Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

REGULAMENTUL AmaTuR 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Adrian Lazaroiu Vezi post
    Iata ce va propun! Pentru alcatuirea clasamentului la finalul grupei inferioare,capii de serii care au nr.de victorii egal cu cei dupa locuri inferioare sa-si piarda pozitia (in clasament) in favoarea celor din urma,indiferent de victorie sau setaveraj.
    Vad avantajul ca nu se pot face ,,aranjamente,,si nu mai apar calcule inutile.


    Comentariu


    • #27
      Puncte AmaTuR

      la Bistrița , am avut o scurta discutie cu dn. Apian, din care am inteles ca pt. punctarea amatorilor se tine cont si de numarul openistilor prezenti, ceia ce nu mi se pare normal, pt. ca daca sunt doua turnee separate atunci si punctarea trebuie sa fie clar separata,
      cei interesati pot urmari linkul de mai jos:
      http://tenisdemasa.amatur.ro/Grile_2012.html
      nu vreu sa fiu gresit inteles, cum ca as vrea neaparat premii la amatori, pt. ca am luat destule pana acuma... dar este prea mare diferenta la puntare, intre cei care se claseaza in fata la amatori comparativ cu cei care nu reusesc mare lucru la open,
      de ex. la Iași, fiul meu Florin , care joaca mai bine ca mine, jucand la open , a luat 14 puncte, in timp ce eu jucand la amatori am luat 26 puncte,
      parca e prea mare diferenta, pt. ca oricum se dau mai multe puncte la amatori in comparatie cu anul trecut, si cei de valoare medie, ca mine, de-acuma oscileaza cand la open cand la amatori, pt. ca, jucand la amatori primesc multe puncte depasind media de 18 si trec automat la open, apoi jucand la open, primesc putine puncte si iar trec la amatori cu media sub 19. la fel se intampla si daca nu se ia in considerare numarul openistilor pt. punctarea amatorilor.
      rog si pe dn. Bodeanu sa ne dea o explicatie in acest sens,
      multumesc !
      ---------- Post added 06.03.2012 at 19:57 ----------
      subiect inchis,
      multumesc !
      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
      FH: Tenergy 05 FX
      BH: Tenergy 05 FX

      Comentariu


      • #28
        Ce se intampla in cazul in care un jucator din gr. inf. se retrage nedisputand toate partidele din grupa ?

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
          subiect inchis,
          multumesc !
          Sunt curios. A existat o explicatie? Daca da, care este aceasta?
          Multumesc.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de grasomega Vezi post
            Sunt curios. A existat o explicatie? Daca da, care este aceasta?
            Multumesc.
            Da, a existat o explicatie:
            Dupa primele turnee din acest an, am constatat atat noi, cat si cativa participanti ca diferenta de punctare intre categoria amatori si OPEN este putin disproportionata. De aceea, in urma cu o saptamana, Florin a recalculat punctajele turneelor A din 2012 pe baza unei grile noi, postate in site amatur.ro.
            Deasemenea, am stabilit impreuna cu Florin ca punctarea la amatori sa se faca numai in functie de numarul participantilor amatori (initiati+avansati acolo unde este cazul).
            Ultima editare de Dan2; 13.mar.2012, 16:14.

            Comentariu


            • #31
              - Instrumentul de baza al circuitului este clasamentul; MA este un instrument secundar de departajare si nu dorim sa le inversam.
              - Este in interesul organizatorilor atragerea primilor jucatori din clasament, cunoscuti, valorosi, urmariti. Modificarea i-ar obliga sa urmareasca prioritar invitarea unor jucatori care din diferite motive nu sunt foarte apropiati de miscarea Amatur. Altfel spus, baza circuitului o reprezinta valorile certe, si nu valorile de conjunctura...
              Am participat anul acesta la 3 turnee A si am ajuns la concluzia ca foarte putini sunt participantii la open (Cluj-16, Odorhei-16, Bistrița-28 si maine la Cluj nu stiu daca se aduna 16) si eu cu media de 16 nu prea le sunt adversar, dar sunt obligat sa joc la open. Pe cand multi cu media 18 joaca la amatori.
              Cei care participa la mai putine turnee si au MA sub 19 poate sa aleaga unde participa, iar noi care avem MA mai mica dar participam la turnee, nu putem alege. Interesant. La turneul de la Turda nu aveam voie sa particip.
              Propunerea mea ar fi ca pe viitor sa fie obligati sa participe la open toti care au MA = sau > 16. Astfel si la open ar fi cu mult mai palpitant.
              Ma gandesc sa ma inscriu la turneul de maine, dar putini sunt inscrisi la open si sub MA-20 sunt doar 2 jucatori. Ce sa caut printre ei?

