Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Puncte (sau nu) pentru deplasare in concursurile Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de sorin_client Vezi post
    De cand s-au scos punctele de deplasare s-a vazut o mai mica participare la concursurile amatur. Daca interziceti si ierburile sau fețele neomologate, adezivi de cizmarie sau lemne construite in ateliere personale, e posibil ca intr-un timp scurt fenomenul Amatur sa se transforme doar intr-o intalnire de familie cu 10-20 jucatori/concurs. Pana la urma urmei ne intalnim sa aruncam cate-o bila, sa socializam, chestii prietenesti. Mie mi-a luat 1 an sa ma obisnuiesc cat de cat cu o iarba (fiind fost jucator cu tenergy 05fx pe backhand). Si am trecut pe iarba din motive personale. Daca ar fi sa ma oblige cineva sa nu mai folosesc astfel de material atunci v-as spune bun ramas si sa ne-auzim cu bine. Vreau sa va spun ca, o fața uzata de tip sriver, eventual si un pic "poleita" cu ceva substante, are proprietati mult mai urate decat o iarba. Si cum pot eu sa reclam gradul de uzura sau neconformitatea acelei fețe ? Deci, domnilor, haideti sa batem mingea pashnic ca e loc pentru toata lumea. Respect.

    Comentariu


    • #27
      Este de datoria organizatorilor sa perfectioneze acest circuit si le multumesc ca se ingrijesc de asta si nu cauta doar profituri cat mai mari creand discriminari intre jucatori.
      In legatura cu iarba cred ca 50% dintre ierbari ar putea schimba vechea scarba cu una noua omologata pana la urma este acelasi joc+ ca se mai reduc conflictele care apar din aceasta cauza, probabil ca sunt jucatori care nu mai vin la turnee din acest motiv

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Coynak Vezi post
        Este de datoria organizatorilor sa perfectioneze acest circuit si le multumesc ca se ingrijesc de asta si nu cauta doar profituri cat mai mari creand discriminari intre jucatori.
        In legatura cu iarba cred ca 50% dintre ierbari ar putea schimba vechea scarba cu una noua omologata pana la urma este acelasi joc+ ca se mai reduc conflictele care apar din aceasta cauza, probabil ca sunt jucatori care nu mai vin la turnee din acest motiv
        Cine nu vine la un turneu din cauza ierbii ala nu este jucator... inseamna ca tenisul e ceva ce il depaseste... sunt complet de acord cu scoaterea paletelor in general neomologate si mi se pare normal sa se joace cu ceea ce este omologat si dupa reguli, daca vrei o joaca atunci mergi la o masa intr-o sala si distreaza-te, mergi la concurs il iei ca atare... parerea mea
        Lemn: Butterfly Petr Korbel
        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

        Comentariu


        • #29
          Sunt si ei jucatori ,dar sa aiba si ei grija cu ce fețe lucra la masa.Ex. Am jucat cu cineva la Sf. Gheorghe care avea iarba mai mult fata velina fara burete este corect va intreb pe toti.Ex. cei cu fețe (duble cu punga )coapte in cuptor ,sau ......nu are rost discutam degeaba.Cine-i verifica ,nimeni,asta depinde de bunul simt al fiecaruia.Nu sunt impotriva ierbarilor (desi am fost un dusman inversunat) ,prin antrenament am reusit sa mai caftesc cate unul , voi insista sa ma antrenez pana cand nu o sa am probleme cu ei.Dar sa fii asa de mojic si sa faci asemenea magarii(cele mentionate mai sus) este urat domnilor .Promit ori de cate ori voi mai avea la masa asemenea jucator,ii voi lasa meciul fara alte comentarii .Nu ma mai duc la vreun concurs ca sa ma enervez ,ma voi intalni cu prietenii dragii si atat.Va multumesc ca ati pierdut un minut din timpul dumneavoastra si ati citit ce am avut de spus.SUCCES TUTUROR PRIETENILOR SI COLEGILOR DIN MAREA FAMILIE AMATUR.(fara cei cu musca pe caciula) SANATATE
          Blade . PHOTINO
          Fh. Tibhar ev. Mx-p
          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

