Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete interzise de ITTF

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Dan2 Vezi post
    Un topic intersant. Un mic curs de initiere..
    Probabil ca dupa ce majoritatea jucatorilor amatori se vor familiariza cu termenii specifici si, dupa ce vor incepe sa deosebeasca o fata interzisa de una acceptata, vom adapta si regulamentul...
    ...si asa incet incet ne indepartam de ce inseamna, candva, AMATUR si vom fi, ceea ce niciodata nu am vrut, ITTF!
    Ideea, AMATUR, a fost a unui grup de pasionati de tenis de masă sa gasesca o modalitate de a se intalni si a se bucura de jocul TDM. Iar acum unde sa ajuns? O mica parte dintre noi vor sa legifereze, sa ingradeasca, sa incorseteze participarea unui simplu AMATOR la joc(ca fata lui a fost interzisa, ca nu are echipament corespunzator, ca isi sterge paleta, ca nu cunoaste regulamentul ITTF, ca nu mai stiu ce). Parca ii aud pe politicienii din parlament care aduc tot felul de propuneri impotriva oamenilor. Ar fi bine ca unii sa se trezeasca si sa nu uite ca noi, amatorii, suntem, peste 90%, in circuitul AMATUR. Cei care doresc sa joace dupa regulile ITTF, sa fie legitimati, sa fie profesionisti sa mearga sa joace la Federatia Romana de Tenis de Masa. Sunt un procent foarte mic.
    Sunt doar o mana de oameni(frustati) care intervin in discutii, dau sfaturi, fac propuneri de interzicere si unii considera vocea majoritatii. Sa nu se inteleaga ca sunt impotriva regulilor corecte si normale. Dar sa nu uitam ca suntem AMATORI. Haideti sa nu stricam ceva care functioneaza foarte bine. Sa ne bucuram de placerea de a ne intalni, de a juca ping-pong, chiar daca suntem AMATORI.

    Comentariu


    • #27
      da si nu dl. Emil.

      ideea e ca unele legi ( din tara ) sunt total absurde ( vezi porcaria aia cu taxa de prima inmatriculare , eu 1 nu sunt deacord cu ea, e prea mare pentru amarasteanul de rand ) .
      alte legi sunt acolo pentru a ingradi intentionat cetateanul ( vezi ACTA ) .
      insa, cele mai multe legi sunt cu "scopul" de a "ne proteja" , de genul circularea cu viteza peste limita legala este periculoasa. si, atunci , respecta aceasta lege si Ion care are Logan , si Gheorghe care are Mercedes ( ma cam indoiesc ) si Maria cu Tico. si, cine e prins ca trece peste , ia puncte de penalizare si amenda . ( ideea si scopul analogie este ca nu toata lumea isi permite masina de 30.000 euro cu diferite optiuni de siguranta , deci se scade baremul de viteza la o viteza sigura de "croaziera" pentru toti conducatorii auto )

      ideea e , ca sa nu ma lungesc foarte mult , nu e indeajuns ca doar o parte sa se alinieze la normele ITTF ( si aici ma refer la dorinta neierbarilor care vor ca ierbarii sa-si ia gume ITTF ).
      per total dl. Radu, cred ca nu este o ideea prea rea, chiar si daca ati fi ierbar , din simplu motiv ca va luati o guma noua , adica e NOU produsul ( fluturi in stomac pana vine curieru cu produsul, la lipit fata pe lemn , poate are specificatii mai bune etc ).
      dar ar trebui atunci si ca utilizatorii de palete cu fete lise ( pimples in ) sa se alinieze normelor ITTF , altfel nu ar fi corect nici fata de ierbari, nici de ceilalti utilizatori.

      eu sunt de parere ca doar o intelegere mutuala intre cele doua parti , si o eventuala aliniere ( de preferat ) ar incheia acest subiect.
      sunt si eu curios : prin afara, in tari ceva mai "vestice" , oare exista discutii de genul asta intre parti sau s-au incheiat de prin 1800 toamna , trecand peste ?
      ---------- Post added 06.04.2012 at 22:01 ----------
      ar mai fi o chestie de adaugat la mesajul meu, la care eventual sa va ganditi si voi, colegi de forum, si sa-mi ziceti daca gresesc sau nu :

