Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ceva discutii despre regulament

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ceva discutii despre regulament

    Postat în original de DeVinSpin Vezi post
    ...
    Cat despre cei care nu s-au prezentat si nu au anuntat la timp, va rog sa-i treceti conform regulilor AmaTur cu zero victorii.
    Nu exista asemenea prevedere in regulament si, oricum, sugestiile de genul acesta le pot face doar organizatorii turneului.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

  • #2
    Postat în original de FlorinBN Vezi post
    Nu exista asemenea prevedere in regulament si, oricum, sugestiile de genul acesta le pot face doar organizatorii turneului.
    Ar trebui sa existe...

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de FlorinBN Vezi post
      Nu exista asemenea prevedere in regulament si, oricum, sugestiile de genul acesta le pot face doar organizatorii turneului.
      In regulament exista cumva interdictia de a juca in eliminatorii (imediat dupa superioare- tragere la sorti) cu cel care a-i jucat in gr. sup.?
      Intreb pentru ca atunci cand am organizat un turneu B am avut aceasta problema, iar in regulament nu am vz. Am cerut consultanta si raspunsul a fost ca exista anumite reguli.
      Totusi o sugestie nu strica, chiar daca nu esti organizator in ziua respectiva. Oricum, eu am evitat sa scriu "regulament", am scris regulile, care de fapt se practica la alte turnee.
      Apoi nu trebuiesc incurajati cei care se inscriu la turnee si nu se prezinta , si binenteles nu se retrag in timp util.
      Ms. Florin!
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de DeVinSpin Vezi post
        Multumim pentru ospitalitate! Felicitari tuturor! Mi-a facut placere sa ma intalnesc cu asa oameni.
        Cat despre cei care nu s-au prezentat si nu au anuntat la timp, va rog sa-i treceti conform regulilor AmaTur cu zero victorii.
        Acesta a fost mesajul meu sau sa-i spunem indrazneala mea.
        Hobby: Motoare si ski !
        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de DeVinSpin Vezi post
          In regulament exista cumva interdictia de a juca in eliminatorii (imediat dupa superioare- tragere la sorti) cu cel care a-i jucat in gr. sup.?
          Intreb pentru ca atunci cand am organizat un turneu B am avut aceasta problema, iar in regulament nu am vz. Am cerut consultanta si raspunsul a fost ca exista anumite reguli.
          Totusi o sugestie nu strica, chiar daca nu esti organizator in ziua respectiva. Oricum, eu am evitat sa scriu "regulament", am scris regulile, care de fapt se practica la alte turnee.
          Apoi nu trebuiesc incurajati cei care se inscriu la turnee si nu se prezinta , si binenteles nu se retrag in timp util.
          Ms. Florin!
          Pentru a-i descuraja ar trebuie impusa o regula de genul: La 2-3 neprezentari fara anuntare se interzice participarea la turnee pentru 2-3 luni. Altfel pot aparea situatii cand unii jucatori, din motive necunoscute , vor sa mai piarda ceva puncte fara efort.
          Situatia despre care ati amintit face referire la jucatorii care au venit la turneu si au plecat inainte de a se termina grupele, fara sa anunte pe nimeni.
          Ultima editare de FlorinBN; 20.aug.2012, 12:45.
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de FlorinBN Vezi post
            Pentru a-i descuraja ar trebuie impusa o regula de genul: La 2-3 neprezentari fara anuntare se interzice participarea la turnee pentru 2-3 luni. Altfel pot aparea situatii cand unii jucatori, din motive necunoscute , vor sa mai piarda ceva puncte fara efort.
            Corect!
            dar ce facem daca primele doua -trei turnee nici nu-i pasa, pt ca sunt la distanta mare de zona unde nu s-a prezentat? Este foarte probabil ca in perioada urmatoare sa nu fie turnee interesante pentru "el" si atunci nu se rezolva mare lucru.
            Sa se mai adauge ceva, cum ar fi sa plateasca la primul turneu taxa de la turneul la care nu s-a prezentat, iar banii sa intre la AmaTur nu la organizator.
            Ultima editare de GeluBv; 20.aug.2012, 12:55.
            Hobby: Motoare si ski !
            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

            Comentariu


            • #7
              2-3 luni, nu 2-3 turnee.
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Ceva discutii despre regulament

