Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sugestii prima paleta custom

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sugestii prima paleta custom

    Salut !

    Sunt un jucator amator, si as dori sa trec de la paletele de duzina la una care sa-mi permita sa execut toata gama de lovituri/serve, pina imi dau seama ce-mi place si ce se potriveste cu modul meu de a juca.
    M-am documentat cat de cat si as vrea sa cumpar urmatoarele componente :
    lemn : YASAKA Sweden Classic
    fete : bty flextra de 2.1
    Toata afacerea m-ar costa 260 ron.( putin peste suma pe care as fi dispus sa o investesc, dar nu am gasit o varianta mai buna ca raport pret/calitate )

    Va rog sa ma sfatuiti/certati/etc.

  • #2
    34 + 37 = 71 USD + minim 8 pt transport + inca vreo 4 cat pierzi la tranzactie = 83 USD = 315 RON. Unde le-ai gasit pt 260?
    Combinatia pare ok, dar daca vrei o fața ceva mai buna la doar 15 USD bucata poti incerca Globe 999 National. Are numar f. mare de viteze (inseamna ca poti juca de la foarte incet, aproape de fileu, pana la foarte rapid - daca te tine mana si viteza de reactie).
    Vad ca si lemnul are o presa foarte buna, insa nu stiu ce se compara cu unul marca Levi format din:
    balsa 3 mm (miez) +
    nuc (1mm) + cires (0.5 mm) pe FH +
    nuc (1mm) + plop (0.5 mm) pe BH
    Daca vrei viteza egala pe ambele parti poti folosi fie doar plop fie doar cires. Plopul are duritate 430, iar ciresul spre 800, deci alegand cires vei avea viteza putin mai mare, dar nu semnificativ. Pentru viteza o idee mai mare decat iti da ciresul poti alege mahon la suprafata.
    Lemnul ti-l poate face dl Levi pt 85 lei (cu transport cu tot). Eu nu mai cumpar lemne de firma de cand le-am descoperit pe ale dansului.
    Iti doresc inspiratie in alegere.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • #3
      Mersi pt sugestii tudorprecup, n-am bagat si costul transportului in pretul final dar componentele le gasisem aici http://www.ttsport.ro

      Comentariu


      • #4
        Compara cele 2 poze:
        http://www.tabletennisdb.com/blade/y...n-classic.htmlhttp://www.ttsport.ro/lemne/lemne-ya...assic-599.html
        Eu am avut surpriza de a primi o clona cand am comandat ceva lemn Butterfly de pe un site romanesc. Nu spun ca ar fi cazul si cu http://www.ttsport.ro, dar lemnul costa aprox 35 USD pe toate site-urile straine (inclusiv din Hong Kong, unde le gasesti de obicei la cele mai bune preturi). Dovada sta pretul fetelor, care e putin mai mare pe ttsport decat cel gasit de mine.
        Ultima editare de tudorprecup; 05.aug.2012, 21:57.
        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

        Comentariu


        • #5
          Sugestie: lemn din gama stiga dar fara carbon, fete friendship, globe, dhs... daca aveti antrenor recomand lemnul stiga cr wrb, clipper wood, clipper cr wrb, optimum sync sau seven... jucati cu aceasta combinatie pana se uzeaza fetele de nu mai merg, dupa care cumparati alte fete europene sau chinezesti cum considerati si lemnul nu il mai schimbati in jur de 10-15 ani spor la joc
          Lemn: Butterfly Petr Korbel
          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

