Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Puncte (sau nu) pentru deplasare in concursurile Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Puncte (sau nu) pentru deplasare in concursurile Amatur

    De cand s-au scos punctele de deplasare s-a vazut o mai mica participare la concursurile amatur. Daca interziceti si ierburile sau fețele neomologate, adezivi de cizmarie sau lemne construite in ateliere personale, e posibil ca intr-un timp scurt fenomenul Amatur sa se transforme doar intr-o intalnire de familie cu 10-20 jucatori/concurs. Pana la urma urmei ne intalnim sa aruncam cate-o bila, sa socializam, chestii prietenesti. Mie mi-a luat 1 an sa ma obisnuiesc cat de cat cu o iarba (fiind fost jucator cu tenergy 05fx pe backhand). Si am trecut pe iarba din motive personale. Daca ar fi sa ma oblige cineva sa nu mai folosesc astfel de material atunci v-as spune bun ramas si sa ne-auzim cu bine. Vreau sa va spun ca, o fața uzata de tip sriver, eventual si un pic "poleita" cu ceva substante, are proprietati mult mai urate decat o iarba. Si cum pot eu sa reclam gradul de uzura sau neconformitatea acelei fețe ? Deci, domnilor, haideti sa batem mingea pashnic ca e loc pentru toata lumea. Respect.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

  • #2
    Postat în original de sorin_client Vezi post
    De cand s-au scos punctele de deplasare s-a vazut o mai mica participare la concursurile amatur. Daca interziceti si ierburile sau fețele neomologate, adezivi de cizmarie sau lemne construite in ateliere personale, e posibil ca intr-un timp scurt fenomenul Amatur sa se transforme doar intr-o intalnire de familie cu 10-20 jucatori/concurs. Pana la urma urmei ne intalnim sa aruncam cate-o bila, sa socializam, chestii prietenesti. Mie mi-a luat 1 an sa ma obisnuiesc cat de cat cu o iarba (fiind fost jucator cu tenergy 05fx pe backhand). Si am trecut pe iarba din motive personale. Daca ar fi sa ma oblige cineva sa nu mai folosesc astfel de material atunci v-as spune bun ramas si sa ne-auzim cu bine. Vreau sa va spun ca, o fața uzata de tip sriver, eventual si un pic "poleita" cu ceva substante, are proprietati mult mai urate decat o iarba. Si cum pot eu sa reclam gradul de uzura sau neconformitatea acelei fețe ? Deci, domnilor, haideti sa batem mingea pashnic ca e loc pentru toata lumea. Respect.
    AICI ai mare dreptate , intrebarea este de ce au scos pct. Era un stimul ptr. cel care inconjura ROMANIA ptr. un concurs ACUM LA CE SA MAI MEARGA SE LIMITEAZA LA CONCURSURILE DIN APROPIEREA CASEI SI ATAT.Sa -ti spun drept asa fac si eu de o bucata mica de timp ,m-am hotarat sa nu mai strabat tara in lung si lat sa cheltui 3-4 milioane pe drum si sa am puncte egale cu localnicul care cheltuie 50 de lei.O sa spuneti dragi colegi ca fuga dupa pct.asta urmaresc,raspunsul vi-l dau pe loc DE.CE NU nu ptr. asta luptam sa ajungem cat mai sus.Despre ierbari am mai spuso ei sunt jucatori de tenis de masă si atat .Nu sunt nici baba cloanta nici bau bau.SUNTEM FAMILIA AMATUR BUNI RAI CUM SUNTEM ASTA SUNTEM. Sanatate
    Ultima editare de marcu vasile; 10.iul.2012, 12:24.
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

    Comentariu


    • #3
      Decizia retragerii punctelor pentru deplasare a fost luata un pic prea in pripa!Era mai indicat(poate?!) o "esalonare" a punctelor in functie de distantele corespunzatoare locatiilor ana la 100 km(2p);pana la 200 km(3p);pana la 300 km(4p);intre 400-500(6p);peste 500(8p).Este o premiere logica a celor dispusi la "maratoane"de week-end,un stimul in plus pentru cei care iubesc ata de tare acest sport!Binenteles ca,pe partea cealalta,ar creea mai multa bataie de cap organizatorilor si lui Florin Apian la intocmirea clasamentelor.
      I love table tennis !

