Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de peg307 Vezi post
    Multumesc! O sa lucram si la capitolul fittnes, insa ramane, ca optiune, sa venim la sala Viva pentru a testa niste setup-uri.
    Sunt sigur ca George Durdun va va ajuta cu plăcere sa găsiți un lemn potrivit.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
      Salut..recent mi.am comandat o paleta dar nu mi.am facut foarte bine temele inainte si acum intampin probleme..deci...am comandat un lemn lkt instinct+ cu fh dhs hurricane 3 si bh gambler outlaw..paleta este ok dar nu se pliaza pe stilul meu...prefer viteza iar aceasta este f inceata si un domn antrenor de tenis mi a spus ca fetele sunt ok dar pe alt lemn...acum eu as dori sa imi comand o paleta noua dar doresc una de calitate pe stilul meu...nivelul meu este undeva la mijloc pot spune intermediar..execut cam toate loviturile cat pot eu de corect dar as dori o paleta care sa ma ajute cu viteza si puterea..lovesc mai mult cu fh dar si cu bh destul de des si prefer loviturile in forta. Daca este posibil imi puteti recomanda o paleta care sa ma ajute dar nu cu preturi f mari..va multumesc! Edy
      Inainte sa schimbi paleta incearca sa pui si alte fete pe lemn,ceva mai iute.Vei fi placut surprins de "randamentul" lemnului LKT cu fete gen Rhyzm,Rakza,Sriver,Bluefire.Pana la urma depinde doar de stil,caci set-up-uri gasesti o gramada.Urmeaza apoi multa rabdare si.....spor la antrenamente!
      I love table tennis !

      Comentariu


      • Salut! Am doua fete de paleta Donic Desto F3 b.slam si m-ar interesa pe ce lemn sa le pun, Xion Axelo, TBSpirit, sau Donic Defplay?
        Multumesc!

        Comentariu


        • Postat în original de Cristi I Vezi post
          Salut! Am doua fete de paleta Donic Desto F3 b.slam si m-ar interesa pe ce lemn sa le pun, Xion Axelo, TBSpirit, sau Donic Defplay?
          Multumesc!
          Salut,

          Fetele sunt bune, acum depinde ce stil de joc vrei sa faci !
          Daca esti la inceput ti-as recomanda Donic Defplay. Chiar daca lemnul este de aparere, sarind incet vei putea avea un control foarte bun si iti va forma miscarile obligandu-te sa lovesti mingea.
          Daca deja ai automatism in lovituri poti merge atat pe Xiom Axelo cat si pe Butterfly Timo Boll Spirit !

          Spor la treaba !

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • salutare!as avea nevoie de putin ajutor daca se poate. am un joc mixt as dori o paleta allround gata asamblata !..tin sa precizez ca sunt in londra am cautat ceva shop-uri online nu prea sunt , ma atrage donic si nu prea am vazut decat pe amazon si ma sfatuit cineva sa nu cumpar de pe amazon! imi puteti da cateva exemple ce as putea sa-mi cumpar. Multumesc anticipat

            Comentariu


            • Salut,

              Sunt incepator in ale tenisului de masa, ma pregatesc sa imi fac primul setup profi, achizitonand pana acum de pe forum 2 fete patrate: Yasaka Rakza 7 soft 2.0 mm (pentru BH) si Joola Samba + 2.0 mm (pentru FH). In acest moment am ceva dubii in privinta alegerii lemnului, avand doua posibilitati: 1. Xiom Acro ALL+ second (stare foarte buna, jucat de doi ani 2h/sapt); 2. Yasaka Sweden Classic ALL nou. Cu lemnul Xiom am jucat de multe ori, avand fete Yanus DF, care mi s-au parut cam moi si prea defensive. Lemnul de la Xiom imi pare foarte bun pentru nivelul meu, feedback si sunet de exceptie, fiind capabil sa genereze si putere in caz de nevoie. Cam astea ar fi caracteristicile care ma intereseaza, cu Sweden Classic nu am jucat, vad insa ca este un lemn recomandat incepatorilor, pentru progresie.

              Mentionez ca jocul meu este defensiv, langa masa, lovitura mai buna e BH. Consider ca tehnica mea de lovire e totusi defectuoasa atat pe BH cat si pe FH.
              Ce sfat imi puteti da pentru a reusi sa progresez, merg pe lemnul pe care il cunosc, desi e SH sau incerc Yasaka Sweden Classic?

