Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

participare fete palete si palete AMATUR

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    pai daca in regulament scrie ca sunt acceptati doar cu fete negre si rosii de ce a fost acceptat domnul cu o fata rosie si o fata albastra?
    oricum intre albastru si rosu nu se face asa mare distinctie ca intre una neagra si una rosie din punct de vedere vizual...

    Comentariu


    • #27
      duminica am jucat cu unul f.bun care se uita cam chioras la iarba mea...cand a inceput sa serveasca nu arunca mingea...servea rapid din mana...am zambit,mi-am ascutit simturile si m-am apucat de treaba...am avut minge de meci dar am pierdut...si,desigur,nu din cauza servelor lui...consider ca de la orice partener ai de invatat ceva...am mai spus...cand joci cu unul bun, e greu sa joci cu iarba...din 10 mingi, 8 le pierd din iarba...cei care se plang de iarba ( cred ca pot sa-mi confirme toti ierbarii ) sunt jucatori slabi, inflexibili, care poseda putine procedee...am observat ca in jocurile cu cei buni,iarba nu are nici un avantaj dar dezavantaje prea multe...de aceea o sa trec pe fete "normale"...

      am jucat si cu unul care avea neagra pe amandoua fetele....abia la sfarsitul meciului mi-am dat seama...asta inseamna ca unii dintre noi se uita dupa minge,nu dupa culoarea paletei...chiar ma gandeam sa-mi fac un tricou cu buline cat o paleta...rosii si negre...nu-i asa c-as fi un ticalos ca nu las adversarul sa vada cu ce fata dau?...poate ar fi bine sa ne punem pe palete si un vitezometru care sa indice viteza mingii...sa nu umble adversarul cu pacaleli...

      si ma mai gandesc la ceva...daca cineva ma bate cu palete prajite in cuptor ce ma face sa cred ca l-as bate dac-ar juca cu o paleta normala?...cu asta o sa conchid...e normal sa existe un regulament care trebuie respectat dar nu trebuie sa dam vina pe materialele adversarului intr-un joc unde 90% e contributia jucatorului si abia 10% contributia paletei...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #28
        Cred ca o sa pun un mesaj la fiecare 2 mesaje postate ca acest topic nu-si propune sa discute despre iarba si alte fete legale pt cei ce nu citesc sau citesc din 2 in 2 ci despre chestiile neregulamentare.
        cred ca este normal sa se respecte regulamentul bun sau mai putin bun asa cum e el punct.

        Comentariu


        • #29
          Este de inteles nemultumirea amatorilor pentru cei ce joaca cu fete sa zic neobisnuite(iarba, anti, sau altele) pentru ca pentru a stapanii jocul ai nevoie de antrenament cu jucatori care poseda asemenea fete. De aia esti amator ca se presupune ca nu te antrenezi regulat si din cauza asta la concursuri nu intelegi ce se intampla. Din pacate pentru acestia la categoria respectiva sunt prezenti multi cu materiale pentru ca pana la un punct materialele iti confera un avantaj. Sa nu uitam ca oamenii sunt orgoliosi si nu le place sa piarda. Evident ca pentru a face fata la un nivel mai ridicat trebuie mult antrenament pentru cineva care are material. Dar la nivel de amatori puri sunt avantajati. Asadar cei care sunt amatori si joaca cu fete soft trebuie sa incerce sa se antreneze mai mult importriva materialelor sau sa treaca si ei la dark side pentru a avea o sansa.
          Fete de aceeasi culoare isi pun de obicei cine nu au 2 diferite si f rar cineva care este bun si vrea sa fie si mai bun. Din cei care au jucat cu asemenea fete cati au ajuns departe in turnee?Dar dintre cei cu fete vechi de 30 de ani dintre care una albastra?
          Ultima editare de tycutz; 12.apr.2011, 12:42.
          Primorac Carbon
          FH Dignics 09C
          BH JOOLA MAXX

          Comentariu


          • #30
            Avem un regulament:
            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...nt-AmaTuR-2011
            A se vedea pct. 8

            Insa mult mai important este pct.9.2
            Ultima editare de kdt123; 12.apr.2011, 12:51.
            T05-ALC-T05
            Adrian Gorum

