Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Unde se pune fata mai iute de obicei?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Unde se pune fata mai iute de obicei?

    Buna!Practic tenisul de masa de ceva timp dar inca nu stiu unde se foloseste in general fata de paleta mai iute.Pe lemnul primorac cu care joc am o fata tenergy 05 pe forehand iar pe backhand un bryce speed.
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    De obicei toata lumea sta mai rau pe rever si de regula , majoritatea folosesc fața mai rapida pe forehand , cei care dau mai bine cu reverul decit cu forehandul ar trebui sa le foloseasca invers .
    Pentru cei care sint la inceput se recomanda fețe de aceeasi grosime ptr. deprinderea miscarilor cit mai normal , pentru ca de obicei esti atent la miscari , la pozitia miini , prizei si restul , nemaiavind timp sa tina cont si de paleta pe care parte are fața mai rapida si de regula le mai incurca , din aceste motive se recomanda ptr. incepatori fețe pereche , sau ma rog acolo unde se doreste un anumit stil de la inceput , de exemplu aparare pe rever (fețe tip iarba , sandwich , sau chiar lisa dar de grosimi mici 0,5 / 1,0 / 1,2 / 1,5 ) trebuie sa mai tina cont si de asta .
    La stingaci lucrurile stau exact invers , de obicei au reverul mai bun ca forehandul , dar nu este o regula .
    Tenergy are viteza 13 iar Bryce-ul are 14 , ambele fețe de top , rapide .
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

    Comentariu


    • #3
      Am si eu o intrebare, care vine de se leaga cumva: pe lemnele tari cu carbon se pun fețe moi? De gen FX, care au mult spin? Va intreb pentru ca am pus eu niste SRiver G3 FX de 2.1 pe Donic Waldner Ultra Carbon si mi s-a parut ca am facut o greseala. Parca ceva nu se lega ... suna ca un butoi spart
      Am dreptate sau doar a fost senzatia de schimbare cu care nu am reusit sa ma acomodez?
      Timo Boll ALC
      FH: DHS 3 NEO 2.2
      BH: DHS 3 NEO 2.2

      Comentariu


      • #4
        Daca sunetul acela apare mai ales la topspin, s-ar putea sa fie vorba de ceea ce foarte multi cauta cu disperare.
        Legat de duritatea fetelor, versus cea a lemnelor, da, exista o corelatie, dar care e diferita, in functie de nevoile fiecarui jucator in parte. De aceia exista o varietate atat de mare de fete si lemne si tot de aceia, nu poate fi stabilita o reteta valabila pentru toata lumea. Chiar si nevoile aceluiasi individ, se modifica in timp, ceea ce nu a fost bun candva, poate deveni, peste un timp.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Multumesc pt pareri!Lovesc mingea cam cu aceasi precizie atat cu forehandul cat si cu backhandul insa cu forehandul parca imi reusesc mai bine topspinurile si tocmai de aceea folosesc pe forehand tenergy 05 iar pe bachand bryce speed fx.Sper sa fi facut alegerea corecta!
          Lemne: DHS Hurricane Long W997
          FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
          BH: DHS GoldArc 8

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X