              Multumesc!
              Viscaria
              Omega V Tour
              Vega Europe

              Comentariu


              • Postat în original de catalanu31 Vezi post
                Salut,

                Sunt incepator in ale tenisului de masa, ma pregatesc sa imi fac primul setup profi, achizitonand pana acum de pe forum 2 fete patrate: Yasaka Rakza 7 soft 2.0 mm (pentru BH) si Joola Samba + 2.0 mm (pentru FH). In acest moment am ceva dubii in privinta alegerii lemnului, avand doua posibilitati: 1. Xiom Acro ALL+ second (stare foarte buna, jucat de doi ani 2h/sapt); 2. Yasaka Sweden Classic ALL nou. Cu lemnul Xiom am jucat de multe ori, avand fete Yanus DF, care mi s-au parut cam moi si prea defensive. Lemnul de la Xiom imi pare foarte bun pentru nivelul meu, feedback si sunet de exceptie, fiind capabil sa genereze si putere in caz de nevoie. Cam astea ar fi caracteristicile care ma intereseaza, cu Sweden Classic nu am jucat, vad insa ca este un lemn recomandat incepatorilor, pentru progresie.

                Mentionez ca jocul meu este defensiv, langa masa, lovitura mai buna e BH. Consider ca tehnica mea de lovire e totusi defectuoasa atat pe BH cat si pe FH.
                Ce sfat imi puteti da pentru a reusi sa progresez, merg pe lemnul pe care il cunosc, desi e SH sau incerc Yasaka Sweden Classic?

                Multumesc!

                Salut!

                Bineînțeles ca trebuie sa păstrezi lemnul Xiom! Când găsești un material cu care te înțelegi bine, nu-l schimbi pentru nimic in lume
                Pune Rakza Soft la FH si Samba+ la BH si gata.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Postat în original de MiHigh Vezi post
                  salutare!as avea nevoie de putin ajutor daca se poate. am un joc mixt as dori o paleta allround gata asamblata !..tin sa precizez ca sunt in londra am cautat ceva shop-uri online nu prea sunt , ma atrage donic si nu prea am vazut decat pe amazon si ma sfatuit cineva sa nu cumpar de pe amazon! imi puteti da cateva exemple ce as putea sa-mi cumpar. Multumesc anticipat

                  Salut!
                  încearcă www.bribartt.co.uk.
                  Am văzut ca au un lemn Donic Allround - http://shop.bribartt.co.uk/table-ten...-allround.html, dar nu au multe modele. Daca nu tii la marca, ia un Stiga Allround NCT.
                  Iti recomand fete Victas V01 Stiff sau Limber.
                  Sunt sigur ca asamblarea paletei este gratuita.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • Joc ofensiv, distanta pana in 2 metri
                    LEMN:Butterlafy Timo spirit
                    FH:ternergy 05- inca invat topspin
                    BH:Rondel- taiate si tras drept
                    joc cam din ianuarie cu asa ceva, ce pot schimba pentru un progres......in afara de mana binenteles:P
                    astept un raspuns si putin ajutor , pls

                    Comentariu


                    • Postat în original de gaby388 Vezi post
                      Joc ofensiv, distanta pana in 2 metri
                      LEMN:Butterlafy Timo spirit
                      FH:ternergy 05- inca invat topspin
                      BH:Rondel- taiate si tras drept
                      joc cam din ianuarie cu asa ceva, ce pot schimba pentru un progres......in afara de mana binenteles:P
                      astept un raspuns si putin ajutor , pls
                      Salut!

                      Paleta e buna, dar dacă inveti topspin, ar fi bine sa cauti un lemn cu control mai bun, TBS e pentru jucatori care fac antrenament sustinut, cu antrenor.
                      Recomand pentru invatarea loviturilor un Korbel clasic sau Primorac clasic (OFF-), Tenergy 05 ramane la FH, iar la BH - poate o fata ceva mai moderna decat Roundell - Victas V01 Limber sau Joola Maxxx 425 sau Donic JP 02.
                      A, mai trebuie adaugat ceva - antrenament mult, nu meciuri!


