Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dl cristi ce spuneti despre combinatia timo boll ALC cu tenergy 05 ambele parti...joc bazat pe topspin 80% si restul push.uri sau block.uri? Nivel intermediar...ce alte fete merg cu alc.ul sa.mi ofere putere pt atac dar si control asupra lovitturilor? Stima

    Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

    Comentariu


    • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
      Dl cristi ce spuneti despre combinatia timo boll ALC cu tenergy 05 ambele parti...joc bazat pe topspin 80% si restul push.uri sau block.uri? Nivel intermediar...ce alte fete merg cu alc.ul sa.mi ofere putere pt atac dar si control asupra lovitturilor? Stima

      Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

      Salut!
      T05 este cea mai buna fata pentru TB ALC.
      Poti incerca si alte fete din ultima generatie de la alti producători, cum ar fi Tibhar Evolution, Yasaka Rakza X, Joola Maxxx etc. Daca vrei mai mult control, cauta fete de 1,9-2,0 mm grosime. Totusi, vei pierde ceva viteza. Este normal: viteza si controlul sunt, in principiu, invers proporționale.
      Joola Maxxx are si duritati diferite de burete, Tibhar Evolution sunt 4 modele (MX-P cea mai rapida, MX-S cred ca e urmatoarea), Rakza X are doua variante.
      Cauta sa imprumuti o fata sau sa dai câteva mingi cu o fata care-ti place pe ALC, e mai ieftin decât sa cumperi.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • Postat în original de kandaon Vezi post
        Buna,
        As avea si eu nevoie de putin ajutor deoarece vreau sa trec in lunile urmatoare de la Hurricane 3 comerciale pe care le am acum la unele provinciale/nationale (Sau versiunea nittaku hurricane 3 de care am citit ca ar fi asemanatoare cu una provinciala dar mai sigura si mai ieftina). Intrebarea cea mai mare ar fi de unde ar fi cel mai bine sa le iau ca sa fie originale si pana acum am ajuns la concluzia ca ttnpp.com si prott.cc sunt cele mai ok siteuri dar cu mici semne de intrebare la unele dintre produse. Cand spun unele produse ma refer mai ales la versiunea Neo National Blue Sponge mai ales (care pe ttnpp nici nu exista in stoc) si care pe prott e 90 de dolari dar si la versiunea provincial blue sponge de pe ttnpp.
        In concluzie problema principala e de unde sa iau versiuni originale blue sponge si daca e mai bine sa iau nittaku hurricane 3 neo in loc de provincial daca nu e sa imi iau national. Vreau sa mentionez ca am citit articolul despre hurricane 3 si versiunile pe care le-ati testat dar acolo nu erau raspunsuri la intrebarile mele si de asemenea mai vreau sa mentionez ca am mai auzit cum ca nu e bine sa joci cu fata tacky pe BH dar pentru mine functioneaza foarte bine pana acum si daca e sa ne luam dupa profesionisti pana si Ma Long a trecut anul asta la Hurricane si pe BH (inlocuind Tenergy si mergand pe dublu Hurricane).
        Ceea ce pot spune cu siguranta despre fața huricane neo 3 blue sponge varianta provinciala este ca e putin mai rapida decat varianta provinciala cu burete orange si putin mai spinoasa pt ca e mai lipicioasa insa diferenta de bani e prea mare intre cele doua pentru ce ofera. Eu am avut ambele variante si orange sponge si blue sponge ( cu care joc chiar si acum) insa daca as lua acum alta as lua varianta orange pt ca e mult mai ieftina si e mult mai buna decat variantele comerciale!
        Lemne: DHS Hurricane Long W997
        FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
        BH: DHS GoldArc 8

        Comentariu


        • Postat în original de krisztalori Vezi post
          Ceea ce pot spune cu siguranta despre fața huricane neo 3 blue sponge varianta provinciala este ca e putin mai rapida decat varianta provinciala cu burete orange si putin mai spinoasa pt ca e mai lipicioasa insa diferenta de bani e prea mare intre cele doua pentru ce ofera. Eu am avut ambele variante si orange sponge si blue sponge ( cu care joc chiar si acum) insa daca as lua acum alta as lua varianta orange pt ca e mult mai ieftina si e mult mai buna decat variantele comerciale!
          Se pare ca Yinhe (Galaxy) Big Dipper este noua revelatie pentru amatori. Buretele este foarte reactiv, tensionat, este asemanator cu cele moderne tensor sau Tenergy (are bule). Am probat varianta de 38 de grade putin si mi se pare foarte buna. Topsheetul este putin tacky, dar nu extrem, ceea ce face ca viteza la loviturile drepte sa fie apropiata de fetele europene. Eu, venind de la Tenergy, mi s-a parut foarte usor de folosit. Nu mi-am dat seama cum se comporta de la distanta mai mare de masa.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • - Lemn Yasaka Extra Offensive 7
            - Fețe Yasaka Rakza X 2,0