            Comentariu


            • #31
              Pun mai jos Punctul 8 din Regulamentul Amatur:
              "8. Regulamentul de joc
              Turneele AmaTuR au ca principiu de baza respectarea si incurajarea Fair-Play-ului participantilor.
              Jocurile din turneele AmaTuR vor respecta Regulamentul de joc aprobat de ITTF si FRTM.
              In acelasi timp, in spirit de Fair Play, in situatiile in care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucatorului (in mod special in cazul respectarii regulilor privind utilizarea fetelor si a materialelor de lipire )
              Jocurile se pot disputa fara arbitru, scorul poate fi tinut de catre jucatori. La cererea unuia din jucatori, organizatorul va numi un arbitru dintre participantii care asista la joc.
              NOTA:
              Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
              1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
              2. Ambele fete au inscriptionata LA VEDERE sigla de omologare ITTF, chiar daca intre timp a fost interzisa!
              3. Suprafetele paletei nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate).
              Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este permisa in incinta de joc."
              Doua idei se desprind clar de aici:
              1. Jucatorii au dreptul sa decida ce echipament vor folosi, dar nu sunt verificati in prealabil. Va aduc aminte ca Amatur este o competitie destinata amatorilor, deci respectarea regulamentului ITTF nu este obligatoriu. Se aplica doar Regulamentul Amatur.
              2. NOTA lamureste destul de bine intre ce limite se poate gasi echipamentul jucatorilor.
              Totusi, fiind o competitie de amatori, daca un jucator vine cu o paleta neomologata nicaieri, pe care a dat 10-20 de lei la Carrefour, sa zicem, ii interzicem accesul la o competitie de amatori? Asa reiese din NOTA, punctul 2.
              Apoi, daca un jucator are o paleta rosu-verde sau verde-verde sau albastru-albastru, cu ce deranjeaza? Cu vechimea paletei? Exista palete Cornilleau, noi, turnate cu totul, colorate rosu-rosu sau albastru-albastru. Este o problema utilizarea lor?
              Daca discutam de cei care isi trateaza paleta pentru a deranja adversarul, acest tratament nu este detectabil, nu exista aparate si nu se poate dovedi, deci nu se pot nici interzice respectivele echipamente.
              Postat în original de taiegatu Vezi post
              oricum intre albastru si rosu nu se face asa mare distinctie ca intre una neagra si una rosie din punct de vedere vizual...

              Cum adica? Daca e albastra nu vezi ca da cu albastra in loc de rosie?
              Cat despre chestia cu o fata mai uzata si una mai putin uzata - ce sa mai zic? Oricare paleta din Amatur are o fata mai uzata si una mai putin uzata. A... rectific, oricare paleta din Romania are o fata mai uzata si una mai putin uzata. De ce? Pentru ca doar Timo Boll isi permite sa-si schimbe fetele dupa ce joaca cu ele la un concurs. Noi, pamantenii, jucam cu ele pana le facem praf sau pana le vindem.
              Parerea mea este ca s-a mers prea departe cu despicarea firului in patru pe tema materialelor permise.
              Cu putin mai mult antrenament si mai putina discutie pe forum despre materiale, vor invata toti sa joace impotriva lor si cei care le folosesc nu vor mai avea castig de cauza - poate vor renunta a le mai folosi.
              Va urez spor la antrenament!
              P.S. Scuze de postul cam lung.
              Ultima editare de grasomega; 12.apr.2011, 17:04. Motiv: scuze
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #32
                Pertinenta,corecta si foarte la obiect postul lui GRASOMEGA,subscriu.
                BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                FH - TENERGY 64
                BH - XIOM VEGA EUROPE

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  Pun mai jos Punctul 8 din Regulamentul Amatur:

                  Cum adica? Daca e albastra nu vezi ca da cu albastra in loc de rosie?
                  intre o fata rosie si una albastra nu se face distinctie ca intre una neagra si una rosie nu degeaba aia mai destepti au ales rosiu si negru stiu ei mai bine. Si la cate fete de culoare rosie si neagra sunt pepiata de la 1 leu la 500 de lei cred ca orice om din toata lumea asta poate sa se conformeze regulii sa nu aiba fete de aceiasi culoare sau fete de culori complementare care nu se diferentiaza asa de tare.

