Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

New balls, please!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Multumesc mult, daca-i asa, e clar, cumpar din celuloid, insa as lua macar 2-3 de proba si din plastic, am vazut ca Androgir au postat pe site noile mingi, insa nu au acum pe stoc, dar au zis ca vor aduce.
    Nittaku Acoustic
    FH - Xiom Omega V Tour
    BH - Xiom Omega V Tour

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de magnatul Vezi post
      Multumesc mult, daca-i asa, e clar, cumpar din celuloid, insa as lua macar 2-3 de proba si din plastic, am vazut ca Androgir au postat pe site noile mingi, insa nu au acum pe stoc, dar au zis ca vor aduce.
      De proba am adus si eu de 2 luni deja am dat cel putin 30 de bucati in tara,iar de cumparat le casesti pe www.mesedetenis.ro , le am deja dar stocul este limitat si urmatoarea sarja vine de abea in saptamana 27iulie-2 august.La Tabara de la Gura Humorului sunt la dispozitia participantiilor noile mingi de plastic Joola 40+ de plastic.

      Comentariu


      • #78
        The new plastic ball that will be replacing the old celluloid ball hasn't received a lot of support from the table tennis community. Would a two-toned ball spark the excitement of fans? History will be made this year in China as the Super League will use a two-coloured ball for the finals. This is for people to enjoy more the sport.

        China Interactive Sports. The Chinese Super League will be making history this year as they will be the first one to use a two-toned ball in their matches.

        The finals of this season's Chinese Super League will be held on August 7 to 10. Aside from the anticipation of which teams will battle in the playoffs, there is also an increasing excitement as to the ball that will be used.

        For the first time in history, a two-coloured ball will be used in a table tennis competition. Half of the ball is in orange while the other one is in white. It is manufactured by DHS.

        The reason behind this is that the organisers and the Chinese Table Tennis Association would want ordinary fans to understand the sport more. With the use of the two-toned balls, the rotation will be much more visible during competitions and this will make fans appreciate the sport more.

        During this year's World Team Championships, the Chinese Table Tennis Association has already submitted a proposal to the ITTF to use two-toned balls in competitions.

        Rotation is the greatest charm of table tennis. Using just one coloured ball would not allow people to appreciate this. Now, with this proposal, the table tennis sport will be getting one notch higher in terms of promotion. This also proves that the Chinese Team is sincere in their efforts to the further development of the sport.

        Photo source: cttc.sus.edu.cn


        - - - Actualizat - - -



        - - - Actualizat - - -

        Blade: XIOM Feel ZX3
        Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
        Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de luci_rac Vezi post

          4. Competition Ball

          Double Happiness 40+ Two Toned Orange/White Double Color Plastic Ball

          Ehe, ce amintiri de acu` 25 de ani cand erai cineva daca aveai mingi Double Happiness!
          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de Zosim1 Vezi post
            De proba am adus si eu de 2 luni deja am dat cel putin 30 de bucati in tara,iar de cumparat le casesti pe www.mesedetenis.ro , le am deja dar stocul este limitat si urmatoarea sarja vine de abea in saptamana 27iulie-2 august.La Tabara de la Gura Humorului sunt la dispozitia participantiilor noile mingi de plastic Joola 40+ de plastic.
            Mingiile de plastic sunt la cutii de 6 bucati si pretul este de 36 de lei cutia(6 lei mingea).

            Comentariu


            • #81
              Am avut ocazia sa testez noile mingi Joola din plastic. Ca orice lucru si aceste mingi au plusuri si minusuri . Personal mi s-au parut putin mai grele decat vechile mingi dar cu toate acestea nu au viteza mai mare. In schimb la contactul cu masa mingea sare mai sus decat in cazul vechilor mingi si este mai usor de dat topspin ori drept( de aici vine poate senzatia ca aceste mingi sunt mai rapide) Sunt mai sensibile decat mingile vechi, adica se se sparg mai usor si au un sunet mai aparte care poate deranja pe unii.
              Lemne: DHS Hurricane Long W997
              FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
              BH: DHS GoldArc 8

              Comentariu


              • #82
                Mai scumpe si se sparg mai usor excelenta combinatie!
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #83
                  Postat în original de FlorinBN Vezi post
                  Mai scumpe si se sparg mai usor excelenta combinatie!
                  Asta cam asa e
                  Lemne: DHS Hurricane Long W997
                  FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                  BH: DHS GoldArc 8

                  Comentariu


                  • #84
                    Postat în original de krisztalori Vezi post
                    Am avut ocazia sa testez noile mingi Joola din plastic. .....
                    Sunt doua feluri, una care este imbinata la mijloc "sudura" si una care este dintr-o bucata. Pe care ai testat-o si in cat timp s-a spart?
                    Cea fara sudura arata perfect, sunetul este diferit (si nu numai) si intradevar deranjeaza, parca suna precum cele de "pistol"...sper sa nu invadeze piata!
                    Hobby: Motoare si ski !
                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                    Comentariu


