Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Departajare concurenti

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Departajare concurenti

    Am si eu o speta privind calificarea din grupe la punctaj egal.Se califica doar 2 concurenti dintr-o grupa de 5. Am citit regulamentul dar tot am ceva neclar (victoria directa se ia in calcul doar ca ultim criteriu). Concursul nu a fost in cadrul Amatur dar a fost ceva organizat cu sistem de organizare similar, inclusiv cu premii.
    La sfarsitul meciurilor situatia se prezenta astfel :jucatorii A,B si C aveau toti 6puncte (3 victorii si o infrangere) cu urmatoarea linie de clasament :
    A 6 p setaveraj general +8 (11-3) setaveraj intre cei cu nr. egal de puncte +2 (5-3)
    B 6 p setaveraj general +5 (9 - 4) setaveraj intre cei cu nr. egal de puncte - 1 (3-4)
    C 6 p setaveraj general +5 (10-5) setaveraj intre cei cu nr. egal de puncte - 1 (4-5)
    La victorii directe :
    A bate B cu 3-0 si pierde la C cu 3-2
    B bate C cu 3-1 si pierde la A cu 0-3
    C bate A cu 3-2 si pierde la B cu 1-3
    Unii sustin ca pt locul 2 este calificat B pt ca are victorie directa la C , altii zic ca C pt ca are mai multe seturi castigate la acelasi setaveraj si in plus are victorie ( si implicit un coeficient mai mare ) la cel calificat de pe primul loc ... Adevarul este ca pana la criteriul departajarii la victorie directa apare acel criteriu cu raportul seturi pierdute/ castigate si nu mai inteleg nimic...
    Rog respectuos "luminati-ma" si pe mine , nu de alta dar am fost intr-o astfel de situatie jenanta si nu am stiut sa aplicam regulamentul, iar cel care a facut-o a fost contestat ulterior de catre cei din jur !

  • #2
    In regulamentul FRTM se considera B-3, C-2 pentru ca se aplica regula raportului ( 3/4=0.75 < 4/5=0.8 )
    "In cazul in care trei sau mai multe echipe se afla la egalitate se vor lua in calcul victoriile dintre ele si daca egalitatea se mentine se vor lua in calcul in ordine meciaverajul, set-averajul, punct-averajul dintre acestea, prin impartire, castigatoare fiind echipa cu cel mai mare coeficient."

    In Amatur, dupa ultimul regulament, se merge pe diferenta si apoi pe victoria directa, deci B-2 si C-3.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Dl. APIAN FLORIN, scuze de indrazneala am o rugaminte la dvs. pe care consider ca o puteti rezolva:
      In grupele de sase jucatori se poate intalni si situatii mai dificile de rezolvat rapid ca 5 jucatori sa fie cu cate 3 victorii ,sau 1 jucator cu 5 victorii si celalti cu cate 2 victorii,sau 1 jucator cu 4 victori altu cu 3 victorii si ceilalti 4 cu cate 2 victori sau si altele, va rog ganditi dvs.o aplicatie intr-o foie le lucru din EXCEL un tabel in care sa introduc seturile piedute de fiecare concurent si automat in celula adversarului sa apara cifra 3 si dupa introducerea sa dam o executie sa apara 2 clasamente: 1 conform amatur si al 2 lea clasament conform FRTM.
      Multumesc mult. Va rog aceasta ca ajuta rapid la intocmirea clasamentului si poate in regulamentul amatur se va renunta in sfarsit ca dc un criteriu nu rezolva problema in ordinea lui nu se mai revine la el.
      Inca o data mii de scuze pt intrazneala , multam oricum si cand veniti la PITESTI va las sa castigati 3 seturi dar jucam 4 din 7.

      Comentariu


      • #4
        OK, o sa ma gandesc dar nu acum, ca in ultima vreme calculatorul meu sta deschis fara sa fiu si eu prin preajma.
        Cat despre cele 3 seturi, hmmm ... daca as avea nevoie - ceea ce nu cred ca e cazul - as prefera sa fie primele doua si ultimul, setul 3 l-as castiga "de-adevaratelea"
        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          nu i nici o graba dar p3 3 decembrie ar putea fi util. multumes si frumos spus cu ultimul set.