              Comentariu


              • #32
                Ma gandesc sa ma inscriu la turneul de maine, dar putini sunt inscrisi la open si sub MA-20 sunt doar 2 jucatori. Ce sa caut printre ei?
                Chiar asa!...Hai la Constanța!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bricul_mrcea.sized.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,1 KB 
ID:	765794

                Comentariu


                • #33
                  sustin ideea lui feri in legatura cu modificarea criteriilor de obligativitate a participarii la open. clasamentul nu mai este un criteriu foarte obiectiv de departajare mai ales de cand se puncteaza 3 turnee A plus.numarul acestora este destul de mic,unul pe fiecare regiune geografica pe an, plus turneul final, astfel incat multi jucatori buni nu pot participa la 3 turnee A plus intr_un an.pare logica atunci scaderea mediei A de obligativitate a participarii la open, sau s_ar putea introduce ca instrument secundar de departajare o medie a turneelor A si A plus.
                  Postat în original de denesferi Vezi post
                  Am participat anul acesta la 3 turnee A si am ajuns la concluzia ca foarte putini sunt participantii la open (Cluj-16, Odorhei-16, Bistrița-28 si maine la Cluj nu stiu daca se aduna 16) si eu cu media de 16 nu prea le sunt adversar, dar sunt obligat sa joc la open. Pe cand multi cu media 18 joaca la amatori.
                  Cei care participa la mai putine turnee si au MA sub 19 poate sa aleaga unde participa, iar noi care avem MA mai mica dar participam la turnee, nu putem alege. Interesant. La turneul de la Turda nu aveam voie sa particip.
                  Propunerea mea ar fi ca pe viitor sa fie obligati sa participe la open toti care au MA = sau > 16. Astfel si la open ar fi cu mult mai palpitant.
                  Ma gandesc sa ma inscriu la turneul de maine, dar putini sunt inscrisi la open si sub MA-20 sunt doar 2 jucatori. Ce sa caut printre ei?

                  Comentariu


                  • #34
                    Dragi mei [Feri si Dragos] unde va grabiti,stati sa jucati vreo 10 turnee la open si o sa aveti o medie de nu ne mai primeste nici la amatori,o sa incepem cu initiati sa ne calificam la avansati....ha..ha.

                    Comentariu


                    • #35
                      In urma discutiilor referitoare la reglementarile paletelor si materialelor si a comportamentului jucatorilor la masa de joc, propun includerea textului necesar din regulamentul ITTF in corpul Regulamentului Amatur, chiar daca va fi vorba de o anexa. Astfel, vor fi evitate, zic eu, ceva discutii.
                      Totusi, bunul simt este greu de reglementat, asa ca nu sper mare lucru.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #36
                        Te rog, daca este posibil, sa postezi si textul respectiv, pentru a fi cunoscut, inteles si ... discutat.
                        Ar fi de ajutor si paragrafele care explica modul de verificare a respectarii conditiilor.
                        Cred ca topicul despre fete interzise ar fi cel mai potrivit pentru postare

                        Comentariu


                        • #37
                          Avem urmatoarea problema: regulamentul publicat de FRTM este din 2007 si nu are legatura directa cu varianta publicata de ITTF in acest moment.
                          Pe site-ul ITTF exista variante in engleza, germana, franceza a regulamentului, dar nu in romana.

                          Intrucat este foarte stufos si ar dura foarte mult traducerea lui, va rog sa-mi spuneti daca Amatur se va raporta la regulamentul ITTF sau la cel publicat de FRTM.