                    • #85
                      Eu am incercat de la Gelu, Nittaku 3 stele + din plastic.Plusul e probabil de dragul marketingului. Sunt mingii din plastic cu sudura la mijloc. De sarit din masa sar mai incet, nu mai tare. Par mai lente, undeva asemanatoare cu cele de antrenament. Par mai grele decat cele din celuloid la jocul de pe masa.
                      Singura parte buna mi s-a parut ca e topspinul. Par mai controlabile la topspinul din dreapta si cel din capac. La topspinul din taiata , iarasi sunt mai usor de "ridicat". Chiar si capac-ul din iarba pare mai usor de intuit. O fi din cauza ca iau spin mai putin? Posibil dar eu nu am reusit sa imi dau seama. Diferente majore nu sunt , adica un topspin feliat bine tot are curbura aceea pe masa, si o minge taiata bine tot o dai in fileu daca nu esti atent. Pret 25 lei cutia de 3.
                      Ar fi util un review facut de un jucator experimentat precum cristi cionoiu.

                      Comentariu


                      • #86
                        New balls, please!

                        Postat în original de GeluBv Vezi post
                        Sunt doua feluri, una care este imbinata la mijloc "sudura" si una care este dintr-o bucata. Pe care ai testat-o si in cat timp s-a spart?
                        Cea fara sudura arata perfect, sunetul este diferit (si nu numai) si intradevar deranjeaza, parca suna precum cele de "pistol"...sper sa nu invadeze piata!
                        Cea sudata la mijloc am testat si s-a spart fix acolo unde e "sudat" la al treilea antrenament, asta isemnand cam 4-5 ore de folosinta! Cealalta varianta nu cunosc!
                        Lemne: DHS Hurricane Long W997
                        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                        BH: DHS GoldArc 8

                        Comentariu


                        • #87
                          Aici link-ul cu mingiile de la Gelu: http://www.tenismasa.ro/new-2014-nit...-mingi/732.htm .

                          Comentariu


                          • #88
                            Pentru cine are 30 min de pierdut
                            http://tennis-tavolo.com/xfa-interst...tudie_ITTF.pdf


                            FH tenergy 05
                            BLADE Viscaria
                            BH xiom vega europa
                            Fh Tenergy 05
                            VISCARIA
                            Bh Vega Europa

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de Daniel Draganescu Vezi post
                              Pentru cine are 30 min de pierdut
                              http://tennis-tavolo.com/xfa-interst...tudie_ITTF.pdf


                              FH tenergy 05
                              BLADE Viscaria
                              BH xiom vega europa
                              Raportul este cat se poate de profesionist facut,si arata caracteristicele celor 2 mingi,si de altfel se specifica ca alte pareri sunt tratate cu mult subiectivism.

                              Ca orice lucru scos pe piata nou pot sa apara in prima perioda ceva probleme,dar sunt convins ca se vor remedia pe parcurs.La turneele din amatur se sparg mingi incepand din grupele inf,si apoi tot mai multe ,deci rezistenta lor difera f mult si e influentata de multi factori.Ca o diversitate, printre organizatori de turnee,si campionate in Germania mingea Nitakku 3 stele este considerata una din celee mai bune dar una care se sparge cel mai usor,dar la o analiza a turneelor rezultatele au fost f diferite,la un turneu s-au spart multe ,iar la acelasi tip de turneu s-au spart putine,si s-a constatat ca e vorba de loturi si de vechimea lor.
                              EMI

                              Comentariu


                              • #90
                                Mingile de plastic!

                                Dragii mei ,am testat impreuna cu MARIA GAFTEA aceste mingi (TIBHAR 40+) si impreuna am ajuns la concluzia ca se poate juca bine cu ele!!!Sunt mai elastice ,au un sunet de impact oarecum diferit ,dar nu suparator ,parca sunt mai ,,docile'',in sensul ca ajung mai lejer acolo unde le trimiti si nu genereaza schimbari majore in stilul propriu de joc.Este opinia mea ,dar sa stiti ca daca veti juca un timp mai mare cu plasticul ,va va deranja atunci cand veti fi pusi in situatia de a juca cu celuloid!!De altfel ,intreaga lume a tenisului de masa este acum impartita ,cert este ca in RO de la inceputul anului 2015 ,celuloidul va intra la colectie...Asta-i treaba!!Nu te pui cu ITTF si ETTU-eventual cu doua necunoscute -pretul unei mingi si durata de viata a acesteia...pentru a se justifica investitia!DAR ,daca sunt mai bune ,ar trebui ,paradoxal ,sa fie mai ieftine decat actualele ***Salutari tuturor...

