Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fata buna pe backhand pentru un Bty Maze

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fata buna pe backhand pentru un Bty Maze

    Ce fata recomandati pentru backhand la un Maze Arylate Carbon? Am avut Bty Solcion si vreau un inlocuitor mai bun. Multumesc!
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

  • #2
    Cam orice fata tensor de consistenta medie merge pe acest lemn atat pe fh cat si pe bh.
    Cateva exemple : Tenergy05, Tenergy05 FX , Omega 4 Pro , Xiom Vega Europe , Acuda S2 , Barracuda etc.
    BTY Michael Maze
    Tenergy 05 / Omega IV Pro

    Comentariu


    • #3
      Un inlocuitor mai bun in ce sens? mai multa viteza? mai mult spin? mai mult control? mai grea mai etc etc....
      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

      Comentariu


      • #4
        Eu am pe ALC, nu foarte diferit de Maze, Rakza 7 Soft si mi se pare extraordinara din toate punctele de vedere!
        Fh: Rakza X
        Blade: Bty Innerforce ULC
        Bh: Rakza X Soft

        Comentariu


        • #5
          Ma intereseaza ceva cu mai mult control si spin. M-am interesat de Rakza 7 Soft, are specificatii mai bune dar deocamdata am pus ochii pe un tibhar nimbus soft. Ce parere aveti de ea?
          Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
          Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
          Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

          Comentariu


          • #6
            Controlul cu spin-ul sunt antagonice

            Comentariu


            • #7
              Deci nu exista fete cu mult control si cu mult spin?
              Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
              Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
              Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de danr Vezi post
                Controlul cu spin-ul sunt antagonice
                trebue sa va contrazic...dupa cate stiu eu, fetele soft si supersoft vorbind aici de fete de gem rakza soft, acuda s3, calibra sound etc in seria lor sunt fetele cu cel mai mare control si spin iar handicapul lor daca se poate numi asa este viteza...cu cat mingea se infunda mai mult in burete cu atat efectul, spinul imprimat e mai mare totodata cu controlul...
                Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                Lume multa, oameni putini...

                Comentariu


                • #9
                  da...cred si eu ca spinul si controlul pot merge mana-n mana...controlul cu viteza nu cred ca pot sta la aceeasi masa...si bogdane, ia-ti un geospin tacky ca ai si control si spin
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu prea imi plac astea cu burete japonez, au diferit unghiul de lovire. Am pus ochii pe un tibhar nimbus. Poate asa am sanse sa iti iau si tie un set
                    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                    Comentariu


                    • #11
                      controlul este un factor subiectiv, tine de fiecare jucator, de abilitatea acestuia de a pune mingii pe masa, acolo unde le vreau, cu un anumit echipament
                      tine de stilul de joc, de experienta etc
                      in consecinta ce poate fi "de control" pentru cineva poate fi chiar rau pentru altcineva
                      insa ca si teorie generala, spin-ul crescut inseamna control mai putin
                      in primul rand cand cineva pune mana pe fete cu mult mai mult spin decat era obisnuit, primul lucru cu care se va confrunta va fi problema adaptarii la senzitivitatea paletei la spin-ul mingiei primite de la adversar
                      asta se intampla deoarece evident ca o fata care genereaza mult spin va fi si mai senzitiva la spin-ul primit
                      cu atat mai mult cu cat fata este mai moale, dwell time-ul va fi mai mare si mingea primita va avea mai mult timp sa-si faca de cap in paleta
                      cine este obisnuit sa puna intr-un fel paleta la o minge o sa constate ca sare altfel, va fi afectat in mod special la returul de serva, jocul de mijloc, etc
                      sunt multe de spus, am dat doar un exemplu, fiecare simte altfel