          Comentariu


          • #6
            (at)Radu: Vad ca lemnele recomandate de tine sunt binisor mai rapide decat cel ales de tri.
            http://www.tabletennisdb.com/blade/
            Nu stiu daca l-ar avantaja o asemenea alegere pentru prima paleta. Cu marcile pt fețe sunt de acord. De la Friendship mi-a placut doar Focus Snipe 3, care e in zona All+ spre Off-, usoara, nelipicioasa si foarte controlabila. Dintre cele populare am mai incercat Cream Transcend, care insa arunca prea sus mingile scurte pe orice lemn de-al meu si mi s-a parut o idee cam rapida.
            (at)Tri: daca vrei sa poti juca usor aproape de masa ai nevoie de fețe cu burete mediu sau chiar tare. Buretii moi pot crea asa numitul efect de catapulta, ce face dificila mentinerea scurtelor in apropierea fileului. Si fetele DHS au o presa buna, dar sunt f grele. Neo Huricane 3 stiu ca-i apreciata de amicii mei.
            Combinatia balsa+nuc+plop pt lemn ofera un control exceptional, iar viteza o poti schimba in timp din fețe (dupa ce mai progresezi). Cum niciun lemn de firma ce l-am incercat nu era fix pe mana mea am apelat la Dl. Levi, care a reusit sa-mi faca unul cu care pun tot pe masa fara cel mai mic efort...
            Ultima editare de tudorprecup; 06.aug.2012, 07:38.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si sugestii
              Dupa mai multe discutii pe private cu oamenii de pe forum, m-am hotarat sa trec pe componente chinezesti pina ajung la nivelul de skill care sa justifice o investitie substantiala in paleta. Si cred ca paleta asta mi-ar da cam tot ce-mi trebuie in momentul de fata :
              lemn : http://ttmall.ro/home/index.php/toat...lack-whirlwind
              fete : http://ttmall.ro/home/index.php/toat...nhe-mercury-ii

              Comentariu


              • #8
                Eu ti-as recomanda un 729 Focus Snipe 3, macar la BH. Este o fata f buna si se preteaza la tot felul de lovituri. Dupa parearea mea este cea mai buna fata de BH pt un incepator. Este usoara si poti executa toate tipurile de lovituri (topspin, capac, contra, push, chop) insa nu straluceste la nici una (poate doar la capace - parerea mea).

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de TRI Vezi post
                  Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si sugestii
                  Si cred ca paleta asta mi-ar da cam tot ce-mi trebuie in momentul de fata :
                  lemn : http://ttmall.ro/home/index.php/toat...lack-whirlwind
                  fete : http://ttmall.ro/home/index.php/toat...nhe-mercury-ii
                  Nici lemnul si nici fetele alese de tine nu au presa buna. Ia mai degraba un lkt instinct sau lkt instinct+, care e popular. Lemnele acestea nici nu se apropie de ce-ti poate face Dl. Levi la pret similar.
                  Dintre fețele Galaxy, Mercury 2 e printre cele mai slabe (are o presa foarte proasta). Sun, Moon si Venus sunt decente (http://ttnpp.com/shop/rubber-galaxy-yinhe-c-4_87.html)
                  Dupa cum spune si Claudiu, o fața foarte buna pt perioada de invatare e Focus 3 Snipe, care nu exceleaza la niciun capitol dar e suficient de buna la toate pentru a-ti permite sa-ti dezvolti jocul. Eu zic ca merge excelent si pt FH.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de tudorprecup Vezi post
                    Nici lemnul si nici fetele alese de tine nu au presa buna. Ia mai degraba un lkt instinct sau lkt instinct+, care e popular. Lemnele acestea nici nu se apropie de ce-ti poate face Dl. Levi la pret similar.
                    Dintre fețele Galaxy, Mercury 2 e printre cele mai slabe (are o presa foarte proasta). Sun, Moon si Venus sunt decente (http://ttnpp.com/shop/rubber-galaxy-yinhe-c-4_87.html)
                    Dupa cum spune si Claudiu, o fața foarte buna pt perioada de invatare e Focus 3 Snipe, care nu exceleaza la niciun capitol dar e suficient de buna la toate pentru a-ti permite sa-ti dezvolti jocul. Eu zic ca merge excelent si pt FH.
                    Ttnpp e cam departe. Poate gasi produse Galaxy si in Romania.
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de RBlade Vezi post
                      Ttnpp e cam departe. Poate gasi produse Galaxy si in Romania.
                      I-am indicat site-ul pt ca afiseaza toate fetele mentionate de mine pe o pagina. Multi nu au cont de PayPal, iar pe ttnpp mi se pare ca doar asa se poate plati. Majoritatea cumparatorilor romani tot la furnizorii autohtoni vor apela
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu


                      • #12
                        Sugestie... asculta de mine si cumpara-ti un lemn calumea si fete ieftine oricare ar fi ele... si imi sustin parerea ca lemnele ce ti le-am scris mai sus sunt printre cele mai bune... si app d-le tudor de ce spuneti ca sunt rapide? Ati jucat cu ele? Mie mi se par destul de lente pt lemne off si in plus nu au carbon deci nu au cum sa fie prea rapide... am ascultat numai sfaturi de la oameni din superliga si de la ei am invatat si eu... spor
                        Lemn: Butterfly Petr Korbel
                        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Radu668 Vezi post
                          si app d-le tudor de ce spuneti ca sunt rapide? Ati jucat cu ele? Mie mi se par destul de lente pt lemne off si in plus nu au carbon deci nu au cum sa fie prea rapide...
                          Baiatul alesese YASAKA Sweden Classic dupa o analiza temeinica: http://www.tabletennisdb.com/blade/y...n-classic.html
                          Lemnul asta e All spre Def-, bine sub ce i-ai propus tu ca viteza. Doar de-asta am zis c-ar putea fi prea rapide
                          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Yasaka Sweden Classic, ALL spre DEF ? Hmm, poate cu fete chinezesti ieftine. Eu am unul, care cu fete Palio Blitz, este OFF curat.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                              Yasaka Sweden Classic, ALL spre DEF ? Hmm, poate cu fete chinezesti ieftine. Eu am unul, care cu fete Palio Blitz, este OFF curat.
                              Intr-adevar,sunt de acord cu afirmatia domnului Aurel,eu am Sweden Classic cu Rakza 7 soft si pot spune cu siguranta ca este OFF-.
                              Vali Boaca joaca acum cu acelasi lemn si cu fete Donic Baracuda,dupa ce a avut Stiga Boost,iar combinatia este sigur OFF,deci in functie de fetele potrivite,lemnul poate deveni de la ALL -OFF ,ca sa nu mai vorbim despre capacitatile sale de control si de simtul unic pe care il are
                              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                              FH: Tenergy 05
                              BH: Dignics 05

                              Comentariu


                              • #16
                                Ma referisem la lemn, nu la combinatia lemn-fețe. Producatorul indica viteza 65 din 100, care inseamna ceva la granita dintre All si Def-.
                                Daca pui fețe gen Rakza pe el e normal sa obtii o viteza in zona lui Off-
                                - - - Actualizat - - -
                                All spre Def+ am vrut sa spun (ceva intre All si Def). Era prea devreme si nu ma trezisem inca de-a binelea cand am postat precedentul raspuns.
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  TRI nu a mai postat dar cred ca alegerea initiala (Sweden Classic cu Flextra) este una din "retetele" ideale pentru orice jucator care trece la prima paleta pro. Bineinteles ca se pot gasi alternative si prin materialele chinezesti, dar acolo, variatia prea mare a constantei si calitatii, face ecuatia cam instabila, iar factorul "noroc", are o pondere insemnata. Variatia este valabila si in cazul "Yasaka-Buttefly", dar parca este mai mica. Cer scuze lui Rblade, care are o experienta mult mai mare cu materialele chinezesti si care ar putea pe buna dreptate, sa ma contrazica cu exemple punctuale.
                                  Ultima editare de Visco; 11.aug.2012, 13:00.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                                    TRI nu a mai postat dar cred ca alegerea initiala (Sweden Classic cu Flextra) este una din "retetele" ideale pentru orice jucator care trece la prima paleta pro. Bineinteles ca se pot gasi alternative si prin materialele chinezesti, dar acolo, variatia prea mare a constantei si calitatii, face ecuatia cam instabila, iar factorul "noroc", are o pondere insemnata. Variatia este valabila si in cazul "Yasaka-Buttefly", dar parca este mai mica. Cer scuze lui Rblade, care are o experienta mult mai mare cu materialele chinezesti si care ar putea pe buna dreptate, sa ma contrazica cu exemple punctuale.
                                    Chinezii si-au imbunatatit destul de mult controlul calitatii in ultimii ani, deci nu intra prea mult norocul in ecuatie si ar fi multe variante de palete bune pt. inceput. Flextra cu Sweden Classic este insa o combinatie reusita pt. a face trecerea de la hobby la palete profesionale.
                                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      prima paleta pro il va si impinge catre un stil de joc
                                      daca merge pe chinezesti va trebui sa-si formeze miscarile in consecinta
                                      daca va merge pe euro jap, asemenea
                                      si vorbim despre forehand, cu chinezeasca pe backhand e si mai...... complicat
                                      eu am trecut prin treaba asta si nu as mai repeta experienta chinezeasca, ca si incepator
                                      fetele ieftine sunt.... ieftine
                                      chinezestile nu sunt constante, sunt foarte afectate de praf, umiditate, nu sa sar tare la drept. si tb sa dai topspin perfect in ele ca sa faci o treaba
                                      confera ceva avantaj la serva si eventual preluari, dar dezavantajele depasesc avantajele
                                      iar la backand, nu as pune sub nici o forma