                                Comentariu


                                • #91
                                  De curiozitate, am cumparat si eu pentru sala unde jucam niste mingi Joola super-P 40+, din plastic...Precizez ca la noi la sala jucatorii acopera cam toata paleta de stiluri si materiale: topspinari, capacari, aparatori cu iarba, cu anti, cu soft de aparare, jucatori cu sandwish pe fh, sau pe bh...majoritatea am apucat sa" exersam" cu noile mingii, mai mult sau mai putin...in general, mai putin, pentru ca cei mai multi au fost dezamagiti de comportamentul acestora comparativ cu al celor din celuloid, clasice.
                                  Pe scurt, mingea sare mai lent din masa, dar are un unghi mai inalt de saritura (din masa), prinde efect mai putin in topspin, iar la topspinurile moi si mai liftate mingea aluneca pe suprafata cauciucului, inconvenient ce se resimte si la mingiile taiate, unde unghiul este altul. Traiectoria este mai dreapta la topspin, viteza o idee mai mica, desi mingea pare putin mai grea. De sunet, nu mai vorbesc, e ca la o minge standard "de pistol", nu cred ca vom mai auzi acel "piuit'' de topspin dat corect...una peste alta, pana la finalul anului ne vom face stocul de mingi de celuloid sa mai jucam un an-doi cu ele, pana se vor gasi solutii pentru mingiiile de plastic ca acestea sa sara mai "normal"...A-pro-pos de saritura, aceasta este foarte aleatoare, mingea neavand aceeasi saritura nici macar la contre, ba sar prea sus, ba uneori parca se "desumfla" pe masa...Un singur plus pentru ele, la capace, unde este mult mai usor de returnat un topspin, indiferent cat spin imprima adversarul...
                                  La final, dezamagire totala, si nimeni nu mai vrea sa auda de ele...decat daca nu mai au ce face...
                                  Ultima editare de gabikr; 04.sep.2014, 18:02.
                                  Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                  Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                  Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Subscriu spuselor lui Gabi!

                                    Sent from my D6503 using Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Pt.1 Compared: Plastic and Celluoid Table Tennis Balls - Introduction

                                      https://www.youtube.com/watch?v=TWNE...t=WL&index=148

                                      Pt.2: 12 things you need to know before you buy a Plastic Table Tennis Ball

                                      https://www.youtube.com/watch?v=TBJM...t=WL&index=149

                                      Pt.3 Compared: Plastic Ball & Celluloid Ball: Seam / Surface of the Ball / Hardness

