Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandari achizitonare paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandari achizitonare paleta

    Ziua buna dragilor si bine v-am gasit !
    Sunt nou in comunitatea voastra desi "mircobul" tenisului de masa il am de vreo 10 ani insa pana de curand a fost doar un hobby si din pacate timpul nu mi-a permis sa merg la o sala atat de des pe cat mi-as fi dorit.
    In ultima luna, am mers la o sala mult prea des ca sa mai pot juca cu paletele lor prin urmare, m-am hotarat fie sa-mi cumpar una de-a gata, fie sa-mi fac una.
    Pana in urma cu 4-5 ani, foloseam un Butterfly Kreanga Power ( care dupa cum stiti probabil, e o paleta de atac). Dupa ce m-am mutat, s-a facut pierduta si n-am mai stat sa caut alta varianta si am preferat sa folosesc ce-mi ofereau cei de la sala.
    Mentionez ca va rog sa tineti cont de urmatoarele aspecte la momentul recomandarii : sunt un jucator de viteza, sutez cat pot de des, folosesc efectul foarte mult insa am o singura problema pe care de-a lungul anilor n-am reusit s-o rezolv s-anume ca nu lovesc deloc bine cu reverul
    Deci mi-ar placea o paleta cu ambele fete "fine" insa cea de pe spate, sa fie tot fina insa ceva care sa ma ajute .. o fata de incepator eventual
    De asemenea, va rog sa-mi spuneti diferenta dintre lemnul ALL+ si Off- si cele obisnuite cu care vin paletele asamblate
    M-am gandit la Paleta Butterfly Michael Maze Platin dat fiind faptul ca n-am sa joc mai mult de 6 ore saptamanal .. si nu voi participa nici la vreun turneo sau ceva ..
    Daca as fi obisnuit cu o paleta normala, cat de mult mi-ar influenta in mod pozitiv jocul una profi ?
    In asteptarea recomandarilor voastre, va multumesc anticipat !
    O zi frumoasa,
    Andrei
    Ultima editare de andresgti; 26.mar.2012, 12:58.
    Lemn : Donic Blue Enforce
    FH : Sriver FX
    BH: Joola Mambo H

  • #2
    O prima si umila parere ...uitati de cele pre-asamblate si ascultati sfaturile colegilor mai experimentati in ceea ce priveste achizitionarea unei palete pe componente (asamblarea se face preponderent la magazinul de achizitie - si se face f bine,gratis). Am jucat si eu pana acum cateva luni cu cele din comert si nu exista comparatie fata de paleta cu care joc acum. Merita ! Ca si materiale nu am atata rulaj ca sa pot sa dau exemple , dar vor fi destule sfaturi . Bafta!
    FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
    ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

    Comentariu


    • #3
      Salut uite o clasificare a lemnelor :
      Slow - Def
      Medium Slow - ALL-
      Medium - ALL
      Medium Fast - ALL+
      Fast - OFF / OFF+
      P.S : Def = Defensiv , ALL = Allround , OFF = Ofensiv
      Te sfatuiesc sa uiti de palete asamblate gen : Butterfly Michael Maze Platin etc . Din cate am inteles atacati mai mult cu fh-ul iar cu bh-ul mai putin . Eu zic sa alegi un lemn all / all + . Iar la fete sa-ti ei pentru fh o fata pentru atac , de exemplu : butterfly sriver fx , iar pentru bh o fata de control ex : donic slice , xiom yanus . O solutie ar fii si un material pe bh un anti ar fii bun la inceput dar daca vrei ambele fete "fine" e alegerea ta. Succes
      Lemn : Yasaka Sweeden Classic
      Fh : Butterfly bryce
      Bh : Butterfly bryce

      Comentariu


      • #4
        Multumesc pentru sfaturi.
        Deja m-a ajutat un coleg pe privat si mi-a oferit o varianta pe care am si comandat-o si a trimis-o deja catre mine ( maine sper sa ajunga ) care suna cam asa :
        lemn: Donic Blue Enforce
        FH: Butterfly Sriver
        BH: JOOLA Mambo H
        Sper sa fie configuratia optima pentru mine. In caz contrar, voi mai face inca una si inca una pana voi avea paleta pe care mi-o doresc
        Multumesc mult inca o data si o zi faina s-aveti !
        Lemn : Donic Blue Enforce
        FH : Sriver FX
        BH: Joola Mambo H

        Comentariu


        • #5
          Cred ca o sa-ti placa paleta , din punctul meu de vedere ai facut o alegere buna . Chiar daca nu te vei intelege foarte bine cu ea chiar de la primele antrenamente , in timp cred ca o sa te adaptezi . Nu e rezolvare schimbarea paletelor pana gasesti una .. "perfecta " . Poti folosii si functia "search" pe forum vezi gasi multe raspunsuri la multe intrebari . Succes !
          Lemn : Yasaka Sweeden Classic
          Fh : Butterfly bryce
          Bh : Butterfly bryce

