Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reverse Pendulum Serve-Tutorial

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Reverse Pendulum Serve-Tutorial

    Cea mai eficienta serva dupa parerea mea-cea mai folosita la marile turnee
    Enjoy
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Frumoasa serva , o sa o exersez si eu . !
    Blade : Dr.Alehandro
    Forehand : Donic Bluefire M2 2.0
    Backhand : Yasaka Rakza 7 Soft 2.0

    Comentariu


    • #3
      ai putea sa ne spui dupa parerea ta de ce ar fi mai eficienta decat pendulum de exemplu ?
      singura diferenta fata de pendulum nu este decat efectul lateral invers, care teoretic iti poate aduce returul de serva pe forehand
      dar daca tu esti un jucator bun de backhand si iti doresti returul pe backhand nu are sens sa servesti reverse pendulum
      de fapt daca te uiti la marile turnee asa cum spui o sa vezi ca se serveste pendulum sau reverse pendulum in functie de unde se doreste returul la serva, pe backhand sau forehand, chiar daca pana la urma oricare din ele poate fi returnata oriunde
      cred ca fiecare serva are avantajele sale

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de danr Vezi post
        ai putea sa ne spui dupa parerea ta de ce ar fi mai eficienta decat pendulum de exemplu ?
        singura diferenta fata de pendulum nu este decat efectul lateral invers, care teoretic iti poate aduce returul de serva pe forehand
        dar daca tu esti un jucator bun de backhand si iti doresti returul pe backhand nu are sens sa servesti reverse pendulum
        de fapt daca te uiti la marile turnee asa cum spui o sa vezi ca se serveste pendulum sau reverse pendulum in functie de unde se doreste returul la serva, pe backhand sau forehand, chiar daca pana la urma oricare din ele poate fi returnata oriunde
        cred ca fiecare serva are avantajele sale
        Totusi, Ma Lin serveste pendulum (un fel de) si sigur nu vrea returul pe rever.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          la jucatorii de penhold este alta poveste
          eu cred ca Ma Lin tocmai acolo vrea returul si de aceea serveste pendulum
          se pozitioneaza lateral in partea de backand, ca sa deschida jocul cu forehand-ul din coltul de backhand
          de asemenea in joc prefera sa stea foarte lateral si sa atace in principal cu forehand-ul de pe toata masa
          chiar daca Ma Lin a fost unul din pionierii tehnicii de reverse backhand, am observat ca totusi pastreaza pozitionarea tipica jucatorilor de penhold
          probabil ca este mult mai confortabil cu jocul de forehand
          Ultima editare de danr; 01.dec.2011, 21:20.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de danr Vezi post
            eu cred ca Ma Lin tocmai acolo vrea returul
            de obicei se pozitioneaza lateral in partea de backand, ca sa deschida jocul cu forehand-ul din coltul de backhand
            de asemenea in joc prefera sa stea foarte lateral si sa joace in principal cu forehand-ul pe toata masa
            este tipic pentru jucatorii de penhold
            De acord. Daca ar servi reverse de-acolo i-ar putea veni mingea inapoi mult prea in dreapta ca sa o mai ajunga.
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              o ajunge sigur, nu asta e problema
              uita-te la filmuletul asta la serva lui Ma Lin la 00:40
              Timo Boll ii raspunde la serva pe forehand extrem si Ma Lin ajunge fara probleme
              problema este insa alta, ramane cam descoperit pe backhand si nu cred ca e o situatie prea buna pentru el

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X