Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

New balls, please!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Din cate se vede, noile mingi vor fi mai lente, cu spin mai mic. Am pus mana pe una de la Andro si era foarte tare, lucru care pare sa confirme comportamentul din review-ul de mai sus.
    Eu cred ca daca vor fi mai rezistente si mai rotunde, vor avea succes si pe piata, nu doar la concursurile oficiale.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #52
      Eu am primit una de la Emi, am testat-o, pare perfectă,...am dat drumul sa cada pe masă (de la jumatate de metru ) concomitent cu alta *** si am constatat ca modelul nou a mai țopăit pe masă de vreo cinci ori dupa ce se oprise cealaltă....asa ca s-ar putea să nu fie mai lenă. Oricum, la aceasta dată sunt f scumpe, in jur de cinci euro...daca rezista de cinci ori mai mult decat celelalte poate-si merita banii.
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #53
        Este mai lenta in timpul jocului,deoarece rotatia imprimata este mai mica si automat contactul cu masa nu are o aderenta asa mare care sa ii sporeasca viteza in cazul tospinului,si tot o data este mai rapida la efectele backspinului(taiata) la fel contactul cu masa fiind mai slab aderent face ca mingea sa sara mai departe si nu este oprita de efect.in concluzie cum ati putut constata toti cei ce au testat mingile de plastic au usoare alte caracteristici dar nu mult diferite.Exista 2 variante de mingi de plastic,cu sudura la mijloc si fara dintr-o singura bucata.Cele ce o sa apara in campionatul Germaniei sunt cu sudura.Oficial mingile nu se comercializeaza inca doar cu titlu de testare si promovare si de aceea sunt la aceste preturi(5 euro).Preturile de vanzare la mingile de plastic s-a stabilit pentru primul an undeva in jurul sumei de 2 Euro,si vor aparea peste circa 2 saptamani

        P.S. La lasarea libera mingea de plastic sare de mai multe ori fiind mai elastica decat mingea de plastic.Iar la mesele cu suprafete melaminate patineaza mai tare decat la mesele vopsite,deci comportamentul mai apropiat de cele de celuloid se obtin pe suprafetele vopsite.
        Ultima editare de Zosim1; 29.iun.2014, 10:13.

        Comentariu


        • #54
          New balls, please!


          P.S. La lasarea libera mingea de plastic sare de mai multe ori fiind mai elastica decat mingea de plastic.Iar la mesele cu suprafete melaminate patineaza mai tare decat la mesele vopsite,deci comportamentul mai apropiat de cele de celuloid se obtin pe suprafetele vopsite.
          In video e mai lenta si sare mai putin din masa.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de GeluBv Vezi post
            Eu am primit una de la Emi, am testat-o, pare perfectă,...am dat drumul sa cada pe masă (de la jumatate de metru ) concomitent cu alta *** si am constatat ca modelul nou a mai țopăit pe masă de vreo cinci ori dupa ce se oprise cealaltă....asa ca s-ar putea să nu fie mai lenă. Oricum, la aceasta dată sunt f scumpe, in jur de cinci euro...daca rezista de cinci ori mai mult decat celelalte poate-si merita banii.
            Dimpotrivă sunt foarte fragile ,cel puțin cele din prima generație .in Italia un comerciant cunoscut a fost nevoit sa le trimită înapoi deoarece se spargeau foarte ușor cu diferența de temperatura.pretul spus de dumneavoastra mi se pare cam exagerat ,aici se găsesc la doi euro dar cred ca ușor ușor va cobor? si se va menține la 1,50? bucata.