      Comentariu


      • #4
        Unul din motivele importante pentru care s-a renuntat la punctarea deplasarii a fost dificultatea calcularii punctajului; in situatia in care in loc de 3p se doreste calcularea diferentiata in functie de distanta, cred ca dificultatea va tinde spre imposibil. Daca are cineva rabdare, ar putea incerca numai pentru 50 din cei 2500 de participanti, sa zicem intre locurile 51 si 100.
        In plus, punctajul total si media punctajelor (MA) nu vor mai indica valoarea reala si vor trimite catre OPEN pe multi dintre participantii aflati la limita dintre categorii.
        Mai mult chiar, este posibil un efect invers, cei care nu vor sa joace la OPEN (si se stie ca sunt multi ) vor renunta la deplasari care i-ar face OPEN isti doar pentru ca se plimba.

        Comentariu


        • #5
          Trebuie punctata numai si numai valoarea jucatorului!! Cine tine sa participe neaparat la un turneu, o va face si fara sa fie punctat pentru drum!!! Asa, valoarea va fi mult mai bine definita de catre clasament!!! Am jucat cu jucatori apropiati de locul 100 si i-am invins chiar foarte usor, cu toate ca eu sunt locul 600 si ceva!!! Mai trebuie sa treaca ceva timp pana acest clasament va arata valoarea exacta a jucatorului!!!
          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
          FH - Xiom Sigma II Pro
          BH- Xiom Sigma II Pro

          Comentariu


          • #6
            Am mai spus-o si altadata: ar trebui facut clasamentul dupa media turneelor si nu dupa cumulul de puncte. Eventual s-ar putea face o medie ponderata cam asa (am pus-o doar cu titlu de exemplu, cifrele sau combinatiile se pot schimba):

            Punctaj individual = 15% * Media turneelor B + 50% * Media turneelor A + 35% * Media turneelor A+

            Se mai pot introduce niste ajustari legate de un numar minim de participari sau niste bonusuri de punctaj pentru depasirea unui anumit numar de turnee dintr-o categorie si asa ii impacam si pe cei care merg la multe turnee pe an. Se poate, dar se vrea?

            NB: Am facut anul trecut un experiment la un turneu A: Am impartit la Open jucatorii in inferioare dupa media turneelor A si nu dupa punctele din clasament si grupele au iesit mult mai echilibrate, fara a avea surprize uriase cum am patit chiar eu la un turneu A unde am avut in aceeasi grupa 3 dintre semifinalistii acelui turneu (Ciobanu, Craioveanu si Durdun)!
            www.clubarena08.ro

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
              Trebuie punctata numai si numai valoarea jucatorului!! Cine tine sa participe neaparat la un turneu, o va face si fara sa fie punctat pentru drum!!! Asa, valoarea va fi mult mai bine definita de catre clasament!!! Am jucat cu jucatori apropiati de locul 100 si i-am invins chiar foarte usor, cu toate ca eu sunt locul 600 si ceva!!! Mai trebuie sa treaca ceva timp pana acest clasament va arata valoarea exacta a jucatorului!!!
              Claudiu draga, nu-mi aduc aminte sa te fi vazut in ultimii ani la vreun concurs la Botoșani, Suceava, Gura Humorului, Fălticeni, etc...
              Te-as ruga insa sa verifici daca la Targoviște, Topoloveni, Mangalia, etc... au fost prezenti jucatori din orasele sus amintite. Ca sa nu-ti bati capul prea tare iti garantez ca au fost.
              Vreau sa te mai intreb... ti se pare a fi corect "calculul valorii" atunci cand eu fac 600 km iar tu te trezesti dimineata cu cafeaua in fața si ma iei de bun la masa de joc ?
              Cum l-ai batut tu pe tipul ala de pe locul 100... daca ai parcurge cateva sute de km si ai veni la masa de joc de pe drumuri, iti garantez ca ti-as scoate tenisul din cap.

              Chiar apreciem ajutorul domnului Dan, al d-lui Apian si a celorlalti cu implicare directa la intretinerea forumului, a "fenomenului Amatur", si nu in cele din urma multumiri si celor ce se implica in desfasurarea concursurilor (lucru foarte greu de facut) dar chiar trebuie gasita o solutie de mijloc in acest subiect. Multumirile nu sunt suficiente pentru ceea ce faceti pentru noi, de aceea incercam sa fim prezenti cu mic, cu mare, la competitiile organizate de dvs.


