Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Elemente de baza ale tenisului de masa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Kralizec Vezi post
    Ai explicatii, ai filmulet. Restul e... exercitiu .
    da trebuie sa mi iau notite sa scriu pe foaie , ce ati scris dvs in lectia despre serviciul cu fenta , sa ma uit la video la pozitia maini etc sa le scriu pe foaie , si vreo 30 de mingi .trebuie sa reusesc.
    Domnule Kralizec ceva despre Chop fh , bh , aveti ? ma intereseaza foarte mult acest procedeu. ceva detalii ,poze, pozitia corpului , pozitia maini, cum tin paleta , unghiul, etc.
    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
    Fh : Butterfly bryce
    Bh : Butterfly bryce

    Comentariu


    • #27
      Domnule Radu, o sa urmeze si celelalte... Pana atunci... spor la antrenament.

      Comentariu


      • #28
        (at)Radu George
        In filmul cu Schlager, incepand cu secunda 23 este prezentat serviciul Reverse Pendullum, cu varianta slow-motion. Schlager joaca cu dreapta - cred ca este exact ceea ce cauti.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de grasomega Vezi post
          (at)Radu George: vezi daca reusesti sa gasesti ceva aici.
          ... foarte util, multumesc.

          Comentariu


          • #30
            ANDU ,ai mare grije ca lectiile sunt pt.cei ce joaca cu mana dreapta.
            CRISTI,rugaminte am la tine sa ma mai inveti si asta cu REVERSE PENDULLUM SLOW MOTION drept care o sa incerc sa joc la OPEN.
            SARBATORI PLACUTE SI LINISTITE .

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de dinicescuion Vezi post
              ANDU ,ai mare grije ca lectiile sunt pt.cei ce joaca cu mana dreapta.
              CRISTI,rugaminte am la tine sa ma mai inveti si asta cu REVERSE PENDULLUM SLOW MOTION drept care o sa incerc sa joc la OPEN.
              SARBATORI PLACUTE SI LINISTITE .
              Christos a inviat !

              Vreau s-o "iau de la zero" cu dreapta.

              Comentariu


              • #32
                La vârsta ta? Nu-i cam târziu?
                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                Comentariu


                • #33
                  Cand urmeaza lectia 7?

                  Comentariu


                  • #34
                    Saptamana viitoare.

                    Comentariu


                    • #35
                      Proiect suspendat din lipsa de timp. Imi cer scuze...

                      Comentariu


                      • #36
                        Mii de multumiri celor care au postat asa cv....sper sa imi fie de folos...o sa incerc sa le practic...multumesc mult de sfaturi...
                        Blade:Galaxy T-11
                        FH:Yasaka Rakza 7 max
                        BH:Yasaka Rakza 7 soft max

                        Comentariu


                        • #37
                          Multumesc foarte multe pentru aceste sfaturi , iti apreciez munca , presupun ca a luat ceva timp sa traduci si sa postezi , iti multumim toti presupun ! am mai prins si de aici ceva.

                          Comentariu


                          • #38
                            Salutare,

                            Si pt mine sunt utile aceste informatii de aceea va rog sa mai puneti si niste exercitii pentru picioare.
                            Va multumesc
                            - - - Actualizat - - -
                            bravo , sa-l incurajam ca sa mai invatam si noi cei care vrem sa invatam, ca pana la urma daca avem de unde alege tot v-a iesi ceva bun.....champions.....

                            Comentariu


                            • #39
                              Salut !
                              Nu am stiut unde sa postez , sper sa fie inregula aici . Cam cate ore ar trebui sa joc tenis de masă pe zi ca sa progresez ?