          Comentariu


          • #6
            D-le Dinicescu, poate ca raspunsl dat in alt topic va poate edfica si pe D-vs.
            O zi buna



            Daca cei 3 participanti au cate o victorie (intre ei), atunci clasamentul tine cont de setaveraj.
            Chiar daca Bulubasa l-a invins pe Baisan, La randul lui a fost invins de locul 2, care, la randul lui a fost invins de Baisan.
            Clasament corect:

            Grecu Locul 2 ,,,3-0 si 2-3 total 5-3
            Baisan ...Locul 3 …2-3 si 3-2 total 5-5
            Bulubasa Locul 4 …0-3 si 3-2 total 3-5



            In situatia de mai sus, departajarea se face astfel:
            Numarul total de victorii -identic pentru cei 3 jucatori, deci se apeleaza la pasii urmatori:
            a Numarul de victorii intre cei 3 - fiecare are cate una
            b. Diferenta dintre numarul de seturi castigate si numarul de seturi pierdute intre jucatorii ce trebuie a fi departajati - rezultatul acestui pas este in tabelul postat mai sus.
            Departajarea este incheiata.
            Daca la pasul 2 diferentele intre nr de seturi castigate si pierdute ar fi fost aceleasi, s-ar fi apelat la pasul 3 - victoria directa.

            Situatia care a ridicat probleme deseori si a dus la adoptarea acestui mod de departajare:

            Jucatorul 1 xxx...3-0...2-3==5-3
            Jucatorul 2 0-3...xxx...3-1==3-4
            Jucatorul 3 3-2...1-3...xxx==4-5

            In cazul de mai sus, jucatorul 1 este pe locul 1 conf pct b, jucatorul 2 este pe locul 2, iar jucatorul 3 este pe locul 3 datorita victoriei directe
            Daca s-ar utiliza regula impartirii, pe locul 2 ar fi jucatorul 3.
            Din pacate, modul de calcul prin impartire are o deficienta majora, cel putin in turneele Amatur:
            Jucatorul cel mai bun joaca primul meci cu jucatorul 2 si-l bate usor (3-0)
            Urmeaza jocul intre 2 si 3, in care jucatorul 2 castiga pe merit (dar surprinzator) cu 3-1 in fata celui de-al treilea.
            In ultimul meci al grupei, jucatorul 1, fiind deja calificat poate ajuta jucatorul 3 in dauna jucatorului 2, pierzand cu 3-2, ceea ce s-a intamplat deseori pana la aplicarea victoriei directe.

            EDIT
            Raspunsul este si pentru (at)Marionico, caruia i-am citit cu intarziere postul si care exact speta mentionata. Scuze pt intarziere.

            Comentariu


            • #7
              de ce se neglijeaza setaverajul total al grupei ca e discutia de locurile 2 3 4

              Comentariu


              • #8
                Nu se neglijeaza, se iau in calcul numai dupa ce se epuizeaza toatele criteriile de departajare intre concurentii direct implicati.

                Comentariu


                • #9
                  Cel cu 3 victorii invinge cu 3/0 pe cel de pe locul II cu 3/1 pe cel de pe locul II si 3/2 cel de pe ultimul loc cea ce nu este in spiritul intocmirii clasamentelor unde se incurajeaza castigarea seturilor. UN CRITERIU DEJA APLICT NU SE MAI REVINE LA EL IN CAZUL CAND MIN 3 JUCATORI AU ACELASI MECIAVERAJ ,SETAVERAJ SAU PUNCTAJ.
                  ---------- Post added 21-Nov-2011 at 16:16 ----------
                  Domnule Dinicescu, nu sunteti factor de decizie, va rog sa nu dezinformati.
                  In momentul in care se va lua o decizie de modificare a regulamentului veti fi anuntat. Deocamdata va rog doar sa propuneti la topicul de propuneri.
                  ACEASTA PROPUNERE ESTE DE 2 ANI SI NU S A INTAMPLAT NIMICA . Nu s macar nici factor postal dar de ce atata opozitie fata de coeficient si modul in care se intocmesc clasamentele in ziua de azi.

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca ai o neclaritate pe care nu reusesti sa-l rezolvi si sa elimini ori ce discutie poti sa ceri lamuriri telefonic ,fara a supara pe cineva si se clarifica la momentul oportun.
                    La unul dintre organizatori cu vechime ori pe Florin ,mereu am gasit raspunsul si informatia corecta dupa care s-a mers mai departe fara probleme.
                    Suna un prieten si continua !

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu am indraznit sa mai scriu de destul de mult timp.O fac acum pt a va aduce aminte ca ati luat deja in calcul ca prim criteriu de departajare victoria intre cei trei concurenti.Nu mai puteti reveni la acelasi criteriu inca odata in cazul in care prin scadere situatia este egala intre doi din cei trei concurenti. Pe locul doi se situeaza cel care a cistigat mai multe seturi.Victoria directa se ia in calcul intr-un singur caz si anume cand doar doi concurenti au acelasi nr de victorii.Multumesc.