          Comentariu


          • #30
            BUna ziua,
            Eu o sa va auocitez dintr-un post mai vechi dea-l meu .. mai exact din data de 06.03.2012 :
            BUna dimineata domnilor,
            Intreb si eu .... mai tineti minte cand v-ati apucat de tenis ...? Indiferent unde .. in spatele blocului , la o sala ... toate au avut un inceput.Toti ceilalt aveau Hanoiuri vietnameze sau mai stiu eu ce .. tu aveai o paleta facuta la traforaj... te-au lasat sa joci ? ..raspuns te-au lasat. Prima mea paleta era facuta la traforaj din placaj peste care aveam pasla in loc de burete si vinilin in loc de cauciuc. Acum punet-va in postura unui amaturist nou care vine pentru prima data la un concurs la el in oras. Ce credeti ca face el ? Ori isi gaseste paleta veche cu care jucase candva in fata blocului ori se duce intr-un magazin unde-si cumpara o paleta de 50 lei cu care vine sa joace. Au asta ne impiedica sa nu-i facem loc in comunitatea noastra ? Chiar nu mai stim de unde am plecat si noi ?
            Sa presupunem ca dupa aia acel om isi da seama cum si cu ce se mananca .... si recurge la materiale ( fie ele interzise sau nau ) .... bun .. ajungi la un anumit nivel in care orice ai face nu treci mai departe ... indiferent de "mama fețelor" cineva este valoric peste tine. Exact asa sunt eu acum .... lasand la o parte inceputurile .. am jucat soft-soft .. pana ma dat de "ierbari" ... si n-am inteles nimic .... si am zis ..nu ma fac ei pe mine ... am trecut pe anti .. si m-am perfectionat cu anti ... si am dat de softisti si am "dovedit" cativa din ei ... si ma dat de ierbari .,... si n-au mai inteles ei nimic .... si am dat de aia buni .. si am inteles ca poti sa ai mama materialelor .... ii doare in spate ca te "fac" cum vor ei. Acum incerc sa revin iar la soft .... ca sa-mi dovedesc mie ca am mana.
            Cred ca la un moment dat toti care joaca cu materiale ( interzise sau nu ) .. DOAR ca sa incurce ( nu ii punem in oala pe cai care joaca de nevoie) ... toti or sa vrea sa treaca pe soft la un moment dat.
            Povestea e ca in bancul asta : ...Cand eram scoala generala nu doream decat o femeie cu tzatze mari.
            In liceu m-am intalnit cu o femeie cu tzatze mari, dar lipsea pasiunea.
            La sfarsitul liceului m-am intalnit cu o fata si pasiunea nu mai lipsea, dar era prea colerica. Totul era o urgenta si plangea tot timpul. Am decis ca am nevoie de o femeie ceva mai stabila.
            Am gasit apoi o fata foarte stabila, dar era plictisitoare. Nu prea o interesa nimic. Ulterior am gasit una neplictisitoare, dar nu putea tine ritmul cu ea.
            Am cautat una ambitioasa. Dupa facultate am gasit o femeie ambitioasa si m-am casatorit cu ea. Era atat de ambitioasa incat a divortat si mi-a luat totul.
            Acum tot ce vreau este o femeie cu tzatze mari.
            Cu stima,
            Ionut


            Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
            FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
            BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Ceausescu Vezi post
              BUna ziua,
              Eu o sa va auocitez dintr-un post mai vechi dea-l meu .. mai exact din data de 06.03.2012 :
              BUna dimineata domnilor,
              Intreb si eu .... mai tineti minte cand v-ati apucat de tenis ...? Indiferent unde .. in spatele blocului , la o sala ... toate au avut un inceput.Toti ceilalt aveau Hanoiuri vietnameze sau mai stiu eu ce .. tu aveai o paleta facuta la traforaj... te-au lasat sa joci ? ..raspuns te-au lasat. Prima mea paleta era facuta la traforaj din placaj peste care aveam pasla in loc de burete si vinilin in loc de cauciuc. Acum punet-va in postura unui amaturist nou care vine pentru prima data la un concurs la el in oras. Ce credeti ca face el ? Ori isi gaseste paleta veche cu care jucase candva in fata blocului ori se duce intr-un magazin unde-si cumpara o paleta de 50 lei cu care vine sa joace. Au asta ne impiedica sa nu-i facem loc in comunitatea noastra ? Chiar nu mai stim de unde am plecat si noi ?
              Sa presupunem ca dupa aia acel om isi da seama cum si cu ce se mananca .... si recurge la materiale ( fie ele interzise sau nau ) .... bun .. ajungi la un anumit nivel in care orice ai face nu treci mai departe ... indiferent de "mama fețelor" cineva este valoric peste tine. Exact asa sunt eu acum .... lasand la o parte inceputurile .. am jucat soft-soft .. pana ma dat de "ierbari" ... si n-am inteles nimic .... si am zis ..nu ma fac ei pe mine ... am trecut pe anti .. si m-am perfectionat cu anti ... si am dat de softisti si am "dovedit" cativa din ei ... si ma dat de ierbari .,... si n-au mai inteles ei nimic .... si am dat de aia buni .. si am inteles ca poti sa ai mama materialelor .... ii doare in spate ca te "fac" cum vor ei. Acum incerc sa revin iar la soft .... ca sa-mi dovedesc mie ca am mana.
              Cred ca la un moment dat toti care joaca cu materiale ( interzise sau nu ) .. DOAR ca sa incurce ( nu ii punem in oala pe cai care joaca de nevoie) ... toti or sa vrea sa treaca pe soft la un moment dat.
              Povestea e ca in bancul asta : ...Cand eram scoala generala nu doream decat o femeie cu tzatze mari.
              In liceu m-am intalnit cu o femeie cu tzatze mari, dar lipsea pasiunea.
              La sfarsitul liceului m-am intalnit cu o fata si pasiunea nu mai lipsea, dar era prea colerica. Totul era o urgenta si plangea tot timpul. Am decis ca am nevoie de o femeie ceva mai stabila.
              Am gasit apoi o fata foarte stabila, dar era plictisitoare. Nu prea o interesa nimic. Ulterior am gasit una neplictisitoare, dar nu putea tine ritmul cu ea.
              Am cautat una ambitioasa. Dupa facultate am gasit o femeie ambitioasa si m-am casatorit cu ea. Era atat de ambitioasa incat a divortat si mi-a luat totul.
              Acum tot ce vreau este o femeie cu tzatze mari.
              Cu stima,
              Ionut
              Ionut, eu am inteles asa:
              Cei noi veniti in Amatur, sa-si ia de la inceput iarba sau paleta cu fete sterse.
              ON_TOPIC: Esti afectat de reducerea punctelor pentru deplasare?
              TsE

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Ceausescu Vezi post
                BUna ziua,
                Eu o sa va auocitez dintr-un post mai vechi dea-l meu .. mai exact din data de 06.03.2012 :

