Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Multumesc!

    Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk

    Comentariu


    • Buna ziua,
      Sper sa fiu scurt...Incerc sa joc ofensiv(cam ce pot la cei 50 de anisori!),mai mult pe rever,aproape de masa..Am o paleta luata de pe site ,lemn XIOM CHAMPION PROCARBON,OFF +,si fete YANUS DF ,2.0 mm,pe ambel parti.Eram curios daca ati testat lemnul,(are maner drept si putin cam scurt), si as dori mai mult control si spin pe FH,nu prea reusesc lovituri de topspin de acolo,de obicei ma apar,taiat, iar pe BH mai mult spin si vitez..Ceva din gama XIOM ati puea sa0mi recomandati? Cu multumiri anticipate!

      - - - Actualizat - - -

      Tot eu..Da,si niste ochelari mai puternici n-ar strica !Poate nimeresc tastatura asta unde trebuie....
      MAZUNOV-FL-109GR.
      DONIC BLUEFIRE M2
      DONIC BLUEFIRE M2

      Comentariu


      • Postat în original de ioan.dragomir64 Vezi post
        Buna ziua,
        Sper sa fiu scurt...Incerc sa joc ofensiv(cam ce pot la cei 50 de anisori!),mai mult pe rever,aproape de masa..Am o paleta luata de pe site ,lemn XIOM CHAMPION PROCARBON,OFF +,si fete YANUS DF ,2.0 mm,pe ambel parti.Eram curios daca ati testat lemnul,(are maner drept si putin cam scurt), si as dori mai mult control si spin pe FH,nu prea reusesc lovituri de topspin de acolo,de obicei ma apar,taiat, iar pe BH mai mult spin si vitez..Ceva din gama XIOM ati puea sa0mi recomandati? Cu multumiri anticipate!

        - - - Actualizat - - -

        Tot eu..Da,si niste ochelari mai puternici n-ar strica !Poate nimeresc tastatura asta unde trebuie....
        Va salut!
        Paleta pe care o aveti este configurata gresit de la bun inceput. Lemnul OFF+ este rigid, rapid si este destinat unui stil de joc ofensiv, care nu include defensiva decat in cazul in care nu mai merge altceva. Prin contrast, fetele Yanus sunt destinate unui joc defensiv. Totusi, combinatia este nefericita, intrucat lemnul nu permite corectarea erorilor in unghiul paletei,, iar fetele nu permit un atac suficient de puternic. Per total, paleta nu are control, nu are un simt placut si, desi produce spin bun, necesita o tehnica nu doar foarte buna, dar si adaptata la ea in mod special.
        Din cate spuneti, aveti un stil care este predominant defensiv cu FH si mixt cu BH. Va recomand un lemn ALL+ pana la OFF- (Xiom Aria Light, de exemplu) si pentru inceput, pastrati fata Yanus la FH si inlocuiti fata de la BH cu o fata Xiom din gama Elite sau Europe pentru o viteza mai mare si spin bun, cu grosimea de 2.0, nu max.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Va salut!

          cer si eu o parere .. sa cam uzat fata mea de forehand T05 si as dori sa incerc ceva mai nou ...T80 , a incercat cineva care a jucat cu lemn TBS pe fh cu T05 si cu modelul T80 ? cam in ce consta diferenta intre T05 si T80 ? (ma intereseaza mai mult , daca este inferioara pentru jocul de inceput .. serviciu..deschidere si preluare , cum se simte pe TBS ? Multumesc!
          Blade-TBS
          Fh- T05-2.1
          Bh- T05fx-1.9

          Comentariu


          • Va rog daca veti avea timpul necesar sa-mi spuneti ce parere aveti despre setup-ul din semnatura si daca el este bun pentru un incepator care vrea sa-si formeze in timp un stil de joc ofensiv. Va multumesc.
            FH - TIBHAR EVOLUTION - FX-P | BH - TIBHAR EVOLUTION - EL-P | RK - BUTTERFLY - PETR KORBEL-FL (OFF) | DACA TE ANTRENEZI CU GREU, NU NUMAI CA VEI FI "GREU" DAR VEI FI SI GREU DE INVINS

