Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

diferențe între timo boll spirit și alc

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • diferențe între timo boll spirit și alc

    buna seara, știți în ce constau diferențele dintre aceste 2 lemne? numai bine!
    0766284707

  • #2
    Spor la citit.
    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-TBS-vs-TB-ALC

    Comentariu


    • #3
      merci
      0766284707

      Comentariu


      • #4
        Amandoua lemnele sunt ca la fel, acum depinde de stilul de joc si inspecial de fetele pe care le pui pe ele. Vetele cele mai recomandate sunt Tenergy. Inainte de a achizitiona unul din cele doua incearcale sa vezi cum te impaci cu ele.
        Timo Boll ALC
        FH: Tenergy 05 2.1
        BH: Tenergy 05 FX 2.1

        Comentariu


        • #5
          Timo Boll Spirit este puțin m. moale decât ALC-ul...chiar daca amândoua au Arylate- Carbon. Diferența dintre ele survine din faptul ca TBS era facut pt lipire cu Speed Glue, iar TBS ALC este facut pt lipire cu noul lipici, pe apa, cum este denumit acum. Acum, nu vreau sa dau lecții...?mi exprim o parere a mea,bazata pe experiența...TBS am avut, TBS ALC, doar am jucat când mi-l dadea și mie cineva...Daca ai nevoie de un lemn ofensiv care sa aibe control suficient și-ți permiți costul...TBS e un astfel de lemn : are un simț ?nfundat, trebuie sa fii activ cu el,nu joci bine pasiv cu el, trebuie sa dai în minge cum se zice tot timpul, altfel,la mingi lente, daca ești tentat sa dai încet în minge...poți sa greșești cu ușurința...Daca lipești cu lipici pe apa...este mai puturos...devine m. lent...trebuie sa-i pui fețe m. de viteza.
          TBS ALC este m. adaptat pt lipirea cu lipici pe apa...este un upgrade m. rapid al lui TBS...c.m. bine merg pe ambele lemne fețele Butterfly...Tenergy 05 și 05 FX...mie-mi place cum merg cu 05 fx

          Comentariu


          • #6
            stiu ca a fost demult discutat subiectul dar am zis sa nu mai deschid alt topic.am cumparat un timo boll alc si as vrea sa incerc si un spirit!este mai controlabil tb spirit decat alc? mai ales in jocul scurt?la preluari?multumesc!
            tb alc t05/t05 fx

            Comentariu


            • #7
              eu am jucat cu cele 2 lemne....... Spirit are un simt mai soft, este mai incet,,,, Alc este mult mai rapid si mai tare........... pt mine Spirit este cu 2 trepte mai jos ca viteaza, decat Alc.


              in rest depinde de mana si de simtul fiecaruia in parte........
              Ultima editare de leo33; 28.feb.2016, 17:40.

              Comentariu


              • #8
                sa inteleg ca este mai controlabil spiritul? mai ales in jocul scurt?
                tb alc t05/t05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Nu am jucat cu ALC,ci doar cu TBS. Inainte jucam cu Primorac carbon,dar am facut pauza un an din cauza durerilor de spate.Cand am revenit,mi s-a parut Primoracul greu de controlat,asa ca am incercat vreo 10 variante de lemn all wood,bune toate,doar ca nu aveau feelingul "plin" al unui lemn cu carbon.Am jucat cu TBS cam o saptamna si il simt foarte bine.Are o gramada de control pentru mingile scurte,la fileu,e foarte bun pentru atac,de asemenea,treci foarte usor mingea de fileu dar nu arunca lung sa dai afara,ci cu arc. Poate e si din cauza fetei Baracuda de pe fh.
                  Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                  "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de leo33 Vezi post
                    eu am jucat cu cele 2 lemne....... Spirit are un simt mai soft, este mai incet,,,, Alc este mult mai rapid si mai tare........... pt mine Spirit este cu 2 trepte mai jos ca viteaza, decat Alc.


                    in rest depinde de mana si de simtul fiecaruia in parte........
                    Nu stiu cum e Spiritul Leo insa ALC cu tenergy 05 nu e un lemn chiar foarte rapid. e un lemn bun, controlabil insa mie personal imi lipseste tocmai viteza din ea de aceea si caut de cateva luni Long V-ul
                    Lemne: DHS Hurricane Long W997
                    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                    BH: DHS GoldArc 8

                    Comentariu


                    • #11
                      mie m-i s-a parut prea rigid alc-ul mai ales pe bh!
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de nduviscaria Vezi post
                        mie m-i s-a parut prea rigid alc-ul mai ales pe bh!
                        Exact
                        Lemne: DHS Hurricane Long W997
                        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                        BH: DHS GoldArc 8

                        Comentariu


                        • #13
                          Am cumpărat spirit - ul!imi place simt ,viteza nu foarte mare ,control f bun ,flik, topspin, capace contre merg de minune!si nu este asa rigid mai ales ca eu joc cu chinezească pe fh!
                          tb alc t05/t05 fx

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X