                BUna dimineata domnilor,
                Intreb si eu .... mai tineti minte cand v-ati apucat de tenis ...? Indiferent unde .. in spatele blocului , la o sala ... toate au avut un inceput.Toti ceilalt aveau Hanoiuri vietnameze sau mai stiu eu ce .. tu aveai o paleta facuta la traforaj... te-au lasat sa joci ? ..raspuns te-au lasat. Prima mea paleta era facuta la traforaj din placaj peste care aveam pasla in loc de burete si vinilin in loc de cauciuc. Acum punet-va in postura unui amaturist nou care vine pentru prima data la un concurs la el in oras. Ce credeti ca face el ? Ori isi gaseste paleta veche cu care jucase candva in fata blocului ori se duce intr-un magazin unde-si cumpara o paleta de 50 lei cu care vine sa joace. Au asta ne impiedica sa nu-i facem loc in comunitatea noastra ? Chiar nu mai stim de unde am plecat si noi ?
                Sa presupunem ca dupa aia acel om isi da seama cum si cu ce se mananca .... si recurge la materiale ( fie ele interzise sau nau ) .... bun .. ajungi la un anumit nivel in care orice ai face nu treci mai departe ... indiferent de "mama fețelor" cineva este valoric peste tine. Exact asa sunt eu acum .... lasand la o parte inceputurile .. am jucat soft-soft .. pana ma dat de "ierbari" ... si n-am inteles nimic .... si am zis ..nu ma fac ei pe mine ... am trecut pe anti .. si m-am perfectionat cu anti ... si am dat de softisti si am "dovedit" cativa din ei ... si ma dat de ierbari .,... si n-au mai inteles ei nimic .... si am dat de aia buni .. si am inteles ca poti sa ai mama materialelor .... ii doare in spate ca te "fac" cum vor ei. Acum incerc sa revin iar la soft .... ca sa-mi dovedesc mie ca am mana.
                Cred ca la un moment dat toti care joaca cu materiale ( interzise sau nu ) .. DOAR ca sa incurce ( nu ii punem in oala pe cai care joaca de nevoie) ... toti or sa vrea sa treaca pe soft la un moment dat.
                Povestea e ca in bancul asta : ...Cand eram scoala generala nu doream decat o femeie cu tzatze mari.
                In liceu m-am intalnit cu o femeie cu tzatze mari, dar lipsea pasiunea.
                La sfarsitul liceului m-am intalnit cu o fata si pasiunea nu mai lipsea, dar era prea colerica. Totul era o urgenta si plangea tot timpul. Am decis ca am nevoie de o femeie ceva mai stabila.
                Am gasit apoi o fata foarte stabila, dar era plictisitoare. Nu prea o interesa nimic. Ulterior am gasit una neplictisitoare, dar nu putea tine ritmul cu ea.
                Am cautat una ambitioasa. Dupa facultate am gasit o femeie ambitioasa si m-am casatorit cu ea. Era atat de ambitioasa incat a divortat si mi-a luat totul.
                Acum tot ce vreau este o femeie cu tzatze mari.

                Cu stima,
                Ionut
                Grase, sau Ionut cum iti spune Rozi...fa-mi un rezumat, ce puii mei s-a inchis santierul.
                1. Tu cu soft nu esti capabil, nu ai ambitie;
                2.Daca aude Rozi cum juca-i tu cu softul vei trece din nou pe anti.
                Hobby: Motoare si ski !
                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                Comentariu


                • #33
                  Chiar vrei sa vezi cum joc eu cu softul ?

                  - - - Actualizat - - -

                  Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                  Ionut, eu am inteles asa:
                  Cei noi veniti in Amatur, sa-si ia de la inceput iarba sau paleta cu fete sterse.

                  ON_TOPIC: Esti afectat de reducerea punctelor pentru deplasare?
                  Dupa cum spuneam intr-un post anterior punctele pentru deplasare avantajeaza doar pe jucatorii noi sau cei care nu au acumulat nr maxim de turnee.

