Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica cu long-pips (iarba)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Carl Prean - Playing with pimples

    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #77
      Cristi, am impresia ca lucrezi la SMURD.
      Si anul trecut si anul acesta ai dat cate un impuls acestui subiect.
      Iti plac resuscitarile?

      Comentariu


      • #78
        in replica: cum sa bati un ierbar

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de iuliu zedler Vezi post
          Nu vreau sa fiu malitios,dar la nivel de amatori(va dau pe mine drept exemplu......)atunci cand te atac cu BH-ul, nu cred ca mai ai timp sa gandesti:SPIN,no SPIN.
          Ideea este sa te antrenezi.....................(aviz amatorilor.
          Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
          Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

          Comentariu


          • #80
            Am si eu niste nelamuriri, pentru a juca impotriva ierbarilor :
            1. din videoclipul de mai sus rezulta ca un ierbar cand da chop, totdeauna inseamna ca iti vine tie o minge fara spin (no spin), pe care poti s-o ataci cu topsin fara probleme?
            2. daca eu, atacant, ii dau o minge taiata (sau chop cum se numeste) unui ierbar iar el mi-o returneaza tot cu un chop, eu ce fel ar trebui sa lovesc acea minge? Merge topspin? Daca da, va fi un topspin executat normal, ca si impotriva unui softist sau trebuie sa-l dau cu mana catre mai inainte (follow through), fara sa ridic prea mult ...sau cum spuneti??
            3. Ce tip de serva e indicat sa folosesti impotriva unui ierbar pentru a putea sa dai in a III a minge topspin?
            4. Dupa ce dau un topspin iar ierbarul ii pune un bloc (cu partea cu iarba) cu ce fel de minge ar trebui eu sa continui?
            Multumesc!
            Ultima editare de marian oancea; 07.iul.2015, 18:57.
            Nittaku Acoustic
            FH - Xiom Omega V Tour
            BH - Xiom Omega V Tour

            Comentariu


            • #81
              Eu sunt un ierbar mai nou in bransa,prin urmare voi incerca sa-ti raspund la intrebarile tale conform experientei mele.
              In primul rand sunt ierburi si ierburi.Ierbarii "ortodocsi" joaca cu fețe care genereaza spin,deci atunci cand fac chop adica tai,din topspinul tau se va intoarce backspin.No spin la o miscare de chop poate sa-ti vina doar din fețele "fara frecare"(frictionless),sau daca vreau sa te pacalesc si fac miscare de taiat,dar pur si simplu o imping.Mai este o varianta:sa te prefaci tu ca dai o minge cu spin,dar pur si simplu o impingi(asa vin mingile din antitopspin cu care trebuie sa fii de 10 ori mai atent decat cu iarba),eu ierbar nu sunt atent si incerc sa tai o minge plata.Rezulta o invitatie la atac,adica o minge ridicata.
              Din mingea ta taiata la miscare de chop iti vine efect de topspin.(eu unul n-o sa-ti tai cu iarba o minge taiata de tine,o voi impinge sau o voi lifta)
              In ceea ce priveste serva,depinde cum vrei sa ataci plat sau cu mult efect(nu cred ca vei reusi o minge a III decisiva).Deobicei softistii servesc lung si plat in iarba ca dupa asta in functie de retur sa dea o lovitura de trecere(tranzitie),sau daca returul e suficient de "prost"din partea ierbarului sa atace plat.Mai este o varianta sa servesti cu mult efect care sigur ti-se va intorce si sa periezi foarte mult mingea(daca nu-ti tremura mana).
              Din bloc iti vine "no spin",e optiunea ta ce sa faci sa intiezi cu minge periata,sau sa ataci plat.
              Tot ce ti-am scris aici se refera la ierburile care genereaza spin.Cu celelalte e mai simplu(pentru unii mai complicat)cum n-ai da,vin mingi moarte.De aici te orientezi:impingi mingea conducand mana cat mai mult spre fileu sau varianta care presupune efort fizic considersabil:te plasezi si ataci plat si bine acoperit.
              Sper ca te va ajuta cu ceva.Recomandarea mea este sa te antrenezi cu un ierbar.Suntem suma experientelor noastre.
              Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
              Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

