Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    GRUPELE de min 6 jucatori vor fi dezavanjate in clasament la calculul prin diferenta. Pot exista toti jucatorii cu acelasi nr de victorii si nu se incurajeaza spiritul castigarii de seturi.In multe sporturi ptr. departajare se foloseste metoda coeficientului in cazul de egalitate. La grupele de 4 intradevar se sesizeaza putin dezavantajul stabilirii ordinii prin diferenta dar cu cresterea nr de concurenti in grupa apar dezavantaje in spiritul jocului.ACEASTA PROBLEMA O RIDIC DE 2 ANI .

    Comentariu


    • #52
      "Avand in vedere ca sistemul de joc aplicat la Topoloveni va fi cu siguranta folosit si la alte concursuri"- citat Cristi. S-a stabilit deja la nivel de organizatori?
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de dado_daniel Vezi post
        "Avand in vedere ca sistemul de joc aplicat la Topoloveni va fi cu siguranta folosit si la alte concursuri"- citat Cristi. S-a stabilit deja la nivel de organizatori?
        Inca nu, totusi semnalele primite dupa turneul de la Topoloveni au fost mai multe pozitive decat negative.
        In plus sistemul in sine are o serie de avantaje importante fata de vechiul sistem, mai ales prin prisma schimbarilor preconizate, in special eliminarea mesei.
        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de dado_daniel Vezi post
          "Avand in vedere ca sistemul de joc aplicat la Topoloveni va fi cu siguranta folosit si la alte concursuri"- citat Cristi. S-a stabilit deja la nivel de organizatori?
          Nu am stabilt, dar rezultatele turneului, in care punctul forte - scurtarea programului -nu a fost atins, nici nu sunt deocamdata sanse de generalizare. Organizatorii care doresc sa-l foloseasca la turnee A sau B o pot face in turneele proprii, dar in turneele A+ nu se vor mai face experimente, dupa doua incercari consecutive nereusite. Daca rezultatele ulterioare, dupa imbunatatirea sistemului vor duce la scaderea timpului de joc si la satisfactia participantilor, vom relua discutia.

          NB nu se poate elimina masa, deoarece este o piesa importanta a jocului. Insa Este posibil sa coborim fileul

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de soringhise Vezi post
            "Fata de anul 2010, numarul total de participari a crescut de aproape doua ori, iar la turneele A de 1,4 ori. " - este o concluzie a statisticii realizata de d-l Dan Bodeanu dupa analiza nr de participanti in primul semestru din 2011.
            In schimb, cu cateva exceptii, nr. de mese pe care se desfasoara turneele a ramas aproximativ acelasi; de aceea cred ca se impune, la turneele A si A+, sa se inceapa la ore diferite turneul de open fata de cel de amatori(cel putin grupele inferioare, sau cel putin la anumite turnee la care se depaseste un anumit raport nr. de jucatori/nr.de mese)); au existat cateva turnee anul acesta la care s-a inceput dimineata simultan open si amtori, iar la ora 7-8 seara nu erau incepute grupele superioare; cred ca oricine prefera sa aibe o pauza legata de 2-3-4 ore decat sa faca pauze de cate 1-1,5 ore intre meciurile din grupele inferioare.
            Plus ca deriva avantaje evidente de transport si cazare: majoritatea jucatorilor care vor alege sa se cazeze, vor putea asfel sa elimine una din noptile de cazare, iar majoritatea jucatorilor care vor alege sa vina si sa plece in aceeasi zi, vor putea efectua cel putin unul dintre drumuri la o ora mai decenta.
            Sorin,
            ai tu ceva dreptate,dar nu uita ca la Curtea de Argeș in acest an,la 154 de jucatori,ambele turnee au inceput si terminat in acelasi timp -pe 16 mese-.(cam la aceeasi ora cum s-a intamplat acum 2 ani pe 12 mese,dar cu 112 jucatori,acum un an pe 15 mese cu 120 jucatori).
            Turneul din acest an a a inceput efectiv la ora 10.30,iar la 23.10 a inceput finala(care a durat 22 minute).-si retii ca au fost si momente cand au fost si mese libere.(cam ce spune dl.Cozma-s-ar termina mult mai repede daca am elimina timpii morti)
            Daca voi mai organiza si la anul turneu la Curtea de Argeș.. (daca sala noua o sa fie gata si altele),cred ca am sa procedez la fel ca in acest an( ca ambele turnee sa se joace in acelasi timp),de ce nu varianta veche de A+.
            Pana atunci mai trag concluzii din experienta altora ca si pana acum,si probabil ca am sa ajung la acelasi mod de organizare.
            Prima regula in marketing si nu numai"ce merge bine,nu se schimba "
            Ultima editare de Vali Suta; 20.oct.2011, 16:51.

