Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

E regulamentara lovitura cu mingea pe langa fileu?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • E regulamentara lovitura cu mingea pe langa fileu?

    Spuneti-mi va rog si mie daca returnarea acelei mingi pe langa fileu si in acel mod ciudat a fost regulamentar...incredibil
    ---------- Post added 12-Jul-2011 at 09:51 ----------
    P.S : postarea video despre care vorbesc apartine lui Eugen (sectiunea multimedia)
    http://www.youtube.com/watch?v=nQlyuVcT8Lw&NR=1
    Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

    Lume multa, oameni putini...

  • #2
    si regulamentar si incredibil in acelasi timp, dupa cum bine ai spus

    Comentariu


    • #3
      bineinteles,de ce te mai intrebi?

      Comentariu


      • #4
        ...doar pt ca nu mi se pare fairplay sa fie valabila o minge care vine returnat practic de langa fileu fara ca mingea sa treaca nivelul fileului, dand astfel posibilitatea jucatorului sa rostogoleasca practic mingea pe terenul advers....in aceste conditii ai ZERO % sansa sa returnezi mingea....si cei asta daca nu un lucru lipsit de sansa (fairplay)...atunci pt ce s-a inventat fileul????? Mentionez ca aceste randuri reprezinta doar opinia mea si se refera strict la cazul din video-ul atasat mai sus...
        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

        Lume multa, oameni putini...

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de luxten2006
          Pastrand aceeasi logica ; lipsit de fair-play este si sa plasezi mingea in lateralul mesei (facand astfel mingea greu returnabila fara un efort fizic mai intens ) ) ... ... Asa ca atunci cand se va interzice ca mingea sa nu depaseaca suprafata laterala a mesei , probabil sa va interzice si lovitura care sa ocoleasca fileul ... ...
          ...sunt absolut deacord...pana cand o lovitura este greu sau f greu de returnat si depinde de gene sau de abiliatile omului daca va reusi sau nu...dar pentru Dumnezeu, explicati-mi si mie de ce ai nevoie sa returnezi astfel de minge...eu consider ca e imposibil strict fizic, stiintific...si de asta imi sustin parerea ca nu e corect ca regulamentul sa-ti permita asa ceva...
          Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

          Lume multa, oameni putini...

          Comentariu


          • #6
            Da! Punct!
            Daca celalalt poate, tu de ce nu ai putea? Deci daca cei doi au aceleasi drepturi si obligatii, de ce nu ar fi fair-play? Doar pentru ca tu nu poti sa faci ce face el?

            E ca si cum ai spune ca nu e fair-play sa joci cu iarba.

            Si apropos, a fost greseala de serviciu acolo. Serviciu lung, adversarul ce ce sa-i faca? Sa-l ierte? ... Singur s-a pus in situatia asta.
            Timo Boll ALC
            FH: DHS 3 NEO 2.2
            BH: DHS 3 NEO 2.2

            Comentariu


            • #7
              Este perfect regulamentara lovitura de dupa fileu pentru ca Chuck Norris este singurul care o poate returna, este atat de greu de inteles?!?
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Nu e asa de usor sa lovesti mingea ca in acest filmulet, ca ea sa nu mai sara de pe masa. Din cauza asta e fair play.
                Oricum, de-asta e fileul mai lat decat masa, ca sa nu poti sa dai pe langa el asa usor.
                Nu cred ca a fost greseala de serviciu. He Zhi Wen (cel care a servit) joaca priza toc clasica cu fata senvis putin spinoasa. Se foloseste des de serve lungi pe colturi sau in unghiuri incomode. Daca Mattenet o dadea peste fileu, He Zhi Wen ar fi putut sa o blocheze fara mari probleme.
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  Pentru Dado Daniel : asta a fost ff tare...FORZA CHUCK NORRIS
                  Pentru RBlade : raspunsul tau pare cel mai "sanatos" si lipsit de ironie sau aroganta si lamuritor, multumesc mult...
                  Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                  Lume multa, oameni putini...

