Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lovitura (Im)posibila

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lovitura (Im)posibila

    Ati reusit vreodata o astfel de lovitura?pentru mine e prima data cand vad asa ceva
    http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=5KmGN6BRLFw
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Intradevar este o lovitura foarte frumoasa , am vazut cateva executii de genul asta la cativa jucatori de open , daca nu ma insel este numita "ceasul" , este exact invers topsinului de fh. Iti trebuie un simt al efectelor foarte bine dezvoltat ca sa poti sa-ti surprinzi adversarul cu o asemenea lovitura, am sa o exersez si eu la antrenamente .
    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
    Fh : Butterfly bryce
    Bh : Butterfly bryce

    Comentariu


    • #3
      are f mult spin lateral de aceea are traiectoria aceea.....pare usoara lovitura..dar e f greu de executat la nivelul ala
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        Foarte mult efect lateral, de distractie cred ca merge incercat dar ce a reusit aici Liqin e arta....! Cred ca la dinamica loviturii a ajutat si topspinul lui Boll.
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Radu George Vezi post
          Intradevar este o lovitura foarte frumoasa , am vazut cateva executii de genul asta la cativa jucatori de open , daca nu ma insel este numita "ceasul" , este exact invers topsinului de fh. Iti trebuie un simt al efectelor foarte bine dezvoltat ca sa poti sa-ti surprinzi adversarul cu o asemenea lovitura, am sa o exersez si eu la antrenamente .
          Dupa parerea mea chop-ul sau underspin-ul e sau sunt loviturile opuse topspinului ...nu stiu exact cu se numeste lovitura dar practic e un topspin combinat cu mult efect lateral dreapta . Si eu pot sa spun ca am vazut lovituri asemanatoare dar nu cu asa mare efect.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Ioniche Constantin Vezi post
            Dupa parerea mea chop-ul sau underspin-ul e sau sunt loviturile opuse topspinului ...nu stiu exact cu se numeste lovitura dar practic e un topspin combinat cu mult efect lateral dreapta . Si eu pot sa spun ca am vazut lovituri asemanatoare dar nu cu asa mare efect.
            Va salut , nu stiu daca m-am exprimat 100% corect , la Schlager am m-ai vazut o executie asemanatoare.
            Lemn : Yasaka Sweeden Classic
            Fh : Butterfly bryce
            Bh : Butterfly bryce

            Comentariu


            • #7
              Eu dau din astea in mod constant. Mai putin curbe, dar e aceeasi lovitura.
              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de marcbarbu Vezi post
                Eu dau din astea in mod constant. Mai putin curbe, dar e aceeasi lovitura.
                Pai tocmai asta e tot farmecul loviturii,ce o face atat de greu de realizat.
                Cum sa reusesti sa imprimi mingii acea curba atat de brusca
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de marcbarbu Vezi post
                  eu dau din astea in mod constant. Mai putin curbe, dar e aceeasi lovitura.
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    urmareste-i meciurile lui boll. Ai sa vezi ca o foloseste aproape la fiecare schimb.
                    Stiu ca ala-i farmecul. Poate peste vreo 25 de ani, daca continui sa joc in ritmul asta, o sa imi iasa si mie asa mereu pana atunci ma multumesc cu ce pot
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Intr adevar Timo foloseste si el aceasta lovitura.
                      pe la momentul 0:30 si mai sunt in acest clip jucatori care lovesc la fel.
                      BLADE:Kreanga Aeros
                      BH:Tibhar Torpedo
                      FH: Globe National

                      Comentariu


                      • #12
                        Fata aia cu care joaca Wang Liqin il ajuta mult sa dea lovitura cu atat de mult efect...sa nu uitam ca fetele chinezesti pe care le au jucatorii de top din China au totusi ceva mai mult spin decat cele europene ==> lovitura usoara pentru Liqin...Cho!
                        --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                        --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de george25 Vezi post
                          Ati reusit vreodata o astfel de lovitura?pentru mine e prima data cand vad asa ceva
                          http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=5KmGN6BRLFw
                          Uitati-va mai bine ca nu e efectul lui, el a dat un banal top spin la o mingie relativ lenta ce a venit cu efect lateral puternic.
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #14
                            Aici eu bubuu are dreptate a fost vorba de efctul mingii imprimat in topspin-ul de backhand a lui Timo Boll

                            Comentariu


                            • #15
                              nu prea stiu ce vedeti voi sau nu inteleg logica.. oricum ideea e asta: Cum poate un retopspin sa ia o curba laterala? raspuns corec: nu poate! ps. efectul lui Boll e top nu lateral!

                              Comentariu


                              • #16
                                din ce vad eu ...cel care "curbeaza" lovitura este liqin ...datorita miscarii lui ii imprima efect lateral...e un retopspin mai atipic putin ...se poate observa si felul in care termina miscarea...nu este cel obisnuit....dar mie unu nu mi se pare ceva de mirat la lovitura asta...doar e LI QIN ...
                                Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ai dreptate Alex. La ce jucatori sunt acestia este posibil orice lovitura. Din punct de vedere tehnic este o executie dificila si foarte rar executata chiar de jucatorii cu faoarte mare experienta!!!
                                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                  FH - Xiom Sigma II Pro
                                  BH- Xiom Sigma II Pro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Asa este.Un topspin combinat.Daca va uitati la jocul lui Ma Lin(de exemplu),cand executa topspin de pe coltul sau rever spre coltul rever al adversarului(jucator de mina dreapta),aproape toate mingile trimise se duc de pe masa in lateral dreapata(cu efect exterior).Este aceeasi lovitura,doar ca la priza penhold nu iese asa de tare in evidenta(pare ceva firesc),pe cand la priza europeana rotatia aceea de pumn(cu deschiderea paletei spre lateral dreapta)... pare... mai greu de realizat.
                                    FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      cum sa nu fie lateral?)

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Raul Vezi post
                                        nu prea stiu ce vedeti voi sau nu inteleg logica.. oricum ideea e asta: Cum poate un retopspin sa ia o curba laterala? raspuns corec: nu poate! ps. efectul lui Boll e top nu lateral!
                                        raul are dreptate....de la timo mingea se misca de jos in sus,adika topspin,in timp ce liqin da o lovitura aproape paralela cu suprafata de joc....dar a lovit din fundul gradinii sa zicem....
                                        fh-xiom vega-pro 2mm
                                        blade--galaxy-v16
                                        bh-xiom omega tour--max

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Dupa nenumarate vizualizari pana la urma am vazut punctul de lovire al lui liqin, practic e un topspin+sidespin.
                                          bun bun bun de invatat ............
                                          (scuze dar nu am gasit functia de editare)
                                          ---------- Post added 07-Jan-2012 at 09:51 ----------
                                          <iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/wBlkx_6TVEE" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
                                          acelasi efect dar mai inalta
                                          ---------- Post added 07-Jan-2012 at 09:53 ----------
                                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X