                  Despre tzatze n-ai fi zis ca e off topic


                  Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                  FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                  BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                  Comentariu


                  • #34
                    Nica, imi place aia cu tzatzele. Nu inteleg nimic din ea, da-mi place extrem. Mai bag-o, ca da bine oricum si oricand.
                    Ultima editare de &1c; 10.ian.2013, 21:50.
                    4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de &1c Vezi post
                      Nica, imi place aia cu tzatzele. Nu inteleg nimic din ea, da-mi place extrem. Mai bag-o, ca da bine oricum si oricand.
                      Asa ca pentru tine : Cand femeia e la orizontala .. privita de sus aia cu tzatzele s-ar traduce in limbajul tau ca : Locul geometric al punctelor din plan mai mult sau mai putin departate de un punct numit generic sfarc.


                      Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                      FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                      BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                      Comentariu


                      • #36
                        Acum am inteles, dar nu-mi mai place. S-a dus dracului tot misterul.
                        4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de &1c Vezi post
                          Acum am inteles, dar nu-mi mai place. S-a dus dracului tot misterul.
                          Treci la urmatorul loc geometric.

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de mateidumitru Vezi post
                            Treci la urmatorul loc geometric.
                            Nea Titi, sa lasam astea. Sa revenim la tzatze.
                            4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                            Comentariu


                            • #39
                              asta-i lipsa de respect pentru toți oamenii care muncesc la turneele amatur ca sa iasa cât mai bine și pentru aia care muncesc efectiv la masa ca sa ajunga la un anumit nivel în clasament.
                              am mai spus asta undeva, îmi pare rau ca trebuie sa repet:
                              când te așezi cu un om la masa și începi sa joci un meci ?nseamna ca ai acceptat ca totul e în regula, indiferent ca are sau nu are iarba pe paleta. iar daca crezi ca ceva nu e în regula, n-ai decât sa refuzi jocul în continuare sau chiar sa reclami neregularitatea.
                              daca credeți ca sunt chiar atât de mulți ierbari care va deranjeaza și daca credeți ca merita osteneala, nu cred ca va spune nimeni ca e ceva rau sa organizați o competiție separata în care sa nu fie acceptați cei care joaca cu iarba. ba chiar cred ca ar fi interesant sa fie 2 competiții în loc de una, astfel ca amatorii sa aiba și de unde sa aleaga...așa organizatorii ar avea un motiv în plus sa faca treaba cât mai bine.

                              Comentariu


                              • #40
                                ...si ce treaba au punctele de deplasare cu iarba ?
                                S-apoi, ca sa joci impotriva ierbii nu trebuie decat sa inclini cu 3-4 grade paleta...Ce-i asa mare nenorocire ? ...doar ca unii mai "tineri" n-au rabdare...si prefera sa faca tam tam pe subiectul iarba.
                                ...si, repet, ce treaba au punctele de deplasare cu iarba ?
                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                Bh: cu tepi
                                Fh: fara tepi

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                                  ...si ce treaba au punctele de deplasare cu iarba ?


                                  S-apoi, ca sa joci impotriva ierbii nu trebuie decat sa inclini cu 3-4 grade paleta...Ce-i asa mare nenorocire ? ...doar ca unii mai "tineri" n-au rabdare...si prefera sa faca tam tam pe subiectul iarba.
                                  ...si, repet, ce treaba au punctele de deplasare cu iarba ?
                                  Probabil s-a referit la faptul,cu cat iarba este mai deasa,sa primeasca mai multe puncte,direct proportional cu numarul si lungimea firelor din ea.Apoi la concurs imi trebuie in dotare si un compas ca in timpul jocului cu ierbarul sa pot masura exact cele 3-4 grade(sper ca nu de ger) de inclinatie a paletei pentru a-i returna corect mingile venite din materialul ierbarului.Imi decontezi tu banii de achizitie a compasului?.
                                  Ultima editare de PRIZA TOK; 13.ian.2013, 08:54.
                                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                    Probabil s-a referit la faptul,cu cat iarba este mai deasa,sa primeasca mai multe puncte,direct proportional cu numarul si lungimea firelor din ea.Apoi la concurs imi trebuie in dotare si un compas ca in timpul jocului cu ierbarul sa pot masura exact cele 3-4 grade(sper ca nu de ger) de inclinatie a paletei pentru a-i returna corect mingile venite din materialul ierbarului.Imi decontezi tu banii de achizitie a compasului?.
                                    Nu-ti decontez nimic dar as putea sa te las gratis s-o mangai ca sa vezi cat e de deasa dottore - (iarba) ! ... ca poate faci vreo ghidusie ca sa-ti creasca ceva si pe cealalta jumatate a paletei... !
                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                    Bh: cu tepi
                                    Fh: fara tepi