      tuturor ne place place sa jucam pe mese ITTF . sunt frumoase, sunt de calitate, nu am vazut niciodata una cu crepaturi/fisuri prin tablia mesei care sa influenteze spinul sau traiectoria mesei.
      sunt sigur ca , atat jucatorii cu fete lise cat si cei cu iarba sunt de acord cu mine
      si cred , ca nu ma insel, ca tuturor le place sa joace cu mingi de 3 stele , aprobate ITTF , si nu sa joace cu mingiile acelea de tenis transparente , de-ti vedei degetele cu ele.
      vine intrebarea : de ce ? de ce ne place sa jucam cu filee bune, pe mese bune, cu mingi de calitate gen Donic ,Stiga, Btfly, Nitaku , DHS etc ? pentru ca tuturor ne place calitatea !
      si sunt sigur, ca atat ierbarilor cat si jucatorilor cu fete lise le place sa vada un meci gen Zike vs Boll, sau Ma Long vs Dima Ovtcharov.
      pai daca ne place calitatea, haideti sa jucam calitativ , sa folosim materiale de calitate TOTI , si ierbarii si cei cu fete lise.
      haideti sa folosim incaltaminte de calitate, ca sa nu stricam pardoseala ( cum citisem acum ceva timp ca cineva venise la concurs cu bocanci in sala si a vrut sa joace ... LOL )
      haideti sa nu mai tragem de timp cu spalari de paleta in timpul jocului.
      haideti sa stergem cum putem mingea inainte de a servi , ca sa nu fie discutii ca ea a fost uda, sau macar sa suflam pe ea pana se usuca.
      haideti sa folosim toti palete cu fete de culoare rosie si neagra pe fiecare parte, nu cum am mai vazut pe undeva cu ambele fete rosii.
      haideti sa nu mai venim cu tricouri albe la competitii , sa tipam cand castigam un amarat de punct ( caci nu suntem in Prima Liga Chineza ) , sa nu mai batem din picior cand servim, sa zicem "multumesc" cand adversarul greseste serva ( gasesc aceasta practica asemanatoare cu tipatul inalt al cuvantului CHO , fiind evident ca adversarul nu are nici-un interes sa iti dea un punct nici macar de-a mocca, decat la 10-0 cand se da un punct pentru fairplay , si multumire care are mai mult scop de a descuraja sau enerva adversarul ) .
      haideti sa jucam in juc. regulile sunt pentru ABSOLUT TOTI participantii, nu doar Ion si Gheorghe, ca Marin e mai cu mot !

      eu asa privesc lucrurile, caci nu ii putem obliga doar pe ierbari sa fie drepti si cinstiti, iar restul , cei cu fetele lise , sa jucam cu fete antispin sau frictionless sau mai stiu eu ce idei/metode se vor gasi.
      ori toti, ori nici nimeni !

      personal, as fi deacord cu folosirea doar de fete aprobate ITTF, inclusiv de fete care au fost aprobate acum 4 ani dar nu s-au mai reinnoit. dar acest lucru , ar trebui sa se aplice pentru TOTI jucatorii , fara a face exceptii.
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #28
        Toti vrem mese ITTF, mingi ITTF, conditii ITTF( lumina, pardoseala, temperatura optima sa nu fie condens etc.) suntem imbracati in echipamente cu scrisu mare pe spate, incaltati cu tenesi de 100 euro...dar cand vine vorba de joc...hai sa nu transpiram, sa nu gandim, sa nu jucam ITTF...doar sa punem paleta si sa se intoarca OZN...
        Fh: Rakza X
        Blade: Bty Innerforce ULC
        Bh: Rakza X Soft

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de TimeShift Vezi post
          eu asa privesc lucrurile, caci nu ii putem obliga doar pe ierbari sa fie drepti si cinstiti, iar restul , cei cu fetele lise , sa jucam cu fete antispin sau frictionless sau mai stiu eu ce idei/metode se vor gasi.
          ori toti, ori nici nimeni !

          personal, as fi deacord cu folosirea doar de fete aprobate ITTF, inclusiv de fete care au fost aprobate acum 4 ani dar nu s-au mai reinnoit. dar acest lucru , ar trebui sa se aplice pentru TOTI jucatorii , fara a face exceptii.
          Eu nu reusesc sa pricep cum, dupa atat de mult timp si dupa atat de multe topicuri pe aceeasi tema, sunt inca oameni care nu s-au lamurit.

