Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jogging - O viata sanatoasa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Jogging - O viata sanatoasa

    Va salut ! Propun sa vorbim in acest topic despre un subiect ce cred ca nu a mai fost deschis pe acest forum .
    Primele intrebari ar fi daca ati fi de acord cu ideea si doriti sa participati la o activitate foarte utila fiecaruia dintre noi .
    Eu fac jogging de aproximativ 1 an si 4 luni si as vrea sa dezvolt acest subiect si cu dvs colegii din Amatur !
    Pentru inceput va pot spune ca jogging se poate face dimineata sau seara.
    Dimineata este mai recomandat deoarece corpul este mai odihnit si nici nu este "plin" cu mancare .
    Jogging se poate face si seara foarte bine dar sa nu mancati inainte cu 1,5 / 2 h .
    P.S : In functie de fiecare cum se simte si cat timp liber are !
    Puteti alerga in parc , pe stadion sau suprafete "moi" sa nu suparam gleznele etc.
    Echipamentul consta in tricou+sort in caz ca e cald si adidasi . Este foarte bine daca sunteti in posesia unor adidasi recomandati pentru jogging . ( http://pantofi-sport-adidasi.pricer....-running-shoes )
    Inainte sa plecati nu uitati sa puneti in rucsac o sticla cu apa si un prosop .
    Incalzirea este un factor foarte important inainte de a incepe jogging-ul .
    Incalzirea poate dura intre 5 - 15 minute si o luam de la gat in jos fiecare element trebuie mentinut aproximativ 10-30 secunde. Intotdeauna respira cand faci exercitiile de incalzire.
    Pentru inceput este foarte bine sa faceti jogging 3 zile pe saptamana .
    Pentru inceput va propun sa alergati 3 serii a cate 5 minute cu 1 minut pauza intre fiecare 5 minute de alergat.
    Ritmul de alergare trebuie sa fie unul cat mai lejer si sa respirati corect (2/2 ) : Inhaleaza in doi pasi ; iar apoi expira in alti doi pasi. ( Este foarte important sa-ti gasesti ritmul )
    Chiar daca simtiti ca puteti mai mult daca nu ati mai facut jogging constant pana acum nu fortati sa depasiti acest barem ... muschii trebuie sa se comporte la fel si a doua a zi , sa fii relaxat , nu sa ai febra musculara etc.
    Cand muschii o sa se invete cu miscarea si nu o sa simtiti nici o durere etc puteti mari durata alergata , exemplu : 4 serii a cate 5 minute cu 1 minut pauza intre fiecare 5 minute de alergat.
    Hidratati corpul ! Hidratarea este cel mai important element in timpul unui antrenament!
    Cred ca oricine macar in weekend are timp seara sau dimineata sa faca 45 de minute miscare . O sa va simtiti mult mai bine si nu o sa mai aveti stari de sila etc .
    Va doresc spor la alergat si sa-mi spuneti parerea dupa 4 , 5 antrenamente ! Succes !
    Ultima editare de Radu George; 17.iun.2012, 18:17.
    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
    Fh : Butterfly bryce
    Bh : Butterfly bryce

  • #2
    Jogging-ul este sanatos si ar trebui eliminate niste confuzii in raporturile jogging/tenis de masă/sprint.
    Sunt printre noi care s-au apucat de tenis de masă pentru a slabi ; acest sport te face sa transpiri cateodata,dar nu te ajuta la slabit ,decat daca joc cum vezi la televizor; pot sa existe coincidente ce ar face pe cineva sa creada ca a slabit de cand practica tenisul de masa, cauzele fiind altele: schimbare dietei , exercitii cardio-vasculare...
    Un astfel de exercitiu este si jogging-ul : antreneaza cel mai important muschi al corpului ,inima ; nu transpiratul ajuta la slabire ,ci cresterea ritmului inimii cu peste 50% si mentinerea lui acolo un timp ; se pot face pauze la jogging ,dar trebuie avut grija sa nu scada ritmul cardiac prea mult ; pentru a fi eficient ,ajungem la peste 100 de batai pe minut si pastram acest ritm peste 20 de minute (o pauza de un minut ar putea sa scada prea mult ritmul cardiac).Jogging-ul se face la 1...1,5 ore dupa o masa ,de preferinta ,mai bogata in carbohidrati ,acestia fiind sursa de energie a corpului; dimineata nu este acelasi randament ...
    Jogging-ul imbunatateste prea putin performantele in tenisul de masa; pentru a ajuta foot work-ul (cum zic comentatorii) este mai indicat sprintul; acesta activeaza alte grupe de muschi decat jogging-ul ,grupe de muschi folosite la miscarile explozive...dezavantajul fiind ca sprintul este foarte greu de folosit ca metoda de slabire..

    Comentariu


    • #3
      Jogging-ul este ideal pentru a slabi dar in acelasi timp poate fi daunator pentru incheieturi daca se alearga pe beton (asa cum facem majoritatea). Eu am avut probleme destul de mari deci m-am lasat. Recomand alergatul pe stadion sau pe oriunde este zgura.
      _________________________________
      Adam Worth
      Sistem ERP

      Comentariu


      • #4
        Reteta ideala pentru o viata sanatoasa si indelungata este urmatoarea: mancare cat mai putina (fara chimicale bineinteles), suplimentare solida cu vitamine si minerale, repaos cat cuprinde + perioade scurte si intense de activitate fizica. Daca trebuie sa si slabesti, atunci inot sau tras la rame, nu alergare. Organismul uman, ca orice alt sistem, e predispus la uzura. Inca nu am intalnit un fost sportiv de performanta care sa nu aiba probleme cu incheieturi, genunchi, spate etc. Felinele sunt un model foarte bun de observat: dorm mai tot timpul, mananca putin, in schimb se solicita la maximum cand alearga dupa vanat.
        Tenisul de masa, desi nu ajuta la slabit, se incadreaza destul de bine la ce-am mentionat mai sus. Nu e o activitate fizica pur repetitiva (ai posibilitatea sa-ti tragi sufletul intre puncte/seturi/mecuiri), poate fi foarte intensa daca se doreste si atata timp cat nu sunt probleme cu greutatea (si incalzirea este practicata religios) n-ar trebui sa puna uzura nici pe incheieturi.
        Jogging-ul este de bon-ton, trendy, sic, sau cum vreti sa-l numiti - dar nici pe departe sanatos pe termen lung. L-as numi mai degraba 'uzura sistematica'.
        Ultima editare de Lestat; 07.sep.2013, 16:41.

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X