Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

presa pt.fete e eficienta?...strange tare?...ca as lua una...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • presa pt.fete e eficienta?...strange tare?...ca as lua una...

    am lacuit lemnul dar cand sa lipesc fetele cu speed glue jale mare....s-au indoit fetele dupa aplicarea lipiciului...cel putin iarba s-a facut sul...e ceva normal?fata inverted s-a facut barcuta si a trebuit sa pun paleta intre carti...as avea mai mult spor cu presa pt fete?
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    cauciucului nu ai place toluenul dea ceea iarba sa facut sul si eu am patit la fel insa am lipit iarba cu sol pe baza de apa si e ok iar fata soft sa facut barcuta poate pt ca ai dat prea mult speed
    trebue lasata la uscat pana nu se mai lipeste de mana nici fata si nici lemnul
    presa te ajuta daca lipesti seara si o tii in presa pana dimineata !! succese!
    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

    Comentariu


    • #3
      Ierburile, mai ales cele OX, nu e bine sa le lipesti cu Speedglue. Se lipesc cu folie dublu adeziva sau cu adeziv pe baza de apa.
      Pt inverted e buna o presa dar nu trebuie stransa prea tare. Daca fata sa curbat prea tare, posibil ai aplicat prea mult adeziv.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Daca ai iarba 0X si lipesti softul cu speed-glue, daca vrei sa folosesti o presa este bine sa lipesti iarba dupa ce ai scos de la presa softul, altfel o sa scoti din presa o iarba cosita deja.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          presupun ca folia dublu adeziva e de unica folosinta,nu?
          ---------- Post added 18-Mar-2011 at 21:43 ----------
          mai trag acus o lipitura...daca ma enervez iar, cred ca o sa-mi lipesc fetele cu moment fix...eu zic ca daca am lacuit lemnul s-ar putea sa am 10% sanse sa dezlipesc vreodata fetele...ca m-am cam saturat tot sa lipesc marginile paletei...
          ---------- Post added 18-Mar-2011 at 21:54 ----------
          aaa...si altceva...am vazut ca fetele se intind date cu speed glue...fetele raman asa intinse de-acum tot timpul sau se vor trage dupa un timp si vor ramane mai mici?
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Daca sunt lipite cu adeziv pe baza de VOC, cand se evapora componenta volatila, fetele au tendinta de a reveni la forma initiala.
            Cu speedglue trebuie sa primezi fetele inainte de lipire - sa dai suficiente straturi de adeziv astfel incat sa se adune o pelicula de cauciuc pe burete. Fetele se lasa la aerisit dupa aceea cateva ore. Abia apoi se da un strat pe lemn si unul sau mai multe pe burete si se face lipitura dupa ce nu se mai lipesc de mana.
            Moment fix este un fel de prenadez? Atunci probabil ca este apropiat de speedglue in compozitie, dar nu sunt aceleasi cantitati de solvent si cauciuc. Probabil ca vei putea sa le dezlipesti folosind speedglue la dezlipire.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              multumesc...am sa fac cum zici tu...dar dupa ce primez? fetele cum e mai bine sa fac?...sa tai fetele dupa lemn si apoi sa le lipesc?...sau intai sa lipesc fetele intregi si cand se usuca lipiciul sa le decupez?
              tibhar def plus jumulita
              gambler reflectoid 1,0
              dawei 388 D-1 ox

              Comentariu


              • #8
                Dupa primare, le lasi la aerisit si vor reveni la forma initiala. Dupa aceea, lipesti cu un strat subtire de adeziv pe fata si normal pe lemn. Cam aceea va vi forma probabila a fetelor. Le tai dupa cateva ore de la lipitura si, daca nu vrei sa le mai dezlipesti, gata, ai rezolvat.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  multumesc...a mers mai bine dar tot m-am enervat, ca pe margini si in josul fetei,unde-i scrisul nu prea s-au lipit....oare cu presa pt.fete se strang mai bine?la iarba e un pic mai nasol ca e o diferenta de grosime...si am de lipit ierburi pe ambele fete...oare sa trec pe lipici pe baza de apa?...cred ca o sa se consume mai greu,nu te doare capul cand il intinzi si nu iti modifica fetele...
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Cum sa pui iarba la presa?
                    Ia folie dublu-adeziva si lipeste-ti fetele cel mai simplu
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      folia adeziva e de unica folosinta?...si daca iau, n-ar trebui sa presez fetele cu ceva dupa aplicarea foliei?...totusi,nu e nimeni ce a folosit presa donic la strangerea fetelor tip 'iarba'?
                      tibhar def plus jumulita
                      gambler reflectoid 1,0
                      dawei 388 D-1 ox

                      Comentariu


                      • #12
                        ...cred ca ramai fara firele de iarba daca faci asta...

