Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Serve "din mana"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Nu m-a filmat nimeni pana acum...

    E nasoala de tot cu TTR-ul asta:

    https://www.facebook.com/17000265969...7555540607760/

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Bogdan V Vezi post
      Nu m-a filmat nimeni pana acum...

      E nasoala de tot cu TTR-ul asta:

      https://www.facebook.com/17000265969...7555540607760/
      Deci incepeti sa imi dati dreptate.Un serviciu corect e din ce in ce mai greu de executat.
      Nu am gasit in regulament,dar cu cine am vorbit se pare ca la nivel de arbitraj se tolereaza un unchi de 30 de grade de la vertivala.

      Comentariu


      • #28
        "The server shall then project the ball near vertically upwards..." Deci e "aproape" vertical. Unghiul din regulament e de 45 de grade.

        Comentariu


        • #29
          Sant unii jucători (buni, că ceilalți nu prea contează) care la 9-9 sau cam pe acolo servesc intenționat 'mai din m?nă' decât de obicei ... mă gîndesc că nu ar avea nimic împotrivă dacă aș arunca si eu mingea pe orizontală spre paletă
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #30
            Sant unii jucători (buni, că ceilalți nu prea contează) care la 9-9 sau cam pe acolo servesc intenționat 'mai din m?nă' decât de obicei ... mă gîndesc că nu ar avea nimic împotrivă dacă aș arunca si eu mingea pe orizontală spre paletă
            Corect, conditia este ca mingea sa "zboare" minim 16 cm ...

            Comentariu


            • #31
              Formularea veche de 45 de grade este inlocuita cu "aproape verticala" respectiv "cateva grade fata de pozitia verticala".

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Kralizec Vezi post
                "The server shall then project the ball near vertically upwards..." Deci e "aproape" vertical. Unghiul din regulament e de 45 de grade.

                Pune tot pdf-ul te rog

                Comentariu


                • #33
                  E varianta mai detaliata, cu un fel de norme de aplicare, pentru arbitrii: https://ittf.cdnomega.com/eu/2019/08...th-Edition.pdf

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Zosim1 Vezi post
                    Simplu Gelu��,
                    Mingea sa fie tinuta deasupra mesei si aruncata la o inaltime considerabila sa nu fie interpretabila ca acei 16 cm, ex 20-30 cm si sa nu fie acoperita cu vreo parte a corpului.
                    Asta mi se pare mie bun simt.

                    P.S.Regulamentul ITTF prevede tinerea mingii cu palma perfect deschisa ,in spatiul intersectilor celor 3 planuri ale laturilor si suprafetei mesei(foarte multi servesc din afara lor.

                    Unde se mentioneaza acest lucru, ca nu am gasit decat despre intersectia celor 2 planuri (orizontal, precum si cel vertical, al liniei de fund, nimic de planurile laterale. Din regulamentul ittf, asa cum l-am gasit pe ici pe colo, deduc ca poti servi din lateral, si de la 1m de masa....

                    - - - Actualizat - - -

                    Postat în original de Kralizec Vezi post
                    E varianta mai detaliata, cu un fel de norme de aplicare, pentru arbitrii: https://ittf.cdnomega.com/eu/2019/08...th-Edition.pdf
                    Multumesc Clau!

                    Comentariu


                    • #35
                      Serve "din mana"

                      Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                      Unde se mentioneaza acest lucru, ca nu am gasit decat despre intersectia celor 2 planuri (orizontal, precum si cel vertical, al liniei de fund, nimic de planurile laterale. Din regulamentul ittf, asa cum l-am gasit pe ici pe colo, deduc ca poti servi din lateral, si de la 1m de masa....

                      - - - Actualizat - - -



                      Multumesc Clau!
                      Topspinul pe lângă și sub nivelul st?lpului fileului este permis , am mai cautat și eu în trecut detalii despre mingea care ajunge în cădere dincolo de laterala mesei când servești dar nu am găsit nimic.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Kralizec Vezi post
                        "The server shall then project the ball near vertically upwards..." Deci e "aproape" vertical. Unghiul din regulament e de 45 de grade.

                        B si C sunt ok A si D nu sunt. eu nu stiu unde ai citit tu ca un umghi de 45 de grade este permis..

                        Daca intrebi un jucator profesionist ce trebuie sa faci impotriva unuia care serveste din mana sau neregulamentar, o sa iti raspunda ca e f. usor sa joci cu unul care face asta, deoarece serva din mana este lunga, mingea iese bine din masa si poti sa dai topspin usor in asa serve si sa faci punct.
                        Asa ca problema ar fi la cei care reclama acest lucru si nu la cei care servesc murdar.
                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de gpopescu Vezi post
                          B si C sunt ok A si D nu sunt. eu nu stiu unde ai citit tu ca un umghi de 45 de grade este permis..