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de rflash Vezi post
              Inca nu, totusi semnalele primite dupa turneul de la Topoloveni au fost mai multe pozitive decat negative.

              In plus sistemul in sine are o serie de avantaje importante fata de vechiul sistem, mai ales prin prisma schimbarilor preconizate, in special eliminarea mesei.
              e ok noul sistem initializat la Topoloveni,cu mici reglaje,cred ca se poate implementa foarte bine pe viitor,iar micile intarzieri aparute la Topoloveni sunt rezolvabile...cu siguranta.
              BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
              FH - TENERGY 64
              BH - XIOM VEGA EUROPE

              Comentariu


              • #57
                Cel mai potrivit indicator care arata cat de aglomerat este un este raportul Jucatori/masa.
                Am extras cele mai aglomerate turnee pentru o scurta analiza:

                Data Turneu..................... Tip Organizatori................... Nr part. Nr mese J/M
                22 ian București Top Tenis A Rares Leorda- Dan Bodeanu 223 23 9.70
                5-Feb Brașov………………..... A Alex Bondoc Dan Bodeanu 151 16 9.44
                9-Apr Baicoi………………....... A Lucian Bozga Dan Bodeanu 183 16 11.44
                7-May Reghin………………...... A+ Rares Leorda 205 20 10.25
                25-Jun Mangalia……………..... A Dragos Motisan Dan Bodeanu 160 16 10.00
                6-Aug Brașov………………...... A Alex Bondoc Dan Bodeanu 164 16 10.25
                10-Sep Curtea de Argeș…….. A Vali Suta Sorin Botirca 156 16 9.75
                17-Sep București Top Tenis… A Vali GTIDan Bodeanu 184 23 8.00
                1-Oct Cluj…………………… A Laszlo Toth 170 16 10.63
                15-Oct Topoloveni…………. A+ Sorin Botirca 209 24 8.71
                Cel mai aglomerat turneu pe care l-am organizat a fost acum 2 ani la Moreni, cu 144 de participanti la 12 mese (12 participanti /masa) si s-a incheiat inaintea orei 24.
                Optiunea de a incepe separat turneele a scazut timpul de participare la amatori intre orele 10 si 20-21, iar la OPEN intre orele14 si 23-24. Totodata, intre orele 16-20 -de obicei perioada cea mai agitata a turneului- atmosfera in sala a fost mai relaxata, de obicei fara condens, argumente convingatoare pentru aceasta optiune la turneele aglomerate.

                Comentariu


                • #58
                  ora de terminare,la toate turneele indiferent de nr.mese/jucator,de incepere separata open/amatur a fost peste ora 11 pm.
                  Timpul cel mai pretios se pierde la inscrieri,confirmari de participare,unul intarzie,de altul nu se stie. mai vine-nu vine,d'astea.(aprox.2 ore,daca nu mai mult.aici ar trebui umblat cumva).
                  Am si eu o varianta,o mai gandesc putin si am sa o postez.