                  Comentariu


                  • #34
                    are cineva paleta cu fete in culori complementare? ...as vrea sa am o paleta galben-violet care cred c-ar fi si pe gustul tuturor...contrastul e mai mare ca la rosu-negru...si apropo de contrast...oare de ce nu-s fete negre si...albe?...probabil ca albul se murdareste mai repede si nu mai distingem cu ce fata da adversarul...
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #35
                      nu au ales alb nu pt ca se murdareste repede ci pt ca e asemanare intre lumina ambientla si fata alba cam de aia nu au ales cred eu . si mai mult pt ca de oicei mingea este alba si cand ajunge in dreptul paletei faci greu distinctia.
                      Cam de asta nu porti tricou alb cand joci la masa regulile pot continua

                      Comentariu


                      • #36
                        Cam de asta ar terbui sa inchida cineva topicul asta ca numai prostii s-au vorbit!
                        In trecut, s-au mai discutat balivernele cu materiale si s-au ivit si certuri intre useri!Acum ca jucatorii cu iarba evita sa comenteze pe acest topic din cauza prostioarelor de argumente si contrargumente aduse, ar trebui ca cineva sa stearga topicul cat timp lumea e "pasnica"..inca
                        Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                        Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                        Comentariu


                        • #37
                          Asadar cei care sunt amatori si joaca cu fete soft trebuie sa incerce sa se antreneze mai mult importriva materialelor sau sa treaca si ei la dark side pentru a avea o sansa.
                          ...sa inteleg ca e mai bine sa trec de partea "neagra/nelegala" ca sa pot invata si eu ceva tenis ?
                          Ce-ar fi ca cei "din partea cealalta" sa vina cu materiale aprobate ITF si sa vedem si noi daca chiar stiu la fel de mult tenis !
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • #38
                            Cristi a punctat foarte bine principalele aspecte discutate pe aici (evident degeaba) dar o sa adaug si eu cateva idei :
                            1. Fetele albastre, ca ele au fost discutate sunt in mod evident fete de strand adica non profi si e cat se poate de clar ca sunt mult mai slabe decat fetele profi. In concluzie, adversarul respectivului cu fata albastra are din start un avantaj, iar in momentul in care se plange de fata respectiva demonstreaza foarte clar ca joaca prost si cauta scuze aiurea pentru infrangere.
                            2. Pun pariu ca cei care se plang de fetele interzise habar nu au care sunt diferentele intre fetele respective si fetele asemanatoare aprobate de ITTF. Cum marea majoritae a fetelor interzise au fost ierburi sunt convins ca de fapt ei nu stiu sa joace contra ierbii si ar pierde in continuare daca ar juca contra ierburilor aprobate. Cineva care stie bine sa joace contra materialelor nu va fi deranjat de un Superblock de exemplu.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de rflash Vezi post
                              Cristi a punctat foarte bine principalele aspecte discutate pe aici (evident degeaba) dar o sa adaug si eu cateva idei :
                              1. Fetele albastre, ca ele au fost discutate sunt in mod evident fete de strand adica non profi si e cat se poate de clar ca sunt mult mai slabe decat fetele profi. In concluzie, adversarul respectivului cu fata albastra are din start un avantaj, iar in momentul in care se plange de fata respectiva demonstreaza foarte clar ca joaca prost si cauta scuze aiurea pentru infrangere.
                              2. Pun pariu ca cei care se plang de fetele interzise habar nu au care sunt diferentele intre fetele respective si fetele asemanatoare aprobate de ITTF. Cum marea majoritae a fetelor interzise au fost ierburi sunt convins ca de fapt ei nu stiu sa joace contra ierbii si ar pierde in continuare daca ar juca contra ierburilor aprobate. Cineva care stie bine sa joace contra materialelor nu va fi deranjat de un Superblock de exemplu.
                              ca multi altii vorbiti aiurea in tramvai cititi din 2 in 2 si apoi va dati cu parerea demonstreaza ca aveti preconceptii si lipsa de seriozitate.
                              asa cum am zis o sa scriu din 2 in 2 mesaje ca nu e vb de fete cu iarba ...
                              Cristi cionoiu a avut o parere pertinenta intradevar.

                              Comentariu


                              • #40
                                Ia da-mi tu un exemplu de fata interzisa de ITTF si care nu iarba contra careia ai jucat in concurs.
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • #41
                                  pai tu nu intelegi ca nu e vb de asta. nu pot sa-ti dau exemple pt ca nu stiu prea multe nu e domeniul meu nu vreau sa joc u astfel de fete pt ca eu nu vreau sa trisez aces joc ci vreau sa ii bat si pe cei cu fete interzise, cei care umbla cu mismasuri, cum am si facut de cateva ori pana acu. Subiectul principal era despre folosirea paletelor care au aceiasi culoare a fetelor sau fetele sunt de culori apropiate care nu se pot incadra la categora n-am bani ci la categoria evidena vreau sa trisez.
                                  Sau fete interzise (multe ierburi intradevar) dar si fete soft fete care am impresia sunt mai scumpe decat astea normale (nu stiu aici vreau sa punctez ca nu ar fi bine, dar de vreme ce regulamentul permite si aceste fete jucam si impotriva lor).

