizatori?

            Comentariu


            • #7
              Simplu, la inscriere primesti puncte daca ai completat campurile respective, si nu primesti daca nu le-ai completat.
              Corectitudinea... cine-i prins cu minciuna este scazut...
              Ne aducem aminte de userii glumeti care isi dadeau identitate falsa.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de DanD Vezi post
                Tudor e o idee buna dar de unde sa stie adminii ca nu-s false informatiile si cum sa verifice atatia utilizatori?
                Dan, te rog sa-mi zici Emil, daca nu te deranjeaza. Pare ca suntem colegi de generatie, nu?
                TsE

                Comentariu


                • #9
                  Am activat acest sistem de "reputatie" din mai multe motive:
                  1.Nu doar adminii sa fie cei care apreciaza un utilizator ci oricine are un cont pe forum si indeplineste doua conditii: minim 5 posturi si minim 5 puncte de reputatie. Utilizatorii au astfel ocazia sa ajute moderatorul si sa participe activ la aprecierea celorlalti useri.
                  Pai de ce trebuiesc apreciati userii? Daca fac vreo "infractiune" ei trebuiesc pesepsiti de moderatori, dar aprecierile persoanale sunt subiective si implicit irelevante. Adica sistemul asta democratic nu a mers si nu merge nicaieri in lume. Imagineaza-ti ce ar fi daca s-ar face referendum pentru fiecare lege si fiecare om ar putea propune legi...pai s-ar vota cele mai tampite legi din lume in timp record. Instantaneu ar veni cineva care ar propune sa se imparta toti banii statului in mod egal, si 99% i-ar vota pozitiv propunerea. Sau daca toti oamenii din tara ar putea decide daca un om este vinovat sau nu...
                  Mie (spre exemplu) mi se pare total stupida propunerea domnului Emil Tudor si implicit si a domnului DanD. Dar e dreptul lor sa si-o expuna si nu ar trebui "taxati" pentru ceea ce gandesc! Oricat de lipsita de logica pare, este parerea dânsilor, si ar trebui ca toata lumea (indiferent daca e de acord sau nu) s-o asculte, sa o comenteze (aprobator sau nu) dar in nici un caz s-o sanctioneze/stimuleze suplimentar. Cu acest sistem de rating, ceti avea in curand vreo 10 useri "de treaba" care vor strange un numar mare de aprecieri, si vor deveni mai credibili poate decat Ma Lin daca si-ar face cont nou pe forum.
                  Eu inteleg ca e mult de munca la un forum, si mai inteleg ca administratorii au si alte treburi, dar se pot numi moderatori din oamenii "de baza" care sunt pe forum zilnic(gen grasomega, Visco, PaulDragomir si multi altii) care sa sanctioneze abateri sau sa stearga posturile aiurea din Vanzari-Cumparari, etc.
                  Sistemul pe care l-am propus l-am vazut tot pe forumul computergames(tot un vBulletin) , unde fiecare user are scris numarul de tranzactii si procentajul de satisfactie in randul clientilor (ex: http://forum.computergames.ro/44-gsm...i-preturi.html )
                  Sper ca nu am suparat pe nimeni, in special pe domnii Emil Tudor si DanD. Daca am facut-o, va rog sa primiti scuzele mele sincere.
                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Am vazut trolli care au reputatie buna, am citit si eu postul lui clau in care ne explica ce si cum e cu reputatia si am decis ca nu mereu reputatia unui user reflecta realitatea. Sunt prea multe variabile(prietenii, orgolii etc.) si personal ma ghidez dupa altceva. Cand fac o tranzactie spre exemplu(aici cred ca intereseaza, sau ar trebui, cel mai mult subiectul reputatiei), iau frumusel la puricat cateva posturi ale utilizatorului respectiv si in doua minute imi dau seama cu cine am de a face fara sa am toate variabilele incluse in reputatie. E o metoda care pentru mine functioneaza.
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Sistemul de reputatie ramane asa cum e.
                      La sugestia voastra am instalat un sistem de calificative pentru sectiunea de vanzari-cumparari:
                      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...zare-cumparare
                      Aici poate continua discutia despre reputatie.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Emil scuze din graba, am observat prea tarziu si nu am mai putut modifica.
                        Eu sunt de parere ca din mai multe idei adminii pot sa aleaga pe cea mai buna sau sa adapteze ceva din fiecare.
                        A aparut un Feedback Score care banuiesc ca e urmare a ce s-a scris aici.
                        (at) Dl Marc scuze daca ti-am ofensat logica si inteligenta dar te rog mai reciteste posturile mele si trimite-mi MP cu pasajul care-i stupid si ilogic ca sunt foarte curios. Eu i-am dat dreptate in privinta locatiilor gen undeva in Europa , Galaxia noastra ...
                        In privinta baietilor destepti care se pot vota intre ei aici iti dau dreptate sigur or sa ajunga la 999999 puncte reputatie inainte ca Ma Lin sa apuce macar sa-si faca contul pe forum.

