Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Multumesc de raspuns!

    Comentariu


    • Salut
      Recent am participat la turneul A de la tt.arena.buc.intrucat sunt amator 100% aceste contacte cu tenisul prof sau semiprof imi ridica mai multe probleme din care cele mai multe constructive.ce am observat la acest ultim turneu: joc bine primele 3 seturi in care fac puncte pe atac (serva buna si atac pe prima sau a 2a minge)cu procentaj de reusita.apoi nu ma mai pot concentra si pierd de la 2-0 pt.mine.eu o pun pe seama caderii fizice(am 120 kg...) dar cred ca mai e si alta cauza.nu pot sau nu stiu sa pun mingi pe masa.nu imi iese.daca obosesc ar trebui sa pun pe masa fara atac sau atac pe mingea 4.5 sau 6 care poate fi mai potrivit.
      Joc cu un konglinghui si pana in turneu inclusiv am avut 2 fete tibhar genius max.la fel.acum am pus joola energy de 2 si 729 max.ultima o tin pe rever.nici cu o setare nici cu alta nu pot aseza pe masa cum vreau eu.ma gandesc ca nici cu alte fete mai defense nu ar merge pt ca nu mai am atac corespunzaror.
      Va rog un sfat!
      Joc de 3 ori pe sapt.alte variante de antrenament nu am

      Comentariu


      • Va salut,

        La prima vedere pare sa fie o problema tehnico-tactica. Nu cunosc tipul de antrenament pe care il faceti ca sa fiu mai obiectiv.
        Partea cu setup-ul este sa zic asa mai mult de antrenament, dar avand 120kg ceea ce e destul de mult banuiesc ca jocul dvs este mai mult static, iar atunci v-ar ajuta pe BH o fata de tip defensiv, iarba, sandvich sau un soft de 1.5mm gen Donic Slice.
        Veniti odata la Viva Sport sa va fac gratuit un mic review dupa care va zis exact ce aveti nevoie !

        Toate cele bune,

        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

        Comentariu


        • Cu prima ocazie vin la viva si probam jucatorul!sunt greu si nu am un joc de picioare ori plasament grozav dar sunt convins ca si paleta conteaza.
          Am probat si iarba/sendwish dar nu ma impac..inclusiv un superdefence de 1.3.
          Am mai dat cu un lemn facut de dan universal fh=off/bh=off- cu tibhar genius max.sare in toate direcțiile..am mai pus pe un lemn comun o iarba ox longpimps cu omega vega5 de 2.ridic prea sus si de multe ori nu dau peste fileu iar fh.ul nu mai e agresiv si nici control.am probleme multe!!

          Comentariu


          • Buna ziua,

            As dori o recomandare pentru o noua paleta (cea veche TB ALC + Xiom Omega 4 Euro 2 mm s-a dus ...).
            Ma intereseaza un setup asemanator, poate cu mai mult control. Am primit urmatoarele recomandari:
            - lemn Xiom Vega Euro / lemn TB Spirit + fete Xiom Vega Europe 2mm;
            Nu prea stiu ce sa aleg.

            Va multumesc.

            Comentariu


            • 1,5-2

              Spune-mi te rog care e diferenta la joc intre fetele 1,5 - 1,8 - 2mm pt ca porducatorii dau aceleasi caracteristici.
              De exemplu VICTAS 1,5 versus VICTAS 2mm

              MERCI

              Comentariu


              • Buna seara,

                incerc sa fac pasul de la o paleta hobby catre una mai buna.

                Sunt la un nivel hobby, nu am un stil definit, jocul practicat de catre mine cred ca este unul mixt.

                1. serviciul - incerc sa alternez, topspin FH sau BH, scurte, lungi, cu efect lateral, taiate, mai inalte, mai joase, stanga, dreapta, cum pot pentru a destabiliza cat mai mult adversarul la primirea serviciului.

                2. in timpul jocului ma rezum cat mai mult la a pune mingea pe masa intr-un loc cat mai incomod pentru pozitia actuala a adverarului, incerc cat mai mult sa nu-i dau sansa adversarului sa traga, dar in acelasi timp incerc sa-l determin sa trimita suficient de bine mingea pentru a putea trage eu. Dau multe mingi taiate atat cu FH cat si cu BH.

                Jocul meu este cam la 0.5-0.7 m de masa, maxim 1.5m cand incerc sa scot ce trage adversarul.

                Paleta cu care joc este BUTTERFLY SCHLAGER GOLD WELTMEISTER, cred ca se potriveste cu stilul meu de joc, este prezentata ca avand 90 spin, 80 speed, 80 control.