                      insa pentru cine crede ca spin-ul nu este antagonic cu controlul o sa dau urmatorul exemplu:
                      ganditi-va ca vine un incepator la sala, si antrenorul sau partenerul alege cea mai cu spin paleta sa i-o dea in ideea ca e de control
                      nu e evident ca e o "problema" ?
                      la fel se intampla la orice jucator amator sau de hobby cum suntem noi
                      spin-ul crescut este o arma pe care trebuie sa te adaptezi ca sa o folosesti, asta inseamna exercitiu o perioada in detrimentul abilitatii de a pune mingea unde vrem cu paleta cu care eram obisnuiti
                      nu e clar ca e o contradictie, daca nu ar fi asa toata lumea ar folosi atunci fete cu efect maxim si asa zis control maxim si ar fi foarte usor sa joci cu efecte senzationale si sa pui mingea unde vrei
                      pe mine personal cel putin de fiecare data cand am schimbat fetele si am avut efect mai mult m-a bulversat o perioada buna de timp
                      de fapt daca stau bine sa ma gandesc le-am schimbat regulat, am crescut spin-ul la maxim si am jucat intr-o bulversare continua
                      inca ma chinui sa ma adaptez la spin-ul lui tenergy 05


                      referitor la fete, daca vrei ceva moale si cu efect pe rever poti incerca si un bty roundell soft

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de danr Vezi post
                        controlul este un factor subiectiv, tine de fiecare jucator, de abilitatea acestuia de a pune mingii pe masa, acolo unde le vreau, cu un anumit echipament
                        tine de stilul de joc, de experienta etc
                        in consecinta ce poate fi "de control" pentru cineva poate fi chiar rau pentru altcineva
                        insa ca si teorie generala, spin-ul crescut inseamna control mai putin
                        in primul rand cand cineva pune mana pe fete cu mult mai mult spin decat era obisnuit, primul lucru cu care se va confrunta va fi problema adaptarii la senzitivitatea paletei la spin-ul mingiei primite de la adversar
                        asta se intampla deoarece evident ca o fata care genereaza mult spin va fi si mai senzitiva la spin-ul primit
                        cu atat mai mult cu cat fata este mai moale, dwell time-ul va fi mai mare si mingea primita va avea mai mult timp sa-si faca de cap in paleta
                        cine este obisnuit sa puna intr-un fel paleta la o minge o sa constate ca sare altfel, va fi afectat in mod special la returul de serva, jocul de mijloc, etc
                        sunt multe de spus, am dat doar un exemplu, fiecare simte altfel

                        insa pentru cine crede ca spin-ul nu este antagonic cu controlul o sa dau urmatorul exemplu:
                        ganditi-va ca vine un incepator la sala, si antrenorul sau partenerul alege cea mai cu spin paleta sa i-o dea in ideea ca e de control
                        nu e evident ca e o "problema" ?
                        la fel se intampla la orice jucator amator sau de hobby cum suntem noi
                        spin-ul crescut este o arma pe care trebuie sa te adaptezi ca sa o folosesti, asta inseamna exercitiu o perioada in detrimentul abilitatii de a pune mingea unde vrem cu paleta cu care eram obisnuiti
                        nu e clar ca e o contradictie, daca nu ar fi asa toata lumea ar folosi atunci fete cu efect maxim si asa zis control maxim si ar fi foarte usor sa joci cu efecte senzationale si sa pui mingea unde vrei
                        pe mine personal cel putin de fiecare data cand am schimbat fetele si am avut efect mai mult m-a bulversat o perioada buna de timp
                        de fapt daca stau bine sa ma gandesc le-am schimbat regulat, am crescut spin-ul la maxim si am jucat intr-o bulversare continua
                        inca ma chinui sa ma adaptez la spin-ul lui tenergy 05


                        referitor la fete, daca vrei ceva moale si cu efect pe rever poti incerca si un bty roundell soft
                        ...da, insa ati ignorat faptul ca nu toata lumea se bazeaza pe efect si control pentru ca este in defavoarea vitezei...depinde de stilul de joc...unii prefera fetele moi pentru control si efect maxim jocul lor bazandu-se pe topspinuri moi si cu mult efect, mingi plasate foarte precis...iar altii prefera fetele mai tari bazandu-se pe un joc in viteza fara compromis, deci lucrurile nu cred ca sunt asa de simple...