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de sorin_client Vezi post
                                      Nu-ti decontez nimic dar as putea sa te las gratis s-o mangai ca sa vezi cat e de deasa dottore - (iarba) ! ... ca poate faci vreo ghidusie ca sa-ti creasca ceva si pe cealalta jumatate a paletei... !
                                      Buna ziua,
                                      Eci eu zic sa-si puna si dom' doctor ( PRIZA TOK ) iarba pe rever si sunteti chit
                                      )


                                      Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                      FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                      BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Ceausescu Vezi post
                                        Buna ziua,
                                        Eci eu zic sa-si puna si dom' doctor ( PRIZA TOK ) iarba pe rever si sunteti chit
                                        )
                                        Eu personal nu-mi place sa am iarba pe paleta ca nu stiu sa joc cu ea,fiind de regula atacant.Dar in schimb imi place sa joc impotriva ei ,si-mi face o mare placere sa ma intalnesc cu ierbari la masa de joc.Nu stiu cum ca fac , sa-l prind pe clientul Sorin la masa ,ca tare imi este dor sa mai joc cu el.
                                        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          he he... mare lucru sa nu-ti treaca dorul destul de repede nenea doctoru' ! Ne-am mai obisnuit si noi cu iarba rosie de-acasa ! Oricum nu cred ca voi mai sta prea mult cu ea...a devenit plictisitoare.
                                          Sunt multi jucatori (printre care si dvs) care "iubesc" ierbarii si stiti sa jucati impotriva lor foarte bine. De fapt cred ca e o chestiune ce tine doar de psihic.
                                          Blade: lemn off...ce lemn !
                                          Bh: cu tepi
                                          Fh: fara tepi

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                            Eu personal nu-mi place sa am iarba pe paleta ca nu stiu sa joc cu ea,fiind de regula atacant.Dar in schimb imi place sa joc impotriva ei ,si-mi face o mare placere sa ma intalnesc cu ierbari la masa de joc.Nu stiu cum ca fac , sa-l prind pe clientul Sorin la masa ,ca tare imi este dor sa mai joc cu el.
                                            Doc ar trebui sa te oblige colegi sa joci numai cu reverul ! Ha...ha !!!

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Da DOAMNE sa se privatizeze CFR-ul nostru sa avem si noi TGV care sa mearga cu 350 km/h ca asa poate se va reglementa si deplasarile rapide la turneele de tenis de masă,nuuuuuu.
                                              - - - Actualizat - - -
                                              BLA BLA IARBA II BUNA SI LA MASAJ

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de anitei marcel Vezi post
                                                Da DOAMNE sa se privatizeze CFR-ul nostru sa avem si noi TGV care sa mearga cu 350 km/h ca asa poate se va reglementa si deplasarile rapide la turneele de tenis de masă,nuuuuuu.
                                                Da, sigur, vor merge trenurile asa de repede incat intre inferioare si superioare vom da cate o fuga acasa sa mancam o fripturica
                                                TsE

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Ca sa revenim la discutii "elevate" si la tema principala , ca stimulent pt participare se pot acorda pcte. suplimentare la un anumit nr de turnee efectuate. Daca cosideram un turneu pe luna respectiv 12turnee/an nr rezonabil de participari , icepand cu al 13-lea turneu -10 pcte bonitate , la 20 turnee alte 10 pcte...ar fi o stimulare clara si productiva in participari

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X