Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sistem de calificative pentru Sectiunea vanzare-cumparare

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sistem de calificative pentru Sectiunea vanzare-cumparare

    Am instalat un sistem de calificative pentru sectiunea de vanzare-cumparare a forumului.
    Doar in forumul "Anunturi vanzare-cumparare", fiecare user care a deschis un topic poate sa primeasca calificative pozitive, neutre sau negative. Meniul de acordare al calificativului apare pe bara de sub primul post al unui anunt, langa butonul de reputatie. Se pot acorda maxim 3 calificative pe zi.
    De asemenea exista si un top cu cei mai buni vanzatori.
    Sub avatarul fiecarui user o sa apara si scorul general.
    Vedeti imaginile de mai jos:
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

  • #2
    Cautam voluntari pentru traducerea in romana a acestui sistem de calificative.
    Pentru intrebari si sugestii folositi acet topic.
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Excelenta idee si super operativa aplicarea ei.
      Ramane deci reputatia pentru posturi si aceasta este exclusiv pentru tranzactii mai exact calificative pentru vanzatori.
      Pot fi si pentru cumparatori?
      Pentru traducere din engleza puteti sa-mi transmiteti mie cuvintele.
      Felicitari !

      Comentariu


      • #4
        Maine ma pot ocupa si eu de traducere si adaptare. In pozele de sus sunt toate cuvintele englezesti?
        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

        Comentariu


        • #5
          Am trimis mesaj cu detalii celor care vor sa contribuie la traducere.
          Sunt în jur de 170 de linii scurte (expresii).
          Deocamdata DanD și marcbarbu s-au anunțat.
          ?i rog sa se înțeleaga între ei (eventual și pe viitorii doritori) pentru a ?mparți munca.
          De asemenea aș avea rugamintea sa foloseasca aceleași expresii și sa puna diacritice.
          Pentru inspirație vedeți unele site-uri românești de profil, de exemplu okazii.ro .
          Recomand folosirea teremenilor:
          calificativ și tranzacție.
          Aștept și o propunere de nume pentru aplicație care sa apara în loc de iTrader.
          lemn: Waldner Dotec Carbon
          fețe: Dignics 05/Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            iTranzactii e propunerea mea
            ---------- Post added 05-Apr-2011 at 12:25 ----------
            Am trimis primele 85 linii traduse va rog verificati daca e ok.

            Comentariu


            • #7
              Am verificat si am retrimis traducerea lui marcbarbu care s-a oferit ca participa.
              Multumim.
              lemn: Waldner Dotec Carbon
              fețe: Dignics 05/Dignics 05

              Comentariu


              • #8
                Multumesc, am primit. Maine voi acorda toata atentia traducerii si adaptarii.
                Cred ca in loc de iTrade ar merge Top Tranzactii. Totusi iTrade e doar o statistica; cel mai important si util e "Feedback Score" (care poate deveni "Calificativ Comercial")care se poate vedea imediat la orice user care pofteste sa vânda ceva. Personal as elimina butonul "iTrade", pentru ca in viitorul apropiat nu va fi decat publicitate pentru vânzatorii "oficiali" ai acestui forum care vor avea cu siguranta cele mai multe tranzactii, si dupa regulamentul sectiunii de Mica Publicitate, forumul nu este magazinul personal al nimanui.
                Foarte important este insa ca aceste calificative sa se dea doar in urma unor tranzactii, si nu asa...dupa ureche, pentru ca se stie demult ca tibi sau valigti si multi altii sunt oameni seriosi. Cu alte cuvinte, fiecare sa fie obligat (macar de regulament daca nu se poate impune din programare) sa posteze si linkul cu tranzactia incheiata de el si pentru care posteaza acel calificativ. In felul asta, un vanzator "rival" nu va putea stirbi din reputatia concurentilor fara un motiv intemeiat.
                Daca nu se introduce acest amendament, calificativele nu mai au nici o legatura cu realitatea, dar vor avea o stransa legatura cu relatiile de amicitie/dusmanie.
                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                Comentariu


                • #9
                  De exemplu eu stiu ca cineva un prieten de-al meu care sa spunem nu are cont pe forum a luat un lemn super si chiar mai mult l-am incercat eu personal si mi se pare ok si ca pret si calitate pot sa-i dau calificativ chiar daca nu sunt efectiv parte in tranzactie.
                  Acum este optiune cu linkul anuntului poate sa fie si obligatorie complectarea lui.
                  (at) Claudiu
                  Trebuie create listele de membri?
                  Mesaj vBulletin
                  Sorry but there is no user to list, no seller, no customer.

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca nu e membru al forumului si ii dai tu numarul de tel al domnului tibi sau valigti sau altii, si el suna, comanda si cumpara, e o tranzactie care s-a facut in afara forumului, si nu e nici un motiv sa se acorde calificativ. Daca insa apare un anunt si negociezi tu pentru acel utilizator, si iti asumi rolul cumparatorului, atunci tu poti da rating pentru acea tranzactie, si ai si ce link sa postezi
                    ---------- Post added 05-Apr-2011 at 22:33 ----------
                    pentru acel utilizator = pentru acel prieten
                    ---------- Post added 05-Apr-2011 at 22:33 ----------
                    Ar trebui permisa editarea mesajelor...
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      astept si eu o lista cu expresiile. multumesc
                      FH/Butterfly Tenergy 05
                      Blade/DHS Hurricane King
                      BH/Butterfly Tenergy 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Acum e cam restrictiva 3 /zi ca avem mai multe schimburi si cumparari din trecut dar pe viitor e si prea mare cred eu .