              Comentariu


              • #82
                Postat în original de marian oancea Vezi post
                Am si eu niste nelamuriri, pentru a juca impotriva ierbarilor :
                1. din videoclipul de mai sus rezulta ca un ierbar cand da chop, totdeauna inseamna ca iti vine tie o minge fara spin (no spin), pe care poti s-o ataci cu topsin fara probleme?
                2. daca eu, atacant, ii dau o minge taiata (sau chop cum se numeste) unui ierbar iar el mi-o returneaza tot cu un chop, eu ce fel ar trebui sa lovesc acea minge? Merge topspin? Daca da, va fi un topspin executat normal, ca si impotriva unui softist sau trebuie sa-l dau cu mana catre mai inainte (follow through), fara sa ridic prea mult ...sau cum spuneti??
                3. Ce tip de serva e indicat sa folosesti impotriva unui ierbar pentru a putea sa dai in a III a minge topspin?
                4. Dupa ce dau un topspin iar ierbarul ii pune un bloc (cu partea cu iarba) cu ce fel de minge ar trebui eu sa continui?
                Multumesc!

                încerc sa raspund si eu din perspectiva atacantului:
                1. Daca iarba face spin, atunci la tăiat din taiatul tau se ?ntoarce aproape fără spin. Daca e frictionless, atunci vine cu putin topspin, cam ca din capac, poate.
                2. Vezi primul punct. O abordezi in functie de cum ai trimis-o si de tipul de iarba. Paleta mai deschisa in prima situatie si mai închisă in a doua, in general.
                3. Din nou vezi primul punct, dar si pe cel de-al doilea. Eu prefer sa servesc lung, taiat, dar schimb si cu lung, topspin sau lung, fără spin. Daca ierbarul nu stie prea exact ce servesti, poate gresi chiar el încă de la primul retur.
                4. Cei care au iarba care face spin vor avea dificultati in a pune capac cu iarba lângă masa, deci presupun ca e vorba de unul cu iarba frictionless. Daca pune capac, este greu sa dai topspin in cea de-a doua. Mai usor va fi sa dai un push, dar ar fi bine sa iei mingea imediat dupa ce a sărit de pe masa, mai ales daca e scurta. Daca e lunga, o poti lasa sa coboare si dai topspin ca dintr-o minge foarte tăiată, indoind genunchii. In functie de poziție, poti incerca sa ridici mingea si cu un topspin cu sidespin.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #83
                  Imi cer scuze ca intervin...

                  Ce parere aveti despre Galaxy Neptune 1.0?

                  Multumesc si o noapte cat mai linistita.
                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                  Comentariu


                  • #84
                    Postat în original de grasomega Vezi post
                    încerc sa raspund si eu din perspectiva atacantului:
                    1. Daca iarba face spin, atunci la tăiat din taiatul tau se ?ntoarce aproape fără spin. Daca e frictionless, atunci vine cu putin topspin, cam ca din capac, poate.
                    2. Vezi primul punct. O abordezi in functie de cum ai trimis-o si de tipul de iarba. Paleta mai deschisa in prima situatie si mai închisă in a doua, in general.
                    3. Din nou vezi primul punct, dar si pe cel de-al doilea. Eu prefer sa servesc lung, taiat, dar schimb si cu lung, topspin sau lung, fără spin. Daca ierbarul nu stie prea exact ce servesti, poate gresi chiar el încă de la primul retur.
                    4. Cei care au iarba care face spin vor avea dificultati in a pune capac cu iarba lângă masa, deci presupun ca e vorba de unul cu iarba frictionless. Daca pune capac, este greu sa dai topspin in cea de-a doua. Mai usor va fi sa dai un push, dar ar fi bine sa iei mingea imediat dupa ce a sărit de pe masa, mai ales daca e scurta. Daca e lunga, o poti lasa sa coboare si dai topspin ca dintr-o minge foarte tăiată, indoind genunchii. In functie de poziție, poti incerca sa ridici mingea si cu un topspin cu sidespin.
                    Multumesc pentru raspunsuri, acum mai intervine si problema de a cunoaste eu diferitele tipuri de ierburi pe care ar putea sa le aibe potentialii adversari, adica cele care fac spin si cele frictionless, dar sper ca la asta ma va ajuta cineva de la sala de la mine care e si el "materialist convins", Adi Tiganisteanu.
                    Nittaku Acoustic
                    FH - Xiom Omega V Tour
                    BH - Xiom Omega V Tour

                    Comentariu


                    • #85
                      Ptr. ca tot suntem la capitolul ierburi,mentionez ca marele jupan la lucru cu iarba pe mesele joc este coreeanul Joo See Hyuk, in prezent locul 15 in clasamentul mondial la barbati.El are pe rever Tibhar Grass D.Tecs;nu prea am incercat o , cine are,ce pareri si sugestii are despre ea?

