Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere modificare regulament turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propunere modificare regulament turnee

    In urma participarii la cateva turnee B si la unul A am constatat cu amaraciune ca regulile de participare sunt profund incorecte.

    Oare stimatilor domni ce au redactat regulamentul le-ar conveni postura de carne de tun pentru profesionisti de nivelul carora nu au cum sa se apropie oricat si-ar dori-o? Haideti sa cotizam pentru a le aduce niste chinezi din top 10 mondial

    Consider sistemul actual totalmente injust pentru cei aflati in situatia mea. Nu simt nici nevoia de-a fi macelarit sistematic de jucatori care-au avut sansa de-a practica acest sport la club si nici sa-mi petrec timpul menajand copilasi de cativa anisori net inferiori mie. Oare cati dintre dvs s-au intrebat ce efect au infrangerile seci asupra psihicului micutzilor? Aduceti-i sa asiste daca vreti sa-i apropiati de acest sport.

    Nici ideea amestecarii openistilor cu amatorii in grupele inferioare de la turnee B nu mi se pare mai fericita.

    Exista suficienti amatori ca mine care n-au fost legitimati nici macar 1 ora la club si vor pierde sistematic meciurile cu cei ce au deprins tainele acestui sport in cadru organizat. Ce sens are sa dam 35 de lei pentru a intalni o fosta jucatoare de superliga ce ne spulbera si ocupa din start un loc dintre cele 4 care asigura calificarea in faza superioara? Jucand 2-3 ore pe saptamana cu prieteni apropiati de nivelul nostru nu le vom putea face fata celor ca ea nici intr-o suta de ani.

    Mi s-ar parea fair ca toti cei ce au fost legitimati si se considera avansati sa aiba turneul lor, unde sa nu-si piarda timpul cu mine sau cu niste chishtoace de copilasi carora abia le trece capul de nivelul mesei.

    Propun deci adaugarea unei categorii pentru jucatori legitimati si fosti legitimati pe langa Amatori, Open si Masters. Aici s-ar putea inscrie fara niciun fel de restrictii toti cei ce au activat la un moment dat intr-un club, detin o tehnica buna sau foarte buna si se considera avansati. Un sistem de punctare similar celui aplicat la categoriile existente le-ar asigura accesul in zona Open.

    Pentru copii cred c-ar trebui sa existe o limita de varsta (sau macar inaltime) pentru admiterea la turneele pentru adulti. Sa fie macar suficient de mari pentru a se putea deplasa cu usurinta in orice zona a mesei... Pentru a nu fi afectati psihic e indicat sa-si masoare fortele cu cei de dimensiunea lor cata vreme nu le pot face fata adultilor.

    Haideti sa nu ucidem adevaratul spirit de competitie cu reguli strambe.

    Ca o paranteza, merita mentionat si ca "gustarica" asigurata de organizatorii turneelor nu-si merita banii. 3-4 banane sunt mai sanatoase, mai hranitoare si costa de 4-5 ori mai putin. De asemenea, cand aduni aproape 200 de oameni intr-o sala, e indicat sa te asiguri ca au unde sa se aseze, ca doar n-or sa stea 10 ore in picioare. La turneul A de la Cluj aproape toate scaunele erau distruse.

    S-auzim de bine.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

  • #2
    Imi place cum gandesti ! Bravo
    BTY-----Fx 05

    Comentariu


    • #3
      ce cauta un hurloiu vladl intro grupa de amatori oare nu este legitimat la un club ? din cate am auzit este un mic campion si am simtito pe pielea mea ! eu ca multi amatori nu am avut prilejul sa ne antrenam intrun cadru organizat ci mai mult pe la terase unde gasim o masa sau la sala unde jucam intre noi fara pic de antrenament !! eu cred ca astia ca mine sunt de fapt carne de tun si adevaratii amatori !!
      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