                        ...si inca ceva, a nu se confunda cele doua cuvinte "tacky" si "spinny"...adica o fata poate genera un efect extrem fara a fi fata lipicioasa...un incepator este categoric dezavantajat cu fete lipicioase...
                        Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                        Lume multa, oameni putini...

                        Comentariu


                        • #13
                          eu m-am referit la problemele generate de schimbarea fetelor in sensul evolutiei catre fete mai bune, nu m-am referit la preferintele individuale soft vs hard
                          sigur ca discutia este ampla dar ceea ce am vrut sa subliniez este ca in general mai mult spin decat suntem obisnuiti inseamna mai putin control pentru o perioada
                          cele doua cuvinte sunt "tacky" si "grippy" nu "spinny"
                          mie de exemplu nu imi plac fetele lipicioase pentru ca prind praf repede
                          noi amatorii mai jucam si prin garaje, soproane etc si o fata tacky prinde praf imediat si dupa 5 min e alta fata
                          sigur daca ai chef sa cureti fetele dupa fiecare set
                          inca un aspect BTY Maze e un lemn rapid si un lemn bun, sa pui chinezeti de 30 de lei pe ele e putin.... ciudat sa zicem
                          asta apropos de geospin
                          mai ales ca maze e data ca si med hard, si cu chinezestile tari.....
                          ref la bogdan, daca vrea mai bun decat solcion, pastrand linia Bty ar fi bune probabil ceva moale si cu mult efect cum zicea el initial, roundell soft, sriver g2fx etc
                          tabelul asta de aici e super bun, se poate vedea gama butterfly sortata dupa efect, viteza sau duritate
                          http://www.megaspin.net/store/compar...lter=butterfly

                          Comentariu


                          • #14
                            Cred ca voi fi nevoit sa parasesc linia Bty, mai ales din cauza pretului exagerat, trecand deja pe forehand de la un Bryce Speed Fx la un Acuda S2 care este excelent pentru Maze. Am achizitionat un tibhar nimbus soft de la domnul iscusitulnik , astept sa o testez si revin cu detalii. Totodata tin sa va multumesc pentru implicarea din acest post.
                            Ultima editare de Bogdan A; 19.dec.2011, 13:03.
                            Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                            Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                            Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de bogdan000 Vezi post
                              Cred ca voi nevoit sa parasesc linia Bty, mai ales din cauza pretului exagerat, trecand deja pe forehand la un Acuda S2 care este excelent pentru Maze. Am achizitionat un tibhar nimbus soft de la domnul iscusitulnik , astept sa o testez si revin cu detalii. Totodata tin sa va multumesc pentru implicarea din acest post.
                              ...daca nu vei fi multumit de fata tibhar cumparata eu iti recomand pt backhand acuda s3 sau donic desto f3...sau de ce nu stiga boost ts, joola samba+...sigur vei fi multumit...
                              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                              Lume multa, oameni putini...

                              Comentariu


                              • #16
                                Din punctul meu de vedere o fata cu viteza mare si cu spin mic nu are control deloc...daca nu are spin bun cum sa prinda masa daca dai mai tare...pe de alta parte nu toate fetele care au spin bun reactioneaza urat la spin-ul adversarului, gen T05...depinde de mecanica fetei...
                                Blade: Viscaria, FL
                                fh: T05, 2,1 mm, black
                                bh: T05, 2,1 mm, red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Lucrurile nu sunt deloc atat de simple. Per total mai mult spin inseamna mai putin control, numai ca trebuie sa luati in calcul toate loviturile nu doar topsinul pe care si asa multi dintre voi il dati prost si de 2-3 ori pe set ... e irelevant ca mai mult spin te ajuta la topsin, daca la preluare dai mingea prin plopi sau i-o pui adversarului pe tava.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    rflash, esti rau
                                    flash te rog frumos spune-mi si mie cum o fata poate genera spin bun dar poate raspunde mai putin la spin-ul adversarului
                                    prin ce mecanica a fetei