            FH tenergy 05
            BLADE Viscaria
            BH xiom vega europa
            Fh Tenergy 05
            VISCARIA
            Bh Vega Europa

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de Daniel Draganescu Vezi post
              .....pretul spus de dumneavoastra mi se pare cam exagerat ,aici se găsesc la doi euro dar cred ca ușor ușor va cobor? si se va menține la 1,50? bucata.
              Posibil sa fie exagerat, si mie imi par destul de scumpe,...posibil sa vorbim de calitati diferite, sau atat au costat cand am primit de la Emi (cadou). Poate ne trimiteti si nou 100 de bucati. Multumesc!
              Postat în original de Zosim1 Vezi post
              ....Cele ce o sa apara in campionatul Germaniei sunt cu sudura.Oficial mingile nu se comercializeaza inca doar cu titlu de testare si promovare si de aceea sunt la aceste preturi(5 euro).Preturile de vanzare la mingile de plastic s-au stabilit pentru primul an undeva in jurul sumei de 2 Euro,si vor aparea peste circa 2 saptamani
              ........

              FH tenergy 05
              BLADE Viscaria
              BH xiom vega europa[/QUOTE]
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de GeluBv Vezi post
                Posibil sa fie exagerat, si mie imi par destul de scumpe,...posibil sa vorbim de calitati diferite, sau atat au costat cand am primit de la Emi (cadou). Poate ne trimiteti si nou 100 de bucati.
                Nu stiu ce sens ar avea acum ca un jucător sa se antreneze cu mingile di plastic având in vedere ca cel puțin in Italia se va juca din 2015 ar crea doar confuzie pentru sportivi.din curiozitate unul o probează o data si atât .oricum părerea me personală este ca cel putin pana la un nivel mediu (serie B) nu se va nota diferența.poate doar pentru cei cu iarba care pun foarte mult accent pe spin.


                FH tenergy 05
                BLADE Viscaria
                BH xiom vega europa
                Fh Tenergy 05
                VISCARIA
                Bh Vega Europa

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  In video e mai lenta si sare mai putin din masa.
                  Asa este ,este mai lenta si inaltimea sarituri este mai scurta decat la celuloid,dar numarul sariturilor este mai mare.Eu cu toate mingile cu care am facut acest test ,cele de plastic au sarit intotdeauna maiputin dar de mai multe ori,sau egal cu ceea de celuloid.Daca faci acelasi test numai cu mingi de celuloid o sa fie si acolo diferenta la nr de sarituri,si inaltime.Principiile de selectie a mingiilor se bazeaza pe niste dimensiuni cu anumite tolerante.Depinde si daca mingea cade pe sudura sau pe centrul emisferei,unde este mai elastica.

                  Comentariu


                  • #59
                    Pana la urma facem duble ca la fotbal sau jucam tenis de masă

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de dantim Vezi post
                      Pana la urma facem duble ca la fotbal sau jucam tenis de masă
                      Mai bine spune pe ce loc te-ai clasat la IDM,...banuiesc ca nr de participanti ti-a permis un loc pe podium

                      Pune si tu cls acolo
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #61
                        Dumnezeu a facut cerul si pamantul, iar chinezii tot ce a mai ramas de facut.Concluzia: peste un an vom juca cu bile negre din lemn.

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de GeluBv Vezi post
                          Mai bine spune pe ce loc te-ai clasat la IDM,...banuiesc ca nr de participanti ti-a permis un loc pe podium

                          Pune si tu cls acolo
                          https://www.facebook.com/www.ttfr.ro

                          - - - Actualizat - - -

                          Gelutule ,aici am participat

                          Comentariu


                          • #63
                            Maestre,ti-a trecut coasta? Bine ca nu e aia in plus!!!

                            - - - Actualizat - - -

                            Cred ca cine joaca tenis de masă,va juca si cu bile de popice!!!

                            Comentariu


                            • #64
                              Plastic ball: Table Tennis England statement

                              The ITTF has decided that the new plastic ball will be introduced in ITTF competitions from July 1, 2014. The ETTU has recently confirmed the mandatory use of the plastic ball in all ETTU competition from September 1, 2014. As a matter of principle Table Tennis England supports the decision and will be introducing the new plastic ball this coming season.

                              We wish to accommodate our players across the membership spectrum, be sensitive to the logistics of all those who are planning for next season, while not disadvantaging our elite athletes who will also be competing at the highest level here and abroad. We all recognise, along with other national associations, that this will be a transitional year.