      Comentariu


      • #4
        Asa dupa cum puteti constata citind thread-urile de pe aici,au inceput deja sa se organizeze turnee separate pt copii,la una doua mese(vezi Botoșani,Rădăuți,samd)
        De la inceputul anului,toate turneele A se desfasoara dupa principiul Open-Amatori,tocmai pt a separa jucatorii mai buni cu cei mai putini buni.Este absolut de neinteles de ce unii jucatori buni prefera sa joace la Amatori,avand grija sa nu depaseasca locul 60 in clasament pt a nu fi trecuti automat la Open. Parerea mea este ca daca nu joci cu adversari mai buni sau cel putin de valoarea ta,nu progresezi veci.Tocmai in aceasta idee accesul la sectiunea Open este liber pt oricine care crede ca face fata. Sistemul de organizare a grupelor inferioare s-a modificat radical,nu ati prins turneele de acu cativa ani cand acestea puteau contine si 12 jucatori!Chiar la Cluj am jucat asa un turneu acu 3 ani,grupele inferioare s-au terminat la 20.00.
        Regulamentul Amaturului este perfectibil si se cauta permanent imbunatatirea lui.
        Dvs nu ati venit in acest topic cu nici o propunere,ati vrut doar sa va varsati naduful.Daca ati constatat ca aveti openisti in grupele inferioare(ceea ce nu cred)trebuia sa anuntati imediat organizatorul turneului ca ceva e in neregula.Poate erau doar niste pusti aflati la prima participare care nu stiau unde se pozitioneaza in ierarhia valorica amaturista.
        Si la Open apar cateodata probleme mai delicate.Eu personal care am o varsta si care nu am fost legitimat niciodata undeva,ma trezesc la unele turnee ca joc cu cel de pe pozitia 8 din grupa,care este un adolescent(a).Dupa ce iau bataie cu un sec 3-0 aflu ca e ori campioana nationala la categria de varsta si jucatoare de superliga ori e jucatorul nr1 al unei echipe promovate in div A .Ei nu vin la turneele noastre decat in cazul in care se afla in imediata proximitate a domiciliului si n-au alceva de facut in ziua respectiva.Asta e..
        In ceea ce priveste meniul si taxele,va aduc la cunostinta ca aproximativ la jumatate din turneele Amatur organizatorii ies pe minus.Nu are rost sa facem niste defalcari ale costurilor,dar intrebati ici -colo
        of all the things i lost i miss my mind the most