                      Sent from my iPad using Tapatalk
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • Joola Maxx este 450, nu 425.
                        Am uitat sa mentionez - grosime 2.0, nu max.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • 1. Ce joc practicati
                          Mixt
                          2.Cu ce jucati mai mult
                          Mixt, reverul fiind partea de baza.
                          3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                          Lemn - Timo Boll ALC
                          Fata FH - Butterfly Roundell 1.9
                          Fata BH - Butterfly Roundell 1.9

                          Tin sa precizez ca ma incadrez la categoria de jucatori incepatori, poate o sa-mi spuneti ca lemnul pe care il folosesc este prea rapid, dar am jucat ceva vreme cu el si m-am obisnuit. acum fetele s-au uzat si vreau sa le schimb. astept cateva sugestii, pareri.
                          Multumesc!

                          Comentariu


                          • Postat în original de Mirel V. Lascan Vezi post
                            1. Ce joc practicati
                            Mixt
                            2.Cu ce jucati mai mult
                            Mixt, reverul fiind partea de baza.
                            3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                            Lemn - Timo Boll ALC
                            Fata FH - Butterfly Roundell 1.9
                            Fata BH - Butterfly Roundell 1.9

                            Tin sa precizez ca ma incadrez la categoria de jucatori incepatori, poate o sa-mi spuneti ca lemnul pe care il folosesc este prea rapid, dar am jucat ceva vreme cu el si m-am obisnuit. acum fetele s-au uzat si vreau sa le schimb. astept cateva sugestii, pareri.
                            Multumesc!
                            Cu siguranta lemnul este prea rapid. Totusi, daca joci de mult timp cu el, nu e neaparat rau.
                            Totusi, cu acest lemn este greu sa joci un joc mixt. Ar trebui sa cauti sa dezvolti jocul ofensiv pe ambele parti, intrucat cu TB ALC este greu sa joci defensiv.
                            Fetele Roundell sunt mai degraba lente si cu control mare - probabil ca este greu sa gasesti ceva foarte apropiat. Ti-as recomanda Donic Bluefire JP03 de 2.0 sau Joola Maxxx 400 sau ceva asemanator (fete moi, cu duritatea buretelui in jur de 37-40 grade pe scala ESN - fete tensor), insa aproape sigur vor fi ceva mai rapide decat ce ai acum.
                            Cel mai usor ar fi sa incerci sa gasesti un jucator cu o paleta cu lemn TB ALC si o fata dintre cele pe care ai vrea sa le cumperi si sa incerci putin combinatia, sa vezi daca iti place. S-ar putea sa fie mai ieftin



                            Sent from my iPad using Tapatalk
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • Postat în original de grasomega Vezi post
                              Cu siguranta lemnul este prea rapid. Totusi, daca joci de mult timp cu el, nu e neaparat rau.
                              Totusi, cu acest lemn este greu sa joci un joc mixt. Ar trebui sa cauti sa dezvolti jocul ofensiv pe ambele parti, intrucat cu TB ALC este greu sa joci defensiv.
                              Fetele Roundell sunt mai degraba lente si cu control mare - probabil ca este greu sa gasesti ceva foarte apropiat. Ti-as recomanda Donic Bluefire JP03 de 2.0 sau Joola Maxxx 400 sau ceva asemanator (fete moi, cu duritatea buretelui in jur de 37-40 grade pe scala ESN - fete tensor), insa aproape sigur vor fi ceva mai rapide decat ce ai acum.
                              Cel mai usor ar fi sa incerci sa gasesti un jucator cu o paleta cu lemn TB ALC si o fata dintre cele pe care ai vrea sa le cumperi si sa incerci putin combinatia, sa vezi daca iti place. S-ar putea sa fie mai ieftin



                              Sent from my iPad using Tapatalk
                              Multumesc! Am citit undeva ca pentru acest lemn, fetele potrivite ar fi cele tenergy. Dvs ce parere aveti?

                              Comentariu


                              • Da ,tenergy 05 sunt cele mai potrivite pt. acel lemn
                                Dupa ce le incerci sa le dezlipesti cu grija de pe lemn!
                                T05-ALC-T05
                                Adrian Gorum

                                Comentariu


                                • Postat în original de Mirel V. Lascan Vezi post
                                  Multumesc! Am citit undeva ca pentru acest lemn, fetele potrivite ar fi cele tenergy. Dvs ce parere aveti?
                                  Daca ai fi un jucator profesionist, Tenergy 05 ar fi cele mai potrivite.
                                  Tine cont de faptul ca esti incepator si acum ai Roundell pe un lemn prea rapid pentru jocul tau mixt (am inteles ca joci atat ofensiv, cat si defensiv).
                                  Parerea mea este ca orice fata in afara de cele mai moi de la diferiti producatori va face o combinatie prea rapida pentru stilul tau. Chiar si asa, tot e prea rapida paleta, dupa parerea mea.