                      Comentariu


                      • #86
                        Dupa parerea mea este cea mai deranjanta iarba neinterzisa si este ok din toate punctele de vedere, se poate da orice lovitura cu ea mai ales ca se gaseste atat fara burete, varianta cea mai deranjanta cat si cu burete pt cei care doresc sa atace cu ea.

                        Comentariu


                        • #87
                          Postat în original de liviut12 Vezi post
                          Dupa parerea mea este cea mai deranjanta iarba neinterzisa si este ok din toate punctele de vedere, se poate da orice lovitura cu ea mai ales ca se gaseste atat fara burete, varianta cea mai deranjanta cat si cu burete pt cei care doresc sa atace cu ea.
                          Multumesc si o noapte cat mai placuta.

                          Astept daca mai exista jucatori care cunosc Galaxy Neptune.
                          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                          Comentariu


                          • #88
                            Ionut poate mai inteles gresit eu i-am raspuns lui mmmroglobalnet despre fata tibhar grass D tecs. Cat despre Neptune pot spune ca am jucat cam 6 luni cu ea dar fara burete si am schimbat apoi deoarece nu am avut rezultate spectaculoase, dar pt incepatori cu iarba este foarte buna de altfel are siguranta loviturilor se poate juca atat de langa masa cat si departe ciopuri, se poate si ataca fiind mai usor decat cu alte fete. Mai are o caracteristica buna este foarte ieftina

                            Comentariu


                            • #89
                              salut sunt nou cu iarba am un tibhar off din lemn si doua ierburi...tsp curl-p1 r si un dr neubauer scalpel...ambele ox..care este diferenta in afara ca una este frictionless si cealalata nu...care este stilul de joc cu fiecare! va multumesc am nevoie de un ghid bun pt ca multi evita ierbarii si nu ii ajjuta! stima

                              Comentariu


                              • #90
                                Salut.Scuza-ma,dar daca ai doua fețe "long pimples" asta nu inseamna ca esti "Ierbar".Daca vrei sa devii,iti spun eu una dintre diferente,care poate te va ajuta sa alegi o cale(sau alta)r.Neubauer Scalpel a fost interzisa(banata)de ITTF in iulie 2008,tocmai din motivul ca este frictionless.
                                Daca vrei sa inveti cu adevarat ceva despre "iarba" citeste aici:http://www.gregsttpages.com/articles...-for-beginners.
                                Succes!
                                Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                                Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                                Comentariu


                                • #91
                                  Postat în original de Edy Alexman Vezi post
                                  salut sunt nou cu iarba am un tibhar off din lemn si doua ierburi...tsp curl-p1 r si un dr neubauer scalpel...ambele ox..care este diferenta in afara ca una este frictionless si cealalata nu...care este stilul de joc cu fiecare! va multumesc am nevoie de un ghid bun pt ca multi evita ierbarii si nu ii ajjuta! stima
                                  Iarba frictionless iti permite sa blochezi langa masa aproape orice minge fara a schimba prea mult unghiul paletei. La distanta poti sa tai mingea ca un aparator clasic.
                                  Cea care nu este frictionless are posibilitatea sa creeze ceva spin, deci nu va fi prea usor sa blochezi langa masa (trebuie sa stii bine ce faci si care este unghiul corect). La distanta de masa, daca tai mingea, poti adauga spin la ceea ce a trimis adversarul tau, dar asta doar daca ai burete sub fata, cu ox nu prea merge.
                                  Intr-unul dintre filmele de la inceputul topicului (chiar primul, daca nu ma insel) poti vedea jocul cu o fata aprobata, atat la distanta, cat si langa masa.
                                  Cand ai iarba trebuie sa fii constient ca pe partea respectiva esti mereu in defensiva, nu poti sa ataci decat de langa masa si, chiar si asa, doar anumite mingi, pe care trebuie sa le alegi bine. In plus, din cauza vitezei mici, ar trebui sa fii mereu pregatit sa primesti mingea inapoi.
                                  Vezi primul film si fii foarte atent la variatia unghiului paletei aparatorului intre prima si cea de-a doua lovitura.


                                  Sent from my iPad using Tapatalk
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X