        Comentariu


        • #5
          Regulament perfect? Ce buna gluma... Cine emite o asemenea idee e idealist, ca sa folosesc un eufemism
          Cum explicati faptul ca un jucator clasat in primii 500 la Amatur nu reuseste sa puna pe masa 3 mingi consecutiv (asta de cand il stiu)? Punctele ar trebui sa se dea nu dupa numarul de victorii ci exclusiv pe baza clasamentului (sa ia puncte doar cei trecuti de grupele superioare, de exemplu).
          Nu-i vorba de naduf in cazul meu. Sunt liber sa nu mai particip la turnee A cata vreme ramane in vigoare actualul regulament. Pur si simplu as vrea sa existe turnee echilibrate si pentru cei de nivelul meu.
          Se pare ca n-am fost suficient de explicit in primul mesaj.
          La categoria amator pur le-as interzice accesul tuturor celor ce au practicat tenisul de masa in cadru organizat. E imposibil de verificat acest lucru cu acte, dar exista un fel aparte de a lovi si-a se misca dupa care-i recunosti. Noua categorie ar fi deschisa oricarui jucator care se considera avansat, iar in Open-ul actual ar intra doar cei ce ajung, de exemplu, in minim 4 sferturi de finala in noua categorie in ultimul an calendaristic.
          Legat de costuri, poate ca daca s-ar organiza mai cu cap actiunile acestea ati scapa de problema (ex: concursuri separate pe categorii, care ar dura cateva ore, etc). Sa-nteleg ca pseudo-masa aceea ni se baga pe gat pentru umplerea gaurilor din buget? Nici asta nu mi se pare fair. Reduceti cu 5 lei taxa de participare, ca mai mult nu valoreaza 3 feliute de paine, o bucata de carne si 50 de grame de cartofi prajiti si lasati-ne libertatea sa ne aducem mancare pe propriul gust si in cantitati indestulatoare. Oricum trebuie sa ne aducem de acasa, deci nu vad de ce am fi fortati sa platim in plus pentru un serviciu nesolicitat si inutil.
          Faptul ca s-au organizat deja concursuri pentru copii in cateva localitati e irelevant pentru subiectul deschis, care se referea la turneul din Cluj.
          Am sa va pun o intrebare grea, la care sper sa-mi raspundeti? De ce as plati 35 de lei pentru a juca 9 meciuri pe parcursul a 10 ore cand pot s-o fac pentru maxim 10 lei in doua ore, cu prieteni apropiati de nivelul meu? Credeti ca-mi convine sa astept in picioare 9 ore din 10 ca sa-mi vina randul la masa. Doar 3 sau 4 din meciurile jucate de mine au fost echilibrate. Ultimele turnee B din Cluj au fost mult mai bine gandite decat memorialul de ieri, ele dandu-ne sansa de-a juca minim 8 meciuri pentru 20 de lei si durand cam 7 ore.
          Analizand logic problema veti realiza ca regulamentul e exact cum am spus-o prima data, adica injust.
          Daca se va pedala pe ideea ca actualul regulament e "perfect" si batut in cuie, le sugerez celor care agreeaza propunerea mea sa-si organizeze singuri turnee locale prin intermediul forumului. Pierzand "carnea de tun" poate se vor hotara "legiuitorii" nostri sa modifice regulamentul.
          S-auzim de bine.
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • #6
            Eu consider ca organizatorii acestor turnee amatur au permis accesul jucatorilor foarte buni la concursurile de amatori tocmai pentru a creste calitatea concursului. Sunt unii jucatori ca tine carora nu le convine ca joaca cu jucatori foarte buni dar ar fi cu mult mai multi cei carora nu le-ar conveni sa joace decat cu incepatori. In fond de ce vii la concurs? Vii ca sa incerci sa te autodepasesti, sa fi din ce in ce mai bun. Astazi ai luat bataie de la un jucator valoros, te duci acasa si te antrenezi mai mult dupa care vii peste o luna si il bati. Si nici pretul de 350 de mii de lei nu mi se pare mult, daca scazi mancarea si apa ajungi pe la 200 de mii. Banii astia ii dai si daca inchiriezi o masa in orasul tau pentru o partida plictisitoare cu cei cu care joci in fiecare saptamana sau zi si carora le stii fiecare serva si miscare. Asa ca hai sa nu exageram cu criticile, intotdeauna este mai usor sa critici decat sa creezi ceva util.

            Comentariu


            • #7
              regulament perfectibil=ce poate fi perfectionat.
              Ori sunteti neatent in lectura ori nu posedati cunostinte lingvistice elementare.
              Daca dvs considerati faptul ca s-au organizat deja turnee separate pt copii e irelevant deoarece va refereati strict la turneul de la Cluj,de ce nu v-ati intitulat topicul nou deschis"Impresii de la turneul din Cluj"sau ceva asemanator.Sau puteati posta comentariile direct in topicul concursului respectiv. Pot sa va anunt ca la un concurs,meniul+apa+cafeaua+eventualele dulciuri costa peste 10 roni.
              Intrucat va considerati o "carne de tun" care participa la concursuri doar ca sa rotunjeasca veniturile organizatorilor,data viitoare ramaneti acasa.Veti economisi 25 de lei,(10 cheltuindu-i in jocurile amicale cu prietenii)si pe deasupra ii veti face in ciuda si organizatorului
              Ultima editare de cata_60; 02.oct.2011, 10:08.
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #8
                Mereu se gaseste cate cineva sa-si exprime frustrarile dupa ce ia cate o mama de bataie...chiar as fi curios cum s-ar face departajarea dupa jucatori cu "tehnica buna". Tehnica buna nu face un jucator sa fie profesionist. De asemeni, nici faptul ca se antreneaza nu face un jucator sa fie profesionist. Sunt doar amatori care vor sa se perfectioneze. Nici faptul ca un jucator este legitimat la o echipa de club nu inseamna nimic. Spre exemplu, nu cred ca puteti numi jucatorii legitimati in campionatele judetene profesionisti, atata timp cat singurele "antrenamente" sunt alcatuite din cateva jocuri intre colegi si eventual un meci in campinat la cateva saptamani.
                Sunt sigur ca multi oameni si-ar dori sa se inventeze o categorie in amatur unde sa poata trece fluierand prin grupe, cu tururi libere pana in finala, sau eventual, de ce nu, sa fie unicii participanti. Din nefericire insa nu se pot indeplini mofturile tuturor.
                Blade: Viscaria
                FH: Tenergy05
                BH: Tenergy05