                Am citit multe pagini din acest thread si cred ca un lemn ALL/ALL+ s-ar potrivi jocului practicat de catre mine (in principal imi doresc un control cat mai mare dar in acelasi timp sa aiba si ceva speed), nu stiu ce alegere sa fac intre Yasaka Sweden Classic si Yasaka Silver All Wood, am vazut de multe ori recomandata Yasaka Sweden Classic dar Silver All Wood am vazut ca are sweet-spot-ul mai mare ceea ce cred ca ar fi un plus pentru mine. Ce ma sfatuiti?

                V-as ruga sa ma ajutati in alegerea fetelor deoarece aici este o diversitate foarte mare si cred ca este foarte important ca fetele sa completeze cat mai bine lemnul.

                M-ar ajuta daca mi-ati indica mai multe combinatii de la diverse brand-uri.


                Va multumesc anticipat!

                Comentariu


                • Salut,

                  ?n urma recomandărilor primite pe forum, am făcut trecerea de la o paleta hobby la una custom și ?ți pot recomanda și eu mai departe:
                  Yasaka sweden classic
                  Yasaka Rakza 7 soft max pe FH și de 2.0 mm pe BH

                  Cred că ți-ar plăcea
                  Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                  Comentariu


                  • multumesc mult dutzu, eu ma gandeam la Yasaka Rakza 7 2.0 mm pe FH și Yasaka Rakza 7 soft de 2.0 mm pe BH dar nu stiu cat control s-ar pierde pe FH dar cred ca ce ai spus tu s-ar putea sa fie mai bine.

                    Alte pareri? Dl. Durdun sau grasomega?

                    Comentariu


                    • Postat în original de gvladu Vezi post
                      Alte pareri? Dl. Durdun sau grasomega?
                      George Durdun e angrenat zilele astea in Turul Diviziei A ce are loc la Buzău, iar Cristi Cionoiu ((at)grasomega) a suferit o interventie chirurgicala la genunchi si probabil trebuie să se recupereze, așa că dacă aveți un bob de răbdare o să vă sfătuiască unul dintre ei imediat ce intră pe forum. O zi buna!
                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                      Comentariu


                      • multumesc mult marcel! Nu ma grabesc am sa astept sfatul dansilor.
                        O zi buna si recuperare usoara domnului Cionoiu!

                        Comentariu


                        • Buna Gheorghe,
                          nu sunt un jucator avansat , joc de multi ani cu un Butterfly Kenny Pro. Am hotarit sa schimb fetele ca erau f tocite si la recomandare am pus tenergy 05fx. Imi place mult cum merge cu singura deosebire ca paleta acum este , sau o simt mai grea. Iau acum lectii de tenis ca sa pot juca cat mai bine. Baietii de la sala , cunoscatori mi-au spus ca ar fi mai bine sa pun un blue fire M3 de la Donic si sincer intentia mea este sa cumpar alt lemn butterfly off- sau off , chiar am gasit una pe net la 70g. Jocul meu este old school de liceu-amator fara prea multe sperante, dar facut multe progrese sa zicem in 10 ore de antrenament toate intro luna. As dori un sfat cam ce sa fac in aceasta situatie. Cred ca jocul meu este allaround cu tendinte de atac.

                          Comentariu


                          • Postat în original de hakahaka Vezi post
                            Spune-mi te rog care e diferenta la joc intre fetele 1,5 - 1,8 - 2mm pt ca porducatorii dau aceleasi caracteristici.

                            De exemplu VICTAS 1,5 versus VICTAS 2mm



                            MERCI

                            Salut!

                            Grosimea mai mica a buretelui oferă mai mult control, iar grosimea mai mare oferă viteza mai mare si spin mai bun, dar controlul scade.
                            In buretele subtire mingea sta mai putin, însă buretele se plafoneaza mai repede si incepe sa se simtă lemnul. Cu cat buretele este mai gros, cu atât mingea stă mai mult si suprafata de contact este mai mare, deci si posibilitatea de a crea spin este mai mare. Totuși, mingea va pleca din paleta la alt moment decât din cea mai groasă si trebuie exersat mai mult pentru a sti mai exact momentul si directia, aceasta traducandu-se in control (al m?inii).
                            Practic, fetele subtiri sunt mai bune pentru un joc drept, de capace, contre, smash-uri, mai ales lângă masa, iar cele mai groase sunt mai bune pentru topspin si joc de la semi- si distanța de masa.
                            Specificatiile producătorilor sunt raportate la topsheet, nu la sandwich.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • Postat în original de gvladu Vezi post

                              Am citit multe pagini din acest thread si cred ca un lemn ALL/ALL+ s-ar potrivi jocului practicat de catre mine (in principal imi doresc un control cat mai mare dar in acelasi timp sa aiba si ceva speed), nu stiu ce alegere sa fac intre Yasaka Sweden Classic si Yasaka Silver All Wood, am vazut de multe ori recomandata Yasaka Sweden Classic dar Silver All Wood am vazut ca are sweet-spot-ul mai mare ceea ce cred ca ar fi un plus pentru mine. Ce ma sfatuiti?

