Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Atacare minge taiata

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Atacare minge taiata

    Cum se ataca o minge taiata ce vine pe partea de rever:
    1-Deplasare rapida si pozitionare
    2-O miscare rapida,deoarece mingea deja este rapida,iar o miscare prea larga o va trimite afara.
    http://www.youtube.com/watch?v=QsqIw...7&feature=plcp
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    In lung de linie de ce nu ar fi bine?

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de ZeKa Vezi post
      In lung de linie de ce nu ar fi bine?
      Depinde de situatie desigur dar cred ca ar fi mai riscant in lung de linie pt. ca adversarul ar putea sa puna o contra pe diagonala spre partea pe care ai lasat-o libera si sa te puna in dificultate mai mare. Daca trimiti mingea pe diagonala si vrea sa atace partea libera, va da un lung de linie, la care ajungi fara sa te deplasezi foarte mult.
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        Mie loviturile firesti imi par fie rever in diagonala(poti gasi un unghi scurt foarte bun) fie dreapta inversa in lung de linie.In ambele cazuri mingea parcurge distante mai scurte deci adversarul are mai putin timp de reactie.
        Dreapta inversa in diagonala e mai la indemana, dar nu o vad ca pe o lovitura foarte eficienta.

        Comentariu


        • #5
          Ganditi-va totusi ca o dreapta in diagonala,in cazul in care adversarul este dreptaci,i-ar veni pe partea de rever,deci mult mai greu de contracarat,mai ales daca mingea este incarcata cu mult spin,viteza,si vine si aproape de linie,deoarece nu multi jucatori sa zicem la nivelul Amatur au o viteza de reactie atat de buna incat sa raspunda cu retopspin de rever,pe cand cu forehandul e mai usor de blocat,cum spunea si Rblade.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de ZeKa Vezi post
            In lung de linie de ce nu ar fi bine?
            Pentru ca lovitura este mai dificila. Daca vrei sa ataci in lung de linie ai o distanta mai mica, lovitura trebuie sa fie cu mai mult spin si viteza va fi mai mica. In plus, deschiderea terenului este mai mica pentru topspin. Nu se pune problema ca nu e bine, dar e mai dificil sa dai topspin in linie din taiata (daca e foarte intepata). Daca mai pui la socoteala si faptul ca expui partea de FH mai mult decat iti poti permite (un capac curbat inspre exterior este punct aproape sigur), atunci rezulta ca este doar mai putin rentabil.
            Daca esti bine antrenat si capabil, poti sa dai decisiv in linie, dar numai daca mingea iese de pe masa prin spate, nu prin lateral.
            Trimitand mingea in diagonala, deschizi jocul si trebuie sa te astepti ca mingea va veni inapoi si vei intra in schimburi (retopspin). Pe de alta parte, daca lovesti cu FH spre BH-ul adversarului fie il silesti sa joace pasiv (capac), fie sa se intoarca si el pentru a continua (lovitura de FH a ta este, teoretic, mai puternica si cu mai mult spin).
            P.S. Sper ca are sens, ca am scris cam in graba.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Diagonala e cel mai usor de gasit, masa e mai mare si va acoperi usoare erori de topspin, plus ca duce in reverul adversarului. Pot acoperi un blocaj in lung de linie din partea adversarului de cele mai multe ori.
              Pe de alta parte, cea mai mare problema cu topspinuri in lung de linie nu e distanta mai scurta, ci riscul ca adversarul sa blocheze cu forehand-ul in diagonala. Pur si simplu nu mai ajungi la minge.
              Dac-ar fi sa pun in procente, in cazul meu cam 70% se duc pe diagonala, 20% in lung de linie si 10% in cotul adversarului. Trebuie variat jocul un pic, altfel devii previzibil.
              Edit: n-am citit toate posturile si vad ca am cam repetat ce s-a spus mai sus

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X