                Comentariu


                • #9
                  Va multumesc pentru opinii.
                  Imi cer scuze d-lui Cata... pentru greseala. Neavand ochelarii de vedere pe ochi citisem "perfect". Se pare ca-s mai chior decat crezusem
                  D-lui Cornel ii dau dreptate pana la un punct. Nu e vorba de vreo frustrare in cazul meu ci de dorinta de a-mi fi respectat timpul. Mame de bataie incasez si de la amicii mei, punandu-le insa probleme serioase. Stiu sa pierd si ma inclin cu respect in fata unui adversar mai bun, fara insa a da in masochism. Eu asa interpretez dorinta unora de a-si masura fortele cu jucatori aflati intr-o categorie mult superioara celei din care fac ei parte.
                  Exista o limita dincolo de care amatorii nu pot trece datorita varstei sau lipsei accesului la un cadru de pregatire organizat. Ce sens are ca ei sa poarte in mod repetat lupte inegale? Un dezechilibru intre amatori reali se poate compensa prin cresterea frecventei meciurilor si a numarului de parteneri regulati, pe cand de un fost profesionist multi dintre noi nu au cum sa se apropie.
                  Nici openistilor nu stiu in ce masura le convine sa ne faca demonstratii de virtuozitate in loc de a juca meciuri tari. Inteleg si retinerea de a se inscrie la open a celor ce au invatat tenisul de masa in cadru organizat dar nu mai joaca frecvent de ceva vreme.
                  Celor ce le face o deosebita placere sa-si etaleze maiestria administrand batai seci unor amatori le-as refuza cu drag aceasta placere. Sa faca bine si sa-si caute adversari pe masura lor.
                  Poate ca un sistem care sa includa categoriile urmatoare ar fi mai echitabil decat cel actual:
                  - Amatori (jucatori care n-au practicat ppongul in cadru organizat)
                  - Open (acces liber pentru oricine se considera in masura sa faca fata nivelului)
                  - Open+ (acces doar pentru cei mai buni de la Open, in functie de rezultatele din ultimele 12 luni)
                  - Masters
                  Dupa cum am spus-o deja, nu gasesc benefica includerea Openistilor in grupele amatorilor, chiar daca rezultatele meciurilor directe nu conteaza. Accesul nerestrictionat la categoria Open le permite tuturor sa-si masoare fortele cu greii acestui sport.
                  Exista suficienti jucatori buni si printre amatorii puri pentru a ne trezi dorinta de autodepasire.
                  Ultima editare de tudorprecup; 02.oct.2011, 10:57.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Un regulament nu poate multumi pe toata lumea, evident ca este perfectibil si ca granita in acest moment intre open si amatori este una destul de "gri". Poate ca era mai bine cand media pentru open era de 16, si cand meniul era optional pentru ca sunt multi care vin cu mancare sau poate vor altceva. Ca si cu apa, multi prefera apa plata.