                          Regulamentul FRTM.
                          Regulamentul ITTF in: engleza. Versiunile PDF in engleza, franceza, spaniola, germana.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de Dan2 Vezi post
                            Te rog, daca este posibil, sa postezi si textul respectiv, pentru a fi cunoscut, inteles si ... discutat.
                            Ar fi de ajutor si paragrafele care explica modul de verificare a respectarii conditiilor.
                            Cred ca topicul despre fete interzise ar fi cel mai potrivit pentru postare
                            Ierbari, vi se coace ceva!!!!
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #39
                              Iata capitolul referitor la verificarea materialelor:
                              3 REGULATIONS FOR INTERNATIONAL COMPETITIONS
                              3.01 SCOPE OF LAWS AND REGULATIONS
                              3.01.01 Types of Competition
                              3.01.01.01 An international competition is one that may include the players of more than one Association.
                              3.01.01.02 An international match is a match between teams representing Associations.
                              3.01.01.03 An open tournament is one that is open to the players of all Associations.
                              3.01.01.04 A restricted tournament is one that is restricted to specified groups of players other than age groups.
                              3.01.01.05 An invitation tournament is one that is restricted to specified Associations or players, individually invited.
                              3.01.02 Applicability
                              3.01.02.01 Except as provided in 3.1.2.2, the Laws (Chapter 2) shall apply to World, Continental, Olympic and Paralympic title competitions, open tournaments and, unless otherwise agreed by the participating Associations, to international matches.
                              3.01.02.02 The Board of Directors shall have power to authorise the organiser of an open tournament to adopt experimental law variations specified by the Executive Committee.
                              3.01.02.03 The Regulations for International Competitions shall apply to
                              3.01.02.03.01 World, Olympic and Paralympic title competitions, unless otherwise authorised by the Board of Directors and notified in advance to the participating Associations;
                              3.01.02.03.02 Continental title competitions, unless otherwise authorised by the appropriate Continental Federation and notified in advance to the participating Associations;
                              3.01.02.03.03 Open International Championships (3.7.1.2), unless otherwise authorised by the Executive Committee and notified in advance to the participants in accordance with 3.1.2.4;
                              3.01.02.03.04 open tournaments, except as provided in 3.1.2.4.
                              3.01.02.04 Where an open tournament does not comply with any of these regulations the nature and extent of the variation shall be specified in the entry form; completion and submission of an entry form shall be regarded as signifying acceptance of the conditions of the competition, including such variations.
                              3.01.02.05 The Laws and Regulations are recommended for all international competitions but, provided that the Constitution is observed, international restricted and invitation tournaments and recognised international competitions organised by unaffiliated bodies may be held under rules laid down by the organising authority.
                              3.01.02.06 The Laws and the Regulations for International Competitions shall be presumed to apply unless variations have been agreed in advance or are made clear in the published rules of the competition.
                              3.01.02.07 Detailed explanations and interpretations of regulations, including equipment specifications, shall be published as Technical Leaflets authorised by the Board of Directors and in Handbooks for Match Officials and Tournament Referees.
                              3.02 EQUIPMENT AND PLAYING CONDITIONS
                              3.02.01 Approved and Authorised Equipment
                              3.02.01.01 The approval and authorisation of playing equipment shall be conducted on behalf of the Board of Directors by the Equipment Committee; approval or authorisation may be withdrawn by the Board of Directors at any time if its continuation is found to be detrimental to the sport.
                              3.02.01.02 The entry form or prospectus for an open tournament shall specify the brands and colours of table, net assembly and ball to be used; the choice of equipment shall be as laid down by the Association in whose territory the competition is held, selected from brands and types currently approved by the ITTF.
                              3.02.01.03 The covering material on a side of the blade used for striking the ball shall be currently authorised by the ITTF and shall be identified by the ITTF number (when present), the supplier and brand names and shall be attached to the blade so that this identification is clearly visible near the handle. Lists of all approved and authorised equipment and materials are maintained by the ITTF Office and details are available on the ITTF web site.
                              3.02.01.04 Table legs shall be at least 40 cm from the end line of the table for wheelchair players.
                              ..............................................
                              3.04.02 Equipment
                              3.04.02.01 Players shall not choose balls in the playing area.
                              3.04.02.01.01 Wherever possible players shall be given the opportunity to choose one or more balls before coming to the playing area and the match shall be played with one of these balls, taken at random by the umpire.
                              3.04.02.01.02 If a ball has not been chosen before players come to the playing area, the match shall be played with a ball taken at random by the umpire from a box of those specified for the competition.
                              3.04.02.01.03 If a ball is damaged during a match, it shall be replaced by another of those chosen before the match or, if such a ball is not available, by one taken at random by the umpire from a box of those specified for the competition.
                              3.04.02.02 The racket covering shall be used as it has been authorised by the ITTF without any physical, chemical or other treatment, changing or modifying playing properties, friction, outlook, colour, structure, surface, etc.; in particular, no additives shall be used.
                              3.04.02.03 A racket shall successfully pass all parameters of the racket control tests.
                              3.04.02.04 A racket shall not be replaced during an individual match unless it is accidentally damaged so badly that it cannot be used; if this happens the damaged racket shall be replaced immediately by another which the player has brought with him or her to the playing area or one which is handed to him or her in the playing area.
                              3.04.02.05 Unless otherwise authorised by the umpire, players shall leave their rackets on the table during intervals; but if the racket is strapped to the hand, the umpire shall allow the player to retain his or her racket strapped to the hand during intervals.