                        Comentariu


                        • #13
                          ...mi-am facut eu in garaj un press rubber...2 patratele de parchet si 5 suruburi...excelent...am folosit si iarba si n-au fost probleme...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #14
                            Hai sa-ti zic cum te descurci usor de tot cu softul fara sa te mai doara capul ca ti se indoaie prea rau fata sau nu se lipeste de lemn:

                            1) Pe o fata cu buretele curatat IMPECABIL dai un strat sau doua subtiri de lipici pe baza de apa.
                            2) Pe aceeasi fata, dupa ce s-au uscat complet straturile de lipici pe baza de apa, dai 2-3 straturi foarte subtiri de speed-glue (dupa fiecare strat stai cam 1-2 minute) si la sfarsit lasi 5-10 minute sa se usuce (teoretic ar trebui sa se faca semi-barcuta)
                            3) Cand fata e aproape uscata de lipici iei lemnul si dai un strat foarte subtire de speed-glue pe lemn si astepti sa se usuce ( o sa se usuce mai repede decat cel de pe fata)

                            Daca totul a iesit bine ar trebui sa poti pune fata pe lemn fara absolut nici un fel de problema...si fara sa trebuiasca sa apesi tare pe ea...pur si simplu cu o rola de fete sau cu antebratul mainii (eu ultima metoda o folosesc) intinzi fata pe lemn fara sa apesi aproape deloc.

                            Iti dai seama ca e buna de pus pe lemn fata in momentul in care e semi-barcuta...nici plata, dar nici foarte curbata inafara. Repet, la nivel teoretic, cel putin, nu ar trebui sa mai ai probleme...eu unul asa imi lipesc fetele cu speed-glue (alea care vreau sa le lipesc asa).

                            Multa bafta!! La iarba nu ma bag sa iti zic ceva ca n-am lipit in viata mea asa ceva si nici nu vreau
                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                            Comentariu


                            • #15
                              merci de sfat...mi-am luat lipici pe baza de apa si lipeste mai tare...cu speed glue-ul aveam probleme la margini...se dezlipeau...cand o sa folosesc speedul o sa aplic metoda ta...dar am rezerve la iarba...vb mai ales cea subtire si ox...de la speed glue se mototolesc rau...tre sa astept cam mult pana isi revin...
                              tibhar def plus jumulita
                              gambler reflectoid 1,0
                              dawei 388 D-1 ox

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu dau un rand de lipici pe baza de apa(Xiom mi se pare cel mai bun dintre toate cate am folosit), las sa se usuce, apoi pun fata de paleta din centru catre exterior. Daca nu ai rola, foloseste un tub de bile piln. Eu asa fac si nu am avut probleme nici la iarba. Spor la munca. Mai ai palio?
                                FH: GoldArc 8, 2.1
                                STIGA XU XIN
                                BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  da...dar e pe paleta pusa la vanzare...
                                  tibhar def plus jumulita
                                  gambler reflectoid 1,0
                                  dawei 388 D-1 ox

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de bubu ruz Vezi post
                                    merci de sfat...mi-am luat lipici pe baza de apa si lipeste mai tare...cu speed glue-ul aveam probleme la margini...se dezlipeau...cand o sa folosesc speedul o sa aplic metoda ta...dar am rezerve la iarba...vb mai ales cea subtire si ox...de la speed glue se mototolesc rau...tre sa astept cam mult pana isi revin...
                                    Daca vrei sa lipesti o iarba OX cu speed glue , nu mai da pe fata cu speed glue, doar pe lemn. Taie fata perfect dupa lemn, speed glue numai pe lemn si lipeste fata si va iesi perfect daca fata este OX. Cea mai buna solutie este sa folosesti folii adezive, dar daca vrei sa mai schimbi atunci .....
                                    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      buna idee...
                                      tibhar def plus jumulita
                                      gambler reflectoid 1,0
                                      dawei 388 D-1 ox

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Iarba nu se unge cu speed glue!!! Se unge doar lemnul cu un strat,si se lasa sa se usuce 2-3 minute. Apoi repeti procedura de inca doua ori. Iei apoi o folie din acea pentru coli de hartie A4 si o pui pe partea unsa a lemnului astfel incat marginea sa fie cam la 1 cm de capatul manerului. Pui iarba cu marginea asezata exact la capatul manerului. Va rezulta o zona de 1 cm unde iarba va avea contact direct cu lemnul, restul fiind pe folie. Freci incet in directie longitudinala, astfel incat sa iasa aerul de subt fata pana ce lipesti zona acea de 1 cm. Apoi tragi de folie cam tot atat si repeti operatia precedenta. Si tot asa pana ce termini de lipit. Apoi iei paleta, o pui pe masa cu iarba in jos si pui pe ea doua Dictionare, lasand-o asa cam 2-3 ore. Iese perfect.
                                        Vezi pt. lipire cu apa. Exista pe Youtube si metoda de lipire cu speed glue descrisa mai sus, dar n-am reusit sa ti-o gasesc. Poate ai mai mult noroc...
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          cu speed glue.


                                          cu "apa".
                                          Ultima editare de Visco; 01.iul.2011, 10:10.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X