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de Vali Suta Vezi post
                    ora de terminare,la toate turneele indiferent de nr.mese/jucator,de incepere separata open/amatur a fost peste ora 11 pm.
                    Timpul cel mai pretios se pierde la inscrieri,confirmari de participare,unul intarzie,de altul nu se stie. mai vine-nu vine,d'astea.(aprox.2 ore,daca nu mai mult.aici ar trebui umblat cumva).
                    Am si eu o varianta,o mai gandesc putin si am sa o postez.
                    Chiar in postul #2, eu am sugerat ca inscrierile sa se incheie cu o seara inaintea turneului, iar grupele sa se faca tot in seara respectiva. Cu siguranta se va recupera cel putin o ora din timpul alocat jocului. Si in scurt timp se va simti o imbunatatire si in disciplina jucatorilor (a unora) care au obiceiul sa intarzaie la turneu. Daca tot s-au incercat diferite variante, de ce nu incercati si varianta asta, la cateva turnee consecutiv. Ganditi-va la posibilitatea asta.
                    Succes

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de Vali Suta Vezi post
                      Sorin,
                      ai tu ceva dreptate,dar nu uita ca la Curtea de Argeș in acest an,la 154 de jucatori,ambele turnee au inceput si terminat in acelasi timp -pe 16 mese-.(cam la aceeasi ora cum s-a intamplat acum 2 ani pe 12 mese,dar cu 112 jucatori,acum un an pe 15 mese cu 120 jucatori).
                      Turneul din acest an a a inceput efectiv la ora 10.30,iar la 23.10 a inceput finala(care a durat 22 minute).-si retii ca au fost si momente cand au fost si mese libere.(cam ce spune dl.Cozma-s-ar termina mult mai repede daca am elimina timpii morti)
                      Daca voi mai organiza si la anul turneu la Curtea de Argeș.. (daca sala noua o sa fie gata si altele),cred ca am sa procedez la fel ca in acest an( ca ambele turnee sa se joace in acelasi timp),de ce nu varianta veche de A+.
                      Pana atunci mai trag concluzii din experienta altora ca si pana acum,si probabil ca am sa ajung la acelasi mod de organizare.
                      Prima regula in marketing si nu numai"ce merge bine,nu se schimba "
                      Salut, Vali,
                      nu ma refeream la turneul de la Curtea de Argeș(nici nu mai tin minte la ce ora au inceput grupele superioare acolo si nici o parte din cheful de dupa..);de altfel am evitat sa exemplific un turneu anume pentru a nu se interpreta ca un repros la adresa vre-unui orgaznizator, atata timp cat nu asta era scopul;mi-am exprimat o simpla parere, nu sunt neaparat sigur ca e si cea corecta, avand in vedere ca am participat la destul de putine turnee in comparatie cu altii; voi participa insa pe viitor la cat de multe voi putea, indiferent de sistemul in care vor fi organizate;spor la discutii si sa ne revedem curand!

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de anomis Vezi post
                        Chiar in postul #2, eu am sugerat ca inscrierile sa se incheie cu o seara inaintea turneului, iar grupele sa se faca tot in seara respectiva. Cu siguranta se va recupera cel putin o ora din timpul alocat jocului. Si in scurt timp se va simti o imbunatatire si in disciplina jucatorilor (a unora) care au obiceiul sa intarzaie la turneu. Daca tot s-au incercat diferite variante, de ce nu incercati si varianta asta, la cateva turnee consecutiv. Ganditi-va la posibilitatea asta.
                        Succes
                        Asteptam cu nerabdare sa aplicati aceasta metoda la primul concurs organizat de dvs.Desigur,va veti uita cu oaresce parere de rau dupa intarziatii care au fost trimisi la plimbare la gandul ca veti mai pune din propriul buzunar fo 300 lei sa acoperiti costurile concursului.
                        De ceva vreme s-a descoperit o solutie la problema asta care se aplica deja:cei care nu se inscriu telefonic sau pe forum vor fi primiti doar in limita locurilor disponibile si nu vor fi programati conform clasamentului la zi Amatur in grupe .
                        of all the things i lost i miss my mind the most

                        Comentariu


                        • #62
                          Am vazut ca si la primul post ati 'sarit' la mine. Am ignorat. La fel acum. Sa inteleg ca v-ar deranja o astfel de masura? Sunteti unul dintre cei care prefera sa-i faca pe ceilalti sa astepte pana vine el? Nu inteleg vehementa dumneavoastra impotriva disciplinei si punctualitatii.
                          Subiectul postului este "propuneri pentru modificare...." Asadar eu am venit cu o propunere. Si daca urmariti putin cati aprecieri sunt la sugestia mea, veti intelege ca nu sunt singurul.
                          Spuneti ca s-a descoperit ceva solutie... Pai cum e o solutie, daca tot se intarzaie inceperea concursului din cauza ca vin sa se inscrie dimineatza, si atunci trebuie facute si grupele?
                          Ultima editare de benimiron; 21.oct.2011, 09:10.