                              As such, and following discussion with domestic competition committees, other European nations and equipment distributors, Table Tennis England intends to introduce the new plastic ball in the following competitions from August 1, 2014

                              ? National Championships (senior, junior, cadets ? regional qualifiers optional); and

                              ? Grand Prix.

                              We understand that a reasonable supply of plastic balls will be available in the UK from mid-late July however we are keeping a watching brief and should there not be sufficient supply by then we will issue further guidance in particular with respect to the first two Grand Prix.

                              Table Tennis England expects and encourages increased use of the plastic ball as the supply becomes more available but recognises the practical difficulties during a transitional year. Therefore apart from the above competitions, it will allow those responsible for all other aspects of Competitive Table Tennis (as defined in Regulations) to choose either celluloid or plastic balls until July 1, 2015 when use of the plastic ball will become mandatory for all Competitive Table Tennis in England.

                              June 24th, 2014
                              Blade: XIOM Feel ZX3
                              Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                              Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de luci_rac Vezi post
                                Plastic ball: Table Tennis England statement

                                The ITTF has decided that the new plastic ball will be introduced in ITTF competitions from July 1, 2014. The ETTU has recently confirmed the mandatory use of the plastic ball in all ETTU competition from September 1, 2014. As a matter of principle Table Tennis England supports the decision and will be introducing the new plastic ball this coming season.

                                We wish to accommodate our players across the membership spectrum, be sensitive to the logistics of all those who are planning for next season, while not disadvantaging our elite athletes who will also be competing at the highest level here and abroad. We all recognise, along with other national associations, that this will be a transitional year.

                                As such, and following discussion with domestic competition committees, other European nations and equipment distributors, Table Tennis England intends to introduce the new plastic ball in the following competitions from August 1, 2014

                                ? National Championships (senior, junior, cadets – regional qualifiers optional); and

                                ? Grand Prix.

                                We understand that a reasonable supply of plastic balls will be available in the UK from mid-late July however we are keeping a watching brief and should there not be sufficient supply by then we will issue further guidance in particular with respect to the first two Grand Prix.

                                Table Tennis England expects and encourages increased use of the plastic ball as the supply becomes more available but recognises the practical difficulties during a transitional year. Therefore apart from the above competitions, it will allow those responsible for all other aspects of Competitive Table Tennis (as defined in Regulations) to choose either celluloid or plastic balls until July 1, 2015 when use of the plastic ball will become mandatory for all Competitive Table Tennis in England.

                                June 24th, 2014
                                Scuze Luci ,dar poate ne trimiti si ochelari HD de Anglia

                                Comentariu


                                • #66
                                  O sa incerc sa fac si o traducere in romana , merge si cu Google translate dar nu e foarte precisa traducerea .

                                  - - - Actualizat - - -

                                  Minge de plastic: Declaratia Tenis de masa din Anglia

                                  ITTF a decis ca noua minge de plastic va fi introdusa în competițiile ITTF de la 1 iulie 2014. ETTU a confirmat recent utilizarea obligatorie a mingii de plastic în toate competitiile ETTU începând cu 1 septembrie 2014. Ca o chestiune de principiu, Federatia de tenis de masă din Anglia sprijină decizia și va introduce noua minge de plastic in sezonul urmator .

                                  Ne dorim sa ne acomodam jucătorii cu tot spectrul de membri, să fim sensibili la logistica tuturor celor care planifica pentru sezonul viitor, în timp ce nu dezavantajam sportivii noștri de elită, care vor concura deasemenea la cel mai ?nalt nivel aici cat și în străinătate. Recunoaștem cu toții, împreună cu alte asociații naționale, că acest an va fi un an de tranziție.

                                  Ca atare, și după discuții cu comisiile de competitii interne, ​​alte țări europene și distribuitorii de echipamente, Tenis de masa Anglia intenționează să introducă noua minge de plastic în următoarele concursuri de la 1 august 2014

                                  ? Campionatele Naționale (seniori, juniori, cadeți - Calificări regionale opțional); și

                                  ? Grand Prix.