            Comentariu


            • Postat în original de claudiu3 Vezi post
              Va rog daca veti avea timpul necesar sa-mi spuneti ce parere aveti despre setup-ul din semnatura si daca el este bun pentru un incepator care vrea sa-si formeze in timp un stil de joc ofensiv. Va multumesc.
              Salut!
              Pentru inceput, lemnul este perfect. Fetele sunt bune, dar cand se uzeaza, cauta ceva mai rapid - lemnul este foarte lent si, daca varsta din profil este reala, este mai greu sa inveti acum sa dai chiar asa de tare cat cere paleta (cam lenta) si sa rezisti un concurs intreg. In general, dupa vreo 4 meciuri ai consumat energia. In plus, fetele sunt dintr-o generatie mai veche si fac spin cam putin, dupa parerea mea. Incearca Joola Rhyzm 375 sau 425 sau Maxx 400 sau 450. De asemenea, Donic JP 03, M2 sau M3, Yasaka Rakza 7 soft sunt alte fete foarte bune.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Multumesc pentru sfaturi. M-am gandit la Joola Maxxx 400 insa am o problema cu alegerea grosimii buretelui (1,8 - 2,0 - max). Daca mi-ati putea spune in ce consta diferenta si ce grosime ar fi mai potrivita pentru mine? Multumesc.
                FH - TIBHAR EVOLUTION - FX-P | BH - TIBHAR EVOLUTION - EL-P | RK - BUTTERFLY - PETR KORBEL-FL (OFF) | DACA TE ANTRENEZI CU GREU, NU NUMAI CA VEI FI "GREU" DAR VEI FI SI GREU DE INVINS

                Comentariu


                • Multumesc mult pentru raspuns..Asa e,combinatia am ales-o prin telefon,voiam atunci sa incerc un lemn ofensiv pentru prima data,si sa-i temperez oarecum viteza cu fete mai defensive..M-am adaptat eu cumva,insa,asa cum ati spus, n-am suficient control si nici nu atac cu mare viteza sau spin...Din motive<<tehnice>> n-as schimba lemnul imediat,insa o sa va ascult sfatul,pe BH voi pune probabil o fata XIOM VEGA EUROPE,sunt mult mai ofensiv acolo..Cuvinte mari pentru mine,amator de vreo 20 de ani, momentan joc la scoala generala cu copii de clasa a 5-a ,ca sparring- partner,si in week-end cu vreo 8-10 prieteni, toti cu palete din comert..Placerea jocului insa,si pe mese de lemn vechi uneori,e incomparabila !!!
                  MAZUNOV-FL-109GR.
                  DONIC BLUEFIRE M2
                  DONIC BLUEFIRE M2

                  Comentariu


                  • Postat în original de claudiu3 Vezi post
                    Multumesc pentru sfaturi. M-am gandit la Joola Maxxx 400 insa am o problema cu alegerea grosimii buretelui (1,8 - 2,0 - max). Daca mi-ati putea spune in ce consta diferenta si ce grosime ar fi mai potrivita pentru mine? Multumesc.
                    Cred ca grosimea de 2.0 este ideala pentru a obtine un control bun la o viteza decenta. Fetele MAX sunt mai greu de stapanit, insa fac mai mult spin si au mai multa putere, mai ales de la distanta de masa.

                    - - - Actualizat - - -

                    Postat în original de gasscan Vezi post
                    Va salut!

                    cer si eu o parere .. sa cam uzat fata mea de forehand T05 si as dori sa incerc ceva mai nou ...T80 , a incercat cineva care a jucat cu lemn TBS pe fh cu T05 si cu modelul T80 ? cam in ce consta diferenta intre T05 si T80 ? (ma intereseaza mai mult , daca este inferioara pentru jocul de inceput .. serviciu..deschidere si preluare , cum se simte pe TBS ? Multumesc!
                    Salut!