                          Comentariu


                          • #63
                            Si propunerea dvs va fi trecuta in revista ca toate celelalte(personal o consider total nerealista).
                            Din partea cealalta a baricadei (ca sa folosesc o expresie incetatenita,nu vreau sa sugerez ca amaturistii se impart in tabere) lucrurile se vad altfel
                            Organizarea unui concurs se face cu eforturi mari .De multe ori cand se trage linie la balanta de venituri si cheltuieli organizatorului isi vine sa isi puna mainile in cap. Unii din ei chiar au renuntat sau au anuntat ca renunta tocmai din aceasta cauza.Pentru cei care vin platesc taxa si au pretentia(justificata de altfel)ca totul sa mearga struna e mai simplu.
                            of all the things i lost i miss my mind the most

                            Comentariu


                            • #64
                              Daca fiecare dintre noi reuseste sa se puna in pielea celuilalt, sunt convins ca, dupa aceste discutii, vor rezulta solutii bune, care sa rezolve cit de cit inconvenientele de care ne-am izbit pina acum.

                              Comentariu


                              • #65
                                Eu chiar nu va inteleg pe unii. Nu vedeti padurea din cauza copacilor! Toata lumea vrea sa joace cat mai mult si sa se simta bine. Apreciem efortul depus de organizatori. Este intradevar greu sa organizezi un turneu datorita problemelor financiare. Dar hai sa facem ceea ce putem sa facem din START!
                                1-Ora inceperii concursului sa fie stabilita si respectata!(se castiga minimum 1h)Cine intarzie poate sa intre pe parcurs daca sa inscris din timp.
                                2-Sefii de grupe sa-si faca treaba la masa.(se castiga minimun 1h). Nu esti la masa cand te striga la fiecare 2minute pierzi un set.Asa toata lumea va fi atenta.
                                3-Incalzirea la mese,inaintea meciurilor, maxim 2 minute(se castiga minim 2 ore)
                                4-Mancarea si bautura sa nu mai fie in taxa.(se castiga timp si fiecare mananca si bea ceea ce-i place)
                                Iar apoi se poate umbla si la modul de organizare la celor doua categorii AMATORI si OPEN.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Se mai pot elimina timpi morti dc grupele superioare si tabloul eliminatoriu se intocmesc imediat dupa alcatuirea grupelor inferioare .Grupele inferioare conform clasament si criteriii amatur iar restul functie de locul ocupat in grupa si indicile grupei pot fi facute in max un sfert de ora . SE POT JUCA UNELE MECIURI DIN GRUPELE SUPERIORE concomitent cu ultimile meciuri din inferioare si din tabloul eliminatoriu concomitent cu ultimile meciuri din gr superioare. NU ARE ROST JOACA ACEEA CU TRAGERE LA SORTI PT POZ. UNOR LOCURI 1 SI IMPERECHEREA CELORLALTE MECIURI.

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                    Eu chiar nu va inteleg pe unii. Nu vedeti padurea din cauza copacilor! Toata lumea vrea sa joace cat mai mult si sa se simta bine. Apreciem efortul depus de organizatori. Este intradevar greu sa organizezi un turneu datorita problemelor financiare. Dar hai sa facem ceea ce putem sa facem din START!
                                    1-Ora inceperii concursului sa fie stabilita si respectata!(se castiga minimum 1h)Cine intarzie poate sa intre pe parcurs daca sa inscris din timp.
                                    2-Sefii de grupe sa-si faca treaba la masa.(se castiga minimun 1h). Nu esti la masa cand te striga la fiecare 2minute pierzi un set.Asa toata lumea va fi atenta.
                                    3-Incalzirea la mese,inaintea meciurilor, maxim 2 minute(se castiga minim 2 ore)
                                    4-Mancarea si bautura sa nu mai fie in taxa.(se castiga timp si fiecare mananca si bea ceea ce-i place)
                                    Iar apoi se poate umbla si la modul de organizare la celor doua categorii AMATORI si OPEN.
                                    Foarte corect si la obiect .