                                  Noi înțelegem că o aprovizionare rezonabila de mingii de plastic va fi disponibila in Marea Britanie de la mijlocul-sfarsitul lunii iulie, cu toate acestea ne pastram o scurta vizionare și nu ar trebui să existe o aprovizionare suficientă pana atunci vom emite ajutor suplimentar, în special cu respectarea primelor două Grand prix-uri .

                                  Tenis de masă Anglia așteaptă și încurajează utilizarea sporită a mingii de plastic in timp ce aprovizionarea devine mai disponibila, dar recunoaște dificultățile practice pe parcursul unui an de tranziție. Prin urmare, în afară de concursurile de mai sus, se va permite celor responsabili pentru toate celelalte aspecte ale competitiilor de Tenis de masă (astfel cum sunt definite în Regulamentul) pentru a alege mingiile, fie celuloid sau material plastic până la 1 iulie 2015, atunci când utilizarea mingii de plastic va deveni obligatorie pentru toate competitiile de tenis de masă în Anglia.


                                  Scuze ca nu este o traducere perfecta dar cred ca se intelege ce vrea sa se spuna !
                                  Blade: XIOM Feel ZX3
                                  Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                  Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    made in china

                                    [COLOR="silver"]- - - Actualizat - - -[/C bile negre din lemn.[/quote]

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Postat în original de mironliviu Vezi post
                                    Dumnezeu a facut cerul si pamantul, iar chinezii tot ce a mai ramas de facut.Concluzia: peste un an vom juca cu bile negre din lemn.
                                    Ultima editare de Ma Rola; 01.iul.2014, 09:31.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      In clipa de fata nici un producator nu are varianta finala a mingilor de plastic. Sunt cateva mostre care au aparut in comert dar sunt departe de varianta finala. Noile mingi de plastic sar putin mai sus decat cele de celuloid lucru care ii va ajuta pe jucatori sa deschida jocul inca de la inceputul punctului. De asemenea, o alta schimbare majora ar fi ca noile mingi de plastic isi pierd mai repede efectul decat cele din celuloid. In orice caz, pentru cel putin 6 luni, va fi un oarecare haos, jucatorii urmand sa joace o competitie cu mingi din plastic iar urmatoarea cu mingi din celuloid.
                                      In viitorul nu foarte indepartat se va trece la mingile bicolore sau multicolore. Acest lucru este oarecum "impus" de televiziune. Cu mingile albe neinitiatii in acest sport nu isi pot explica cum un jucator de top nu e in stare uneori sa returneze serviciul adversarului. Asta pentru ca efectul imprimat mingii este mai putin vizibil cu mingile albe sau portocalii. Asa ca... incet-incet cred ca se va ajunge la mingi bicolore sau multicolore.
                                      BUTTERFLY Romania
                                      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                      E-mail: office@prosoftbn.ro
                                      BUTTERFLY Store Bucuresti
                                      Tel. Mihai: 0736-887467
                                      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                      Instagram: @butterflyromania
                                      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                      http://www.tt-shop.ro
                                      http://www.butterfly.tt
                                      http://www.tenisdemasa.ro