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Fetele soft care au disparut de pe lista ITTF nu au legatura cu noile reglementari, ci pur si simplu fabricantul nu a mai vrut sa plateasca costurile de licenta ca sa primeasca stampila ITTF.
                                    Cristi ti-a demonstrat cu regulamentul in fata ca poti contesta pe oricine care are fetele de aceeasi culoare. La mica intelegere intre voi poti accepta sa joci contra lui daca ambele fete sunt la fel sau daca respectivul nu invarte paleta in mana. Dupa cum s-a mai spus daca o fata e rosie si una albastra sau verde sau maro sau whatever e foarte clar pentru majoritatea jucatorilor cu ce fata se loveste, nu e obligatoriu sa fie neagra.
                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Voi identifica vreo cateva cazuri posibile de palete cu fete neconforme:
                                      1. Daca un jucator are o fata albastra, cum a spus si rflash, se incadreaza la categoria "n-am bani" sau putem sa-i spunem "nu vreau sa-mi cumpar o paleta". Sunt sigur ca posibilitatile pe care i le ofera o asemenea paleta unui jucator pot fi usor surmontate de alt jucator cu fete conforme cu regulamentul.
                                      2. Daca un jucator are fete de aceeasi culoare si sunt ambele lise, cu proprietati asemanatoare (fac spin ambele sau nu fac spin ambele) - iti ajung primele 5 puncte din primul set sa-ti dai seama care-i treaba. Probabil ca nici acest jucator nu triseaza.
                                      3. Daca un jucator are doua fete de aceeasi culoare si una este lisa si face spin, iar cealalta este cu zimti sau lisa si nu face spin, atunci este probabil ca incearca sa castige creandu-si un avantaj. Acesta mi se pare singurul caz care merita sa fie discutat. Poti cere paleta adversarului sa o vezi si, daca vei constata ca are fete de aceeasi culoare cu proprietati diferite (si aici inteleg diferite total - una care face spin si una antispin sau cu zimti), poti cere organizatorului sa nu permita jucatorului sa foloseasca acea paleta, dar inaintea desfasurarii meciului, nu dupa ce ai jucat deja. Eu cred ca daca faci acest lucru dupa ce ai jucat si ai pierdut, esti pe aceeasi treapta cu cel care joaca cu paleta intentionat masluita.
                                      Oricum, nu exista posibilitatea de a verifica daca o fata are proprietatile initiale. Nu are nici macar ITTF aceasta posibilitate (desi se cauta solutii), dar Amatur? Oricum, si daca ar fi la indemana solutia, cred ca nu si-ar avea locul.
                                      In concluzie, daca situatia este cea de la punctul 3, atunci exista o posibilitate eleganta de rezolvare.
                                      Cred ca 3 pagini de forum pentru un subiect asa de mic e mult prea mult.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        teiegatu, inainte sa spui ca altii vorbesc aiurea precum in tramvai afla ca multi dintre noi poate refuza tramvaiul din aceleasi motive si sunt, poate, ceva mai civilizati in exprimari si nu au deloc o lipsa de seriozitate. Acum depinde si ce intelegi tu prin asta ! Nu m-ar suprinde sa mai aflu si altceva nou...
                                        Cristi cionoiu are dreptul la orice parere (pertinenta sau nu, ca doar e forum) la fel cum toate parerile sunt de luat in seama.
                                        O sa va dau doua exemple de fețe "urate" pe care am avut neplacerea sa le am ca "adversare" intr-o faza de grupa superioara pe care normal....n-am trecut-o. Nu stiu cum se numesc dar pot sa vi le descriu: una din ele avea iarba cu dintii fața in fața (gen dinti de rechin) iar celalalt adversar avea o fața in care dintii aveau marimi neuniforme iar pe alocuri fața era desprinsa de lemn avand ca niste bule de aer. Am inteles ca asa este forma ei originala si ca nu a lasat-o dezlipta in acele locuri. N-am stat pana la final dar am auzit ca tipul ar fi fost finalist sau chiar a castigat acel turneu.
                                        Nu vreau sa spun ca nu cunostea tenis, posibil sa ma fi batut si cu o paleta aprobata ITTF, se vedea ca stie sa faca de toate dar, tot ce incercam sa fac (topspin, block, etc) era impotriva mea.
                                        Punctul 3 din Regulamentul de joc enumerat mai sus de grasomega face referire exact la fețele de care vorbesc.
                                        Pentru mine a fost o experienta care ma determina sa refuz pe viitor jocul cu adversari care folosesc astfel de fețe. Cu siguranta asa voi proceda chiar daca risc sa pierd meciul cu 3-0.
                                        Blade: lemn off...ce lemn !
                                        Bh: cu tepi
                                        Fh: fara tepi