                    N-am dat cu T80 decat cateva mingi, dar pot sa spun ca este diferita de T05, cam in acelasi fel in care este Rakza 9 fata de Rakza 7: viteza este mai mare, spinul mai mic, traiectoria mai joasa si mai lunga, unghiul mai jos, controlul mai mare, simtul mai moale.
                    Per total, fata iti permite sa stai mai departe de masa si sa joci re-topspin mai eficient.
                    Nu stiu cum sta pe TBS - n-am probat-o.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • Salut,
                      Va rog cateva lamuriri legate de adeziv. Dupa cum am citit si pe blogul lui Cristi am inteles ca REvolution 3 si Eco-Lex ar fi printre cele mai bune.
                      (Momentan folosesc Joola Lex dar se pare ca nu are nicio legatura cu primele doua)
                      Am gasit site-ul cu REvolution 3 dar tot nu am inteles unde se fabrica.
                      Asadar ce tara de provenienta au si eventual cine le comercializeaza?
                      Merci mult,
                      Gelcu
                      Lemn:Xiom Zeta
                      Fete:MX-P

                      Comentariu


                      • Postat în original de gelcu Vezi post
                        Salut,
                        Va rog cateva lamuriri legate de adeziv. Dupa cum am citit si pe blogul lui Cristi am inteles ca REvolution 3 si Eco-Lex ar fi printre cele mai bune.
                        (Momentan folosesc Joola Lex dar se pare ca nu are nicio legatura cu primele doua)
                        Am gasit site-ul cu REvolution 3 dar tot nu am inteles unde se fabrica.
                        Asadar ce tara de provenienta au si eventual cine le comercializeaza?
                        Merci mult,
                        Gelcu
                        Salutare,

                        Revolution 3 este fabricat in Romania de dl. Dan Tigau si este cel mai bun adeziv d.p.m.d.v
                        Se gaseste atat la Viva Sport in flacoane de 100ml, 250ml, 500ml, cat si la alti comercianti de articole tdm din București.


                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                        Comentariu


                        • Felicitari pentru ceea ce faceti.... V-as ruga sa imi recomandati ceva fete pentru lemnul Kong Linghui. Mentionez ca joc cu priza tok, de la semidistants si in general joc atac pe ambele parti. Lemnul l-am achizitionat de curand si nu am pus fete pe el pana nu primesc un sfat avizat. Multumesc. Cu stima, Timotei Gavrilovici.

                          Comentariu


                          • Cred ca va trebui sa joc doar cu lemnul....

                            Comentariu


                            • Postat în original de nicu gavrilovici Vezi post
                              Felicitari pentru ceea ce faceti.... V-as ruga sa imi recomandati ceva fete pentru lemnul Kong Linghui. Mentionez ca joc cu priza tok, de la semidistants si in general joc atac pe ambele parti. Lemnul l-am achizitionat de curand si nu am pus fete pe el pana nu primesc un sfat avizat. Multumesc. Cu stima, Timotei Gavrilovici.
                              Va salut si Hristos a Inviat !

                              In primul rand daca jucati cu priza tok e important faca folositi ambele fete. Sunt jucatori care folosesc doar FH. Ca si fete avand in vedere jocul dvs puteti incerca orice fata soft de 2.0mm ba chiar si max daca va duceti in spate mai mult, dar nu ar fi exclus si un sandvis daca jucati mult plat cu atacuri si block-uri.
                              Daca jucati cu amandoua fete va recomand sandvis pe FH si soft pe rever, mai ales daca si faceti initieri cu BH.

                              Toate cele bune si spor la antrenamente !

                              Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

                              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                              Comentariu


                              • Salutare!
                                Poti te rog sa imi recomanzi si mie te rog niste fete si lemn ok?
                                Joc defensiv pe BH si defensiv-ofensiv pe FH. Variat ca distanta fata de masa.
                                As dori sa fie ambele antitopspin.
                                Mersi mult!