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Pt Anomis: Propunerea a mai fost analizata si chiar utilizata, pentru ca este in interesul tuturor ca turneul sa inceapa la timp.
                                      Din pacate, au aparut inconveniente care au facut ca organizatorii care au incercat-o sa renunte la urmatorul turneu.
                                      Cateva motive: Multi jucatori (unii chiar capi de serie) s-au inscris dupa incheierea inscrierilor fara a fi respinsi sau s-au retras dupa incheierea inscrierilor (unii fara sa anunte) si au modificat intreaga schema calculata in avans; chiar si in situatia in care a fost pastrata schema, au fost grupe cu doar 3-4 participanti prin lipsa celor inscrisi, nemultumiti fiind tot cei care au fost punctuali.
                                      Totusi, am reusit sa trecem peste acest impediment prin organizarea mai buna la confirmarea inscrierii ( la prima ora), prin pregatirea unor liste de inscriere in ordine alfabetica si extrase direct din clasament (pentru a nu apare confuzii) si prin pregatirea fisierelor pt grupe in avans, asa incat in ziua turneului s-au facut doar completari cu noii inscrisi si stergerea celor care nu au confirmat.
                                      Daca toate aceste conditii sunt bine stapanite de organizator, este suficient ca inscrierile sa se incheie cu 20 min inainte de ora oficiala de incepere si nu apar intarzieri.
                                      Am avut insa intarzieri datorate lipsei unei imprimante sau a unui lap-top, care ne-au obligat ca fiind cu grupele deja pregatite sa nu le putem difuza.
                                      Ultima editare de Dan2; 22.oct.2011, 15:13.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                        Se mai pot elimina timpi morti dc grupele superioare si tabloul eliminatoriu se intocmesc imediat dupa alcatuirea grupelor inferioare .Grupele inferioare conform clasament si criteriii amatur iar restul functie de locul ocupat in grupa si indicile grupei pot fi facute in max un sfert de ora . SE POT JUCA UNELE MECIURI DIN GRUPELE SUPERIORE concomitent cu ultimile meciuri din inferioare si din tabloul eliminatoriu concomitent cu ultimile meciuri din gr superioare. .
                                        Amtunci cand a fost posibil completam foile pentru grupele superioare in avans, inainte de finalizarea grupelor inferioare.
                                        Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                        NU ARE ROST JOACA ACEEA CU TRAGERE LA SORTI PT POZ. UNOR LOCURI 1 SI IMPERECHEREA CELORLALTE MECIURI .
                                        Pentru jucatorii de mijlocul clasamentului nu este intr-adevar, foarte important, dar pentru favoriti pozitia in eliminatoriu este extrem de importanta. Daca nu ar exista o logica in pozitionarea lor, s-ar disputa meciuri derby in primele tururi si ar patrunde jucatori mai slabi dar mai norocosi pana in fazele finale. Or, scopul turneului este pozitionarea fiecarui participant in conformitate cu valoarea sa.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Disciplina aduce intotdeauna progres. Avand in vedere cresterea constanta a participantilor la turneele Amatur, prima si totodata cea mai importanta modificare a regulamentului ar trebui sa fie limitarea numarului de participanti in functie de logistica oferita de organizator, adica sala, numar de mese, tribune pentru spectatori si insotitori de participanti la turnee etc. In acest sens, acceptul de organizare a turneului din partea Amatur sa conditioneze, in urma unei analize ATENTE, numarul maxim de participanti si stabilirea unei ore limita de terminare , fara a mai aparea anunturi de genul: "numar de participanti nelimitat" sau ora de teminare:" cand se termina", pentru ca acest gen de anunturi determina o oarecare delasare din partea participantilor si a organizatorilor avand ca rezultat lungirea in mod nefiresc a unor turnee. O analiza atenta ar putea duce la o estimare aproximativa chiar si a orelor de terminare/incepere ale grupelor inf/sup. etc. Organizarea mai buna a turneelor ar trebui sa se vada deja si din anuntul turneului, cand se va putea afla de la inceput numarul maxim de participanti, locatie, tribune, bufet, scaune de odihna/asteptare, ora de incepere, ora de terminare grupe inf., superioare, etc. (poate ca sunt spectatori care doresc sa vina int-un anume moment al turneului). Aceasta transparenta ar putea fi un plus de imagine pentru toata miscarea Amatur deoarece ar crea clar senzatia unei activitati organizate. Nerespectarea numarului maxim de participanti sau a orelor de incepere/terminare sa aduca dupa caz la sanctionari pentru organizator. Cand acesta decide momentul sa organizeze un turneu, trebuie sa-si asume atat drepturi cat si responsabilitati avand in vedere ca pentru o zi pastoreste o bucata din miscarea Amatur. Cu scuzele de rigoare , in caz ca am suparat pe cineva, astept sa ne intalnim in continuare la turnee, indiferent daca vor fi modificari organizatorice sau nu. Succes celor din staff-ul Amatur in analiza si eventuala aplicare a propunerilor de imbunatatire si totodata multumesc pentru momentele placute de pana acum cat si pentru cele care le voi petrece la viitoarele turnee Amatur. Radu
                                          PS. Eu as fi de acord sa mai dau la fiecare turneu la care particip 10-15 lei in plus cu conditia ca acesta sa se desfasoare cu un numar de participanti mai mic decat de obicei si intr-un timp mai scurt(2 grupe la o masa implica o gramada de timpi morti).
                                          YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            dupa modul cum am jucat ieri la Humor , tind sa-i dau mare dreptate domnului TRADU care a postat anterior ,
                                            un meci am jucat , un meci am stat, si tot asa...
                                            asa ar trebui gandita problema si sa beneficieze fecare participant de acelasi nr. de jocuri(sau aproximativ) , ca doar plateste la fel...
                                            cred ca toti am vrea un model de desfasurare in care un meci sa joci si unu sa stai , si tot asa pana la terminarea turneului,
                                            si chiar se poate , prin limitarea nr. de participanti , si poate fi multumit si cel care a reusit sa se inscrie si cel care a ramas acasa decat sa se enerveze la concurs ,
                                            se poate cu taxa mai mare sau la fel, cu facilitati mai putine, in afara de cele legate de tenis...
                                            cred ca toti ar fi multumiti in aceste conditii...
                                            merita gandita foarte in serios aceasta problema...succes.
                                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                            FH: Tenergy 05 FX
                                            BH: Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              la rece...jucatori mai putini-bani mai putini stransi din taxa-greutati mai mari pentru organizatori-profit mic sau pe minus-abandon turneu!
                                              Blade-Darker speed 90
                                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                              Bh- Testing