                Dupa cum se poate observa dl. FlorinBN a evitat sa raspunda la intrebarea pusa. Poate ca nu a fost atent. Revin si eu cu aceeasi intrebare.Cu multumiri anticipate pentru un eventual raspuns.
                Ma refer la intrebarea lui DeVinSpin in legatura cu posibilitatea de a te intalni in eliminatorii , ca urmare a tragerii la sorti, cu jucatori cu care te-ai intalnit in grupele superioare.
                Ultima editare de kux; 20.aug.2012, 13:04.
                Xiom Strato / Tenergy 05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de kux Vezi post
                  Dupa cum se poate observa dl. FlorinBN a evitat sa raspunda la intrebarea pusa. Poate ca nu a fost atent. Revin si eu cu aceeasi intrebare.Cu multumiri anticipate pentru un eventual raspuns.
                  Da! referitor la reguli si nu la regulament, respectiv la cei care trag la sorti pe aceiasi cu care au jucat in superioare.
                  Hobby: Motoare si ski !
                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca intrebarea este cea cu trasul la sorti, se obisnuieste lucrul acesta (sa nu fi jucat impreuna in superioare) cu mult inainte de a exista un regulament Amatur si probabil de aceea a scapat.
                    La cealalta, daca lumea ar trebui sa plateasca ceva suplimentar la inscriere probabil ar da mai multa importanta retragerilor neanuntate, care de cele mai multe ori strica o gramada de socoteli organizatorilor.
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Se poate rezolva daca se califica doar 2 jucatori din superioare, si atunci se trag la sorti doar primii clasati, locurile 2 se plaseaza pe cealalta parte a tabloului fata de locul 1.
                      Cel mai corect este sa se alinieze locurile 1 dupa clasament, si locurile 2 in partea opusa de tablou.
                      La eliminatorii mari, se plaseaza locul 1 intr-un sfert de tablou, locul 4 in sfertul "alaturat", iar locurile 2 si 3 in sferturile din partea celalta a tabloului.
                      La turneul aniversar Viva 2012 a fost asa si am nimerit-o destul de bine pe eliminatoriu de 64 din 9 grupe inferioare cu cate 4 calificati. Adica am aranjat grupele intr-o ordine "valorica" (a primilor clasati), apoi am plasat din fiecare foaie pe cei 4 calificati in tabloul eliminatoriu.
                      PS - Destul de bine = critici mai scurte de 10 minute.
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de kux Vezi post
                        Dupa cum se poate observa dl. FlorinBN a evitat sa raspunda la intrebarea pusa. Poate ca nu a fost atent. Revin si eu cu aceeasi intrebare.Cu multumiri anticipate pentru un eventual raspuns.
                        Ma refer la intrebarea lui DeVinSpin in legatura cu posibilitatea de a te intalni in eliminatorii , ca urmare a tragerii la sorti, cu jucatori cu care te-ai intalnit in grupele superioare.
                        Normal dupa regulament nu ai voie in primul tur de eliminatorii sa joci cu un jucator cu, care ai jucat in superioare!!!!

                        Comentariu


                        • #13
                          In mod normal toti organizatorii cunosc aceasta pervedere si urmaresc ca la tragerea la sorti sa evite cuplarea in primul tur a doi jucatori din aceeasi gr sup.
                          Totusi, cand sunt multe extrageri, pentru organizator este mai dificil de urmarit.
                          Eu obisnuiesc sa trec de fiecare data pe o foaie jucatorii calificati in fiecare grupa si la tragerea la sorti verific grupa fiecarui jucator extras.
                          Daca din intamplare ultimul jucator extras pica cu cel calificat din aceeasi grupa. fac schimb de jucatori intre penultimul extras si ultimul extras.

                          In privinta evitarii intalnirii celor doi jucatori pana in finala, algoritmul este mult mai complicat si se poate face numai pe baza unei extrageri dirijate, bine invatate de acasa, sau fara tragere la sorti, pe baza unei scheme predefinite. Aplicarea unei scheme la fata locului are putine sanse de reusita.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                            Normal dupa regulament nu ai voie in primul tur de eliminatorii sa joci cu un jucator cu, care ai jucat in superioare!!!!
                            La care articol sau paragrat din regulament?
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X