                    Eu personal am observat insa multe imbunatatiri legate de organizare, mai putine concursuri la care amatorii joaca 2 grupe de cate 8 p o masa si openul o grupa de 6 la o masa, mai putine concursuri care se termina dupa ora 24.
                    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                    Comentariu


                    • #11
                      Subscriu si eu dorintei de imbunatatire a desfasurarii turneelor Amatur.
                      Ca gluma : cu ierbarii ce facem? Ca bat la juniori de le merg fulgii. Ca ei invata alt sport, altceva la club?
                      Scuze domnul Tudor, acum vad ca aveti iarba...
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu stiu ce-nseamna acea medie de 16 pentru open si nu mai apuc sa fac sapaturi pe forum azi.
                        Cred c-ar fi ideal ca toti jucatorii care se considera avansati sa aiba dreptul de-a se inscrie la Open indiferent de rezultatele anterioare. Crearea categoriei Open+, cu acces pe baza clasamentului, i-ar incuraja poate pe multi sa aleaga Open-ul versus Amatori.
                        Exista situatii cand acelasi jucator ii bate in mod repetat pe amatori de le sar fulgii. Locul lui cred c-ar fi intr-o categorie superioara. Dezechilibrele de acest gen nu sunt benefice pentru participanti.
                        Cat despre durata turneelor, daca nu ne convine sa stam pe tusa cate o ora dupa fiecare meci jucat, putem zice pas, cum voi face eu de-acum inainte la turneele cu numar mare de participanti Daca tot investesc timp si bani macar sa simt ca joc...
                        Sa-ti dai cu parerea e usor, pe cand organizarea de turnee cere eforturi semnificative. De aceea nu vreau ca sugestiile mele sa sune a reprosuri la adresa celor ce pun suflet in pregatirea turneelor.
                        Incerc doar sa contribui cu niste opinii mai mult sau mai putin obiective.
                        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                          Subscriu si eu dorintei de imbunatatire a desfasurarii turneelor Amatur.
                          Ca gluma : cu ierbarii ce facem? Ca bat la juniori de le merg fulgii. Ca ei invata alt sport, altceva la club?
                          Scuze domnul Tudor, acum vad ca aveti iarba...
                          ...si cum e zicala aia..."prin gluma se zice adevarul"...bravo, a fost o "contra" de open (nivel ridicat)
                          Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                          Lume multa, oameni putini...

                          Comentariu


                          • #14
                            Acum am vazut intrebarea referitoare la iarba. De ce credeti ca mi-am pus-o?
                            Dupa o bataie epocala (11-2, 11-3, 11-1) ce mi-a administrat-o domnul Radu Serban am cautat raspunsuri la traiectoriile de musca beata ce le lua mingea in timpul meciului. Mai sunt si servele dementiale ale celor ce-au facut ppong in cadru organizat. Cum sa ma obisnuiesc cu ele daca mi se administreaza doar la turnee?
                            Renunt cu draga inima la iarba daca se schimba regulamentul, ca aveam un backhand bunicel inainte. Am sugerat si crearea unei competitii separate pentru ierbari in grupul de la Cluj Nici ierburile interzise de ITTF n-ar trebui acceptate in turneele Amatur, de vreme ce ele faceau ravagii in randul profesionistilor.
                            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de tudorprecup Vezi post
                              Acum am vazut intrebarea referitoare la iarba. De ce credeti ca mi-am pus-o?
                              Dupa o bataie epocala (11-2, 11-3, 11-1) ce mi-a administrat-o domnul Radu Serban am cautat raspunsuri la traiectoriile de musca beata ce le lua mingea in timpul meciului. Mai sunt si servele dementiale ale celor ce-au facut ppong in cadru organizat. Cum sa ma obisnuiesc cu ele daca mi se administreaza doar la turnee?
                              Renunt cu draga inima la iarba daca se schimba regulamentul, ca aveam un backhand bunicel inainte. Am sugerat si crearea unei competitii separate pentru ierbari in grupul de la Cluj Nici ierburile interzise de ITTF n-ar trebui acceptate in turneele Amatur, de vreme ce ele faceau ravagii in randul profesionistilor.
                              ...poate v-ar ajuta daca ati lua niste ore de la un antrenor bazata de ex pe preluarea corecta a servelor...se mai pot exersa preluarile si la robot...aici e si o chestiune de AMBITIE...aceste lucruri necesita un anumit sacrificiu financiar...dar se merita...PAREREA MEA...
                              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                              Lume multa, oameni putini...