                          Daca intrebi un jucator profesionist ce trebuie sa faci impotriva unuia care serveste din mana sau neregulamentar, o sa iti raspunda ca e f. usor sa joci cu unul care face asta, deoarece serva din mana este lunga, mingea iese bine din masa si poti sa dai topspin usor in asa serve si sa faci punct.
                          Asa ca problema ar fi la cei care reclama acest lucru si nu la cei care servesc murdar.
                          Adevărat , un profesionist "citește" foarte ușor asemenea serve , mie , presupun că și altora îmi ia din timpul de reacție , nu am de unde să știu în ce colț o să trimită mingea și de obicei returul sf?rșește în fileu sau dacă trece este atacată ușor de cel care a servit.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de gpopescu Vezi post
                            B si C sunt ok A si D nu sunt. eu nu stiu unde ai citit tu ca un umghi de 45 de grade este permis..

                            Daca intrebi un jucator profesionist ce trebuie sa faci impotriva unuia care serveste din mana sau neregulamentar, o sa iti raspunda ca e f. usor sa joci cu unul care face asta, deoarece serva din mana este lunga, mingea iese bine din masa si poti sa dai topspin usor in asa serve si sa faci punct.
                            Asa ca problema ar fi la cei care reclama acest lucru si nu la cei care servesc murdar.
                            Postat în original de dan comsa Vezi post
                            Adevărat , un profesionist "citește" foarte ușor asemenea serve , mie , presupun că și altora îmi ia din timpul de reacție , nu am de unde să știu în ce colț o să trimită mingea și de obicei returul sf?rșește în fileu sau dacă trece este atacată ușor de cel care a servit.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Pai si atunci, daca servele "din mana" sunt atat de usor de citit de catre profesionisti, de ce naiba sunt intersize? De ce se chinuie si investeste ITTF-ul in tehnologie?

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Bogdan V Vezi post
                              Pai si atunci, daca servele "din mana" sunt atat de usor de citit de catre profesionisti, de ce naiba sunt intersize? De ce se chinuie si investeste ITTF-ul in tehnologie?
                              ce intrebare e asta Bogdane?
                              pai cu o serva din asta iti poti face un avantaj.
                              ca unii pot da usor topspin in asa serve o fi adevarat, eu unul nu ma pot lauda cu asa ceva, dar pot sa iti spun ca servesc intrutotul regulamentar ca si Juanito daca il stii...
                              iar acest lucru ma face sa ma simt bine, chiar daca sunt "Ciuca Patailor".!
                              uite Juanito
                              Ultima editare de gpopescu; 13.dec.2019, 20:14.
                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Kralizec Vezi post
                                "The server shall then project the ball near vertically upwards..." Deci e "aproape" vertical. Unghiul din regulament e de 45 de grade.

                                In articolul care anunta introducerea tehnologiei VAR (camere de luat vederi, radar + "raportor ") se mentioneaza unghiul de 30 de grade ca fiind cel maxim permis.

                                https://tabletennisengland.co.uk/new...h-wGw.facebook

                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                  In articolul care anunta introducerea tehnologiei VAR (camere de luat vederi, radar + "raportor ") se mentioneaza unghiul de 30 de grade ca fiind cel maxim permis.

                                  https://tabletennisengland.co.uk/new...h-wGw.facebook

                                  este vorba despre unghiul fata de verticala.
                                  probabil.
                                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                    In articolul care anunta introducerea tehnologiei VAR (camere de luat vederi, radar + "raportor ") se mentioneaza unghiul de 30 de grade ca fiind cel maxim permis.

                                    https://tabletennisengland.co.uk/new...h-wGw.facebook

                                    Stiu, am vazut. Dar in regulament nu scrie decat de unghiul asta de 45, care e mentionat, cumva, la trecut.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Despre trisat si trisori in tenisul de masa.

                                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                      FH: Butterfly Dignics 05
                                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        @ Florin BN

                                        exact asa fac cand prind pe cate un coleg ca da "din mana".

                                        ii dau si eu la fel, aruncand mingea pe orizontala in paleta [misc simultan una spre alta si mana cu mingea si mana cu paleta]

                                        7 din 10 oponenti nu scot o astfel de serva
                                        un singur lemn DEF
                                        zeci de fețe diverse

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Greu, greu de tot...

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Eu raman la pararea ca daca esti bun, la nivel amator nu poti pierde din cauza servelor din mana/ilegale, sunt pretexte pentru acoperirea slabiciunilor : plasament prost, necitire de spin, lovit moale/telefonat. M-am ofticat si eu pe multi care serveau ilegal, dar ulterior m-am concentrat pe joc si n-au avut sansa.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Serviciul din "din mana" mai este cum mai este, dar sunt multi care folosesc "serviciul ascuns"...
                                              R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                              "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Servicii ilegale

                                                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X