Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

1.fete de culori diferite? 2.serve din mana... :(

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana... :(

    stiu ca in tenisul de performanta se cere sa ai o paleta cu o fata de culoare rosie si una de culoare neagra.
    eu mi-am luat doua fete bryce ROSII pt ca se pare ca rosu e mai rezistent... pot fi primit in concursuri de amatori cu o "paleta rosie"?
    apoi, la sala unde jucam noi, am vreo doi colegi de joaca, care "mai scapa" serve din mana... desi le-am facut odata observatie, iar ei bineinteles ca nu au recunoscut, ei si vad in continuare de "scaparile" lor...
    la concursuri se urmareste cu atentie acest aspect de catre un arbitru?
    va multumesc!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

  • #2
    Din cate am vazut eu in filmuletele de la Suceava chiar castigatorii celor doua finale serveau "cam" din mana .Sper sa nu se supere nimeni pe mine, dar mingea trebuie aruncata in sus si nu lasata sa cada .
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

      Postat în original de george, c-ta
      am vreo doi colegi de joaca, care "mai scapa" serve din mana... desi le-am facut odata observatie, iar ei bineinteles ca nu au recunoscut, ei si vad in continuare de "scaparile" lor...
      Da-le si tu de alea ilegale in care maschezi cu stanga sau cu corpul mingea . Eu asa mai fac atunci cand vad asa ceva
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        "ilegale"... nu e cazul, ca oricum ii rezolv cand vreau eu... prin joc "legal"... tocmai eu incerc sa le servesc cu minge saltata frumos, minim 10 cm... dar ei, nimic!! o tin pe-a lor... oricum, o sa incerc sa fac si asa cum m-ai invatat, ca tu zici bine: "ce tie nu-ti place altuia nu-i face!"
        multumesc, vali!
        Xiom -Mitzutani - Xiom

        Comentariu


        • #5
          Vali, despre ce "filmulete" de la suceava vorbesti? sunt postate pe aici pe forum, pe undeva? as fi interesat sa le vad!!...
          de la turneul din 3 martie de la bucuresti nu a filmat nimeni nimic??
          tare mult as vrea sa vad si eu ceva din semifinale sau finala....
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de george, c-ta
            Vali, despre ce "filmulete" de la suceava vorbesti? sunt postate pe aici pe forum, pe undeva? as fi interesat sa le vad!!...
            de la turneul din 3 martie de la bucuresti nu a filmat nimeni nimic??
            tare mult as vrea sa vad si eu ceva din semifinale sau finala....
            Vezi aici , gasesti tu , Flo le are pe cele de la Suceava

            http://tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?p=4943#4943
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              george, c-ta a scris:
              eu mi-am luat doua fete bryce ROSII pt ca se pare ca rosu e mai rezistent
              Asa, de curiozitate, pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta ? Eu joc cu Bryce de multa vreme si nu am observat aces lucru; ceea ce este sigur este ca se "uzeaz?" mai repede fa?a care este folosit? mai mult ( de exemplu daca folose?ti cu predilec?ie forhandul...)
              Pe de alta parte regulamentul interzice folosirea fe?elor de aceea?i culoare...

              Comentariu


              • #8
                Vali, multumesc frumos pt filmuletze... dau o bere la vara!... vad ca imi ia cateva ore ca sa descarc cele doua meciuri de la suceava... asa merge treaba?...
                Mihai, e logic ca fata folosita mai des se uzeaza mai repede...
                eu si alti cunoscuti(legitimati si amatori) am observat in timp ca astea negre se duc mai repede, pe cand cele rosii tin mai mult.... s-ar putea sa fie doar o iluzie... sa ne inselam...
                stiu ca negrul sta mai des pe forhand si este folosit mai des, dar am si prieteni care le au puse invers...
                totusi, o sa constati ca in cele mai multe cazuri, si magazinele de articole sunt mai solicitate pt fețe rosii, iar negrele mai raman pe stoc o perioada... de ce oare?...
                pe de alta parte, este sigur ca la amatori se accepta numai cu paleta cu fete de culori diferite?
                este stipulat in regulament?
                doar de curiozitate, caci am si o fata sriver fx neagra pt a ma prezenta regulamentar....
                Xiom -Mitzutani - Xiom

                Comentariu


                • #9
                  Amatori...amatori dar regulile sunt reguli (noi incercam sa le respectam pe cat posibil)...daca nu ne-am tine de ele n-am mai juca tenis de masă. S-ar numi altfel.