                                      https://www.youtube.com/watch?v=5ohI...ex=150&list=WL
                                      Blade: XIOM Feel ZX3
                                      Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                      Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Postat în original de gabikr Vezi post
                                        De curiozitate, am cumparat si eu pentru sala unde jucam niste mingi Joola super-P 40+, din plastic...Precizez ca la noi la sala jucatorii acopera cam toata paleta de stiluri si materiale: topspinari, capacari, aparatori cu iarba, cu anti, cu soft de aparare, jucatori cu sandwish pe fh, sau pe bh...majoritatea am apucat sa" exersam" cu noile mingii, mai mult sau mai putin...in general, mai putin, pentru ca cei mai multi au fost dezamagiti de comportamentul acestora comparativ cu al celor din celuloid, clasice.
                                        Pe scurt, mingea sare mai lent din masa, dar are un unghi mai inalt de saritura (din masa), prinde efect mai putin in topspin, iar la topspinurile moi si mai liftate mingea aluneca pe suprafata cauciucului, inconvenient ce se resimte si la mingiile taiate, unde unghiul este altul. Traiectoria este mai dreapta la topspin, viteza o idee mai mica, desi mingea pare putin mai grea. De sunet, nu mai vorbesc, e ca la o minge standard "de pistol", nu cred ca vom mai auzi acel "piuit'' de topspin dat corect...una peste alta, pana la finalul anului ne vom face stocul de mingi de celuloid sa mai jucam un an-doi cu ele, pana se vor gasi solutii pentru mingiiile de plastic ca acestea sa sara mai "normal"...A-pro-pos de saritura, aceasta este foarte aleatoare, mingea neavand aceeasi saritura nici macar la contre, ba sar prea sus, ba uneori parca se "desumfla" pe masa...Un singur plus pentru ele, la capace, unde este mult mai usor de returnat un topspin, indiferent cat spin imprima adversarul...
                                        La final, dezamagire totala, si nimeni nu mai vrea sa auda de ele...decat daca nu mai au ce face...
                                        Ar trebui sa incercati mingile Galaxy. Sunt sigur ca v-ar placea mai mult.
                                        Mingile Galaxy (fabricate de XuShaoFa de fapt) sunt mult mai reusite decat restul mingilor de plastic de pe piata (fabricate de DHS din cate am inteles, chiar daca scrie pe ele Joola, Donic etc.); sunt cel putin de nivelul mingilor de plastic Nittaku Japonia.
                                        Mie si altor persoane carora le-am dat mingile, au inceput sa ne placa mai mult decat cele de celuloid...
                                        Ultima editare de RBlade; 08.ian.2015, 18:16.
                                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de RBlade Vezi post
                                          Ar trebui sa incercati mingile Galaxy. Sunt sigur ca v-ar placea mai mult.
                                          Mingile Galaxy (fabricate de XuShaoFa de fapt) sunt mult mai reusite decat restul mingilor de plastic de pe piata (fabricate de DHS din cate am inteles, chiar daca scrie pe ele Joola, Donic etc.); sunt cel putin de nivelul mingilor de plastic Nittaku Japonia.
                                          Mie si altor persoane carora le-am dat mingile, au inceput sa ne placa mai mult decat cele de celuloid...
                                          La inceput am fost destul de reticent la spusele lui Vlad...si am incercat noile migi de plastic de la YinHe, 3*...
                                          SURPRIZA TOTALA!!!!!...PLACUTA....
                                          Destul de multi de la sala au incercat noile mingi...fooooarte bune!...diferente infime fata de mingiile normale de celuloid, doar se simt un pic mai grele datorita faptului ca suprafata este mai dura, in rest, nici o abatere de la saritura "normala"...unii dintre noi nici nu si-au dat seama ca joaca cu mingi de plastic, cunoscand saritura mingiilor Joola Super P 40+...diferenta mare, muuult mai bune cele YinHe ( Galaxy)... trebuie specificat faptul ca acestea nu au dunga de imbinare a celor doua jumatati, ceea ce implica un alt fel de proces de fabricare...mingiile sunt foarte echilibrate, sfericitate excelenta, saritura normala, efectul imprimat este bun...dar cea mai mare surpriza este durabilitatea acesteia: dupa 5-6 ore de joc intensiv, mingea nu s-a spart decat din greseala, ca a calcat un coleg pe ea...
                                          Am mai incercat o minge Nittaku 3* din plastic, cu dunga de imbinare...ce are un comportament destul de apropia de mingea Joola super P, cu un plus pentru Nittaku...
                                          Din punctul meu de vedere, ca si al colegilor de sala, mingea chinezeasca Galaxy este muult peste cele ale unor firme mai renumite (Joola si Nittaku, pe care le-am incercat) ...va rog sa nu ma contraziceti pana nu le incercati...
                                          Recomand, fara discutie, dintre mingiile de plastic, cele fara imbinare de la Galaxy (YinHe).
                                          Au mai incercat mingiile Claudiu84, Sylvinio13, Cristi Chirita, Emipeter, Faur Laurentiu, Doru Dinca si alti cativa colegi de sala, carora nu le cunosc numele de user pe forum.
                                          ...se intrevede un viitor placut, odata cu trecerea timpului, in comportamentul noilor mingi de plastic...
                                          Ultima editare de gabikr; 09.feb.2015, 23:38.
                                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Confirm spusele lui gabykr cu privire la durabilitate. Am jucat vreo 4 ore cu o mingie, si nu am menajat-o deloc... a rezistat eroic. Am pus un nittaku 3* plastic. 2 seturi si am spart-o in doua la un smash. Am numai cuvinte de lauda in comparatie cu suratele ei de plastic de la alte firme. Este rotunda, grea, sare bine, nu are comportament ciudat. Singurul inconvenient, spinul putin produs. Dar asta este o caracteristica generala a lor. Asta e, nu le poti avea pe toate.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Un posibil raspuns poate fi aici
                                              http://tabletennista.com/2015/2/ding...ampaign=fb-tta


                                              Sent from my iPad using Tapatalk
                                              Mizutani ZLC | MX-S

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                http://www.experttabletennis.com/bes...-tennis-balls/
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  uite si aici un raspuns foarte bun si cateva pareri destul de avizate legate de subiect :

                                                  http://mytabletennis.net/forum/forum....asp?TID=46140
                                                  cuvintele doar distrag atentia...

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de smokefield Vezi post
                                                    uite si aici un raspuns foarte bun si cateva pareri destul de avizate legate de subiect :

                                                    http://mytabletennis.net/forum/forum....asp?TID=46140
                                                    Acolo se discuta aprins despre motivele care au dus la introducerea mingilor de plastic - relevanta acestui subiect in acest moment este aproape nula. Intreaga discutie de aici este despre proprietatile fizice ale mingilor de plastic.
                                                    Mingile de plastic sunt un fapt si nu vor iesi din peisaj. De asemenea, mingile de celuloid vor fi din ce in ce mai rare, pana vor disparea.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X