                  Comentariu


                  • #10
                    Cu placere.
                    Ideea e ca pt. a da pe langa fileu trebuie sa dai sidespin (nu prea se vede in filmulet din cauza unghiului).
                    Sunt sanse f mici sa te afli intr-o pozitie din care sa poti sa dai drept pe langa fileu. Daca esti mult in lateralul mesei de obicei esti si departe de masa si se reduce unghiul, deci tot cu sidespin tre sa lovesti.
                    Deci daca reusesti sa dai pe langa, e de apreciat.
                    Am vazut un punct pe net, juca Saive cu cineva care a dat asa pe langa fileu. Saive, dupa ce a pierdut punctul, a inceput sa faca plecaciuni in cinstea adversarului. In gluma desigur, dar ideea e ca si el a apreciat frumuseata loviturii, deci in niciun caz nu era ofticat de vreo lipsa de fair-play.
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      Uite cam acelasi lucru...si cred ca asta e si mai greu de dat decat primul (care oricum e super greu )
                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                      Comentariu


                      • #12
                        eu nici nu vad mingea sa atinga masa...incredibil
                        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                        Lume multa, oameni putini...

                        Comentariu


                        • #13

                          Comentariu


                          • #14
                            ...sunt absolut uimit...adica la faze dinastea nu poti fi decat spectator, si asta e cel mai fustrant...
                            Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                            Lume multa, oameni putini...

                            Comentariu


                            • #15
                              Stai linistit, probabilitatea de reusita este destul de redusa... De obicei. Sau, altfel zis, nu joci cu Roskopff in fiecare zi.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de axel Vezi post
                                ...sunt absolut uimit...adica la faze dinastea nu poti fi decat spectator, si asta e cel mai fustrant...
                                Sa intampla prea rar ca sa fii frustrat. Eu cred ca mi-as aplauda adversarul pt. asa ceva.
                                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                Comentariu


                                • #17
                                  O asemenea lovitura poate fi si dezarmanta petru cel care-l primeste ,il poate demoraliza complect.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Mai degraba sunt demoralizat de margini si mingi cu fileul
                                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      margini si mingi cu fileul ai tot primit... dar dupa una d-asta...eu unul as fi pentru o nanosecunda shocat
                                      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                      Aristotle



                                      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Cosnic Vezi post
                                        margini si mingi cu fileul ai tot primit... dar dupa una d-asta...eu unul as fi pentru o nanosecunda shocat
                                        ...absolut deacord...
                                        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                                        Lume multa, oameni putini...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          cate astfel de lovituri poti sa dai intr-un meci ? un jucator cu un psihic bun trece peste si se gandeste numai la urmatoarele puncte.
                                          sunt argumente pro si contra pentru ambele variante. daca n-ai avea voie sa lovesti pe langa fileu, atunci cand trebuie sa lovesti mingea mult din lateralul mesei, ai avea decat o singura varianta, anume in diagonala.

                                          si la mingile trimise de adversar si care ating fileul nu mai ai ce sa faci ! asta cu fileul se poate rezolva usor. pui un cablu intins la maxim pe(prin) fileu, sus. eu asa mi-am facut fileul si cand o minge atinge fileul, nu mai ramane moarta langa fileu, ci sare si poate fi jucata.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            TB ZLF & T05/T05FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Cosnic Vezi post
                                              margini si mingi cu fileul ai tot primit... dar dupa una d-asta...eu unul as fi pentru o nanosecunda shocat
                                              shocat?
                                              ...putin spus..placut impresionat as spune eu.sincer,am vazut asta la Georgica Durdun....impresionant,absolut impresionant.
                                              BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                              FH - TENERGY 64
                                              BH - XIOM VEGA EUROPE

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                covrigi dinaia sa ocoleasca fileul vad tot timpul la ghita marta... superbe mingile ce ocolesc fileul
                                                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Mersi Radule ! ) E greu pana inveti sa dai asa...apoi totul vine de la sine...
                                                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X