Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Top 16-Stiga Masters -Blegny-Belgique

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Top 16-Stiga Masters -Blegny-Belgique

    BRAVO ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!
    Am reusit performanta sa castigam locul I atat la fete cat si la baieti.Iata clasamentul final:
    fete- locul- 1. Andreea DRAGOMAN-CS Romgaz Mediaș(antrenor Gheoghe VAIDA)
    4.Denisa CHIRICEANU-CSM Giurgiu

    baieti-locul-1.Rares SIPOS-BTRL-Cluj-Napoca(antr.Septimiu SIPOS)
    4.Cristian PLETEA-CS Constanța
    "MVP of the Tournement" Andreea Dragoman care a terminat turneul neinvinsa in cele 9 partide disputate!
    CHAPEAU pour la ROUMANIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    I love table tennis !

  • #2
    Top 16 Stiga Masters -Blegny

    Acum,la rece, cateva lucruri ce mi-au "sarit" in ochi la acest turneu:
    -a fost un turneu de o inalta valoare tehnica(cei mai buni din Europa la aceasta categorie de pana la 12 ani)
    -prezenta antrenorilor si jucatorilor chinezi in nationalele Germaniei si Suediei
    -organizarea fara cusur a turneului;dupa fiecare round se afisau deja rezultatele si la final,dupa nici 5 minute fiecare delegatie a primit deja brosura cu rezultatele inregistrate de la primul tur la finala!!!
    -toate delegatiile prezente erau imbracate in echipamentul nationalelor respective,numai sportivii nostri aveau echipamentul cluburilor
    -toate delegatiile prezente au fost sponsorizate de federatiile respective,sportivii nostri fiind sponsorizati de cluburi,parinti sau sponsori privati
    -cei mai buni sportivi ai turneului au fost sportivii romani,castigatori autoritari la cele doua sectiuni si pe echipe(neoficial)
    Am trait cu emotie cele doua zile de concurs si trebuie sa recunosc ca am invatat foarte multe lucruri;de la pregatirea si desfasurarea unui turneu pana la pregatirea jucatorilor.Federatia din Belgia si alte federatii din cele deja prezente aici intentioneaza sa lupte pentru oficializarea acestei categorii de varsta la competitiile europene si mondiale,sperand totodata ca si federatia din Romania sa se alature acestei cauze.Iar pentru mine acum un binemeritat concediu printre prieteni,dar cu gandul la Amatur si la copii de acasa ce se antreneaza deja cu robotul sub "comanda"colegului Paul.La buna revedere!
    Va salut pe toti cu respect!
    I love table tennis !

    Comentariu


    • #3
      Bravo copii,bravo Romania!

      Desi cam tarziu, dar motivat, invidiindu-te pentru postura de spectator live si traitor la cald al performantei tinerilor nostri sportivi, tin sa felicit delegatia noastra si in special pe Andreea si pe antrenorul ei -Ghita Vaida, carora le doresc succese cat mai multe la viitoarele competitii, de orice nivel, spre cinstea lor si bucuria noastra, ca o confirmare a talentului si ca rasplata a muncii depuse la clubul Romgaz Mediaș. Felicitari !
      Iar pe tine, fratello, te astept sa ne povestesti cum a fost...

      Comentariu


      • #4
        O stire citita azi de dimineata pe fb m-a trimis inapoi in timp la Blegny-Belgia,retraind inca o data "la cald" frumoasele momente si satisfactii pe care mi le-a daruit atunci tenisul de masa romanesc.
        ...............Era 16 octombrie 2011 mai precis,zi in care Rares Sipos si Andreea Dragoman se impuneau in intrecerea celor mai buni pongisti europeni under 12 ani.
        La fete,Andreea s-a calificat fara infrangere in finala iar la baieti Cristi a castigat grupa lui dar Rares,dupa un inceput ezitant,reuseste sa se califice de pe doi in gruapa sa,urmand sa joace prima semifinala cu Cristi.
        Dupa o partida foarte echilibrata,de inalta tinuta tehnica,in care victoria a fost,pe rand,si de-o parte si de cealalta,Rares se impune in fata colegului si prietenului sau si se califica in finala...pe care urma s-o castige.Toti cei prezenti atunci in sala(antrenori,sportivi,jurnalisti si spectatori)au fost de parere ca aceasta a fost adevarata finala a competitiei masculine si au aplaudat la scena deschisa performace ul oferit de cei doi tineri jucatori romani.A urmat la scurt timp performanta Andreeei,locul I fara infrangere,dupa un traseu perfect,si bucuria mea a fost fara margini.O conjunctura fericita a facut sa pot fi martor la aceste frumoase realizari si sa ma pot bucura impreuna cu ei la intonarea imnului Romaniei!
        Am auzit multe voci "avizate",atunci,acolo,care le prevedeau celor trei tineri ping-pongisti romani o cariera frumoasa si afirmarea lor in tenisul mondial chiar!
        Am vazut,simtit si trait impreuna cu Ghita Vaida,antrenorul Andreei,si cu Septimiu Sipos,tatal lui Rares aceste frumoase realizari ale copiilor "nostri" ......
        Retraind inca o data cu aceeasi emotie acele momente si parcurgand din memorie traseul ultimilor 10 ani din cariera sa,recenta performanta a lui Rares in campionatul Germaniei nu face decat sa confirme increderea pe care a avut-o tatal lui Rares in talentul fiului sau de mic copil si in munca titanica depusa impreuna in toti acesti ani cu speranta ca,intr-o zi toate aceste eforturi vor fi rasplatite.
        CHAPEAU,Septimiu!
        FELICITARI Rares!
        I love table tennis !

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X