                  Asa ca.... lumea trebuie sa vina cu fețe rosie +neagra, trebuie sa serveasca corect, in decisiv se schimba terenurile dupa ce ajunge primul jucator la 5 puncte, nu se accepta tricouri albe si fețe de paleta care nu sunt omologate (nu e voie cu cine stie ce ciudatenii din care sa sara mingea aiurea)...etc.

                  Comentariu


                  • #10
                    Asta cu fețele , sa stii ca io am patit invers - mi s-a dus fata rosie prima .E drept aveam o paleta de gata , Stiga (made in USSR). Fata rosie era pe forehands si cred ca era uzata mai mult.
                    Referitor la preferinte - chinezii folosesc mai mult pe forehand negrul pentru ca se zice ca e mai sticky si da mai mult efect (pentru ca initial fetele lor sunt negre si ca sa le faca rosii in fabrica trec prin nu stiu ce proces in cadrul caruia se pierde din aderenta ).
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      interesanta chestia cu procesul de colorare si de pierdere a aderentei... de retinut!
                      o sa le spun si baietilor mei... cat despre respectarea cat mai stricta a regulilor, ma bucura acest fapt, pt ca eu doresc sa joc(amator fiind) cat mai aproape de profesionist!!... iar asta include automat si regulamentul ITTF... asta incerc sa impun si colegilor de joaca...
                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                      Comentariu


                      • #12
                        Mie, din cate fete am avut pana acum, mi se pare ca cele negre sunt mai slabe. Chiar la niste fete Stiga de acelasi tip si grosime, fata neagra respingea mult mai incet decat rosia. Poate era defecta...

                        Comentariu


                        • #13
                          Razvan nu te inseli, asa am auzit si eu de la cei profesionisti ca pentru doua fete de acelasi fel, cea de culoare neagra e un pic mai moale, asta cica datoranduse pigmentului de culoare care schimba caracteristicile gumei. De aceea daca o sa observati majoritatea jucatorilor joaca cu fata rosie pe forehand si cu fata neagra pe backhand, desi asta nu e o regula.

                          Regulamentul spune ca trebuie sa ai fete de culori diferite, insa nu specifica ce culori, asta pentru ai da posibilitate adversarului sa stie cu ce fata lovesti mingea.
                          Blade : Nitakku Septear (OFF)
                          FH>Joola Express Two
                          BH>Butterfly Speedy PO

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu cred ca specifica si ce culori (o sa ma mai uit o data) altfel ar veni cate unul cu fețe siclam si vernil fosforescent....si ar straluci in ochii adeversarului culorile alea...de nu ar mai vedea unde e mingea.

                            Comentariu


                            • #15
                              Ai dreptate sunt specificate si culorile, imi cer scuze.
                              Blade : Nitakku Septear (OFF)
                              FH>Joola Express Two
                              BH>Butterfly Speedy PO

                              Comentariu


                              • #16
                                colors

                                Din cite stiu eu , trebuie folosite fețe de culori diferite daca fețele sint diferite , pt ca adversarul sa stie la ce sa se astepte . Daca fețele sint la fel , pot fi de aceeasi culoare ...

                                Comentariu


                                • #17
                                  Chiar daca fetele sint la fel (firma), una poate fi mai noua, sau mai bine lipita, sau mai putin lucioasa etc. asa ca regulamentul e unul singur, adica trebuie culori diferite.
                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                    aduc in actualitate subiectul, cu o intrebare:
                                    of...
                                    intrebare:
                                    daca observ ca un sportiv din Amatur foloseste fete de aceeasi culoare, in plus are si calitatea de organizator de turneu, ce pot/trebuie sa fac?
                                    ca sa nu existe neclaritati, precizez ca Stanciu Silviu a folosit in turneul de la Călărași fete negre, si nu erau la fel(una era Slice40).
                                    va multumesc respectuos/anticipat pentru sfaturi.
                                    bafta si minuni!
                                    lemn: MIZZONE-7GLASS
                                    FH: Tackifire 1.9
                                    BH: Slice40 1.5
                                    0747482236