                      Comentariu


                      • #12
                        Pasii departajarii sunt urmatorii:
                        1 Numarul de victorii in clasamentul general;
                        2 Numarul de victorii in clasamentul partial (daca dupa pasul 1 sunt la egalitate 3 sau mai multi participanti);
                        3 Diferenta dintre nr de seturi castigate si pierdute in clasamentul partial (daca dupa pasul 2 sunt la egalitate 3 sau mai multi participanti);
                        4 Raportul intre nr de seturi pierdute si cele castigate (daca dupa pasul 3 sunt la egalitate 3 sau mai multi participanti);
                        5 Diferenta intre nr de seturi castigate si pierdute in clasamentul general (daca dupa pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai multi participanti);
                        6 Tragerea la sorti (daca dupa pasul 5 sunt la egalitate 3 sau mai multi participanti);
                        7 Victoria directa daca dupa oricare dintre criteriile de departajare anterioare raman la egalitate 2 participanti.

                        Criteriile sunt clare, logice si asigura unicitatea clasamentului.
                        In nici un moment nu se ia in calcul un criteriu de doua ori, iar victoria directa se ia in considerare NUMAI cand sunt departajati 2 concurenti.
                        Ultima editare de Dan2; 21.dec.2011, 19:26.

                        Comentariu


                        • #13
                          Dupa pasul 6 nu cred ca mai poate exista pasul 7 ; sau mai bine cred ca tragerea la sorti trebuie sa fie ultimul criteriu
                          T05-ALC-T05
                          Adrian Gorum

                          Comentariu


                          • #14
                            Asa cum scrie in prezentare, pasul 7 nu se executa dupa pasul 6, ci dupa pasul la care raman in calcul doar doi concurenti.
                            Pentru a nu crea confuzii, a rog sa urmariti cu atentie ordinea logica a pasilor si sa postati numai in cazul in care sunteti convinsi ca mesajul dvs. este util. Eventiuale neclaritati le putem lamuri pe mp.

                            Comentariu


                            • #15
                              Pasul 6 - tragerea la sorti mi se pare o solutie de departajare care nu este deloc echitabila.
                              Cred ca ar trebui gasita alta solutie - poate rejucarea meciurilor intre cei vizati. Stiu ca aceasta nu este o solutie eficienta, dar cred ca ar aduce mai multa credibilitate sistemului.
                              Imi dau seama ca este un caz cu o probabilitate mica, dar nu este imposibil.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de grasomega Vezi post
                                Pasul 6 - tragerea la sorti mi se pare o solutie de departajare care nu este deloc echitabila.
                                Cred ca ar trebui gasita alta solutie - poate rejucarea meciurilor intre cei vizati. Stiu ca aceasta nu este o solutie eficienta, dar cred ca ar aduce mai multa credibilitate sistemului.
                                Imi dau seama ca este un caz cu o probabilitate mica, dar nu este imposibil.
                                Solutia tehnica corecta este tragerea la sorti; Au fost insa cazuri in care de comun acord cei 3 participanti si organizatorul au hotarat sa faca un set (sau un meci) departajare, in masura timpului disponibil (cate un set departajare poate insemna o jumatate de ora, cate un meci departajare poate duce chiar spre o ora). Este preferabil sa ramana solutia regulamentara tragerea la sorti, iar in functie de situatie, organizatorul poate sa accepte rejucarea (daca toti cei implicati sunt de acord), fara a complica si mai mult regulamentul.
                                LE Solutia din regulament permite organizatorului sa aiba drept de veto (din motive de timp sau orice alt motiv), chiar daca cei 3 participanti doresc sa rejoace partidele.
                                Ultima editare de Dan2; 22.dec.2011, 14:33.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pentru a evita tragerea la sorti, propun ca pe spatele foi cu grupa respectiva sa fie trecute si rezultatele seturilor la fiecare meci,astfel s-ar putea face si punctaverajul.
                                  La schimbarea terenului, între seturi se poate trece rezultatul setului.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Intuitia i-mi spune ca pasul 4 se refera la clasamentul partial (cred ca trebuie sa se specifice) , pe de alta parte pentru a face si mai improbabila situatia tragerii la sorti propun introducerea dupa pasul 5 : raportul intre nr. de seturi pierdute si cele castigate in clasamentul general (daca dupa pasul 5 sunt la egalitate 3 sau mai multi concurenti) , mai cred ca trebuie facuta rocada intre pasul 6 si pasul 7
                                    T05-ALC-T05
                                    Adrian Gorum

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X