                                Comentariu


                                • Postat în original de Ionutzxy Vezi post
                                  Salutare!
                                  Poti te rog sa imi recomanzi si mie te rog niste fete si lemn ok?
                                  Joc defensiv pe BH si defensiv-ofensiv pe FH. Variat ca distanta fata de masa.
                                  As dori sa fie ambele antitopspin.
                                  Mersi mult!
                                  Salut,

                                  Pai totul a fost ok, dar m-am blocat atunci cand am citit ca ai dorii atat FH cat si BH sa fie antitopspin... pai tu cu ce mai faci punct ?
                                  Din ceea ce faci tu la masa cel mai bine ar fi sa te directionezi catre aparare clasica. Aparatorul joaca mai mult la greseala adversarului, dar asta nu inseamna ca este usor, pentru ca trebuie sa pui multe mingii pe masa, in functie de oponentul pe care il ai in fata.
                                  Asta implica un lemn nu mai rapid decat un ALL+ iar ca fete, pe BH o iarba cu un burete de 0.5mm, iar pe FH poti pune o fata de 1.5mm sau maxim 1.8mm pentru a putea initia si ataca mai usor.
                                  Ca si marci ai o gama larga de unde alege, doar trebuie sa selectezi criteriile de mai sus.
                                  ex : lemn BTY Andrej Grubba ALL+ , fete FH Donic Slice, BH Joola Octopus

                                  Spor la antrenamente !

                                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                  Comentariu


                                  • Joc tenis de 1 an in mod constant, incepator, acum invat corect tehnicile. MI-am comandat XIOM STRADIVARIUS OFF+ cu fete NEW XIOM OMEGA IV ELITE. Imi place sa joc ofensiv dar nu stapanesc bine tehnicile. Joc aproape de masa. Am facut o greseala?

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de benihux Vezi post
                                      Joc tenis de 1 an in mod constant, incepator, acum invat corect tehnicile. MI-am comandat XIOM STRADIVARIUS OFF+ cu fete NEW XIOM OMEGA IV ELITE. Imi place sa joc ofensiv dar nu stapanesc bine tehnicile. Joc aproape de masa. Am facut o greseala?
                                      Salut!
                                      In general, lemnele OFF+ sunt greu de controlat pentru jucatorii incepatori. Totusi, daca faci si cu un antrenor, paleta nu e rea, doar ca va trebui sa fii perseverent si sa pastrezi lemnul, sa schimbi doar fetele, cu altele la fel, cand se uzeaza acestea. Seria Elite este foarte moale si fetele imblanzesc lemnul care poate fi prea rapid.
                                      Tinand cont de faptul ca joci langa masa, eu zic sa ramai cu aceasta combinatie pentru cel putin inca un an.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Salutare. Am si eu 2 intrebari:
                                        1. Vreau sa cumpar un lemn, momntan am un donic black devil, dar e un pic prea rapid. Intrebarea e : gasesc un lemn mai bun decat nittaku septear in 150 ron?
                                        2. Daca iau acel lemn, va face pereche buna cu Bluefire m3 si Yasaka R7 soft?

                                        Multumesc

                                        Sent from my P5_Quad using Tapatalk 2
                                        Blade : Donic Waldner Black Devil CB
                                        FH : Donic BlueFire M3 MAX
                                        BH : Donic BlueFire M3 2.0

                                        Comentariu


                                        • Pereche buna nu are cum ,poate un menaj a trois

                                          Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
                                          T05-ALC-T05
                                          Adrian Gorum

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de srady89 Vezi post
                                            Salutare. Am si eu 2 intrebari:
                                            1. Vreau sa cumpar un lemn, momntan am un donic black devil, dar e un pic prea rapid. Intrebarea e : gasesc un lemn mai bun decat nittaku septear in 150 ron?
                                            2. Daca iau acel lemn, va face pereche buna cu Bluefire m3 si Yasaka R7 soft?