                        Comentariu


                        • #13
                          Dupa ce se vor linisti putin lucrurile o sa reducem la maxim un calificativ pe zi.
                          Multumim pentru traducerea acestui sistem de calificative lui DanD si marcbarbu.
                          Daca observati ceva ce trebuie corectat asteptam sugestii.
                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu cea mai mare placere si cand mai este nevoie de ajutor suntem aici.

                            Comentariu


                            • #15
                              Peste vreo ora-doua, am sa mai iau textul odata la corectat, cu forumul in fata. Sunt niste chestii care nu se acordeaza/potrivesc, dar rezolvam azi.
                              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                              Comentariu


                              • #16
                                Da Marc verifica te rog si miemi se pare ciudata :
                                ramyru (0)
                                Evaluat de Utilizatorul care a facut schimb
                                ar trebui sa fie de vanzator ....
                                Desi ar trebui sa mai asteptam un pic sa se stranga mai multe voturi sa vedem ce mai apare de exemplu neutre si la corectari sau raportari...

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de marcbarbu Vezi post
                                  Peste vreo ora-doua, am sa mai iau textul odata la corectat, cu forumul in fata. Sunt niste chestii care nu se acordeaza/potrivesc, dar rezolvam azi.
                                  Am corectat eu cât de cât și am adaugat diacritice.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    cel mai grav mi se pare ca la Top tranzactii sunt puse evaluarile pe dos dupa cum urmeaza:
                                    ramyru (0)
                                    Evaluat de Utilizatorul care a facut schimb: dobr0 (-1)
                                    Calificativ: Negativ (-1)

                                    gufha (0)
                                    Evaluat de Vânzator : tibi (3)
                                    Calificativ: Pozitiv (+1)
                                    Propriu-zis ramyru l-a evaluat pe dobr0 si gufha pe tibi dar se intelege foarte usor invers. Daca pot sa mai ajut, da-mi textul corectat de tine clau sa incerc sa modific cu atentie sintaxele, sa sune cat mai normal.
                                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Cred ca e greseala userilor care au acordat calificativele.
                                      Au ales shimb si vanzator.
                                      Traducerea pare corecta.
                                      Fac acum doua teste si o sa le sterg ulterior.
                                      "Cobaiul" o sa fie DanD ca vad ca are materiale la vanzare.
                                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Da trebuie inversate: la toate (Neutru, pozitiv si Negativ) sa nu fie:
                                        Ai primit un nou Pozitiv calificativ sau comentariu de la clau.
                                        ci:
                                        Ai primit un nou calificativ sau comentariu Pozitiv de la clau.
                                        Dar aia inseamna la sintaxa trebuie mutata variabila...
                                        Da scuze eu nu am bagat diacritice deloc ca nu am instalat tastatura Ro.
                                        In rest e totul OK
                                        Ar mai fi in plus Ora de vara si imaginile sa le putem atasa la MP-uri
                                        Ultima editare de D.D.; 07.apr.2011, 10:33.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ceva e putred pe acolo, schimb in engleza sa vad despre ce e vorba.
                                          Totul e inversat, vanzator, cumparator, schimb.
                                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Ați primit un nou Calificativ!
                                            Ai primit un nou Pozitiv calificativ sau comentariu de la clau.
                                            Detaliile acestei tranzacții pot fi gasite pe Pagina ta Top Tranzacții.
                                            Nota: Acesta este un mesaj automat.
                                            A ramas tot asa

                                            Trebuie pus
                                            calificativ sau comentariu inainte de variabila {1} cred sau {2}?

                                            ---------- Post added 07-Apr-2011 at 10:45 ----------
                                            Postat în original de clau Vezi post
                                            Ceva e putred pe acolo, schimb in engleza sa vad despre ce e vorba.
                                            Totul e inversat, vanzator, cumparator, schimb.
                                            Poate fi trade si schimb si tranzactie
                                            ---------- Post added 07-Apr-2011 at 12:47 ----------
                                            Notificarile sunt OK acum.
                                            ---------- Post added 07-Apr-2011 at 21:40 ----------
                                            Daca cineva din greseala a dat puncte reputatie la un subiect dece nu poate sa dea Calificativ Comercial?
                                            Ultima editare de D.D.; 07.apr.2011, 10:47. Motiv: modi

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Am vazut o chestie care nu mi se pare normala
                                              http://www.tenisdemasa.ro/forum/itrader.php?u=4145
                                              E un calificativ acordat de o persoana care nu pare sa fi cumparat nimic de la vânzator, dar e nemultumit ca vanzatorul propune pentru vânzare o paleta hobby
                                              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                multumesc pt sesizare dl. macbarbu, da asa este am primit un calificativ comercial gratuit adica pers. respectiva nici macar nu este interesata de produsul pe care il propun la vanzare dar apare la cumparator si imi da calificativ negativ pentru ca nu-i place produsul pe care l-am propus spre vanzare. ar trebui umblat inca la sistemul comercial de reputatie !!! (
                                                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Si cum vrei sa verifice?
                                                  Poti raporta doar tu adishorul calificativul noi astealalti nu avem de unde sa stim daca ai facut tranzactia sau nu.
                                                  Intra pe tranzactia respectiva si ai un triunghi Rosu cu semnul exclamarii acolo si dai mesaj de raportare a unei erori de clificativ comercial e simplu..
                                                  Vrei sa incercam noi sa raportam ? Am raportat eu de test

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X