Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

greutatea lemnului!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • greutatea lemnului!

    cat sa suta influienteaza greutatea lemnului viteza in jocul ofensiv?luam de ex doua lemne identice timo boll spirit 90 gr si altul de 83 de grame?cum se comporta?scade forta?scade stabilitatea?ast pareri !ms
    tb alc t05/t05 fx

  • #2
    poate doar la viteze mari sa-i simti diferenta.....altfel cele 7 grame nu cred ca influenteaza negativ loviturile....dar de ex daca ai fete grele cum vad in semnatura ta,atunci as merge pe lemnul mai usor
    fh-xiom vega-pro 2mm
    blade--galaxy-v16
    bh-xiom omega tour--max

    Comentariu


    • #3
      deci la contre la forta loviturii își la viteza ca cat as pierde fata de unul de 90 gr?
      tb alc t05/t05 fx

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de ma long Vezi post
        deci la contre la forta loviturii își la viteza ca cat as pierde fata de unul de 90 gr?
        eu cred ca cuvintele nu prea exprima corect diferenta celor 7 grame, musai sa dai cu 2 lemne de acelasi fel dar cu greutati diferite si sa simti cum se schimba totul .. atunci o sa stii sigur care-i mai bun pt tine.
        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

        Comentariu


        • #5
          Variatia greutatii la doua lemne identice provine de la randamentul incomplet al manufacturii.
          Greutatea bineinteles ca va influenta viteza jocului.Cu cat lemnul este mai usor cu atat este mai rapida viteza de reactie si viteza mainii.
          Insa daca lovesti mingea cu exact aceeasi viteza cu ambele lemne, lemnul mai greu va exercita o forta mai mare.
          Lemn: Butterfly Grubba Carbon All+ Anatomic
          FH: Butterfly Tenergy 64 2.1mm
          BH: Butterfly Tenergy 05 2.1mm

          Comentariu


          • #6
            deja am cumparat un alc de 83 de gr!vreau sa vad cum se comporta in jocul ofensiv cu t05!
            tb alc t05/t05 fx

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de ibra Vezi post
              Variatia greutatii la doua lemne identice provine de la randamentul incomplet al manufacturii.
              Greutatea bineinteles ca va influenta viteza jocului.Cu cat lemnul este mai usor cu atat este mai rapida viteza de reactie si viteza mainii.
              Insa daca lovesti mingea cu exact aceeasi viteza cu ambele lemne, lemnul mai greu va exercita o forta mai mare.
              "Randamentul incomplet al manufacturii" este originat de neimplinirea in plan material, a dezideratelor la nivel ideologic, coroborate taxologic in charismaticul abscons, in care neghiobia se imbina nefast cu futilul.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                "Randamentul incomplet al manufacturii" este originat de neimplinirea in plan material, a dezideratelor la nivel ideologic, coroborate taxologic in charismaticul abscons, in care neghiobia se imbina nefast cu futilul.

                Aaaaaaa....sau era invers?
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  "pacatul originar" a derivat de la nelinistea metafizica, a "autorului", ce i-a dat un impuls volitional de apreciere. degenerand in final cu constatarea minimizarii aleatoare a eului respectivului lemn, pe care acesta a suferit-o in procesul de productie manufacturial.
                  DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                  FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de laurentiucat Vezi post
                    "pacatul originar" a derivat de la nelinistea metafizica, a "autorului", ce i-a dat un impuls volitional de apreciere. degenerand in final cu constatarea minimizarii aleatoare a eului respectivului lemn, pe care acesta a suferit-o in procesul de productie manufacturial.
                    E autorul acela care a constatat ca parul cu care a fost troznit zdravan acolo unde spatele se modifica facând o curba desi era egal ca si grosime s-a rupt undeva unde densitatea era diferita de restul bramburerilor manufacturiale meta-fizico-... bla bla bla asta in ciuda faptului ca lemnul era mai greu decat ce stia el conform standardului SRN/ISO noua mii si o t?ra???
                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de adishorul Vezi post
                      E autorul acela care a constatat ca parul cu care a fost troznit zdravan acolo unde spatele se modifica facând o curba desi era egal ca si grosime s-a rupt undeva unde densitatea era diferita de restul bramburerilor manufacturiale meta-fizico-... bla bla bla asta in ciuda faptului ca lemnul era mai greu decat ce stia el conform standardului SRN/ISO noua mii si o t?ra???
                      d-lor va rog frumos sa nu deviem de la subiect!
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        pai la mine, care sunt pescar si trag la rame zilnic, cred ca un lemn usor mi-ar zbura din mana, invinetindu-i ochiul adversarului, reducandu-i raza vizuala, dar data viitoare marindu-i viteza de a se feri si implicit experienta...
                        DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                        FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                        Comentariu