                                  De ce zic ca e prea rapida? Am mai explicat si cu alte ocazii: paleta face prea mult din treaba pe care ar trebui s-o faci tu si, in acest fel, nu vei invata sa lovesti mingea suficient de puternic. Vei fi mereu multumit cu ce se obtine doar asezand paleta in dreptul mingii. In plus, vei avea destule probleme la returnarea serviciilor jucatorilor mai avansati.
                                  Teoretic, pentru un stil mixt, ar trebui sa alegi un lemn All+ spre Off-, cu fete de duritate medie, care sa-ti permita sa joci cu suficient control de langa masa, cu suficienta viteza la semi-distanta si sa te constranga sa nu stai la distanta de masa, invatand, astfel, jocul ofensiv in viteza. Abia apoi poti incerca sa folosesti fete putin mai tari si mai rapide. Tenergy este o fata pentru care trebuie sa fii pregatit, atat fizic, cat si tehnic, altfel, doar arunci banii pe fereastra.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Buna seara,sunt nou pe acest forum si nu prea stiu unde sa caut sper,sa ma ajute cineva.Imi place tenisul de masa dar din pacate timpul nu-mi permite sa ma "incadrez" nici macar ca si incepator.Astazi s-a ivit ocazia sa primesc o paleta de tenis si trebuie sa aleg intre DONIC TT WALDNER 3000 si DONIC DSK CARBOTEC 50 Nu stiu daca la "nivelul"meu conteaza dar ce ma sfatuiti sa aleg? Multumesc

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de flo 75 Vezi post
                                      Buna seara,sunt nou pe acest forum si nu prea stiu unde sa caut sper,sa ma ajute cineva.Imi place tenisul de masa dar din pacate timpul nu-mi permite sa ma "incadrez" nici macar ca si incepator.Astazi s-a ivit ocazia sa primesc o paleta de tenis si trebuie sa aleg intre DONIC TT WALDNER 3000 si DONIC DSK CARBOTEC 50 Nu stiu daca la "nivelul"meu conteaza dar ce ma sfatuiti sa aleg? Multumesc
                                      Salut,

                                      Amandoua palete sunt din gama hobby, dar avand in vedere ca sunt primite sunt ok.
                                      Eu ti-as recomanda sa mergi pe prima varianta deoarece are la baza lemnul pe cand cea din urma are "lemnul" facut din carbon si este diferenta de simt intre ele.
                                      Joaca o perioada cu paleta asta pana se uzeaza fetele, iar dupa care te poti orienta dupa niste fete si le pui pe lemnul asta sau iti configurezi o paleta chiar de aici de pe forum.
                                      Paletele profi vin separat lemn + fete.

                                      Toate cele bune,

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de flo 75 Vezi post
                                        Buna seara,sunt nou pe acest forum si nu prea stiu unde sa caut sper,sa ma ajute cineva.Imi place tenisul de masa dar din pacate timpul nu-mi permite sa ma "incadrez" nici macar ca si incepator.Astazi s-a ivit ocazia sa primesc o paleta de tenis si trebuie sa aleg intre DONIC TT WALDNER 3000 si DONIC DSK CARBOTEC 50 Nu stiu daca la "nivelul"meu conteaza dar ce ma sfatuiti sa aleg? Multumesc
                                        Alege DONIC TT WALDNER 3000.
                                        Donic Carbotec nu are lemn, are ceva plastic si un simt ingrozitor!
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • Multumesc pt ajutor

                                          Comentariu


                                          • Buna ziua ! 1 mixt, 2 mixt, 3 Acum joc cu lemn Donic Waldner Allplay, FH donic slice si BH donic liga, imi place sa joc cu mult efect dar si sa atac.Fetele nu prea mai prind efect si as vrea ceva mai bun.Ce imi recomandati ? Lemnul Donic Waldner Allplay e ok ? Lemnul fiind in stare buna ma gandesc ca as putea sa schimb doar fetele.Ce fete ar merge pe el ? Multumesc !