                              Comentariu


                              • #16
                                Poate ca ar fi bine ca la Open sa fie un numar fix de participanti, 24 sau un alt numar (organizatorii stiu mai bine) si acest numar sa se pastreze la toate turneele A sau A+, in functie de rezultatele anterioare din Amatur, adica sa fii obligat sa joci la Open daca ai rezultate bune. Open-ul sa fie un fel de divizia A din care poti retrograda la amatori daca nu mai ai rezultate bune, dupa care bineinteles poti evolua din nou la Open cand aduni puncte.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Corect ar fi fost sa scri ;
                                  -O grupa de 8 de la open/masa
                                  -3 grupe de 6 la amatori/2 mese
                                  Dar in ultima perioda au fost decalate orele de incepere tocmai sa se evite pe cat posibil aceste aspecte si pentru descongestionarea sali.
                                  La fel de corect ar fi ca toti legitimati[fosti] care au avut s-au detin o legitimatie FRTM sa fie obligati la open.
                                  Acum cati-va ani s-a folosit metoda de promovare la open mult mai eficienta dupa clasamentul turneelor: 1-4 B;1-8 A ;1-16 + nu mai puteai fenta daca vroiai sa participi, in plus ca parca la O loc 1-80.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    A fost un turneu cu bune si cu mai putin bune ca orice turneu. Ce s-a intamplat la un moment dat pe acolo si a fost nu numai ciudat ci si neregulamentar a fost ca un sportiv de 10 ani legitimat din cate am inteles la CSM Cluj participant in acest an la editia anuala a concursului Paleta de Argint competitie dedicata sportivilor legitimati cu varste cuprinse intre 8-10 ani, impreuna cu antrenorul de la club care cerea time out, discuta strategia de joc functie de oponent si asa mai departe a concurat intr-o grupa de amatori nu de open. Daca vreau sa invat ceva intr-o competitie pot sa invat de la cineva care are nivelul cu una maxim doua linii deasupra mea. Daca voi juca de exemplu cu cineva care se pregateste cu perseverenta intr-un cadru sportiv organizat si are nivelul de 3 ori mai ridicat decat mine, nu am sa invat nimic pentru ca voi pierde meciul fara sa imi dau seama macar ce s-a intamplat adica voi fi in pozitia americanilor dupa ce trecut uraganul Katrina peste ei caci si urmatorul i-a gasit tot la fel. Celor care spun ca jucand cu un jucator cu 7 clase peste tine are rabdarea in cadrul unei competitii sa te "lase" sa furi ceva tehnica, am sa-i invit sa vada meciurile desfasurate in cadrul Masters-ului de la Cluj intre profesionisti adica Gabudean, Coroian, Marchis etc. si unii dintre cei mai buni openisti din amatur Rusu Cristian, Roman Iulian, Nistor Dorel etc. care au fost pur si simplu spulberati de primii. Cam asta a fost apropo de regulament modificari si aplicari ale acestuia mai mult sau mai putin ortodoxe
                                    Ultima editare de adishorul; 02.oct.2011, 12:57.
                                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      unde sunt aceste meciuri?,au fost inregistrate?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de axel Vezi post
                                        ...poate v-ar ajuta daca ati lua niste ore de la un antrenor bazata de ex pe preluarea corecta a servelor...se mai pot exersa preluarile si la robot...aici e si o chestiune de AMBITIE...aceste lucruri necesita un anumit sacrificiu financiar...dar se merita...PAREREA MEA...
                                        Poate omul joaca de placere ocazional si sigur ca la varsta pe care-l are nu mai doreste sa faca performanta ,nu se pregateste pentru divizie ,unde ar fi rostul optari catre antrenor /robot ?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Nu il cunosc pe D-nul Tudor Precup, dar ma bucur sa constat ca are niste principii bazate pe o abordare obiectiva.
                                          Lasind orgoliile deoparte, ar trebui ca, toti cei ce au un cuvint de spus in organizarea circuitului AMATUR, sa treaca la fapte, facind modificari ale regulamentului , astfel incit sa nu se mai ajunga la inechitati de nici un fel.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            la anul las pe domnul tudor sa organizeze memorialul lui Paneth.Dinsul nu stie cu ce sa maninca tenisul de masa sau poate este dirijat de cineva din spate sa bage bete in roata.Din taxa de participare se plateste daca ne ajunge chiria sali,cupele si medalile,mancarea etc.... cind tragem o line la sfirsit aflam ca mai ducem de acasa.Mai intreb pe domnul Tudor ca la turneele facute in sala din zorilor, de ce nu comenteaza in felul cum se desfasoara turneul? Mai spun ca degeaba am avut sponsori fiindca de la ei nu curge bani numai picura.Eu sint multumit ca mai picatura de la ei sponzorizari ca mai multi bani baga in alte sporturi si in politica.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                              Poate omul joaca de placere ocazional si sigur ca la varsta pe care-l are nu mai doreste sa faca performanta ,nu se pregateste pentru divizie ,unde ar fi rostul optari catre antrenor /robot ?
                                              ...nici nu are cum, precum nici noi nu prea avem cum, insa eu CRED ca omul DACA ARE AMBITIE poate progresa pana la adanci batraneti...si precum nu poti progresa doar daca esti indrumat intr-un fel CORECT si repetand incontinuu (asta insemnand anumita investitie) am avut "curajul" sa sugerez cele scrise de mine...mentionez ca si eu sun un AMATOR acestui sport, si imi face o deosebita placere sa ma faca PRAF vre-un openist, iar la urmatorul turneu sa constat ca meciurile mele arata altfel, adica chiar daca iau bataie, am reusit sa pun cu un capac in plus, sa reusesc sa dau un retopspin, sa fac viata grea adversarilor net superioare mie...mie mi se merita sa dau 35 ron doar sa patrec o zi intre oameni care au aceeasi pasiune fata de acest sport ca si mine, sa ascult analizele anumitor meciuri si nici nu mai pun faptul ca mai si joc in cadrul unei competitii cu mai multe sanse ca data trecuta (cel putin asa cred si sper)...si ca sa nu-mi piara cheful de joc stand in picioare, imi aduc un scaun pliabil "de pescar" si m-am scos...ASTEA SUNT MOTIVELE PENTRU CARE EU MA PREZINT LA TURNEE, SI PENTRU CARE SUNT MOTIVAT IN CONTINUARE...
                                              Cu Stima
                                              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                                              Lume multa, oameni putini...