          In Amatur ai voie sa participi cu fete care au sigla ITTF, fie ca fetele sunt pe lista LARTC actuala sau pe una mai veche. De asemenea, tratamentele sunt permise, fie ca inseamna speedglue/toluen, booster/ulei de orice fel sau oja/super glue/lac peste varful zimtilor la long-pips sau tratamente cu raze UV.

          Motivul este clar: nu se poate face o verificare riguroasa a paletelor si nu se poate crea o regula care sa fie la fel pentru toti jucatorii. Personal, cred ca nu se va putea face nimic niciodata la aceste concursuri. Intotdeauna vor fi jucatori amatori care vor incerca sa-si creeze un avantaj prin modificarea materialelor.
          Daca chiar se doreste eliminarea materialelor fara frictiune din Amatur, organizatorii pot sa faca un test simplu: freaca mingea pe suprafata fetei si daca aceasta aluneca liber, e clar ca nu este conforma. Nu este o metoda stiintifica, dar este una care, in prezenta a doi martori, ar putea sa functioneze.
          Ce te faci cu solventii si boostere-le? Cumparam un Enez sau un Mini-RAE? Deja se merge prea departe, zic eu.

          Celor care protesteaza vehement impotriva materialelor le mai spun o data: invatati sa jucati impotriva lor sau veniti cu o solutie viabila, aplicabila tuturor, pentru verificarea materialelor. Daca nu aveti o asemenea solutie, va propun sa va abtineti de la a condamna respectivii jucatori sau materialele lor, fie pe forum, fie in alta parte.

          P.S. Mie mi-a luat cam 2 ani si jumatate sa invat sa joc impotriva ierbii si sunt alte materiale care ma deranjeaza inca, dar nu ma plang.
          P.S.2. Fac pariu ca daca dau bine search pe forum, am mai scris cel putin un post similar intr-unul dintre miile de topicuri pe tema aceasta.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #30
            (at) grasomega

            stiu ce zici, si sunt perfect deacord , cu o mica precizare , daca imi este permis.

            AMATUR tine , mai mult sau mai putin , locul de Bundesliga 1 sau 2, dat fiind ca Forumul Roman de Tenis de Masa nu se prea oboseste sa organizeze prea multe competitii oficiale.
            de altfel, FRTM cam doarme, nici nu are fonduri dar nici prea mult nu se zbate.
            probabil ca , unii dintre jucatori care participa la AMATUR , doresc sa impuna regulile ITTF ( toate sau partial ) in circuitul AMATUR deoarece ei simt nevoia unui organism care sa aplice acest set de reguli pentru a nu oferi avantajul unei parti asupra celeilalte. cel putin aceasta a fost impresia care mi-a fost lasata dupa ce am conversat cu 2 jucatori de tenis de masă mai experimentati si talentati decat mine. sper sa nu fi inteles gresit.

            eu am incercat sa subliniez faptul ca nu poti sa fi muma pentru o parte si ciuma pentru cealalta.
            ori toti , ori niciunu.

            legat de "plans" , cred ca e bine sa ne mai spunem oful din cand in cand, insa sa nu facem tam-tam din el, si sa pastram calmul, sa cautam solutii impreuna, solutii pentru toti !
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #31
              (at)Timeshift: Eu am dat citatul tau pentru a sublinia ca sunt de acord cu el si ca apreciez ce ai scris acolo, dar am uitat sa precizez explicit asta. Sper ca reiese din textul meu.
              Nu m-am referit la tine cand spuneam de cei care se plang, pentru ca nu mi s-a parut ca ai face asta. Sunt, insa, destui care fac asta.
              Atata vreme cat ITTF are mari probleme in a identifica pe cei care modifica materialele, iar Amatur se lupta sa aiba o baza materiala mai buna - mese, filee - cred ca impunerea regulilor materialelor este o chestiune care poate ramane la latitudinea jucatorilor. N-ar fi interesant daca fiecare dintre noi ar avea grija sa aiba materiale aprobate?
              Inca o mentiune: poti sa-i interzici unui amator, care vine cu paleta lui din garaj, cumparata acum 20 de ani, sa joace cu ea la AMATUR? Sau unuia cu o paleta din Metro? Despre ce vorbim?
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #32
                (at) Grasomega