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de petre1981 Vezi post
                                              Buna ziua ! 1 mixt, 2 mixt, 3 Acum joc cu lemn Donic Waldner Allplay, FH donic slice si BH donic liga, imi place sa joc cu mult efect dar si sa atac.Fetele nu prea mai prind efect si as vrea ceva mai bun.Ce imi recomandati ? Lemnul Donic Waldner Allplay e ok ? Lemnul fiind in stare buna ma gandesc ca as putea sa schimb doar fetele.Ce fete ar merge pe el ? Multumesc !
                                              Lemnul este foarte bun pentru stilul tau.
                                              Schimba fetele cu ceva fete de duritate medie, de grosime 1.8mm sau 2.0mm. De exemplu, incearca Donic Bluefire JP02, Joola Maxxx-P, Victas V01 Limber. Vor fi mai rapide decat ce ai deja, insa sunt sigur ca te vei adapta si vei putea sa joci mai agresiv si cu mai mult efect ca pana acum.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • salut,
                                                dupa cum se vede sunt nou pe forum. asa ca va rog mai cu mila ...
                                                am o fata de 12 ani pe care incerc sa o initiez in tainele tenisului in varianta cat mai corecta, nu asa cum a fost cu mine acum 30-35 de ani in urma prinzand furand de ici de colo. pt asta studiez cu atentie tehnicile de antrenament de pe youtube mai ales cele de la rusi sau chinezi, dar si francezi. am inceput antrenamentul de o luna si jumatate, in fiecare dimineatza de la 07.30 - la max ora 09.00, trebuie sa ma adaptez programului ei! daca in prima zi nu nimerea mingea sau in cel mai bun caz daca o nimerea aeriana o trimitea, acum progresul este remarcabil! mai avem mult de lucru, dar a inceput sa-i placa si asta e cel mai important.
                                                ideea este ca simt ca este cazul sa trecem la alte palete, mai ales ea. in prezent avem 2 gold cup de cel putin 30 ani, ale mele din copilarie, si 2 artengo 200 din decathlon.
                                                va rog sa-mi recomandati ce considerati ca ar fi ok ca lemn si fete in acest moment pt fata! de asemenea daca mingile de o stea sunt ok pt antrenament.
                                                stima
                                                Ultima editare de Spirit OfMotion; 19.dec.2014, 16:05.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Spirit OfMotion Vezi post
                                                  salut,
                                                  dupa cum se vede sunt nou pe forum. asa ca va rog mai cu mila ...
                                                  am o fata de 12 ani pe care incerc sa o initiez in tainele tenisului in varianta cat mai corecta, nu asa cum a fost cu mine acum 30-35 de ani in urma prinzand furand de ici de colo. pt asta studiez cu atentie tehnicile de antrenament de pe youtube mai ales cele de la rusi sau chinezi, dar si francezi. am inceput antrenamentul de o luna si jumatate, in fiecare dimineatza de la 07.30 - la max ora 09.00, trebuie sa ma adaptez programului ei! daca in prima zi nu nimerea mingea sau in cel mai bun caz daca o nimerea aeriana o trimitea, acum progresul este remarcabil! mai avem mult de lucru, dar a inceput sa-i placa si asta e cel mai important.
                                                  ideea este ca simt ca este cazul sa trecem la alte palete, mai ales ea. in prezent avem 2 gold cup de cel putin 30 ani, ale mele din copilarie, si 2 artengo 200 din decathlon.
                                                  va rog sa-mi recomandati ce considerati ca ar fi ok ca lemn si fete in acest moment pt fata! de asemenea daca mingile de o stea sunt ok pt antrenament.
                                                  stima

                                                  Salut!
                                                  Iti recomand un lemn Yasaka Sweden Classic sau orice alt lemn Allround sau All+, cu fete medii sau moi de grosime 2.0, cum ar fi Joola Maxxxx 450, Yasaka Rakza 7 Soft, Donic JP 02.
                                                  Mingile de 1 stea sunt perfecte pentru antrenament.
                                                  Succes la antrenamente!
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • multumesc pentru indrumare!
                                                    si ar mai fi o intrebare: am construit doua return board-uri si as dori sa stiu daca pot monta in loc de fete un alt material si daca da ce anume? sau de unde sa cumpar fete la un pret mai ok.
                                                    stima
                                                    catalin

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X