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                poate ar trebui specificat in regulament ca in eliminatorii todeauna favoritii se stabilesc dupa clasament,
                                                pt. ca am patit anul acesta la un turneu (nu mai zic unde) , nu s-au stabilit toti favoritii dupa clasament,
                                                si anume , de ex. din 12 grupe sup. se califica in eliminatorii 24 de jucatori,
                                                din cei 12 care au iesit pe loc. 1 in grupa , primii 8 dupa clasament trec direct in primii 16 ,
                                                urmatorii 4 care au iesit pe loc 1 in grupa sunt automat favoriti,
                                                din cei 12 care au iesit pe loc. 2 in grupa , primii 4 dupa clasament trebuie adaugati la cei 4 stabiliti deja si se formeaza 8 favoriti,
                                                cei 8 care au ramas trag la sorti , asa cred eu ca trebuia procedat,
                                                dar la acel turneu s-au luat 4 favoriti (intr-un tur de 16 jucatori)si 12 au tras la sorti - ceia ce nu mi-a placut-
                                                le-am explicat ca se stabilesc 8 favoriti si 8 trag la sorti , dar nu au vrut sa inteleaga,
                                                cei in masura sa ne spuna , aveam eu dreptate sau ei ?
                                                multumesc !
                                                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                FH: Tenergy 05 FX
                                                BH: Tenergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  ITTF impune o regula clara cu privire la favoriti : nr maxim de favoriti este dat de 25% din tabloul final de joc. Deci cum 24 de concurenti intra pe tablou de 32 se pot stabili maxim 8 favoriti. Restul de 16 ar trebui pur si simplu sa traga la sorti, evident pozitiile 25-32 nefiind disponibile astfel incat favoritii au bye in primul tur. In concursurile noastre despicam cam mult firul in 4 si intr-adevar dupa traditia formata restul de 4 castigatori de grupe superioare impreuna cu cei mai buni 4 dintre cei clasati pe locul 2 vor trage la sorti pozitiile 9-16, iar cei ramasi pozitiile 17-24. Personal eu sunt de acord ca restul de 4 castigatori sa traga la sorti pozitiile 9-12, pentru ca nu mi se pare foarte corect sa nimereasca intre ei in primul tur, dar nu as face absolut nici un fel de departajare intre cei de pe locurile 2.