            Joc nivel amator, de lângă masă, rapid, ofensiv predominant FH.
            Sunt foarte mulțumit de configurația paletei, având în vedere că nu am studiat lovituri sau servicii. Cred că doar datorită ei, mă descurc uneori cu jucători evident mai buni decât mine, dar sunt și alții ce mă execută rapid!..

            Vă rog să mă ajutați cu o nouă configurație de paletă, care să-mi ofere un plus față de ce am, la un preț corect (nu neapărat ieftin).

            Mulțumesc anticipat!

            Comentariu


            • Cu mentiunea ca sunt incepator, am sa imi expun si eu o parere, bazata pe "sinteza" sfaturilor primite de la cei care ma antreneaza (din care cel putin unul este un mare nume in acest sport).
              Paleta Dvs. este arhisuficienta chiar si pentru un nivel mai mare decat aveti. Asta dacă fețele sunt bune, le aveți de noi, dintr-o sursă sigură, nu olx/online china și nu s-au uzat în timp. (Dacă le aveți de noi, nu cred că aveați când să le uzați ). O altă configurație de paleta nu vă va oferi niciun plus. în schimb, banii pentru o nouă configurație pot fi folosiți pentru cateva luni de lecții cu un antrenor. Progresul Dvs. în joc va fi cu mult mai mare păstrând paleta și lu?nd lecții decât jucând la fel cu o nouă paletă. îndrăznesc să spun că după 3 luni cu o nouă paletă (chiar și cu ceva defensiv pe ea, gen ?iarbă? sau antispin), cei care vă execută rapid o vor face în aceeași manieră. Dacă nu ar suna un pic ciudat, aș zice că ăl mai bun echipament este m?na antrenată.
              Repet, este opinia unui începător care a ?stors? de întrebări pe alții.
              Mult succes și joc placut !
              Xiom Allround S
              Xiom Vega Europe
              Xiom Vega Europe

              Comentariu


              • Mulțumesc pentru răspuns!

                înțeleg?nd că am o paletă bună, o să urmez sfatul și o să iau niște lecții.

                Doar lemnul l-am luat folosit, de la un prieten bun. Fețele le-am cumpărat de noi, de la magazinul Top Tenis Arena.

                Comentariu


                • Bună seara, joc după o pauză de peste 20 de ani... Nittaku Barwell Fleet ST, fețe Xiom Vega Europe max , predominant BH, încet încet reglez și topspinul pe FH unde deocamdata sunt deficitar ( l-am stăpânit bine în tinerete ), motiv pt. care am și pus fețe mai moi si identice. Ce mă deranjează momentan, mânerul lemnului simt ca e prea subțire, dar nu l-as schimba doar pt. asta intrucat este ok pt. stilul meu. Multumesc anticipat, o seara bună tuturor!
                  SK7 / T64 / T64

                  Comentariu


                  • Folositi grip pentru maner sau cautati un BF cu maner flared. Spor !
                    TRUST NO ONE !

                    Comentariu


                    • Postat în original de nanebanane Vezi post
                      Bună seara, joc după o pauză de peste 20 de ani... Nittaku Barwell Fleet ST, fețe Xiom Vega Europe max , predominant BH, încet încet reglez și topspinul pe FH unde deocamdata sunt deficitar ( l-am stăpânit bine în tinerete ), motiv pt. care am și pus fețe mai moi si identice. Ce mă deranjează momentan, mânerul lemnului simt ca e prea subțire, dar nu l-as schimba doar pt. asta intrucat este ok pt. stilul meu. Multumesc anticipat, o seara bună tuturor!
                      Nittaku face in general manere FL cam subtiri. Cele drepte (ST) sunt mai acceptabile. Exista si modele cu maner larg sau unele fabricate in Suedia (Lialox, de ex.) care au maner standard.
                      Problema se poate rezolva cu overgrip in zona respectiva. Cam asa:


                      - - - Actualizat - - -

                      Postat în original de - Marcel - Vezi post
                      - Lemn Yasaka Extra Offensive 7
                      - Fețe Yasaka Rakza X 2,0


                      Joc nivel amator, de lângă masă, rapid, ofensiv predominant FH.
                      Sunt foarte mulțumit de configurația paletei, având în vedere că nu am studiat lovituri sau servicii. Cred că doar datorită ei, mă descurc uneori cu jucători evident mai buni decât mine, dar sunt și alții ce mă execută rapid!..