                                            Multumesc

                                            Sent from my P5_Quad using Tapatalk 2
                                            Sunt o groaza de lemne bune sub 150 lei: Yasaka Max Wood, Yasaka Overdrive, Stiga Clipper sunt doar cateva exemple. Nu sunt neaparat mai bune ca Septear, dar sunt destul de bune. Dintre cele mentionate doar Clipper si Max Wood merg cu fete moi. Ar mai fi si Yasaka Dinamix, dar nu stiu pretul exact, foarte bun cu fete moi.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de kdt123 Vezi post
                                              Pereche buna nu are cum ,poate un menaj a trois

                                              Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
                                              Sau asa

                                              Sent from my P5_Quad using Tapatalk 2
                                              Blade : Donic Waldner Black Devil CB
                                              FH : Donic BlueFire M3 MAX
                                              BH : Donic BlueFire M3 2.0

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de grasomega Vezi post
                                                Sunt o groaza de lemne bune sub 150 lei: Yasaka Max Wood, Yasaka Overdrive, Stiga Clipper sunt doar cateva exemple. Nu sunt neaparat mai bune ca Septear, dar sunt destul de bune. Dintre cele mentionate doar Clipper si Max Wood merg cu fete moi. Ar mai fi si Yasaka Dinamix, dar nu stiu pretul exact, foarte bun cu fete moi.
                                                Cand zic ca nu sunt neaparat mai bune ca Septear, ma refer la faptul ca multi jucatori din nationala Chinei joaca cu Clipper
                                                Totusi, ce-i bun pentru unul, nu-i neaparat valabil si pentru altul.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • salut am o intrebare
                                                  am un lemn btty kong linghui de vreo 6 ani de zile. am folosit pe el numai fete moi cu burete max.acum am tibhar genius max.
                                                  ideea este ca m-am cam plafonat.nu mai pot scoate ceva in plus de la aceasta paleta.nu as intentiona sa schimb lemnul desi daca ai vreo sugestie o ascult cu mare atentie.poate fetele ar trebui schimbate?
                                                  jocul meu se bazeaza pe topspin de rever/draif la semidistanta,serviciu cu mult spin si atac pe prima minge. imi doresc vitezamai mare dar nu in detrimentul spinului.
                                                  te rog o parere

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de grizly1973 Vezi post
                                                    salut am o intrebare
                                                    am un lemn btty kong linghui de vreo 6 ani de zile. am folosit pe el numai fete moi cu burete max.acum am tibhar genius max.
                                                    ideea este ca m-am cam plafonat.nu mai pot scoate ceva in plus de la aceasta paleta.nu as intentiona sa schimb lemnul desi daca ai vreo sugestie o ascult cu mare atentie.poate fetele ar trebui schimbate?
                                                    jocul meu se bazeaza pe topspin de rever/draif la semidistanta,serviciu cu mult spin si atac pe prima minge. imi doresc vitezamai mare dar nu in detrimentul spinului.
                                                    te rog o parere
                                                    Salut!
                                                    Kong Linghui este un lemn foarte bun pentru stilul tau, dar fetele moi nu au putere cand joci mai departe de masa.
                                                    Solutia este sa pui fete tari, dar va fi nevoie sa schimbi putin tehnica loviturii (probabil).
                                                    Tibhar Genius nu sunt lente, dar nici foarte rapide. Daca nu poti genera suficienta viteza cu ele, probabil ca e mai bine sa cauti alt lemn, pentru ca aproape orice fete ai pune nu vei obtine semnificativ mai multa viteza, cu exceptia Tenergy 64 (nu FX). Poti incerca si Rakza 9 max.
                                                    Altfel, cauta un lemn cu 7 straturi, gen Clipper, Korbel SK7, Rosewood 7 si pune fetele Genius sa vezi cum simti paleta.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X