                              V-as ruga sa ma ajutati in alegerea fetelor deoarece aici este o diversitate foarte mare si cred ca este foarte important ca fetele sa completeze cat mai bine lemnul.

                              M-ar ajuta daca mi-ati indica mai multe combinatii de la diverse brand-uri.


                              Va multumesc anticipat!

                              Salut!

                              Sweden Classic este exact lemnul pe care îl cauți. As pune pe el fete Yasaka Rakza 7 soft de 2.0 mm. Aceasta paleta te va ajuta sa progresezi, fără sa-ti dea totul gratuit si nu mai inveti lovituri corecte (daca paleta este prea rapida, esti tentat sa pui doar paleta, fără a lovi mingea).
                              Alte lemne bune sunt Stiga Allround NCT, Yasaka Silverline Allwood, Donic Exclusive Allround si alte lemne cu viteza declarata maxim All+. Fetele potrivite sunt cele cu duritate medie si grosime 1,9 - 2.0 mm - Joola Maxxx 425, Donic Bluefire JP02 sau M2, Victas V01 Stiff sau Limber etc.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Postat în original de adyrujan Vezi post
                                Buna Gheorghe,

                                nu sunt un jucator avansat , joc de multi ani cu un Butterfly Kenny Pro. Am hotarit sa schimb fetele ca erau f tocite si la recomandare am pus tenergy 05fx. Imi place mult cum merge cu singura deosebire ca paleta acum este , sau o simt mai grea. Iau acum lectii de tenis ca sa pot juca cat mai bine. Baietii de la sala , cunoscatori mi-au spus ca ar fi mai bine sa pun un blue fire M3 de la Donic si sincer intentia mea este sa cumpar alt lemn butterfly off- sau off , chiar am gasit una pe net la 70g. Jocul meu este old school de liceu-amator fara prea multe sperante, dar facut multe progrese sa zicem in 10 ore de antrenament toate intro luna. As dori un sfat cam ce sa fac in aceasta situatie. Cred ca jocul meu este allaround cu tendinte de atac.

                                Salut!
                                Eu zic sa nu schimbi nimic la paleta, mai ales fetele. Combinatia este foarte buna. Daca ti se pare grea, cauta ceva antrenamente pentru incheieturi si pentru brate, cu coarda elastica. Era un filmulet cu Kalinikos Kreanga la antrenament cu o panglica. Aceasta va creste puterea incheieturii si nu vei avea probleme cu greutatea.
                                Oricum, nu cred ca alte fete sunt semnificativ mai usoare ca T05Fx.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Postat în original de grasomega Vezi post
                                  Salut!

                                  Sweden Classic este exact lemnul pe care îl cauți. As pune pe el fete Yasaka Rakza 7 soft de 2.0 mm. Aceasta paleta te va ajuta sa progresezi, fără sa-ti dea totul gratuit si nu mai inveti lovituri corecte (daca paleta este prea rapida, esti tentat sa pui doar paleta, fără a lovi mingea).
                                  Alte lemne bune sunt Stiga Allround NCT, Yasaka Silverline Allwood, Donic Exclusive Allround si alte lemne cu viteza declarata maxim All+. Fetele potrivite sunt cele cu duritate medie si grosime 1,9 - 2.0 mm - Joola Maxxx 425, Donic Bluefire JP02 sau M2, Victas V01 Stiff sau Limber etc.

                                  Buna seara,

                                  multumesc mult pentru sfatul dvs, am optat asa cum m-ati sfatuit pentru Sweden Classic cu Rakza 7 soft de 2.0 mm.

                                  Va doresc o recuperare cat mai usoara!