                        • #13
                          Lemnul meu din semnatura avea initial 76 de grame, in mod normal o masa ideala si totusi nu simteam lemnul in momentul cand dadeam topspin. Am simtit ca de vina este masa setupului, din cauza OX-ului pe rever paleta era prea usoara si am fost nevoit sa-i cer maestrului Levi, sa-i faca un upgrade lemnului. Un strat suplimentar de limba si niste greutati pentru echilibrare in maner, au dus in final masa lemnului la 92 g. Acum setupul are stabilitate si forta in lovituri, e ideal pentru ceea ce joc. Pentru mine epoca lemnelor superusoare a apus definitiv.
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            d-le laky,am achizitionat recent un alc de 83 de gr!ce ma temeam de fapt era faptul ca nu aveam destula forta la topspin si ca nu aveam stabilitatea in jocul ofensiv datorita lemnului,in schimb greutatea lemnului s-a dovedit a fi benefica!paleta mea are 180 de gr fata de cat aveam cu viscaria 185!joc altfel cu alc,desi raman la ideea ca viscaria este mai bun ,poate ma insel ca m-am obisnuit cu lemnul!merg foarte bune topspinurile ,contrele ,atat la distanta de masa cat si semidistanta!poate sa zic ca sunt pe deplin multumit,mai ales ca nu am o incheietura foarte puternica,ma durea mana cu lemnul vechi!stiu ca multi vor zice ca nu conteaza cateva gr in plus sau in minus dar conteaza!
                            tb alc t05/t05 fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Diferenta intre 83 si 90 de grame a aproape "colosala"...in orice caz semnificativa...din ce stiu si am testat(am avut 8 tbs dar niciunul nu a avut 83 de grame) unul la 83 de grame e aproape off- in timp ce unul la 90 de intre off si off+...ideea e in felul urmator...cu cat lemnul e mai greu are mai multa forta si mai mult control, de aceea antrenorii recomanda sa joci cu cel mai greu lemn pe care poti sa il stapanesti...eu unul am observat(dupa enspe mii de teste) ca sub 85 de grame nu prea simt lemnul iar peste 88 nu mai pot sa il manevrez suficient de iute in contrele rapide, in special pe rever...sigur ca depinde si de fetele folosite, ce gramaj au, unde pica centrul de greutate al lemnului dar diferentele in acest caz nu sunt foarte mari etc...
                              In ceea ce priveste "randamentul incomplet al manufacturii" trecand peste exprimare mie mi se pare intolerabil ca la o companie de talia bty sa ai tolerante de +/- 10 gr in medie...nu e nicio problema, daca vrei sa vinzi tot ce produci fara peirderi(desi pretul la ei este aproape prohibitiv) atunci macar delimiteaza lemnele in categorii... "tbs intre 83 si 86 off-, intre 87 si 90 off iar peste 90 off+"
                              Blade: Viscaria, FL
                              fh: T05, 2,1 mm, black
                              bh: T05, 2,1 mm, red

                              Comentariu


                              • #16
                                am pus over grip si am ajuns la 83 de gr!am inteles ideea dvs!am tinut in mana la cineva la sala o paleta destul de grea lemn stiga avea 106 gr si fete blufire m1!cred ca ajungea la 190 de gr poate mai mult paleta!nu cred ca as putea sa joc cu o paleta asa grea!si oricum la care am dat sa probeze mi-au zis ca este prea rapid lemnul cu t05,mie imi place!
                                tb alc t05/t05 fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Si eu am apelat la overgrip pentru o perioada dar nu e o solutie calumea...e ceva de avarie...pierzi f mult din simtul lemnului...
                                  Blade: Viscaria, FL
                                  fh: T05, 2,1 mm, black
                                  bh: T05, 2,1 mm, red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    am apelat mai mult pt a proteja lemnul,in momentul in care joc transpir f mult,am dat cu pudra dar degeaba.
                                    tb alc t05/t05 fx

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Flash a scris: "Diferenta intre 83 si 90 de grame a aproape "colosala"...in orice caz semnificativa...din ce stiu si am testat(am avut 8 tbs dar niciunul nu a avut 83 de grame) unul la 83 de grame e aproape off- in timp ce unul la 90 de intre off si off+...ideea e in felul urmator...cu cat lemnul e mai greu are mai multa forta si mai mult control, de aceea antrenorii recomanda sa joci cu cel mai greu lemn pe care poti sa il stapanesti...eu unul am observat(dupa enspe mii de teste) ca sub 85 de grame nu prea simt lemnul iar peste 88 nu mai pot sa il manevrez suficient de iute in contrele rapide, in special pe rever...sigur ca depinde si de fetele folosite, ce gramaj au, unde pica centrul de greutate al lemnului dar diferentele in acest caz nu sunt foarte mari etc...
                                      In ceea ce priveste "randamentul incomplet al manufacturii" trecand peste exprimare mie mi se pare intolerabil ca la o companie de talia bty sa ai tolerante de +/- 10 gr in medie...nu e nicio problema, daca vrei sa vinzi tot ce produci fara peirderi(desi pretul la ei este aproape prohibitiv) atunci macar delimiteaza lemnele in categorii... "tbs intre 83 si 86 off-, intre 87 si 90 off iar peste 90 off+"