              E posibil sa se faca automat un calcul cu distantele dintre orase, adica in momentul in care te inscrii, calculul sa fie facut automat de la locatia in care se desfasoara concursul si orasul din care vine jucatorul. Punctajul poate fi cel de anul trecut sau altul dar sustin ideea ca jucatorii care se deplaseaza la distante medii si mari sa fie "incurajati" s-o faca.
              Cred ca punctele pentru 5 deplasari (exemplu) ar trebui sa echivaleze unei calificari in grupele superioare...sau ceva de genul... si s-ar putea aduna intr-un fisier separat, iar la "implinirea" a 5 concursuri (cu participare), sa se adune punctele la punctajul general. Asta ca sa nu dam de furca des la calcularea lor.
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de sorin_client Vezi post
                Vreau sa te mai intreb... ti se pare a fi corect "calculul valorii" atunci cand eu fac 600 km iar tu te trezesti dimineata cu cafeaua in fața si ma iei de bun la masa de joc ?
                Cum l-ai batut tu pe tipul ala de pe locul 100... daca ai parcurge cateva sute de km si ai veni la masa de joc de pe drumuri, iti garantez ca ti-as scoate tenisul din cap.
                Daca punctele-ti sunt mai importante decat ocazia de a juca poti face si efortul financiar de a dormi la hotel in noaptea premergatoare concursului
                Subscriu parerii ca trebuie punctata exclusiv valoarea. Am cunoscut si eu vanatori de puncte ce faceau figuratie in turnee, creand in acelasi timp dezechilibre intre grupe; cine nimerea cu ei multumea cerului. Era frustrant sa vezi cat de sus pot ajunge jucatori lipsiti de valoare care cutreierau tara-n lung si-n lat pentru a-si potoli foamea de puncte.
                Imaginati-va cum ar fi daca ar adopta si UEFA ideea asta. V-ar place sa vedeti echipele noastre de club in urna a 5-a valorica la trageri la sorti doar pentru ca s-au deplasat mai putin decat majoritatea celor aflate in urnele 3 si 4?
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  Nu doresc puncte "platite" si sunt de-acord ca trebuie punctata valoarea dar, am vazut ca in momentul in care s-au scos acele puncte s-a produs o "ruptura" al numarului participantilor. Cel putin asa cred si parte din organizatori, ca vina ar fi acele puncte.
                  In ceea ce ma priveste, punctajul pe care-l am se datoreaza clasificarilor in competitii si nu al deplasarilor. Dar ma gandeam si la acei jucatori la care chiar conteaza punctele pentru deplasare si, mai mult, ma gandesc la ceilalti jucatori care ar trebui "obligati" cumva sa se deplaseze la randul lor. Acele sali de sport costa destui bani pentru inchirierea lor, in materiale s-a investit destul de mult, oamenii care se ocupa de intretinerea site-ului si de buna desfasurare a concursurilor trebuiesc si ei stimulati, si nu cred ca 30-40 jucatori/concurs sunt suficienti pentru a sustine toate cheltuielile.
                  Trebuie sa fim constienti ca datorita noua se pot desfasura aceste turnee iar daca numarul de jucatori se va diminua si mai mult cred ca organizarea de competitii va fi aproape imposibila.
                  Sa zicem ca in momentul de fața ar fi un cod galben in aceasta privinta...

                  Respect.

                  ...cred ca ar trebui mutate toate aceste posturi pe undeva pe la regulament... (exista deschis subiectul). Sa respectam subiectul Fete interzise ITTF. Multumesc.
                  Blade: lemn off...ce lemn !
                  Bh: cu tepi
                  Fh: fara tepi