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de grasomega Vezi post

                                          Apoi, daca un jucator are o paleta rosu-verde ... cu ce deranjeaza?
                                          Aici este singurul punct in care nu sunt de acord cu tine, Cristi si sunt convins ca si d-l Dr Priza Tok este de aceeasi parere! Sunt persoane cu defect de vedere, care nu pot deosebi rosu de verde si din acest motiv nu pot primi carnet de conducere. Aceste persoane pot fi deranjate de ansamblul de nuante numit mai sus! Defectul se numeste Daltonism. Cei care trec pe culoarea rosie a semaforului sunt chiar banuiti ca ar suferi de DALTONISM! La celelalte nuante totul e OK

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Ok, domnu' Dan, m-ati prins
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de sorin_client Vezi post
                                              teiegatu, inainte sa spui ca altii vorbesc aiurea precum in tramvai afla ca multi dintre noi poate refuza tramvaiul din aceleasi motive si sunt, poate, ceva mai civilizati in exprimari si nu au deloc o lipsa de seriozitate. Acum depinde si ce intelegi tu prin asta ! Nu m-ar suprinde sa mai aflu si altceva nou...
                                              Cand am zis de aiurea in tramvai am vrut sa zic ca ar fi bine ca inainte sa scrii ceva sa citesti si ce au zis cei din posturile anterioare. Ti se pare ok pe forum in discutie se afirma clar ca nu este vorba despre o anumita chestie si peste 5 mesaje vine unu si posteaza chestii exact despre acea chestie si un post lung cat casa etc, apoi peste alte 5 mesaje alt post tot asa?. Altfel acel thread devine un dialog al surzilor in care fiecare vorbeste despre ce vrea el unde vrea el netinand cont de intentia threadului.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de sorin_client Vezi post
                                                Sunt multi jucatori care au o pozitie buna in clasament doar datorita paletelor interzise. Am jucat impotriva lor si vreau sa va spun ca nu stiau decat sa taie/stopeze mingea... Tot sau aproape tot ce incercai sa faci ti se intorcea pe masa cu acelasi efect sau chiar mai rau. Normal ca se termina cu un "l-am facut si pe asta" ! Daca ai "norocul" sa-ti pice 2 ierbari intr-o faza de grupe superioare (de exemplu) nu esti decat "degeaba" ramas la masa! In cele mai multe cazuri sansele sa treci in eliminatorii sunt extrem de mici.
                                                Chestia cu se numeste Amatur pentru ca sunt acceptati toti jucatorii cu tot felul de materiale mi se pare un pic deplasata... Credeam ca se numeste Amatur doar pentru faptul ca nu suntem jucatori legitimati la cluburi si nu pentru ca sunt acceptate tot felul de fețe, lemne, tigai si alte chestii de prin debarale. Chiar daca printre noi joaca si cativa legitimati...consider ca nu e rau pentru ca avem ce invata de la ei. Dar de la a juca cu un adevarat profesionist si a avea un adversar un tip care doar "pufaie" cand iti intoarce orice minge fara a sti prea mult din arta tenisului... este drum lung.
                                                Personal mi-am indrumat fiul sa joace tenis de masă pentru ca am considerat ca este un sport curat. A inceput tenisul de aproape un an si impreuna participam la competitii de cateva luni. Vreau sa va spun ca a ramas un pic "interzis" cand a vazut ca de fapt nu este chiar atat de alb acest sport si ca efortul participarii la concursuri se transforma de multe ori in dezamagire cand trebuie sa-si faca bagajele sa plece acasa pentru ca unul sau mai multi ierbari si-au facut iarasi jocul.
                                                Nu cred ca se va intampla mare lucru cu interzicerea materialelor nelegale la Amatur dar sper sa-mi citeasca randurile multi dintre cei care se "simt" si chiar i-as ruga sa-mi dea niste idei la ce-as putea sa-i raspund unui copil care doreste niste raspunsuri "reale" la intrebarea de ce sunt acceptati cei cu materiale interzise... . ... ca oricum in 95% din cazuri tenis de masă nu prea are cum sa-nvete de la ei !