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Depinde ce stil de joc adopti...corect...daca joci in spin atunci o fata cu mai mult efect inseamna mai mult control pentru ca poti sa iti impui stilul sa zicem...adevarat ca nu toata lumea a beneficiat de antrenamente profi dar eu zic ca sunt f multi jucatori in Amatur pentru care o preluare din serva nu reprezinta asa un mister...asta pana joci cu Georgica Durdun...pe de alta parte la T05 buretele este foarte tensionat si cred ca din cauza asta "inghite" aproape tot spinul dat de adversar...de exemplu Acuda S3 este o fata cu un spin decent care insa are si un control foarte bun dupa parerea mea...
                                      Blade: Viscaria, FL
                                      fh: T05, 2,1 mm, black
                                      bh: T05, 2,1 mm, red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Ideea ca spinul si controlul sunt antagonice este fundamental gresita:
                                        1.incercati sa jucati cu o paleta cu fete din sticla!
                                        2.http://www.tabletennisdb.com/top-rub...trol-desc.html si veti vedea ca datele din coloana a 2a(spinul) vor fi aproape intodeauna (99%) mai mari decat cele din coloana 1(speed)
                                        3.cineva spunea ca ii e greu sa se adapteze la spinul Tenergy 05 = de fapt la viteza te adaptezi

                                        Imi cer scuze ca intervin dar eu asa cred!
                                        Nittaku Septear
                                        FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                        BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          tabelul ala este bullshit
                                          controlul este o notiune subiectiva
                                          fetele nu au control, au viteza si spin
                                          controlul este o opinie a utilizatorului, evident subiectiva
                                          Ultima editare de danr; 30.dec.2011, 13:11.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            de ce?
                                            Nittaku Septear
                                            FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                            BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              daca te referi la tabel, pentru ca se bazeaza pe "note" date de utilizatori, si nu sunt note date prin comparatii obiective
                                              daca te uiti prin el gasesti o gramada de prostii vizibile de la distanta

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                controlul asta ar trebui sa-l impartim in 2 categorii...control pt incepatori si control pt avansati...de ex.pt mine ca incepator gambler reflectoid este mult, mult mai controlabila decat palio macro era ( si asta datorita vitezei diferite probabil )...si macro era e pe locul 3 in acel clasament...
                                                danr:
                                                -tabelele alea is mai mult decat aproximative dar te ajuta sa te ghidezi macar...de ex.gambler reflectoid mi se pare mai spinoasa decat geospin tacky ( prima are 8 la spin,a doua are 9 si ceva...)
                                                -daca tot bat campii cu reflectoidul,pot spune ca aceasta fata are spin bun dar in acelasi timp e insensibila la spinul adversarului...unii mi-au zis ca joc cu antispin
                                                tibhar def plus jumulita
                                                gambler reflectoid 1,0
                                                dawei 388 D-1 ox

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Sunt de acord ca prin tabel gasesti si "prostii"...
                                                  Dar :ce inseamna "comparatii obiective" si,in al doilea rand, si noi aici,pe acest site, dam "note" cu privire la multe materiale,influentand (mai mult sau mai putin) optiunile unor oameni. Deci..
                                                  danr "controlul este o notiune subiectiva
                                                  fetele nu au control, au viteza si spin
                                                  controlul este o opinie a utilizatorului, evident subiectiva "
                                                  Dar si viteza sau spinul sunt tot subiective...Fetele,singure, nu au nimic.Sunt niste obiecte! Man noastra le da viteza,spin sau control...
                                                  Ultima editare de Dorell; 30.dec.2011, 13:52.
                                                  Nittaku Septear
                                                  FH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0
                                                  BH: Xiom Sigma 1 Pro 2.0

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X