                                      Flash, tu esti "tatal Acoustic-urilor" si sti foarte bine ca si acolo sunt variatii foarte mari de greutati. Nu e doar o latura strict mercantila ci este si cererea pietii. Sunt destui care cer "cat mai usoare", pt ca doresc acel "control pacalitor de mijloc" (bun pentru nivele scazute) , dar si cei care au realizat ca stabilitatea in margine si echilibrul sunt mai importante decat "controlul de mijloc", pt ca de la un anumit nivel de joc in sus, iuteala jocului nu mai permite nici macar unui campion mondial sa loveasca numai cu centrul setupului, iar o lovitura cu marginea, care merge in fileu, inseamna punct pierdut. Eu unul, sunt convins ca Butterfly, ca si Nittaku sau alte branduri, folosesc lemne cu densitati foarte diferite, mai ales pentru stratul central, tocmai pentru a crea acele variatii de greutati si a satisface diversitatea de cereri si bineinteles, a creste vanzarile. Ceea ce ma deranjaza, este lipsa de "viziune" a majoritatii dealerilor, care nu sunt prea cooperanti, atunci cand vine vorba de vanzari personalizate, ca si cum ar vinde cartofi, nu ceva care trebuie sa se potriveasca cat mai bine jucatorilor. Sunt sigur ca prin "vanzari personalizate", creste cifra de afaceri dar este si "bataie de cap" mai mare. Ce alegem?
                                      Ultima editare de Visco; 16.oct.2012, 20:11.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Da...am spus ca trebuie folosit un lemn cat mai stabil...pe cat posibil...problema nu e ca se folosesc lemne cu densitati diferite...problema e ca ar trebui facuta o departajare intr-un fel pt ca practic sunt lemne diferite...Firmele care se respecta cu adevarat(putine la numar) dau tolerante de +/- 2 grame iar daca vrei ceva custom se poate rezolva desigur dar atunci esti cu siguranta in cunostinta de cauza. Eu unul la inceput, pana nu am testat pe pielea mea, habar nu aveam ce semnificatie are +/- 5 grame.
                                        Blade: Viscaria, FL
                                        fh: T05, 2,1 mm, black
                                        bh: T05, 2,1 mm, red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          daca ar vedea d.Aurel cu ce paleta joc cred ca mi-ar da vreo si doua palme ...tibhar defense de vreo 75 g, ox pe rever si reflectoid de 1,5 mm pe fh...avand in vedere ca am inceput sa tai mai adanc mingea, am scos de pe fh stratul superior de limba...a iesit un setup dezechilibrat, f.lent si f.f.flexibil dar care imi da posibilitatea sa tai adanc si sa pun mai des pe masa...problema e cu atacul...daca trag de 5 ori in acelasi fel, mingea se duce in 5 locuri diferite...nu am deloc directie...am jucat asa dar fara atac pe fh nu putea emite pretentii...oarecum am rezolvat si asta punand un kokutaku 868 de 1.2 mm care e mai tare...referitor la greutate, am jucat un pic cu donic defplay senso si la 85 g mi s-a parut prea greu, parca eram un urs si nu puteam surprinde adversarul...nici sub 70 g nu pot cobori fiindca forta loviturilor scade mult...
                                          tibhar def plus jumulita
                                          gambler reflectoid 1,0
                                          dawei 388 D-1 ox

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Lipsa de precizie in atac, vine tot de la lipsa de stabilitate. Daca lemnul de 85 grame cu un OX si o fata de FH subtire, vi se pare un setup greu manevrabil, inseamna ca aveti o mana foarte sensibila. Majoritatea oamenilor ar considera acel setup, foarte usor. Oricum, ar trebui sa faceti ceva, care sa va imbunatateasca atacul si asta nu poate veni decat din stabilitatea setupului, adica "GRAME IN PLUS". Normal ca la "chop" adanc, rulati mingea pe o suprafata mai mare de paleta si fenomenul nu are amploare, dar un smash dat cu marginea paletei, e un "partz".
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Odata ce lemnul este mai greu se spune ca are viteza dar pierzi din control,eu unul as aprecia mai mult un lemn mai usor cu un control bun decat un lemn mai greu si cu mai putin control...Fetele si ele conteaza foarte mult depinde de greutate.
                                              Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                                              FH:Joola Rhyzm
                                              BH:Joola Samba+ max

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                eu cred ca greutatea e necesara. controlul in regim de viteza il faci din "mana" si cu mult antrenament.
                                                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  O informatie buna pentru Ma Long, este ca la "compozite", diferenta de greutati nu este asa de critica, ca la "allwood", in termeni de stabilitate. Cele usoare, sar si ele destul de bine in margine. Pentru viteza si putere, e foarte importanta tehnica de lovire. Trebuie folosita mai mult incheietura mainii si mai putin "segmentele lente" (tors, umar). Atentie, ca nici blocarea acestor segmente nu este deloc corecta.
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X