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                      Salut Mihai ,vreau sa iti spun ca a fost o intamplare ca am avut doua fețe negre, in mod normal nu joc asa.Nu e frumos sa vorbesti pe cineva pe la spate prin tribune,daca aveai ceva de spus trebuia sa vii la mine.ps. sunt lucuri mult mai importante in viata dar inteleg ca esti mai tipicar,noi inca te consideram in continuare un prieten desi se pare ca vrei sa ne inseli increderea.
                                      Blade : Nitakku Violin FH : Tenergy 05 fx max: Nitakku Beautry-2,0.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                        prieteni cu mine se pot considera cei care respecta logica elementara si regulile, macar in limita bunului simt(...???...mai bine taceai...)
                                        nu vorbesc "pe la spate prin tribune", ba chiar am fost deosebit de "sonor" pe tot parcursul zilei la Călărași, si nu cred ca iti poti permite tu sa faci astfel de afirmatii despre mine...nu cred ca ne cunoastem suficient...cit despre inselat increderea...hm!...aci, chiar calci in strachini...apropo, care ..."noi"...tu esti mai multi!!!???...ca eu doar pe tine te-am observat cu fete la fel...!!!...a mai avut cineva situatia asta in concurs la Călărași?...ce vrei sa spui?...fii mai clar!...
                                        personal, sint angrenat in competitii sportive (in alte ..."ramuri"...) de peste 15 ani, am chiar si titluri de campion national la activ(dar nu asta conteaza acum!!!...); NICIODATA nu am mai acceptat abateri flagrante de la regulament...sint situatii in care m-am retras, chiar in cazurile in care entitati din federatia respectiva de profil au gresit si nu au vrut sa recunoasca: azi, sint invitat la competitiile private din domeniul respectiv si fac arbitraj... de accea consider ca este ELEMENTAR ca principalul promotor de fair-play intr-o competitie sa fie organizatorul...bunaoara, asa cum ai fost tu la Călărași...
                                        in subiectul asta am postat pentru a afla parerea sau sfaturile unora neutri si mai ales AVIZATI:...tu puteai, eventual, sa-ti ceri scuze public, nu sa aduci aluzii cu privire la prietenie...(!!!)
                                        suplimentez dialogul/polemica de aci revenind cu intrebarea referitoare la alcatuirea grupelor la concursul de la Călărași, situatie in care eu sint SUB Craciunica in clasamentul Amatur, iar in grupele care s-au facut la concursul de la Călărași am ajuns sa fiu trecut eu pe doi si el pe trei, si in aceeasi grupa...!!!???
                                        cum ai facut???!!!...daca tot te-ai apucat sa scrii...
                                        bafta si minuni!
                                        lemn: MIZZONE-7GLASS
                                        FH: Tackifire 1.9
                                        BH: Slice40 1.5
                                        0747482236

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                          Buna ziua, oameni buni!
                                          Din ce stiu si eu, noul regulament in ceea ce priveste culoarea fetelor a aparut datorita folosirii asa numitelor "materiale", gen fete antitopspin sau iarba, care au comportamente total diferite fata de fetele "soft", pentru a se evita "pacalirea" adversarului prin intoarcerea paletei in timpul jocului...
                                          Deasemenea, tot din ceea ce stiu, fetele trebuie sa aiba culori diferite doar daca nu sunt identice..(cred ca asta implica marca, tip si grosime).
                                          Deasemenea, pt MIZZONE, noile prevederi ale regulamentului imbraca multe aspecte care sunt incalcate in circuitul AMATUR:
                                          1. cati jucatori din circuit isi lipesc fetele cu speed glue?..raspuns: foarte multi, si nimeni nu i-a contestat..., in caz ca ai uitat, speed glue este interzis de aproape 1 an...
                                          2. pe piata inca se gasesc fete interzise, conform noilor reglementari, ale unor producatori renumiti, sau chiar fete neaprobate ITTF, gen Banda Helix sau Sigma, dar sunt si altele.... chiar si Bfy Bryce High Tune... toate sunt folosite in circuit...
                                          MIZZONE, in caz ca ai uitat, suntem intr-un circuit de amatori... nu cred ca paletele gen Hanoi de acum 30 de ani ( cu care se joaca in circuit), sau fetele "bagate la microunde" sunt "legale", dar sunt acceptate... cum dealtfel sunt acceptate multe alte derogari de la regulament.
                                          Eu cred ca doua fete de aceeasi culoare, ambele soft, pe o paleta care nu este intoarsa in timpul jocului, in AMATUR, nu este de condamnat, pentru ca jucatorul nu-si creeaza nici un avantaj... dealtfel, adversarii lui Silviu nu au reclamat niciunul acest lucru...iar Cristi l-a batut in finala mica, pentru ca, in ziua aia, a fost mai bun, si-l felicit si pe aceasta cale...
                                          A-pro-pos, tot doua fete soft de aceeasi culoare a folosit si Tataranu Ovidiu, tot fara nici o reclamatie din partea nici vreunui adversar...
                                          Nu inteleg inversunarea cu care combati niste aspecte pe care majoritatea le considera minore... da, daca fetele erau cu comportamente diferite, "materiale", iar jucatorul isi creea avantaj prin intoarcerea paletei, atunci puteam spune ca este condamnabila folosirea fetelor de aceeasi culoare... pana atunci, interpretarea ad-literam a regulamentului se face la nivelul competitiilor de profesionisti...
                                          In mod normal este necesar si un arbitru la fiecare masa, dar nu se poate in AMATUR, si de aici si multe discutii la masa cu privire la scor, sau la tushuri... dar, MIZZONE, toate astea fac parte din AMATUR.... ca sa nu mai spun ca nimeni nu masoara cei 16 cm cat trebuie aruncata mingea la serva, sau daca mingea sta vizibil in palma intinsa, sau daca serva nu este "protejata" cu umarul...
                                          MIZZONE, ca var ce-ti sunt, itzi mai spun inca o data: invata sa fii mai tolerant.
                                          ...si, "bun venit in AMATUR", chiar daca esti mai vechi in circuit decat mine...
                                          Cu speranta ca MIZZONE a inteles, ca si ceilalti, cam cat de batuta este in cuie litera regulamentului, si cam pana unde se poate ajunge cu toleranta in circuitul AMATUR, va salut pe toti...

