Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi unui incepator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi unui incepator

    Salutare,am 16 ani si am inceput si eu sa practic de 2 luni tenisul de masa, ca amator.
    La inceput jucam cu paltele de la scoala doar ca erau de o calitate prosta si partial distruse din cauza ca erau lovite de masa/pereti de unii mai nervosi
    asa ca am decis sa-mi cumpar o paleta hobby " Butterfly 1500 Paul Drinkhall " am luat aceasta paleta acum o saptamina si se simte diferenta e mai usoara si mult mai precisa.
    Cu ce asi putea sa o curat (vro solutie facuta acasa) ?
    Si asi dori sa ma antrenez undeva doar ca sunt din Chisinau si am fost la citeva cluburi sa ma interesez iar ei mi-au spus ca e prea tirziu si antreneaza doar copii mici sau jucatori ft buni.
    Asa ca mi-am pus in scop sa merg la vara zilnic cu un prieten care joaca mult mai bine si sa ne antrenam iar la anul profesorul de ed fizica care e fost antrenor de tenis ne va antrena.
    Vara sa ma antrenez tot cu aceasta paleta hobby si cind imi voi gasi un stil de joc sa-mi cumpar alta ?sau mai bine sa-mi cumpar acum una (acum mai mult atac dar stilul format in 2 luni cred ca se poate schimba usor) si sa ma antrenez cu ea vara?
    Voi ce paleta imi recomandati in jurul la 150-200 roni?

  • #2
    Raspunsul este extrem de simpluoneaza paleta aceea scolii,nu este buna absolut deloc,niciodata nu vei progresa cu ea,te va trage in jos,nu are burete absolut deloc,nu are viteza,nici spin,poate este usoara dar nu vei da niciodata topspin cum trebuie cu ea.
    Vad ca esti din Chisinau,nu stiu daca trimite Rblade si in afara tarii material,pentru ca in acei bani,pana in 200 ron iti poti face o SUPER paleta de la Rblade :d cu lemn LKT instinct + si fete cu burete de 2.0,excelente pentru joc de atac
    Deci in concluzie,RENUNTA la paleta si contacteaza-l pe Rblade
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      mie de la RBlade mi-a placut LKT Bomb foarte mult. inca regret ca nu mi-am luat-o ... e un lemn ieftin, insa pentru cat costa face mult.

      totusi , cred ca este un lemn mult prea rapid si rigid pentru tine .
      pe de alta parte ai putea sa ti-l iei si sa-ti iei niste fete lente de tot , iar in timp sa ti le schimbi.
      ideea e sa te axezi pe stilul de joc : aproape de masa, distanta medie, sau in tribuna din spate ; ofensiv , defensiv, all cu inclinatie spre una din cele 2 variante de mai sus.
      ar fi de preferat sa vizitezi niste cluburi sau locuri de antrenament unde jucatorii au produse mai de calitate, si sa observi cum joaca, sa vezi ce-ti place, si astfel , purtand o discutie cu RBlade , sa ii transmiti ceea ce tu vrei, ca el sa-ti faca un setup potrivit !

      contacteaza-l cu incredere !
      si la cat mai multe mingi pe masa !
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #4
        Fac o corectie mica ... Bomb este de la 729 ... - de fapt aceeasi mare fabrica - CHINA -
        Da, este un lemn care m-a impresionat la joc iar pretul este mai pe nimic fata de ce presteaza. Cred ca Bomb este prea mult pentru el .. LTK / LTK + este zona in care ar trebui sa stea dpdv pret / calitate, iar de fete, tot control - Snipe 3 si zona asta. Apoi trece la altele mai rapide, cu mai putin control dar cu o mana mai formata si multe jocuri aduce sadisfactii mai mari ... Apoi este baiat mare si trece la greucene ....Daca este vreo problema cu trimisul la Chisinau, poate ajut eu ... Am amici din zona si se pot vedea.
        Bafta
        cristake
        Mizutani ZLC | MX-S

        Comentariu


        • #5
          da da, e 729 ( parca ii zice si Friendship , sau ceva de genul asta ) . tot timpul incurc 729 cu LKT , nu stiu de ce ....
          Boys, be ambitious !

          Comentariu


          • #6
            Multumesc mult baieti pentru sugestii
            Am sa-l contactez pe Rblade si cred ca am sa achizitionez paleta de la el.
            Insa inca nu stiu ce stil de joc voi avea,cred totusi ca de atac dar am sa merg la vrun club sa vad cum joaca alti jucatori, sa fac comparatie intre stilurile de joc.

            Comentariu


            • #7
              In fiecare an se organizeaza turnee de pregatire si initiere la Sovata ,daca ai timp poti sa te inscri este un fel de tabara cu cazare si antrenori foarte priceputi.
              Merita sa incerci,multa bafta.

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X