                                                  In plus o alta regula prezenta la concursurile de Pro Tour este tragerea la sorti a pozitiilor favoritilor, deci tabloul nu este fix. Iata cateva exemple :
                                                  • German Open : 1-13, 10-8, 5-11, 12-3, 4-9, 15-7, 6-16, 14-2
                                                  • Harmony Open : 1-14, 16-7, 6-9, 11-3, 4-10, 13-8, 5-15, 12-2
                                                  • Austrian Open : 1-13, 12-7, 8-16, 15-4, 3-14, 10-6, 5-11, 9-2

                                                  Toate cele 3 turnee s-au desfasurat pe tablou de 64, deci au fost 16 favoriti, evident conform clasamentului ITTF. Avand in vedere ca un nou clasament se publica la inceputul fiecarei luni, regula mi se pare absolut normala, deoarece au fost si 3 concursuri intr-o luna, iar daca pozitiile favoritilor erau fixe cel putin la nivelul primilor 8 se jucau exact aceleasi meciuri.
                                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
                                                    poate ar trebui specificat in regulament ca in eliminatorii todeauna favoritii se stabilesc dupa clasament,
                                                    pt. ca am patit anul acesta la un turneu (nu mai zic unde) , nu s-au stabilit toti favoritii dupa clasament,
                                                    si anume , de ex. din 12 grupe sup. se califica in eliminatorii 24 de jucatori,
                                                    din cei 12 care au iesit pe loc. 1 in grupa , primii 8 dupa clasament trec direct in primii 16 ,
                                                    urmatorii 4 care au iesit pe loc 1 in grupa sunt automat favoriti,
                                                    din cei 12 care au iesit pe loc. 2 in grupa , primii 4 dupa clasament trebuie adaugati la cei 4 stabiliti deja si se formeaza 8 favoriti,
                                                    cei 8 care au ramas trag la sorti , asa cred eu ca trebuia procedat,
                                                    dar la acel turneu s-au luat 4 favoriti (intr-un tur de 16 jucatori)si 12 au tras la sorti - ceia ce nu mi-a placut-
                                                    le-am explicat ca se stabilesc 8 favoriti si 8 trag la sorti , dar nu au vrut sa inteleaga,
                                                    cei in masura sa ne spuna , aveam eu dreptate sau ei ?
                                                    multumesc !
                                                    In practica, atat pentru eliminatoriu de 12 sau 24 cat si in eliminatoriul de 16 si 32, am utilizat si am recomandat exact acest mod de impartire a favoritilor, care este logic si echilibrat.
                                                    In regulament nu este insa trecuta o schema obligatorie, iar unii organizatori au incercat si alte scheme, dar cu riscul ca o parte din competitori sa paraseasca turneul mai devreme decat ar fi meritat.
                                                    Pt Cristi:
                                                    Intr-adevar, la unele turnee uneori sunt permutati favoritii, insa numai pe aceeasi pozitie valorica: 3-4; 5-8; 9-16.
                                                    Nu cred ca ne avantajeaza insa in Amatur, deoarece rareori se intampla ca primii favoriti sa fie aceiasi sau sa-si pastreze pozitia de favorit pana in final; in plus, am prelungi inutil timpul cu o tragere la sorti destul de dificila.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X