                      Vă rog să mă ajutați cu o nouă configurație de paletă, care să-mi ofere un plus față de ce am, la un preț corect (nu neapărat ieftin).

                      Mulțumesc anticipat!
                      Scuze pentru raspunsul tardiv (poate), dar a raspuns deja altcineva si am pierdut sirul posturilor.
                      Dl. Subsu are dreptate: paleta este foarte buna si banii ar trebui dati pe antrenament.
                      Sau, mai bine, gasiti un partener care sa aiba un nivel similar sau mai bun (nu mai slab) si care sa poata sa execute cateva lovituri simple in mod constant.
                      Observati ce fac cei care castiga usor cu dvs.: servesc cu foarte mult spin, dau topspin si capacul nu ajunge pe masa, dati topspin din taiat si mingea nu se ridica etc. Incercati sa exersati loviturile pe care vi se pare ca nu le stapaniti, inclusiv in teme de joc.
                      De exemplu: faceti o tema de genul: un jucator serveste (nu conteaza care), apoi preluare scurta, apoi (cand ii vine randul) partenerul dvs. face o preluare lunga taiata si dati topspin cu FH in diagonala de cateva ori la rand. Schimbati tema si inversati rolurile. Puteti apoi complica putin exercitiul daca partenerul va pune capacele unul in diagonala de FH si unul in mijlocul mesei. Orice alte combinatii sunt binevenite. Nu uitati sa exersati si BH, facand teme cu BH la fel de des, poate chiar aceleasi ca la FH.

                      Pentru a creste nivelul de joc aveti nevoie, in primul rand, de siguranta pe lovituri, iar aceasta vine cu antrenament. Meciurile amicale sunt o slaba metoda de antrenament.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • Multumesc pt. raspuns, voi cauta un overgrip. Setup-ul este ok din punctul dvs. de vedere ? Peste o vreme ma gandesc sa imi cumpar Xiom Vega Pro sau ceva asemanator pt. FH. O seara buna !!
                        Ultima editare de nanebanane; 01.sep.2015, 18:54.
                        SK7 / T64 / T64

                        Comentariu


                        • Postat în original de nanebanane Vezi post
                          Multumesc pt. raspuns, voi cauta un overgrip. Setup-ul este ok din punctul dvs. de vedere ? Peste o vreme ma gandesc sa imi cumpar Xiom Vega Pro sau ceva asemanator pt. FH. O seara buna !!

                          Vega Pro este o fata cam veche, care nu oferă ceea ce oferă fetele din noua generatie. Un pas firesc mi s-ar părea Vega Japan.
                          Dupa ce si asta devine insuficienta, mai discutam
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • Multumesc !
                            SK7 / T64 / T64

                            Comentariu


                            • Vă salut. Am un lemn TBS de 92 g. și un lemn Yasaka Dinamix 17{17 straturi carbon) în greutate de 94 grame. Deasemenea am următoarele fete : BTY 05 FXneagra, Sriver G3 neagra, Yasaka Rakza 7 soft neagra, Donic Bluefire M2 roșie și Joola Energy X-tra roșie. Rugămintea mea este sa-mi oferiți o idee cât mai propice de ?mperechere a lemnelor și fetelor menționate. în prezent pe TBS am TGY 05 neagra cu Bluefire M2 roșie, Yasaka nefiind lipit. Mulțumesc.

                              Comentariu


                              • Salutare ,
                                Putin ajutor va rog ?

                                Detin paleta din semnatura de ceva vreme, dar adversarii mai buni imi cer mai mult control .
                                De aceea m-am gandit sa schimb lemnul rapid pe un lemn mai lent si fetele moi pe unele mai tari si burete mai subtire.