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de rasvan Vezi post
                                        Asa ca... incet-incet cred ca se va ajunge la mingi bicolore sau multicolore.
                                        Asta ar fi o chestie care ar schimba definitiv jocul. Nu doar publicul ar vedea spinul, nu-i asa? Jucatorii mai slabi ar putea fi avantajati (putin, ce-i drept) in acest caz, aceasta fiind o noua contributie la planul ITTF de a nivela valorile. Lucru care nu este neaparat rau, poate este nedrept, insa se creeaza posibilitatea de a crea o concurenta mai mare pentru China, care, probabil, simte lipsa unui adversar care sa-i puna cu adevarat probleme.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de grasomega Vezi post
                                          Asta ar fi o chestie care ar schimba definitiv jocul. Nu doar publicul ar vedea spinul, nu-i asa? Jucatorii mai slabi ar putea fi avantajati (putin, ce-i drept) in acest caz, aceasta fiind o noua contributie la planul ITTF de a nivela valorile. Lucru care nu este neaparat rau, poate este nedrept, insa se creeaza posibilitatea de a crea o concurenta mai mare pentru China, care, probabil, simte lipsa unui adversar care sa-i puna cu adevarat probleme.
                                          In 2008 cand a intrat regula cu solutia pe baza de apa s-a anticipat ca jucatorii defensivi vor fi favorizati. N-a fost asa. Acum cu mingile de plastic tot asa, se crede ca jocul se va incetini. Deocamdata legat de noile mingi putem doar sa ne dam cu presupusul. In perioada urmatoare vom vedea daca si cum a fost avantajat cineva. La fel va fi si cu mingile multicolore. Parerea mea este ca ierarhiile mondiale nu se vor schimba. Cei foarte buni vor ramane in continuare in top. Nici in 2008, nici acum nu cred ca vom asista la o rasturnare spectaculoasa a valorilor. China va ramane.... China
                                          BUTTERFLY Romania
                                          Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                          E-mail: office@prosoftbn.ro
                                          BUTTERFLY Store Bucuresti
                                          Tel. Mihai: 0736-887467
                                          E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                          Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                          Instagram: @butterflyromania
                                          YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                          http://www.tt-shop.ro
                                          http://www.butterfly.tt
                                          http://www.tenisdemasa.ro

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            https://www.youtube.com/watch?v=7cL7qkBIvnI#t=205
                                            Blade: XIOM Feel ZX3
                                            Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                                            Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Am avut ocazia , prin bunavoina lui Emi, sa testam la turneul de la Vatra |dornei noile mingi si contrar tuturor parerilor emise anterior va pot spune ca cei care joaca cu iarba nu cred ca dau doi bani pe schimbare. Sunt un jucator in varsta care se misca relativ putin si joaca cu iarba cu burete de 1,2 mm pe rever si tenergy 05 fx 2,2 mm pe forehand. Pentru loviturile cu iarba mi-au trebuit circa 5 minute sa schimb unghiul de lovire, iar pentru partea de atac e mai bine ca mingea vine mai inalta si e usor de lovit drept chiar si din topspin. Inafara de faptul ca procesul de fabricare a celuloidului e cancerigen nu prea as vedea motiv de schimbare a mingiilor. Poate un atacant pursange sa ne dea o parere mai avizata. Aparatorii moderni care se mai intorc si ataca cu una din fete nu cred ca vor simti diferenta. Daca vroiam o minge care sa nu favorizeze jucatorii din China era mai simplu sa fi scris pe toate banned to chineese players
                                              Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                              FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                              BH : Spinlord Sternenfall OX

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Am primit mingile de plastic Joola Super-P 40+,ce pot fii testate la Turneul de la Ocna Sibiului,sunt mingi cu sudura la mijloc.

                                                EMI

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Am citit posturile de mai sus. Totusi, ce m-ati sfatui, pentru moment, sa cumpar vreo 50 mingi pentru antrenament din celuloid sau noi, din plastic? Ar fi mai indicat sa incerc ma obisnuiesc cu cele noi sau mai merg inca mult timp si cele din celuloid? Multumesc.
                                                  Nittaku Acoustic
                                                  FH - Xiom Omega V Tour
                                                  BH - Xiom Omega V Tour

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de magnatul Vezi post
                                                    Am citit posturile de mai sus. Totusi, ce m-ati sfatui, pentru moment, sa cumpar vreo 50 mingi pentru antrenament din celuloid sau noi, din plastic? Ar fi mai indicat sa incerc ma obisnuiesc cu cele noi sau mai merg inca mult timp si cele din celuloid? Multumesc.
                                                    In Romania nu s-a anuntat nimic oficial,sau nu am auzit eu despre introducerea mingii de plastic anul acesta,iar in restul europei Germania este singura care va incepe turul campionatului in primele 5 divizii cu noua minge de plastic.

                                                    In amatur cred ca va mai curge multa apa pe Dunare pana se va introduce,iar daca te uiti la pret pt 50 de mingi noi vei plati aproximativ 300 de lei pe cand pt 50 de mingi de antrenament de celuloid vei plati aprox 50 de lei.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X