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de danr Vezi post
                                        prima paleta pro il va si impinge catre un stil de joc
                                        daca merge pe chinezesti va trebui sa-si formeze miscarile in consecinta
                                        daca va merge pe euro jap, asemenea
                                        si vorbim despre forehand, cu chinezeasca pe backhand e si mai...... complicat
                                        eu am trecut prin treaba asta si nu as mai repeta experienta chinezeasca, ca si incepator
                                        fetele ieftine sunt.... ieftine
                                        chinezestile nu sunt constante, sunt foarte afectate de praf, umiditate, nu sa sar tare la drept. si tb sa dai topspin perfect in ele ca sa faci o treaba
                                        confera ceva avantaj la serva si eventual preluari, dar dezavantajele depasesc avantajele
                                        iar la backand, nu as pune sub nici o forma
                                        Sunt destule fete facute de chinezi care nu au caracteristicile descrise de dumneavoastra. Exista fete chinezesti de tip european/japonez, nelipicioase, cu burete saltaret.
                                        Nu sunt asa de afectate de praf; chiar daca de cele lipicioase se lipeste praful, isi pastreaza spinul si oricum se pot sterge usor. Si din cate am observat fetele lipicioase sunt mai putin afectate de condens decat cele nelipicioase.
                                        Sunt de acord insa ca cele de tip chinezesc (lipicioase cu burete tare) sunt mai greu de controlat si nu sunt potrivite pt. rever.
                                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ti-as recomanda sa-ti asociezi marea parte din buget lemnului, deoarece acesta rezista cel mai mult in cazul in care stii sa iti ingrijesti paleta.
                                          In legatura u fetele, ti-as recomanda Donic Solo, Donic Twingo + sau Donic Liga, deoarece sunt niste fete destul de ieftine si sunt potrivite unui jucator amator.
                                          Pretul lemnelor variaza intre 80 si 560 ron, ti-as recomanda un lemn donic Burn sau un Ovtcharov Senso Carbon.
                                          donic solo- 30Ron/buc
                                          donic twingo+ -40ron/bunc
                                          donic liga - 50ron/bun

                                          Sper ca ti-am putut fii de ajutor
                                          Bafta in continuare

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de REcall Vezi post
                                            Ti-as recomanda sa-ti asociezi marea parte din buget lemnului, deoarece acesta rezista cel mai mult in cazul in care stii sa iti ingrijesti paleta.
                                            In legatura u fetele, ti-as recomanda Donic Solo, Donic Twingo + sau Donic Liga, deoarece sunt niste fete destul de ieftine si sunt potrivite unui jucator amator.
                                            Pretul lemnelor variaza intre 80 si 560 ron, ti-as recomanda un lemn donic Burn sau un Ovtcharov Senso Carbon.
                                            donic solo- 30Ron/buc
                                            donic twingo+ -40ron/bunc
                                            donic liga - 50ron/bun
                                            Sper ca ti-am putut fii de ajutor
                                            Bafta in continuare
                                            Scuze ca te contrazic,dar sub nicio forma nu trebuie ca un incepator,dupa parerea mea,sa inceapa cu una din aceste fete enumerate de tine.
                                            Am jucat 1 an si jumatate cu Donic Liga,stiu si fetele Donic Twingo,au doar o bruma de spin,care se duce foarte repede,si in plus,se va obisnui foarte repede cu ele si vor trebui schimbate.
                                            Parerea mea ca o fata fara spin este o fata terminata,si ar fi mult mai bine sa puna macar pe forehand o fata cum ar fi Donic Vario sound,-http://www.vivasportshop.ro/product--donic-vario-sound--936.html sau Vario soft-http://www.vivasportshop.ro/product--donic-vario-soft--939.html
                                            sau quattro formula-http://www.vivasportshop.ro/product--donic-quattro-formula--943.html
                                            Eu personal,dupa ce am trecut de la Donic Liga la rakza 7 soft,parca descoperisem alta lume,culmea,castigasem mai mult control cu rakza decat cu Liga
                                            Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                            FH: Tenergy 05
                                            BH: Dignics 05

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X