                              Vreau sa subliniez denumirea capitolului 3: REGULATIONS FOR INTERNATIONAL COMPETITIONS
                              Tot ce urmeaza se refera la competitiile internationale, nu la cele nationale sau de alta natura.
                              In particular, paragrafele 3.04.02.02 si 3.04.02.04 sunt de interes pentru Amatur.
                              Ca idee, Vivasport verifica paletele tuturor jucatorilor, iar cele care nu sunt conforme nu vor fi permise la masa de joc. De exemplu, palete cu fete interzise sau fete permise dar date cu lac sau oja de unghii sau tratate vizibil sunt scoase din concurs. Eventual, posesorii lor pot primi chiar palete de imprumut de la Vivasport pentru concurs. Totusi, este permisa lipirea cu speedglue, intrucat ei nu pot face dovada lipirii cu speedglue. In concluzie, booster-ul este, de asemenea, permis.
                              Daca doriti sa includem anumite pasaje din Regulamentul ITTF in Regulamentul Amatur, voi traduce respectivul pasaj - imi cer scuze ca nu am facut-o deja, dar este mult (ce am postat eu este doar o parte din regulamentul intreg) si nu am timpul necesar la dispozitie.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #40
                                Buna ziua Dl. Bodeanu. Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, dar dupa un turneu extraordinar de la Reghin, sunt si mai mult convins ca regulamentul are mici scapari. Daca va uitati la grupa nr. 4 open, veti vedea ca pe locul 1 este Farkas G., pe 4 si 5 sunt castigatori de turnee (domnisoara Sipos si dl. Sterea), de pe locul 7 un baiat care a jucat finala. Nu s-a calificat Sipos Nandor (l-a batut pe Dragos), Temelie Dragos (media 21 !!!) si Miron M. Daca se lua in considerare MA, sunt sigur ca toti acesti jucatori (cu mult peste mine) s-ar fi calificat in superiore. Foarte dezamagit as fi fost daca picam in aceasta grupa infernala. Dupa mine nu este corect.
                                Cu respect:
                                Feri

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de denesferi Vezi post
                                  Buna ziua Dl. Bodeanu. Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, dar dupa un turneu extraordinar de la Reghin, sunt si mai mult convins ca regulamentul are mici scapari. Daca va uitati la grupa nr. 4 open, veti vedea ca pe locul 1 este Farkas G., pe 4 si 5 sunt castigatori de turnee (domnisoara Sipos si dl. Sterea), de pe locul 7 un baiat care a jucat finala. Nu s-a calificat Sipos Nandor (l-a batut pe Dragos), Temelie Dragos (media 21 !!!) si Miron M. Daca se lua in considerare MA, sunt sigur ca toti acesti jucatori (cu mult peste mine) s-ar fi calificat in superiore. Foarte dezamagit as fi fost daca picam in aceasta grupa infernala. Dupa mine nu este corect.
                                  Cu respect:
                                  Feri
                                  Draga Feri, si eu sunt convins ca regulamentul are scapari, sau , poate nu este optimizat... de perfectiune nici nu cred ca poate fi vorba!
                                  Totusi, scaparea la care te referi nu este scapare: la cap. 5.1 scrie asa:


                                  5.1. Numarul de grupe si repartizarea jucatorilor

                                  ...
                                  Repartizarea in grupe se face prin asezarea favoritilor in ordinea clasamentului la zi, descrescator valoric si prin “regula sarpelui”, pentru echilibrarea valorilor. In cazul turneelor B si A, organizatorul local poate trece ca favoriti III participanti cunoscuti ca valoare, dar cu un numar de turnee mai mic de 7...