                                                Ca ierbar ce-a avut ocazia de-a trece in revista materiale permise si interzise, pot sa-ti spun ca fata Dr.Neubauer Monster (interzisa) mi-a deranjat infinit mai putin partenerii de joc decat o amarata de Palio CK pe care am dat vreo 4 USD (+transportul). Ce interzici atunci? Pe ce considerente? Daca ar existe cateva nivele valorice cred ca multi ar renunta la iarba (vezi propunerea lui Acidutzu de aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...ent-2012/page6). Cand ai o anumita varsta, te misti greu, poate mai si suferi de o afectiune autoimuna grava, e corect sa fii pus in fata unui fost jucator de liga? Cred ca aparitia acestor materiale s-a datorat modului de organizare a turneelor, care ignora existenta unui numar marisor de nivele valorice. Personal nu voi simti nicio placere daca mi se va da sansa de-a fi batut mar de-un fost campion national. Vreau sa simt ca am si eu o sansa, daca nu astazi macar peste cateva luni.
                                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                                  Ca ierbar ce-a avut ocazia de-a trece in revista materiale permise si interzise, pot sa-ti spun ca fata Dr.Neubauer Monster (interzisa) mi-a deranjat infinit mai putin partenerii de joc decat o amarata de Palio CK pe care am dat vreo 4 USD (+transportul). Ce interzici atunci? Pe ce considerente? Daca ar existe cateva nivele valorice cred ca multi ar renunta la iarba (vezi propunerea lui Acidutzu de aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...ent-2012/page6). Cand ai o anumita varsta, te misti greu, poate mai si suferi de o afectiune autoimuna grava, e corect sa fii pus in fata unui fost jucator de liga? Cred ca aparitia acestor materiale s-a datorat modului de organizare a turneelor, care ignora existenta unui numar marisor de nivele valorice. Personal nu voi simti nicio placere daca mi se va da sansa de-a fi batut mar de-un fost campion national. Vreau sa simt ca am si eu o sansa, daca nu astazi macar peste cateva luni.
                                                  Ideea de baza nu este sa interzici anumite fete pentru ca e mai dificil sa joci impotriva lor. Pana la urma si tu poti sa-ti achizitionezi o astfel de fata sau o fata care sa contracareze avantajul acelei fete. Ideea de baza este sa se interzica acel comportament nesportiv si incorect al adversarului de a incerca sa castige cu orice pret. Urmand aceasta premisa jucatorii vin cu tot felul de fete nemaivazute interzise si alte cele doar ca sa surprinda si sa incurce pentru ca stiu clar ca nu au nici o sansa in fata celui care tocmai la batut daca partida s-ar desfasura corect. Evident nimeni din organizatori nu sta sa verifice pe orisicare ce are pe paleta pentru ca ar fi o pierdere de timp imensa DAR la o disputa a celor 2 pot transa intr-un sens sau altul disputa celor 2. S-a vehiculat scuza penibila de altfel pe acest thread cum ca domle pun acele fete pentru ca nu au bani de altele etc. pot spunde fara sa ma insel ca astfel de fete interzise sunt aproape la fel de scumpe ca un donic baracuda daca nu mai scumpe. Deci clar nu pun acele fete pentru ca nu au bani ci pentru ca vor sa triseze . Nu luam in calcul aici o paleta ieftina (care in 99% este una proasta) care se comporta aiurea tocmai din aceasta cauza si in 99% din cazuri incurca doar pe cel care o foloseste pentru ca aici e clar caz de domle nu a avut bani si pt frumosetea si fair play-ul jocului acesta trebuie sa i se dea voie sa joace. Ca o adaugire pot spunde ca fetele interzise si toti cei care vor sa triseze acest spot dauneaza crunt acestui sport pentru ca ei castiga in mod categoric impotriva incepatorilor sau a jucatorilor medii si le taie pofta de joc acestora orientandu-se intr-un final catre alte sporturi, tenisul de masa suferint mari pierderi aici. Aceiasi jucatori nu-i vezi la Open pentru ca sunt calcati in picioare de jucatorii avansati pt ca de la un anumit nivel in sus de stiinta a jocului acele fete se constituie intr-un dezavantaj pentru jucatorul purtator

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Hai, zi
                                                    Ca n-ai teminat mesajul...
                                                    Zi si de doua fete de aceeasi culoare.
                                                    TsE

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X