                                  Comentariu


                                  • Salut..recent mi.am comandat o paleta dar nu mi.am facut foarte bine temele inainte si acum intampin probleme..deci...am comandat un lemn lkt instinct+ cu fh dhs hurricane 3 si bh gambler outlaw..paleta este ok dar nu se pliaza pe stilul meu...prefer viteza iar aceasta este f inceata si un domn antrenor de tenis mi a spus ca fetele sunt ok dar pe alt lemn...acum eu as dori sa imi comand o paleta noua dar doresc una de calitate pe stilul meu...nivelul meu este undeva la mijloc pot spune intermediar..execut cam toate loviturile cat pot eu de corect dar as dori o paleta care sa ma ajute cu viteza si puterea..lovesc mai mult cu fh dar si cu bh destul de des si prefer loviturile in forta. Daca este posibil imi puteti recomanda o paleta care sa ma ajute dar nu cu preturi f mari..va multumesc! Edy

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
                                      Salut..recent mi.am comandat o paleta dar nu mi.am facut foarte bine temele inainte si acum intampin probleme..deci...am comandat un lemn lkt instinct+ cu fh dhs hurricane 3 si bh gambler outlaw..paleta este ok dar nu se pliaza pe stilul meu...prefer viteza iar aceasta este f inceata si un domn antrenor de tenis mi a spus ca fetele sunt ok dar pe alt lemn...acum eu as dori sa imi comand o paleta noua dar doresc una de calitate pe stilul meu...nivelul meu este undeva la mijloc pot spune intermediar..execut cam toate loviturile cat pot eu de corect dar as dori o paleta care sa ma ajute cu viteza si puterea..lovesc mai mult cu fh dar si cu bh destul de des si prefer loviturile in forta. Daca este posibil imi puteti recomanda o paleta care sa ma ajute dar nu cu preturi f mari..va multumesc! Edy

                                      Salut!
                                      Paleta pe care o ai este lentă, intr-adevăr, însă este normal: ai o față chinezească pe un lemn All+.
                                      Eu cred că, deși ?ți place viteza, încă nu ai ?nvățat să generezi suficienta putere cu ajutorul corpului (nu doar a m?inii).
                                      Dacă vrei altă paletă, mai rapidă decât cea actuală, ?ți recomand un lemn maxim Off-, de exemplu Primorac Off- și fețe elastice și nu excesiv de rapide, cel puțin până crești puterea generată cu corpul - Yasaka Rakza 7 Soft, Donic JP02, Victas Stiff sau ceva similar, de vreo 42-45 grade duritatea buretelui, grosime 2.0, nu max. După o vreme vei ști, probabil, ce-ți lipsește (putere, spin, control) și vei alege mai ușor următoarele fețe.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Buna ziua, ma numesc Bogdan si am cateva nelamuriri privind o paleta de tenis de masă.
                                        Ieri m-am dus la un magazin din București cu speranta de a-mi cumpara un lemn mai intai pentru o viitoare paleta, din ce m-a indrumat vanzatorul am cumparat un Donic Baum Sawtec OFF. Pot spune despre stilul meu de joc ca este ofensiv si am mai avut o paleta, dar nu se poate considera "facuta" deoarece a avut un lemn Goldcup, cu niste fete lipite neindemanatic de mine ( Kokutaku Tuple 007 si tot un Kokutaku dar numai stiu cum ii zice ).
                                        Intrebarea este :
                                        >> Am facut o alegere buna cumparand acest lemn avand in vedere ca sunt la un nivel putin peste amator ?
                                        >> Lemnul este bun pentru stilul meu de joc ?
                                        >> Cam ce fete ar merge perfect pe el ( maxim 300 RON ) ?



                                        PS : Multumesc frumos pentru atentie si sper sa nu fi luat ceva aiurea...

                                        Comentariu


                                        • Putin peste amator inseamna profesionist
                                          Ori faci misto ori mai umbla putin la autoevaluare[emoji57]
                                          T05-ALC-T05
                                          Adrian Gorum

                                          Comentariu


                                          • Putin peste incepator am vrut sa zic, scuzati.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Bogdan03 Vezi post
                                              Buna ziua, ma numesc Bogdan si am cateva nelamuriri privind o paleta de tenis de masă.
                                              Ieri m-am dus la un magazin din București cu speranta de a-mi cumpara un lemn mai intai pentru o viitoare paleta, din ce m-a indrumat vanzatorul am cumparat un Donic Baum Sawtec OFF

                                              PS : Multumesc frumos pentru atentie si sper sa nu fi luat ceva aiurea...
                                              Salut,



                                              Vanzatorul am fost chiar eu si nu vreau sa spun nimic despre ceea ce v-am recomandat la sala atat ca lemn (Yasaka Sweden Classic, Joola Eagle Medium, Donic Burn OFF care v-am spus ca sunt un pic mai lente decat ceea ce a-ti cumparat Donic Baum Sawtec OFF-) in bugetul de 150lei, cat si ca fete (v-am recomandat fetele Yasaka Pryde 30 fiind la 120lei/buc, dar puteti sa optati si la Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm 145lei, ori Donic Acuda S3 2.0mm 145lei) ca mi-ati spus ca urmeaza sa le achizionati, chiar daca eu am deschis acest topic in urma cu ceva timp, dar il las pe colegul si prietenul meu Cristi (at)grasomega sa se dea cu parerea sau bineinteles oricine altcineva.
                                              Deasemenea puteti rasfoii un pic paginile pentru a vedea ce recomandari am mai facut atat eu cat si Cristi de ceva timp.