                a , scuze ... m-am simtit vizat

                da ,e buna intrebarea ta legata de paleta din garaj vs paleta Metro

                sunt sigur ca vor fi mai multe tabere : cativa ar fi pentru interzicerea acestor doua ( cu precizarea ca paleta metro este o paleta chineza necertificata ne-nici-cum) , altii vor zice ca spiritul AMATUR este de a ne "culturaliza" , de a face un schimb de "idei" cu ajutorul a 2a palete si o minge rotunda, si as fi total deacord cu ei.
                nu stiu ce sa zic, problema este destul de "stufoasa" si , probabil, cel mai mare factor care isi are greutatea cea mai mare in cadrul acestei discutii si probleme este factorul financiar.
                fara doar si poate, daca am putea si ne-am permite sa ne luam "scule" mai bune, cred ca nu s-ar mai naste atatea probleme, si toata lumea ar folosi ierburi ittf si fete tensor si lemne din padurea amazoniana.

                ce este ciudat, si am vazut pe internet, este ca la americani ( probabil nu cel mai bun exemplu , mea culpa ) se organizeaza campionate de tenis de masă pentru ierbari. campionatul se numeste Hardbat Championship, se folosesc palete normale cu fete tip short,medium,long pimples ( toate tipurile de ierburi posibile ) si anti-spin , nu cunosc daca au voie jucatorii cu fete lise, insa din ce am observat, sunt mici schimbari in regulament, probabil cea mai importanta ar fi ca se foloseste vechiul sistem de punctare, cu 5 serve / jucator si un set format din 21 de puncte.
                nu cunosc daca acest campionat de Hardbat a venit ca si alternativa pentru a rezolva o posibila problema asemanatoare cu discutiile care s-au nascut pe acest forum, sau s-a format pentru ca jucatorii cu ierburi s-au saturat de cei cu fete lise si s-au gandit sa-si faca propriul lor campionat.
                Boys, be ambitious !

                Comentariu


                • #33
                  ierbarul fara softist este ca mamaliga fara branza...viceversa nu mai e valabila
                  p.s.
                  As fi curios sa vad un meci di acel campionat al ierbarilor
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #34
                    Uite unul aici.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #35
                      Probabil ca se cunosteau foarte bine. Hall.
                      Plictisitor.
                      TsE

                      Comentariu


                      • #36
                        1. Hardbat nu e iarba. Este o fata cu zimti, dar e un fel de medium-pips, mai rari, pusi pe o baza de cauciuc, dar are un suport textil. Titnand cont de faptul ca toate fetele sunt la fel, rezulta ca se joaca fara efecte, doar viteza si plasamentul conteaza.
                        2. Exista si campionate de sandpaper - smirghel pe lemn direct.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #37
                          nu stiu, eu am gasit urmatoarea definitie cautand pe net despre hardbat ( si alte variatiuni asemanatoare ) :

                          " Definition: In table tennis, a hardbat is a colloquial name for a blade covered with ordinary pimpled rubber on both sides.

                          Hardbats were the main type of bat used in table tennis until the early 1950's, when sponge rackets became popular.

                          In modern times, the use of hardbats is rare at the top levels of the sport, due to the reduced spin and speed they can generate. However, some players enjoy playing in hardbat events because they believe the reduced spin and speed allow for longer rallies and more interesting use of tactics. Players who favor hardbats over sponge rackets are often known as 'hardbatters'.

                          Hardbat events are held in America, England, France, Germany and Italy (thanks to Scott Gordon for this tidbit of information). You can find the USA's Classic Hardbat Table Tennis website here. "
                          sursa : http://tabletennis.about.com/od/glossary/g/hardbat.htm

                          pe un alt site, am vazut ca, au definit Hardbat-ul ca si o reinviere a tenisului de masa din anii 30-40 pana la inceputul anilor 50 , cand inca nu se folosea burete.

                          pana una alta, in 2009 s-a organizat cel mai mare campionat din SUA, trailerul este acesta . mi se pare destul de imens premiul pus in joc .


                          si un meci din US Championship 2011 . de remarcat ca , cu toate ca joaca cu hardbat, jucatorul in negru reuseste sa efectueze ceva taieri, nu 100 la 100 eficiente insa se pot vedea cu ochiul liber.
                          garantat eu nu migrez spre hardbat !!!