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de sorin_client Vezi post
                    Nu doresc puncte "platite" si sunt de-acord ca trebuie punctata valoarea dar, am vazut ca in momentul in care s-au scos acele puncte s-a produs o "ruptura" al numarului participantilor... Acele sali de sport costa destui bani pentru inchirierea lor, in materiale s-a investit destul de mult, oamenii care se ocupa de intretinerea site-ului si de buna desfasurare a concursurilor trebuiesc si ei stimulati, si nu cred ca 30-40 jucatori/concurs sunt suficienti pentru a sustine toate cheltuielile.
                    ...cred ca ar trebui mutate toate aceste posturi pe undeva pe la regulament... (exista deschis subiectul). Sa respectam subiectul Fete interzise ITTF. Multumesc.
                    As muta postul de-as avea timp sa-i gasesc locul potrivit. Nu stiu daca reducerea # de participanti e un lucru rau. In Cluj, de exemplu, avem 4 mese, respectiv 5 in salile folosite pentru organizarea de turnee B. Inchiriatul lor nu costa o avere... Un turneu cu 30 de participanti dureaza aprox 5 ore, care pentru mine sunt adesea greu de eliberat. Vad turneele ca pe niste evenimente de networking (socializare), care ne permit largirea retelei de parterneri de joc in primul rand pe plan local, deplasarile frecvente prin tara nefiind la indemana multora.
                    Toate cele bune.
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu


                    • #11
                      pentru cei care vor puncte din deplasare, nemeritate la masa de joc, se poate face un clasament al celor care se plimba mai mult prin tara! Asta asa ca sa adune totusi niste puncte...
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de dado_daniel Vezi post
                        pentru cei care vor puncte din deplasare, nemeritate la masa de joc, se poate face un clasament al celor care se plimba mai mult prin tara! Asta asa ca sa adune totusi niste puncte...
                        Tare asta.))

                        Comentariu


                        • #13
                          da da, probabil ca cei de la CFR au o situatie mai buna asupra celor ce calatoresc spre locatiile unde se desfasoara si tenis de masă si pot alcatui un clasament mai cu exactitate (cel la care face - probabil - referire daniel) !
                          ...
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • #14
                            Recunosc e foarte greu sa faci o cuantificare km puncte, dar noi trebuie sa facem 3-4 ore (dus intors) ca sa jucam in alt judet.
                            Si e extrem de usor sa negi acele puncte din deplasare pentru cei care au total 5 turnee /an in judetul de bastina (din care la 2 nu poti merge din motive personale), de unii au minim 15- 20 turnee / an in judetul de domiciliu sau pe raza de 100km .

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de D.D. Vezi post
                              Recunosc e foarte greu sa faci o cuantificare km puncte, dar noi trebuie sa facem 3-4 ore (dus intors) ca sa jucam in alt judet.
                              Si e extrem de usor sa negi acele puncte din deplasare pentru cei care au total 5 turnee /an in judetul de bastina (din care la 2 nu poti merge din motive personale), de unii au minim 15- 20 turnee / an in judetul de domiciliu sau pe raza de 100km .
                              Cum sa fie!?!
                              Hobby: Motoare si ski !
                              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                              Comentariu


                              • #16
                                puncte numai pt cei ce se deplaseaza cu trenul si sigur dl. FLORESCU ,alias HELICOPTER , din DEVA ar acumula cu siguranta multe puncte in clasament .

                                Comentariu


                                • #17
                                  super-block-ul meu mai este valabil in amatur???
                                  Blade: Dr. Neubauer-SPECIAL
                                  Fh: JOOLA X-PLODE SENSITIVE
                                  Bh: Dr. Neubauer-SUPER BLOCK

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cu tot respectul, dar unde sunt cei care sustin ca joaca in amatur pentru prieteni si placerea jocului? Vad ca pana la urma conteaza mai mult decat credeam cele 2-3 puncte de deplasare. In plus, daca regula se aplica, se aplica pentru toata lumea. Cele 3 puncte se aduna la marea majoritate a jucatorilor, pentru ca marea majoritate merge in cateva deplasari anual, rezultand diferente nesemnificative in cele din urma. Am avea un clasament foaaaaaaarte asemanator cu ce avem acum din punct de vedere ierarhic, doar cu mai multe puncte pentru fiecare.
                                    Blade: Viscaria
                                    FH: Tenergy05
                                    BH: Tenergy05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Stimati colegi! Punctele obtinute/sau neprimite pt deplasarea pe distante apreciabile la turneele din tara, nu vor putea modifica radical CLASAMENTUL AMATUR - care (oricat ati dori) va ramane relativ, din motive precum ar fi: 1-posibilitatea reala de a participa la turnee f diferita de la om la om (functie de bani, timp disponibil, sanatate) 2-imposibilitatea (pt cei mai multi) de a se inscrie anual la minim 3 turnee A+ si 6A, pt cumul de pct in clasamentul general Concluzie: Cei care vor pozitie in top, sa vorbeasca mai putin si joace mai bine! Ceilalti, vom continua din placere. STEFAN