                                Am de gand sa aleg unul din lemnele Yasaka Silverline AllWood , Butterfly Primorac, Donic Appelgren Allplay Senso V1 (Lemn ALL+ alte sugestii poate?) si la fete m-am gandit la urmatoarele :
                                : FH: Donic Acuda S1 / M1 / Rakza X / joola Rhyzm /...alte sugestii
                                BH: Donic Acuda S2 /M2/ Rakza 7 soft / rakza x soft/ ...alte sugestii

                                Am scris alte sugestii pentru ca nu stiu ce sa aleg , doar destinatia imi e cunoscuta : noul setup sa aiba mai putina viteza decat actualul, dar mai mult control , spin-ul daca se poate sa ramana la fel

                                Va multumesc pentru sfaturi
                                FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                Comentariu


                                • Postat în original de andi d Vezi post
                                  Vă salut. Am un lemn TBS de 92 g. și un lemn Yasaka Dinamix 17{17 straturi carbon) în greutate de 94 grame. Deasemenea am următoarele fete : BTY 05 FXneagra, Sriver G3 neagra, Yasaka Rakza 7 soft neagra, Donic Bluefire M2 roșie și Joola Energy X-tra roșie. Rugămintea mea este sa-mi oferiți o idee cât mai propice de ?mperechere a lemnelor și fetelor menționate. în prezent pe TBS am TGY 05 neagra cu Bluefire M2 roșie, Yasaka nefiind lipit. Mulțumesc.
                                  Salut!
                                  Ambele lemne sunt rapide. Totusi, ar trebui sa te hotarasti la unul dintre ele si sa faci o paleta cu care sa joci mai mult timp. Combinatia actuala pare foarte buna. Joola Energy X-tra este un model mai vechi de fata si spinul este mai mic - e mai potrivita pentru BH. Poti sa o combini cu Rakza 7 soft (la FH) pe Dynamix, daca vrei sa faci o proba.

                                  Postat în original de Lim Vezi post
                                  Salutare ,
                                  Putin ajutor va rog ?

                                  Detin paleta din semnatura de ceva vreme, dar adversarii mai buni imi cer mai mult control .
                                  De aceea m-am gandit sa schimb lemnul rapid pe un lemn mai lent si fetele moi pe unele mai tari si burete mai subtire.

                                  Am de gand sa aleg unul din lemnele Yasaka Silverline AllWood , Butterfly Primorac, Donic Appelgren Allplay Senso V1 (Lemn ALL+ alte sugestii poate?) si la fete m-am gandit la urmatoarele :
                                  : FH: Donic Acuda S1 / M1 / Rakza X / joola Rhyzm /...alte sugestii
                                  BH: Donic Acuda S2 /M2/ Rakza 7 soft / rakza x soft/ ...alte sugestii

                                  Am scris alte sugestii pentru ca nu stiu ce sa aleg , doar destinatia imi e cunoscuta : noul setup sa aiba mai putina viteza decat actualul, dar mai mult control , spin-ul daca se poate sa ramana la fel

                                  Va multumesc pentru sfaturi
                                  Salut!
                                  Petnru conformitate, paleta din semnatura este:

                                  Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon
                                  FH: Donic Acuda S3 max
                                  BH: Donic Acuda S3 max

                                  Daca vrei o paleta cu mai mult control, oricare dintre lemnele mentionate este foarte bun. Primorac este Off- (putin mai rapid ca celelalte, cel putin la nivel declarativ). Poti incerca si Waldner Senso Carbon (fara ultra) - Off-. Pentru inceput pastreaza fetele actuale. Daca vei simti nevoia de mai multa viteza, incearca fete din ultima generatie: Bluefire JP02/03 (FH/BH) sau orice alta fata cu duritate medie, nu cele mai tari (adica nu JP01, M1, Rakza X). Trecerea de la S3 (cea mai moale) la un model de fata foarte tare va necesita o perioada mare de adaptare.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Va salut dl cristi recent am achizitionat un yasaka extra off...varianta normala nu cea J.T.T.A. Si ca fata pe care sigur o pastrez este genius sound..pe bh...am pus.o si pe fh este ok dar as vrea putin mai multa putere fara sa ingreunez paleta! Stima! ( P.S. daca stiti dvs vreo combinatie mai bn de fete pt YEO as vrea sa o aflu)

                                    Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
                                      Va salut dl cristi recent am achizitionat un yasaka extra off...varianta normala nu cea J.T.T.A. Si ca fata pe care sigur o pastrez este genius sound..pe bh...am pus.o si pe fh este ok dar as vrea putin mai multa putere fara sa ingreunez paleta! Stima! ( P.S. daca stiti dvs vreo combinatie mai bn de fete pt YEO as vrea sa o aflu)

                                      Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

                                      Pe Yeo merg mai bine fetele tari decât cele moi. Daca vrei fete mai usoare, Victas V01 (nu Limber sau Stiff) este o fata tare si usoara. Ar mai fi TSP Ventus Speed. In rest, toate fetele Tensor moderne sunt mai grele ca Tenergy.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Fetele actuale au deja 3,5 ani au cam imbatranit nitzel . Ma gandesc la S2 2.0 pe ambele fete pe un lemn mai sus mentionat (All+) . Multumesc
                                        FH: Donic Acuda S3 max - Lemn: Donic Waldner Senso Ultra Carbon - BH: Donic Acuda S3 max
                                        ? - Lemn: Donic Waldner Senso Carbon - BH: Donic Acuda S2 1.8