                        Comentariu


                        • #13
                          Dl Marc scuze daca ti-am ofensat logica si inteligenta dar te rog mai reciteste posturile mele si trimite-mi MP cu pasajul care-i stupid si ilogic ca sunt foarte curios.
                          Nu mi-ai ofensat nimic, Doamne fereste! Propunerea domnului Emil nu are nici o umbra de logica in fond, iar faptul ca dvs sunteti de acord cu fondul dar contestati oarecum forma ei, m-a facut sa va includ in acea fraza. Propriu-zis era un exemplu foarte "la indem?na" atat pentru mine cat si pentru cei ce mai citesc.
                          De ce nu are logica propunerea domnului Emil? Pentru ca un cretin care-si da datele, va avea reputatie mai mare decat cineva genial, dar discret. Propriu-zis aceasta reputatie ar trebui sa ramana la latitudinea fiecaruia. Nu ar trebui sa consideram oamenii niste tâmpiti care nu pot sa discearna fara ajutorul acestei "reputatii" Imaginati-va ca la fiecare vorba pe care o spuneti, toti colegii dumneavoastra de lucru,de antrenament, si cei pe care ii intalniti pe strada v-ar pune in piept o bulina rosie sau verde. Credeti ca toti oamenii inteleg corect ceea ce ati dorit sa spuneti? Credeti ca toti oamenii va vor judeca dupa ceea ce ati spus, si nu dupa simpatii/antipatii? Si pâna la urma, de ce sa va judece acesti oameni pentru ceea ce g?nditi dumneavoasta?
                          Mi-am cerut scuze mai sus, daca e nevoie o fac din nou, dar am incercat sa nu va jignesc absolut deloc nici pe dvs, nici pe domnul Emil. Am spus doar ca propunerea lui e stupida. Nici o secunda nu am trecut adjectivul asupra persoanei dumisale sau dumneavoastra.
                          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                          Comentariu


                          • #14
                            Detaliile sunt vizibile doar pentru userii forumului din cate stiu eu poate s-a schimbat ceva intre timp dar nu cred.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de marcbarbu Vezi post
                              umbra de logica
                              Ai dreptate, marcbarbu.
                              Vroiam sa spun ca este destul de greu sa discuti cu un co-forumist de pe pozitii inegale.
                              Dupa ce ma inscriu la un concurs cu datele personale, nick-ul folosit la inscriere devine desuet. Tocmai cei care merg la concursuri sunt dezavantajati.
                              Atat eu, cat si alti utilizatori ne-am schimbat nick-ul cu nume reale, tocmai pentru ca nu avem o atitudine duplictara pe forum si in viata reala.
                              Pana la urma, de ce deranjeaza daca dam date de contact reale? Cui ii e rusine de ce scrie? Sau de ce vinde?
                              Cu respect, este dreptul fiecaruia sa stabileasca pana unde pot intra altii in viata lor.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                Si o chestie ciudata... am facut un print screen
                                Utilizatorul din partea de sus a ecranului, manyaku88 e mai vechi, are mai multe posturi, reputatie mai mare, dar la patratele verzi, sta mult mai prost ca adyshorul, care are de 3 ori mai multe. E normal sau e vreun bug ceva?
                                ---------- Post added 05-Apr-2011 at 22:57 ----------

                                daca nu se afiseaza imaginea.
                                Chiar ar trebui sa se poata edita posturile macar o ora sau macar ultimul post...
                                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Asa cum explicam mai sus reputatia nu depinde de numarul de posturi sau vechime ci de reputatia primita de la ceilalti utilizatori.
                                  Mai ales de reputatia primita de la utilizatori cu putere de reputatie mare.
                                  Inca ceva:
                                  "reputatia" e diferita de "puterea de reputatie"
                                  - reputatia e renumele unui user, ceea ce a primit de la altii, (afisata cu patratele verzi sau galbene, cate 1 patrat la fiecare 5 puncte primite), fiecare user porneste la inscrierea pe forum cu 10 puncte (de asta majoritatea userilor au doar 2 patrate), iar daca nimeni nu-i mai acorda nimic el ramane cu acelasi punctaj de 10 puncte (nu poti deveni renumit fara sa ai activitate, fara ca ceilalti sa te aprecieze)
                                  - puterea de reputatie e numarul de puncte pe care il poate da sau lua un user de la altii cand acorda reputatie (asa apare si sub avatar - Putere Rep.) si depinde de mai multi factori printre care cel mai important este "renumele"/"reputatia" pe care o are (1 punct de putere la 5 puncte de reputatie), depinde mai putin de vechime si de numarul de posturi (1 punct de putere la 60 de zile vechime sau la 500 de posturi)
                                  Punctajele de promovare pot fi modificate oricand la sugestia voastra, bineinteles cu o motivatie corespunzatoare (de exemplu am putea scadea/urca puterea primita in functie de vechime/posturi pentru a exista un echilibru pe forum)
                                  Daca aveti nelamuriri va stau la dispozitie.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                    Ai dreptate, marcbarbu.
                                    Vroiam sa spun ca este destul de greu sa discuti cu un co-forumist de pe pozitii inegale.
                                    Dupa ce ma inscriu la un concurs cu datele personale, nick-ul folosit la inscriere devine desuet. Tocmai cei care merg la concursuri sunt dezavantajati.
                                    Atat eu, cat si alti utilizatori ne-am schimbat nick-ul cu nume reale, tocmai pentru ca nu avem o atitudine duplictara pe forum si in viata reala.