                                          ...si nu mai iscati polemici gratuite care chiar nu-si au locul, pe niste probleme minore... (nu ma refer aici la cel ce a deschis topicul)
                                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                            nu cred ca discutam regulamentul, ci aplicarea lui.
                                            ai calcat in strachini, din punctul asta de vedere.si ai gresit intervenind(de pe ce pozitie...?) astfel in subiectul de fata.
                                            in plus, daca ai observat si alt sportiv in situatia de mai sus si nu ai semnalat...mie mi-ar fi rusine...cit despre masura "tolerantei", nu cred ca interfereaza cu un cadrul regulamentar...nu vreau sa degenerez polemica de fata, vreau doar sa stiu daca se poate solicita IN MOD PUBLIC invalidarea rezultatelor din concursul respectiv pentru Stanciu Silviu, in masura in care entitatea AMATUR intelege sa respecte cit de cit un sistem de referinta stabil in ceea ce priveste reguli statistic/unanim acceptate.
                                            asta ca sa stim daca avem o baza minima de reguli...
                                            bafta si minuni!
                                            lemn: MIZZONE-7GLASS
                                            FH: Tackifire 1.9
                                            BH: Slice40 1.5
                                            0747482236

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                              Exista un regulament Amatur,mai permisiv decat cel ITTF deoarece s-a mers pe ideea ca amaturistii nu si pot permite ,in primul rand din considerente financiare sa tina pasul cu desele modificari de regulamente ale ITTF.
                                              Ca sa nu mai mentionez ca la apropiatul congres de la Moscova,Suedia(sustinuta de Anglia)vor depune o motiune privind reacceptarea fetelor LP frictionless cu un coef frecare mai mic.
                                              Conform reg.Amatur,sunt permise fețele de orice tip daca au sigla ITTF pe ele si sunt de culori diferite.Doua fețe soft chiar de acelasi tip si aceeasi grosime pot sari diferit din cauza uzurii sau daca s-a folosit boosterul.
                                              Dar in clipa in care te asezi la masa de joc,controlezi paleta adversarului,vezi ca aceasta nu e in regula(are fete de aceeasi culoare) si totusi incepi jocul,inseamna ca,implicit,esti de acord ca respectivul sa o foloseasca contra ta.
                                              of all the things i lost i miss my mind the most

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                                Pe langa ce a spus Catalin, doar regulamentul ITTF interzice folosirea speed-glue si anumite fete, iar chestia cu fetele de culori diferite este specificata in regulamentul jocului de tenis de masă.
                                                Noi, ca amatori, nu sintem obligati sa respectam regulamentul ITTF, dar pe cel de tenis de masă, da. Altfel as vrea si eu sa joc seturi pana la 21 cu 5 serve, daca adversarul vrea sa vina cu ce paleta are el chef.
                                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: 1.fete de culori diferite? 2.serve din mana...

                                                  multumesc pentru punctele de vedere avizate, referitor la culorile diferite ale fetelor paletei, la turneul de la Valeni am discutat si cu domnul Bodeanu, in consecinta imi mentin opinia si solicitarea vis-s-vis de ceea ce s-a intimplat la Călărași, in sensul anularii rezultatelor pentru organizatorul si participantul Stanciu Silviu, insotita de avertisment.
                                                  bafta si minuni!
                                                  lemn: MIZZONE-7GLASS
                                                  FH: Tackifire 1.9
                                                  BH: Slice40 1.5
                                                  0747482236

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X