                                              Ce aiurea e senzatia sa vad ceva scris un urma unei recomandari face2face.. lipsa de incredere, atata timp cat intotdeauna am fost foarte corect si am recomandat in functie de bugetul fiecaruia.
                                              ex : In urma cu cateva zile a venit un domn la mine si mi-a spus ca are un buget de 1000lei pentru o paleta si i-am recomandat dupa cateva chimburi la masa lemn Stiga Clipper CC 399lei cu fete Rakza 7 Soft de 1.8mm 145lei pe BH si Yasaka Rakza X 2.0mm 180lei pe FH.

                                              Ma simt de parca v-am inselat, pacalit ceea ce chiar imi displace, dar e normal nestiind cu cine vorbiti.

                                              Toate cele bune si spor la joc
                                              Ultima editare de Durdun Gheorghe; 02.nov.2014, 17:52.

                                              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                              Comentariu


                                              • Va rog sa-mi dati un sfat pentru alegerea unui setup, pe care sa- l utilizeze fiica mea. In prezent utilizeaza, de un an de zile, un lemn yasaka synergy cu ambele fete yasaka rakza 7 soft max, si vad acum ca parca are nevoie de ceva mai puternic,deoarece loviturile ofensive o obosesc. La concursul Amatur de sambata de la Brăila, unde a fost organizat si un stand de specialitate,am fost aproape sa ma incant cu un lemn xiom zq cu fete xiom omega v tour,insa nu eram suficient de informat, asa ca am zis pas. Acum apelez la sfatul dvs. Va multumesc! Imi cer scuze , deoarece nu am reusit sa utilizez diacriticele,tableta bat-o vina!

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de peg307 Vezi post
                                                  Va rog sa-mi dati un sfat pentru alegerea unui setup, pe care sa- l utilizeze fiica mea. In prezent utilizeaza, de un an de zile, un lemn yasaka synergy cu ambele fete yasaka rakza 7 soft max, si vad acum ca parca are nevoie de ceva mai puternic,deoarece loviturile ofensive o obosesc. La concursul Amatur de sambata de la Brăila, unde a fost organizat si un stand de specialitate,am fost aproape sa ma incant cu un lemn xiom zq cu fete xiom omega v tour,insa nu eram suficient de informat, asa ca am zis pas. Acum apelez la sfatul dvs. Va multumesc! Imi cer scuze , deoarece nu am reusit sa utilizez diacriticele,tableta bat-o vina!
                                                  Buna ziua!
                                                  Parerea mea este ca ar trebui ca fiica dvs. sa lucreze mai mult la capitolul fitness. Yasaka Synergy este un lemn OFF cu 11 straturi de lemn. Totusi, ce trebuie remarcat este greutatea redusa a acestuia, care poate duce, intr-adevar, la oboseala si lovituri ineficiente.
                                                  Dupa parerea mea, orice lemn sub 87-88g este prea usor si nu poate fi folosit eficient pentru un stil ofensiv.
                                                  Nu stiu despre lemnele Xiom ZQ, dar as putea sa recomand fie lemne ofensive clasice cu 5 straturi (Yasaka Extra Offensive, Stiga Ebenholz V, Butterfly Korbel/Xiom Aria etc.), fie unele cu material compozit (Victas FireFall AC sau SC, Donic Waldner Legend, Joola Fever - atentie la greutate!, probabil ca si lemnele compozite de la Xiom sunt ok). Greutatea intre 87-92g, nu mai mult.
                                                  Lemnele indicate sunt pentru un stil cu topspin, daca fiica dvs. joaca cu lovituri drepte, atunci ar trebui sa caute un lemn mai rigid.
                                                  In fine, chestiunea cu conditia fizica ramane valabila, indiferent de stil.
                                                  Mult spor la antrenamente!
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • Multumesc! O sa lucram si la capitolul fittnes, insa ramane, ca optiune, sa venim la sala Viva pentru a testa niste setup-uri.

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X