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                din cate am inteles competitia Amatur este in crestere ca numar de participanti, de unde se poate trage concluzia ca oamenii care organizeaza aceasta competitie fac o treaba buna.
                                                pe de alta parte, personal m am apucat de tenis de masă (dupa ce jucasem ping pong) acum un an de zile. La primele participari in Amatur am fost "carne de tun", dar nu m am plans nicaieri, doar am mers la sala mai des si am incercat sa progreses. Poate se intelege gresit termenul de amator, poate se confunda cu jucator de parc. Progrese se pot face si daca ai o slujba si alegi pentru miscarea saptamanala(care cica face bine) sa mergi de 2-3 ori la sala de tenis de masă si sa faci miscare, chiar si intr un cadru organizat. Asta nu ne transforma in profesionisti, tot amatori ramanem.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de sevraj Vezi post
                                                  din cate am inteles competitia amatur este in crestere ca numar de participanti, de unde se poate trage concluzia ca oamenii care organizeaza aceasta competitie fac o treaba buna.
                                                  Pe de alta parte, personal m am apucat de tenis de masă (dupa ce jucasem ping pong) acum un an de zile. La primele participari in amatur am fost "carne de tun", dar nu m am plans nicaieri, doar am mers la sala mai des si am incercat sa progreses. Poate se intelege gresit termenul de amator, poate se confunda cu jucator de parc. Progrese se pot face si daca ai o slujba si alegi pentru miscarea saptamanala(care cica face bine) sa mergi de 2-3 ori la sala de tenis de masă si sa faci miscare, chiar si intr un cadru organizat. Asta nu ne transforma in profesionisti, tot amatori ramanem.
                                                  ...corect si deacord...
                                                  Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                                                  Lume multa, oameni putini...

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X