                          legat de sandpaper table tennis, aici este un meci ( groaznic )
                          Boys, be ambitious !

                          Comentariu


                          • #38

                            Iata-l si pe Joo Se Hyuk jucand cu hardbat
                            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                            FH: Tenergy 05
                            BH: Dignics 05

                            Comentariu


                            • #39
                              din filmuletele de mai sus reiese ca hardbat nu are nici o legatura cu iarba, poate cu sandwich fara burete, deci tot nu exista turnee numai cu ierbari!
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #40
                                Waldner joaca cu hardbat:
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #41
                                  eu nu prea inteleg, in filmuletul de sus se vede clar ca fetele sunt lise!
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Nu sunt lise.
                                    Au zimti foarte rari si se vede suprafata care ii sustine.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      mie mi-au placut filmuletele...pe mine ma plictisesc cele in care joaca topspinari ce dau topspin dupa topspin ca niste placi stricate...hardbat-istii se aseamana cu ierbarii prin modul de a juca punctul...plasament,variatia vitezei,schimbari bruste de directie,de spin ( atat cat se poate )...chiar daca am iarba, partenerul meu preferat este tot un ierbar cu care tot joc de un an si ceva...fiindca jocul e mai imprevizibil,simt ca devin mai inteligent in joc iar mingile castigate astfel is mai valoroase decat topspinurile trase in fileu...cunosc cativa jucatori buni care cauta si le le face placere sa joace cu ierbari...

                                      disputa dintre topspinisti si ierbari are corespondent in meciul barcelona-chelsea...chelsea a jucat aparare ( unii zic urat ) dar in limita regulamentului...si asta nu-nseamna ca chelsea de-acum tre sa joace in "campionatul celor ce joaca urat" ca a stricat vezi doamne jocul muncit si fabulos al spaniolilor...unde este atac tre sa fie aparare, unde este tensor ar prinde bine un ox...

                                      ierbarii sunt in minoritate,si ca orice minoritate care mai castiga ( niste drepturi,meciuri ),derajeaza patura inferioara si frustrata a majoritatii...daca softistii ar fi in minoritate fiti siguri ca s-ar trezi niste ierbari ofuscati care sa-i condamne pe softisti...ca au fete cu viteza mare si de ce nu isi folosesc explozia bratului, ca au fete cu spin prea mare si de ce nu se antreneaza mai mult sa dea spinul din incheietura, ca pot lovi cu putere departe de masa...ierbarii nu vor depasi insa nr.tensoristilor fiindca omul inca are instict de vanator,de pradator...ii place sa se simta puternic,si sentimentul de forta il are atunci cand ataca si nu atunci cand se apara...
                                      tibhar def plus jumulita
                                      gambler reflectoid 1,0
                                      dawei 388 D-1 ox

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                        eu nu prea inteleg, in filmuletul de sus se vede clar ca fetele sunt lise!
                                        O fi ceva anti spin, asemanator cu JOOLA TIMELESS ?

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de TimeShift Vezi post
                                          (at) Grasomega

                                          a , scuze ... m-am simtit vizat

                                          da ,e buna intrebarea ta legata de paleta din garaj vs paleta Metro
                                          Ce ne facem cu fetele aprobate ITTF dar uzate la nivelul de antispin frictionless? )
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de vali Vezi post
                                            ce ne facem cu fetele aprobate ittf dar uzate la nivelul de antispin frictionless? )
                                            here we go again !
                                            Boys, be ambitious !

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                              ierbarul fara softist este ca mamaliga fara branza...viceversa nu mai e valabila
                                              p.s.
                                              As fi curios sa vad un meci di acel campionat al ierbarilor
                                              Softistul fara un aparator nu are de unde lua caimacul !
                                              Ar fi ca mamaliga cu branza fara smantana.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                ideea este ca softistul se poate lipsi fara probleme de ierbar dar ierbarul sufera fara sofist
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  nu pot sa vad linkul din primul post.am si eu o intrebare.KOKUTAKU 911 OX este o fata interzisa?

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Este permisa: Tuple 911 Long.
                                                    Daca are burete sau nu, nu se specifica in lista, doar topsheeturile sunt aprobate.
                                                    Este treaba ta daca vrei burete sau nu si cat de gros, ei (la concursurile ITTF) vor verifica doar sa nu depasesti grosimea permisa de 4 mm pentru sandwich.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X