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de sorin_client Vezi post
                                        De cand s-au scos punctele de deplasare s-a vazut o mai mica participare la concursurile amatur. Daca interziceti si ierburile sau fețele neomologate, adezivi de cizmarie sau lemne construite in ateliere personale, e posibil ca intr-un timp scurt fenomenul Amatur sa se transforme doar intr-o intalnire de familie cu 10-20 jucatori/concurs. Pana la urma urmei ne intalnim sa aruncam cate-o bila, sa socializam, chestii prietenesti. Mie mi-a luat 1 an sa ma obisnuiesc cat de cat cu o iarba (fiind fost jucator cu tenergy 05fx pe backhand). Si am trecut pe iarba din motive personale. Daca ar fi sa ma oblige cineva sa nu mai folosesc astfel de material atunci v-as spune bun ramas si sa ne-auzim cu bine. Vreau sa va spun ca, o fața uzata de tip sriver, eventual si un pic "poleita" cu ceva substante, are proprietati mult mai urate decat o iarba. Si cum pot eu sa reclam gradul de uzura sau neconformitatea acelei fețe ? Deci, domnilor, haideti sa batem mingea pashnic ca e loc pentru toata lumea. Respect.
                                        Buna ziua
                                        O sa incerc sa vorbesc la concret. Nu stiu ce relevanta are dar eu particip in Amatur din februarie 2011. In anul 2011 totalul punctajului acumulat a fost de 258 de punte. Totalul punctelor in urma algoritmului la sfarsitul anului 2011 a fost de 164 de puncte adica o diferenta de 94 de puncte pe 1 an de zile.
                                        Bun .. in anul 2012 am participat cam la acelasi numar de turnee si cam in aceleasi locatii cu o marja de eroare destul de mica. Anul 2012 arata astfel. Total puncte acumulate 309 din care la sfarsitul anului in urma algoritmului au ramas 212 adica o diferenta de 97 de puncte.

                                        Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca pentru un Amaturist care merge la turnee si bifeaza sa zicem 15 - 20 turnee la un anumit moment ajunge in situatia in care cu sau fara puncte de deplasare i se scad sau i se adauga un nr de 2-3 puncte la fiecare turneu participat facand ca punctele acordate deplasarilor sa se anuleze. In concluzie punctele acordate deplasarilor ii ajuta doar la inceput pe cei nou veniti in faza acumularaii numarului maxim de puncte
                                        Sper ca logica mea sa aiba sens.
                                        Multumesc.


                                        Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                        FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                        BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                          Trebuie punctata numai si numai valoarea jucatorului!! Cine tine sa participe neaparat la un turneu, o va face si fara sa fie punctat pentru drum!!! Asa, valoarea va fi mult mai bine definita de catre clasament!!! Am jucat cu jucatori apropiati de locul 100 si i-am invins chiar foarte usor, cu toate ca eu sunt locul 600 si ceva!!! Mai trebuie sa treaca ceva timp pana acest clasament va arata valoarea exacta a jucatorului!!!
                                          Corect!
                                          Clasamentul trebuie sa arate valoarea jucatorului, nu cine a mers mai mult cu trenul.
                                          Hobby: Motoare si ski !
                                          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            A fost o incercare de gluma treaba cu punctele ptr. deplasarile cu trenul. Framantarile pt puncte nu isi are rostul dc joci de placere si esti deasupra rezultatelor.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                              A fost o incercare de gluma treaba cu punctele ptr. deplasarile cu trenul. Framantarile pt puncte nu isi are rostul dc joci de placere si esti deasupra rezultatelor.
                                              Bine ca ne lasi sa ne spargem capetele si dupa aceea zici ,,pardon, am glumit "
                                              LA MULTI ANI IOANE !!!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                Bine ca ne lasi sa ne spargem capetele si dupa aceea zici ,,pardon, am glumit "
                                                LA MULTI ANI IOANE !!!
                                                Multumesc mult Dl. DUMITRU si dvs. sanatate ,noroc si multe meciuri in amatur de care sa fiti multumit.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  N-AM NEVOIE BA DE SPAGA .... spaga am luat o viata intreaga .. tine tu si spaga mea duo lu nevasta-ta ....[asta pt punctele de deplasare!!]
                                                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X