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Lim Vezi post
                                          Fetele actuale au deja 3,5 ani au cam imbatranit nitzel . Ma gandesc la S2 2.0 pe ambele fete pe un lemn mai sus mentionat (All+) . Multumesc
                                          Daca vrei sa schimbi fetele, as zice sa cauti unele dintr-o generatie noua. Poate Bluefire JP02, Rakza X Soft, Joola Maxxx-P.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Bună ziua!

                                            Pe lemn Yasaka Extra Offensive 7 Power, am schimbat fețele Yasaka Rakza X 2,0 cu aceleași Yasaka Rakza X numai că sunt max.
                                            Vreau să-mi spuneți dacă această construcție e corectă și dacă avantajează jocul (unui amator ca mine) rapid, ofensiv, de lângă masă.
                                            Menționez că nu am ajuns cu această paletă la TT Arena, dar mai e puțin până duminică!..

                                            Mulțumesc!

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de - Marcel - Vezi post
                                              Bună ziua!

                                              Pe lemn Yasaka Extra Offensive 7 Power, am schimbat fețele Yasaka Rakza X 2,0 cu aceleași Yasaka Rakza X numai că sunt max.
                                              Vreau să-mi spuneți dacă această construcție e corectă și dacă avantajează jocul (unui amator ca mine) rapid, ofensiv, de lângă masă.
                                              Menționez că nu am ajuns cu această paletă la TT Arena, dar mai e puțin până duminică!..

                                              Mulțumesc!
                                              Viteza va fi mai mare, spinul mai bun, dar controlul mai mic. As zice ca pentru un amator, lemnul Yasaka Extra Offensive 7 Power este prea rapid. Cu cat mai avansati adversarii, cu atat mai usor se vede ca lipsa de control face diferenta la puncte.
                                              Daca jocul tau este de topspin, atunci nu e rau neaparat, dar vei avea probleme atunci cand esti in defensiva. Daca joci cu lovituri drepte, atunci era mai bine sa fi ramas la 2.0.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • Mulțumesc!
                                                O să verific diferențele m?ine și poate duminică. Am și vechea construcție de paletă.
                                                Ultima e nou achiziționată.
                                                Sincer, credeam că de la 2,0 la max, viteza va fi mai mică și controlul mai bun..
                                                Se pare că m-am înșelat..

                                                Toate cele bune!

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de - Marcel - Vezi post
                                                  Mulțumesc!
                                                  O să verific diferențele m?ine și poate duminică. Am și vechea construcție de paletă.
                                                  Ultima e nou achiziționată.
                                                  Sincer, credeam că de la 2,0 la max, viteza va fi mai mică și controlul mai bun..
                                                  Se pare că m-am înșelat..

                                                  Toate cele bune!
                                                  Logica e: cu cat e buretele mai gros, ii da o sansa mingii sa intre cat mai adanc si deci cat mai in contact cu cauciucul si atunci rezulta 2 efecte: cauciucul catapulteaza mingea inapoi cu mai multa forta si totodata avand suprafata de contact mai mare cu mingea ii poate imprima un efect potential mai mare in comparatie cu o fata cu burete mai subtire.

                                                  Desigur efectele acestea sunt in proportie diferita in functie de duritatea buretelui si a cauciucului....
                                                  Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                                                  Comentariu


                                                  • Salutare!

                                                    Am si eu o intrebare. Joc de ceva timp (20+ ani) dar abia acum am posibilitatea sa ma antrenez mai intensiv. Momentan joc cu fete Butterfly Flextra si lemn Joola Impulse. Cu acest setup simt ca nu pot sa imprim nici spin, nici viteza suficienta mingii. De aceea m-am hotarat sa ma uit dupa un alt setup si aici as vrea sa va cer parerea.
                                                    Dupa multe ore de cercetare m-am stabilit la fete Tibhar Evolution MX-P (FH+BH) dar la lemn am ezitari. M-am gandit la Avalox P500 dar nu am nici o experienta cu acest lemn si nu stiu cum ar merge cu fetele MX-P. Mi-as dori sa am o paleta care imi permite un joc ofensiv eficient cu un blocaj solid. Multumesc anticipat pentru raspuns, eventual daca ati avea niste tipuri cu alte lemne as fi extrem de recunoscator.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X