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Mihai150 Vezi post
                                Salut !
                                Nu am stiut unde sa postez , sper sa fie inregula aici . Cam cate ore ar trebui sa joc tenis de masă pe zi ca sa progresez ?
                                Depinde cat de repede vrei sa progresezi si ce faci in orele in care joci. Daca joci doar meciuri, progresul va fi mai lent si te vei plafona mai repede.
                                Profesionistii se antreneaza si de doua ori pe zi, in fiecare zi. Antrenamentul include si exercitii fizice, nu doar tenis.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de grasomega Vezi post
                                  Depinde cat de repede vrei sa progresezi si ce faci in orele in care joci. Daca joci doar meciuri, progresul va fi mai lent si te vei plafona mai repede.
                                  Profesionistii se antreneaza si de doua ori pe zi, in fiecare zi. Antrenamentul include si exercitii fizice, nu doar tenis.
                                  Poti sa imi spui ce antrenamente fac si ce fel de exercitii fizice ?
                                  Si cam cat ar dura un antrenament ?
                                  Multumesc !

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Mihai,tenisul de masa nu e o stiinta exacta,sa progresezi doar jucand.
                                    Poti sa joci si zeci de ore saptamanal si sa nu progresezi deloc.
                                    Totul incepe de la o paleta buna,dar care costa de la 150-200 ron in sus.
                                    Pe urma,ai nevoie OBLIGATORIU de un antrenor sau sa mergi la o sala de tenis de masă,preferabil un club,sigur gasesti in Tg.Mureș,si sa rogi pe cineva sa te indrume.

                                    Nu in ultimul rand,ia topicul asta de la prima pagina si incearca cu muuulta rabdare sa urmezi toti pasii din toate filmuletele pe rand,fara sa sari niciunul.Ai nevoie de un amic foarte rabdator si de 20-30 mingi cu care sa exersezi loviturile de baza-contre,mingi taiate,topspinuri,etc,si puteti schimba rolurile,si sa fi si tu cel care ii trimite lui mingi pentru a lovi.

                                    Intra aici http://ttmall.ro/home/ si suna-l pe Vlad (Rblade) un tip de nota 10,foarte serios,cu materiale noi,si Second hand,care iti va recomanda o paleta buna pentru inceput,cu mult peste orice ai gasi in supermarketuri.

                                    Succes!
                                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                    FH: Tenergy 05
                                    BH: Dignics 05

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Mihai150 Vezi post
                                      Poti sa imi spui ce antrenamente fac si ce fel de exercitii fizice ?
                                      Si cam cat ar dura un antrenament ?
                                      Multumesc !
                                      Vezi aici diferite teme si exercitii: http://cristi.cionoiu.ro/antrenamente-de-tenis-de-masa/
                                      Teoretic, un antrenament ar trebui sa fie intre 2 si 3 ore, dar astfel incat la sfarsit sa fii bun de culcare.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de grasomega Vezi post
                                        un antrenament ar trebui sa fie intre 2 si 3 ore, dar astfel incat la sfarsit sa fii bun de culcare.
                                        Aici la ce te referi? Sa fii obosit sau sa nu fii extenuat?
                                        Eu am tendinta de a sta prea mult la sala, de a ma extenua, ceea ce nu duce la nimic bun, nici fizic (glicoliza anaeroba - reducere a masei musculare) si nici ca si dezvoltare a abilitatilor/tehnicii de joc.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de adi84_g Vezi post
                                          Aici la ce te referi? Sa fii obosit sau sa nu fii extenuat?
                                          Eu am tendinta de a sta prea mult la sala, de a ma extenua, ceea ce nu duce la nimic bun, nici fizic (glicoliza anaeroba - reducere a masei musculare) si nici ca si dezvoltare a abilitatilor/tehnicii de joc.
                                          Nu trebuie sa exagerezi. Totusi, nu trebuie nici sa-ti conservi energia. Trebuie sa dai tot ce poti, atata timp cat poti si putin dupa, ca sa cresti rezistenta la efort si a te obisnui cu jocul in conditii de efort fizic prelungit (se intampla in cadrul concursurilor lungi).
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            For the Beginners of Chopper



                                            - - - Actualizat - - -

                                            For the Beginners of Chopper

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Learn the Reversed Pendulum Serve Return

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                To help reduce the mistakes in the game

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Ma Long - Receive Practice and vs Xu Xin Training



                                                  Din pacate filmarea nu are sonor in mare parte.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Table Tennis Backhand Topspin Technique

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X