                                    Pana la urma, de ce deranjeaza daca dam date de contact reale? Cui ii e rusine de ce scrie? Sau de ce vinde?
                                    Cu respect, este dreptul fiecaruia sa stabileasca pana unde pot intra altii in viata lor.
                                    Incep sa ma gandesc tot mai serios la acordarea unui bonus de reputatie pentru cei care au participat la macar doua competitii.
                                    Astept sugestii si pe aceasta tema.
                                    lemn: Waldner Dotec Carbon
                                    fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Bun! Deci propriu-zis, reputatia este doar reputatie. Nu are legatura cu increderea pe care o avem in ceea ce spune/scrie sau in ceea ce vinde. Reputatia reflecta doar faptul ca e cunoscut pe acest forum si/sau Amatur. Ca un fel de popularitate a utilizatorului, nu?
                                      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        (at)marcbarbu: Intr-adevar, "popularitate" este termenul care defineste cel mai bine sistemul.
                                        (at)clau: Este posibil sa vezi cine ti-a acordat puncte de reputatie sau crezi ca e contraproductiv, ducand la razbunari puerile in cazul acordarii de reputatie negativa?
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Toate reputatiile primite apar in profilul userului, le poate vedea oricine.
                                          Daca se ajunge la razbunari puerile se ajunge si la banari puerile.
                                          Astept mesaje pe aceasta tema (acordare de reputatie negativa ca razbunare).
                                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Vad reputatia, vad topicul la care face referire, nu vad userul care a dat-o. Despre asta intrebam. Se poate vedea?
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Vad ca a ajuns derizorie reputatia si a rasarit ca "ciupercile dupa ploaie". In loc sa se dea calificativ comercial pentru o tranzactie vad ca se da reputatie , mai hilara si incredibila e acordarea reputatiei pentru un banc . Imi e dor de vremurile cand admirai un user reputat dupa continutul posturilor pe care le afisa si nu dupa zecile de patratele verzi primite gratuit pentru asa zise fapte eroice . Era deajuns ca toti userii sa fie seriosi pana la proba contrarie ,dupa care daca gresesc , sa se regaseasca pe lista neagra . Deja au aparut abuzurile de acordare a reputatiei , unul este cazul lui Johnyqz caruia i-a fost mazilita reputatia pentru ca a afisat un pret mai mare la vanzare decat pretul site-urilor noastre consacrate , iar cand i-a fost atrasa atentia s-a conformat imediat . Asa ca nu vad gravitatea faptei lui .Ar fi trebuit sa va ganditi si sa specificati clar pentru ce se poate acorda calificativ negativ , ca asa fiecare il acorda dupa cum il taie capul . Asa si cu cel pozitiv . De exempul daca afisez un banc si e placut de toti userii de pe forum ma trezesc cu 3000 de puncte la reputatie , mai rau e daca nu e placut ca nu mai imi refac reputatia nici daca imi donez organele . Opinia mea , sper ca nu am suparat pe nimeni iar daca am suparat imi cer scuze . Stima !

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Pentru tranzactii exista acum calificativ comercial. Dupa cum s-a discutat, reputatia este un fel de popularitate a utilizatorului pe forum.
                                                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Pentru cei care se intreaba ce inseamna patratelele verzi de deasupra avatarului (verde inchis, verde deschis si galben) precum si stelutele care vor aparea cand se completeaza o linie de patrate, explicatia e mai jos, depinde de valoarea punctajului de reputatie primit de fiecare, valorile patratelelor se pot modifica de catre administrator (se vor modifica dupa ce reputatia userilor va mai creste):

                                                  (de exemplu userii noi vor avea acum 1 patrat verde, corespunzator valorii de 10 puncte cu care se porneste la inscrierea pe forum)
                                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X