                                  Dupa cum se vede, regulamentul prevede o solutie; aplicarea sa, la indemana organizatorilor este totusi dificila.
                                  Putem discuta insa despre alte doua idei:
                                  - Propunerea ca ordinea favoritilor sa tina cont de MA s-a mai discutat si nu este corecta, pentru ca un jucator care a participat la doua turnee si are punctaje 19 si 20 (MA=20) nu este corect sa fie favorit in fata altuia care a participat la 6 turnee si are MA=19, cu punctaje: 23, 22, 21, 19, 16, 15; cel de-al doilea are o participare respectabila si cateva rezultate mai bune; poate ca jucatorul A va avea la urmatoarele 4 turnee rezultate mai slabe decat B!
                                  - Aplicarea regulamentului nu este usoara, sunt multe motive pentru care un organizator alege modalitatile mai simple de repartizare in grupe, adica cele date implicit de programul calculatorului.
                                  As recomanda ca jucatorii cu MA>22 sa fie trecuti favorit III, de la ultima grupa catre prima, in ordinea descrescatoare a MA.
                                  Vom vedea ulterior daca propunerea va putea deveni regula. Pentru jucatorii nr 6 si 7 (noi) din grupa la care faci referire nu vad vreo solutie.
                                  Ultima editare de Dan2; 15.mai.2012, 15:16.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de Dan2 Vezi post
                                    As recomanda ca jucatorii cu MA>22 sa fie trecuti favorit III, de la ultima grupa catre prima, in ordinea descrescatoare a MA.
                                    Vom vedea ulterior daca propunerea va putea deveni regula. Pentru jucatorii nr 6 si 7 (noi) din grupa la care faci referire nu vad vreo solutie.
                                    Ca sa vada si altii o grupa infernala:
                                    grupa - 4 - MA
                                    farkas gabor 24 - a batut-o pe Renata si pe finalistul Balazs B.
                                    miron mihai 18 - nu a fost ziua lui norocoasa
                                    temelie dragos 21 - il citez:
                                    Feri, de cand joc, n-am prins o grupa asa tare.
                                    sipos renata 25 - loc 3-4
                                    sterea viorel 26 - loc 1
                                    sipos nandor - l-a batut pe Dragos
                                    balazs bencze - a jucat finala
                                    Sunt in totalitate de acord cu propunerea ta. Asfel toate grupele vor fi mai echilibrate.
                                    Ultima editare de denesferi; 15.mai.2012, 17:01.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Vin si eu cu propunerea de a reintroduce punctajul de participare. Am observat in ultimul timp o mai slaba participare la unele concursuri si cred ca daca s-ar "arunca ceva momeala" n-ar fi rau si, ar "obliga" si pe unii si pe altii sa se deplaseze si la distanta. Am mai discutat cu unii / cu altii (organizatori de turnee) si am fost de aceeasi parere ca n-ar fi rau daca s-ar introduce acele puncte.
                                      Blade: lemn off...ce lemn !
                                      Bh: cu tepi
                                      Fh: fara tepi

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Buna

                                        sunt relativ nou pe forum (asta ca scuza daca intrebarea mea e stupida). Pe amatur.ro nu am gasit grila de punctare pentru turnee - anexa II din Regulament.

                                        Ma puteti ajuta?

                                        Multumesc!

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          O gasesti aici:
                                          http://tenisdemasa.amatur.ro/Grile_2012.html

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Am luat personal initiativa de a organiza o sedinta in preziua Turneului Final Amatur 2012,ne tot propunem de ani buni asa ceva dar de facut,canci.
                                            Sper ca vor fi prezenti toti reprezentantii zonali ai Amaturului,organizatorii de turnee care doresc acest lucru dar si membrii Amatur care cred ca au ceva constructiv de spus pt a imbunatati activitatea noastra.
                                            Mai aveti timp suficient sa va faceti o lista de ganduri in caz ca aveti ceva de spus.Unii nu vor fi prezenti acolo.Trimiteti pe mesageria privata unuia din noi ce aveti de propus,scurt si concis,eu personal voi incerca sa expun ideile respective acolo
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              La ultimul turneu final s-a tinut aceasta sedinta in absenta lui Catalin, care a avut o intalnire importanta la aceeasi ora.
                                              Evident, intalnirea poate avea loc oricand, Gelu Vladoiu ne-a invitat personal, de ce nu am accepta invitatia sa?

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Pastreaza ironiile subtile pt tine.La sedinta respectiva oricum nu erau toti reprezentantii zonali .Intre timp au mai aparut tot felul de probleme ,discutarea lor ar prinde bine
                                                of all the things i lost i miss my mind the most

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X