          Comentariu


          • #6
            Trebuie cateva luni bune de acomodare cu noua paleta-in functie de cat de des joci-sa zicem de 2 ori pe saptamana in 2-3 luni abia iti vei da drumul la mana-depinde si de nivelul tau de joc,dar ideea este sa nu te descurajezi din primele meciuri cand aproape sigur vei da multe mingi afara ,din cauza ca acea paleta este incomparabil mai rapida decat ce ai avut tu pana acum.
            Spune-ne si unde joci-la Viva Sport-La Top Tenis arena?La Idmîșigur vei gasi aici jucatori foarte buni,si vei putea merge cu ei la antrenamente,de unde sa furi loviturile de baza CORECTE-daca nu ai priza corecta si nu inveti sa lovesti mingea in modul potrivit,poti juca cu orice paleta si cea mai scumpa-stai cat de mult poti langa jucatori buni-de la ei ai ce invata-inscrie-te in turnee-se fac aproape saptamanal si la Top Tenis si la Viva Sport-acolo cunosti oameni cu adevarat profesionisti-vezi care e nivelul de joc si te autovaluezi-Multa bafta si sa auzim de bine
            P.S-stiu ca esti entuziasmat-dar nu confunda fotbalul cu tenisul de masa :d
            La tenis de masă nu poti "sa sutezi"cat poti de des,ci eventual sa ataci mingile Bafta-si in legatura cu viteza,mai bine mergi pe principiul incet si pe masa decat in viteza si afara
            Ultima editare de george25; 26.mar.2012, 18:22.
            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
            FH: Tenergy 05
            BH: Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de george25 Vezi post
              Trebuie cateva luni bune de acomodare cu noua paleta-in functie de cat de des joci-sa zicem de 2 ori pe saptamana in 2-3 luni abia iti vei da drumul la mana-depinde si de nivelul tau de joc,dar ideea este sa nu te descurajezi din primele meciuri cand aproape sigur vei da multe mingi afara ,din cauza ca acea paleta este incomparabil mai rapida decat ce ai avut tu pana acum.
              Spune-ne si unde joci-la Viva Sport-La Top Tenis arena?La Idmîșigur vei gasi aici jucatori foarte buni,si vei putea merge cu ei la antrenamente,de unde sa furi loviturile de baza CORECTE-daca nu ai priza corecta si nu inveti sa lovesti mingea in modul potrivit,poti juca cu orice paleta si cea mai scumpa-stai cat de mult poti langa jucatori buni-de la ei ai ce invata-inscrie-te in turnee-se fac aproape saptamanal si la Top Tenis si la Viva Sport-acolo cunosti oameni cu adevarat profesionisti-vezi care e nivelul de joc si te autovaluezi-Multa bafta si sa auzim de bine
              P.S-stiu ca esti entuziasmat-dar nu confunda fotbalul cu tenisul de masa :d
              La tenis de masă nu poti "sa sutezi"cat poti de des,ci eventual sa ataci mingile Bafta-si in legatura cu viteza,mai bine mergi pe principiul incet si pe masa decat in viteza si afara
              La Viva Sport de la Big joc .. stau in zona si mi-e mai usor sa ajung. O sa vorbesc cu cei de acolo sa-mi iau si niste sedinte de antrenament Multumesc pentru sfaturi !
              P.S: daca facem analiza pe text, mingea poate fii atacata si fara s-o faci in viteza, nu? Poti ataca cu un efect pe un colt opus fata de pozitia adversarului la momentul lovirii. Cred ca tot atac ar insemna, nu ? :P. Aaa, si te rog, tine cont ca nu mi-s obisnuit cu termenii specifici .. am spus-o cum mi-a fost mai comod si cum am stiut astfel incat sa inteleaga lumea despre ce e vorba
              O zi faina !
              Lemn : Donic Blue Enforce
              FH : Sriver FX
              BH: Joola Mambo H

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de andresgti Vezi post
                La Viva Sport de la Big joc .. stau in zona si mi-e mai usor sa ajung. O sa vorbesc cu cei de acolo sa-mi iau si niste sedinte de antrenament Multumesc pentru sfaturi !
                P.S: daca facem analiza pe text, mingea poate fii atacata si fara s-o faci in viteza, nu? Poti ataca cu un efect pe un colt opus fata de pozitia adversarului la momentul lovirii. Cred ca tot atac ar insemna, nu ? :P. Aaa, si te rog, tine cont ca nu mi-s obisnuit cu termenii specifici .. am spus-o cum mi-a fost mai comod si cum am stiut astfel incat sa inteleaga lumea despre ce e vorba
                O zi faina !
                Te astept la un meci la Viva atunci-poate chiar la turneul de sambata o zi buna
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de george25 Vezi post
                  Te astept la un meci la Viva atunci-poate chiar la turneul de sambata o zi buna
                  Eu joi voi ajunge dupa ora 9 cand scap de la birou ... Voi intreba si de turneu .. cine stie, daca n-am sa particip, macar prezent sa fiu .. mai invat una alta
                  ---------- Post added 29.03.2012 at 13:29 ----------
                  Ei bine, mi-a sosit ieri paleta in configuratia :
                  lemn: Donic Blue Enforce
                  FH: Butterfly Sriver
                  BH: JOOLA Mambo H
                  Dupa 2 meciuri, mi-am dat seama ca e fix ceea ce-mi trebuie. Am mers cu adversari care de obicei ma bateau..si au reusit si aseara...dupa 2 ore jumate ...obosisem fizic
                  Vreau sa zic ca dupa 4 ore tot nu m-am saturat de paleta ... si categoric n-as mai da o paleta asamblata pe una hobby !
                  Recomand la randul meu jucatorilor de nivel mediu, cu un stil ofensiv aceasta configuratie pentru o trecere de la o paleta hobby la una mai profi. Este senzational si lemnul, si manerul .. iar loviturile si atacul .. chiar e altceva !
                  O zi frumoasa s-aveti !
                  Lemn : Donic Blue Enforce
                  FH : Sriver FX
                  BH: Joola Mambo H

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X