Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de benozaurul Vezi post
    salut,
    am urmatorul setup: lemn gergely (nu alfa) fete xiom sigma pro 2, joc cu ele din martie si parca as vrea ceva mai mult din toate spin, viteza si control.ce fete imi recomandati?merci

    Salut!
    Gergely este un lemn pentru jucătorii avansati, care fac antrenament cu partener sau cu antrenor. Sigma Pro 2 mi s-au părut niste fete cu control bun, spin bun, dar viteza redusa, daca tehnica loviturii nu este potrivita. încă o chestie: viteza si controlul sunt, in general, invers proporționale.
    As zice ca cea mai potrivita alegere mi se pare o pereche de fete Xiom Vega Japan, Joola Maxxx 450 sau Joola Rhyzm-P (in ordinea descrescătoare a unghiului de aruncare). Daca paleta va fi mai rapida lângă masa, pe masura ce te vei departa, puterea ei va scădea.
    Bineinteles, nimic nu se compara cu Tenergy si as putea sa-ti recomand 05FX sau, poate, 80FX (pe care nu am probat-o încă). Răm?ne valabilă chestia cu puterea mai mica la distanta de masa, întrucât doar fetele tari sunt cu adevărat bune la distanta mare.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Salut,
      De curand am hotarat sa ma reapuc de acest sport(dupa 3 ani) insa nu prea mai stiu ce echipament este de actualitate.Setup-ul actual este format din lemn Timo Boll Alc, Acuda S1 pe FH, Acuda S2 pe BH. As dori sa pastrez lemnul si pe FH sa revin la "marea dragoste" - Tenergy05(fata pe care am folosit-o mult timp inainte de Acuda S1), iar pe BH as dori o fata putin mai rapida si care sa ofere mai mult spin decat Acuda S2. Mentionez ca jocul meu este unul ofensiv bazat pe topspin (FH - atat apropiere cat si departare, BH - in special apropiere). Tinand cont de cele de mai sus, as avea niste intrebari :

      1. Credeti ca este ok sa revin la un setup asa de rapid dupa o pauza de 3 ani?(mentionez ca miscarile inca le am; imi lipseste doar constanta/antrenamentul). Daca nu este ok, imi puteti recomanda alte fete?
      2. Ce fata mi-ati putea recomanda pentru BH?

      Multumesc,
      Andrei
      BLADE : Viscaria
      FH: Tenergy 05
      BH: Tenergy05 FX

      Comentariu


      • Postat în original de and Vezi post
        Salut,
        De curand am hotarat sa ma reapuc de acest sport(dupa 3 ani) insa nu prea mai stiu ce echipament este de actualitate.Setup-ul actual este format din lemn Timo Boll Alc, Acuda S1 pe FH, Acuda S2 pe BH. As dori sa pastrez lemnul si pe FH sa revin la "marea dragoste" - Tenergy05(fata pe care am folosit-o mult timp inainte de Acuda S1), iar pe BH as dori o fata putin mai rapida si care sa ofere mai mult spin decat Acuda S2. Mentionez ca jocul meu este unul ofensiv bazat pe topspin (FH - atat apropiere cat si departare, BH - in special apropiere). Tinand cont de cele de mai sus, as avea niste intrebari :

        1. Credeti ca este ok sa revin la un setup asa de rapid dupa o pauza de 3 ani?(mentionez ca miscarile inca le am; imi lipseste doar constanta/antrenamentul). Daca nu este ok, imi puteti recomanda alte fete?
        2. Ce fata mi-ati putea recomanda pentru BH?

        Multumesc,
        Andrei

        Salut!
        TB ALC cu T05 este o combinație rapida, chiar pentru jucători cu experiență. Daca vei face antrenament, te vei obisnui cu paleta.
        Altfel, poti incerca niste fete putin mai lente: Joola Maxxx 450, Xiom Vega Japan, Bluefire JP02, Rakza X soft etc.
        Aceste fete sunt foarte potrivite si pentru BH, asa ca poti lua o pereche de fete la fel sau poti incerca variantele mai moi (Maxxx 400, Bluefire JP03), însă acestea din urma nu vor fi neapărat mai rapide ca Acuda S2.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Postat în original de grasomega Vezi post
          Salut!
          TB ALC cu T05 este o combinație rapida, chiar pentru jucători cu experiență. Daca vei face antrenament, te vei obisnui cu paleta.
          Altfel, poti incerca niste fete putin mai lente: Joola Maxxx 450, Xiom Vega Japan, Bluefire JP02, Rakza X soft etc.
          Aceste fete sunt foarte potrivite si pentru BH, asa ca poti lua o pereche de fete la fel sau poti incerca variantele mai moi (Maxxx 400, Bluefire JP03), însă acestea din urma nu vor fi neapărat mai rapide ca Acuda S2.
          Multumesc frumos pentru sfaturi.
          BLADE : Viscaria
          FH: Tenergy 05
          BH: Tenergy05 FX

          Comentariu


          • Sa traiti D-nul Cristi si George !! .Am si eu nevoie de un sfat de la dvs. Sunt posesor de paleta cu următorul setup : lemn Xiom Stradivarius cu fata Tenergy 05 max, roșie la Bh si Tenergy 80 max la FH si este cam rapida pentru mine in momentul actual. De la Dvs as dorii un sfat, sa schimb ambele fețe cu altele mai soft si sa ram?n cu lemnul sau sa schimb lemnul cu un Maze ttec sau un TB forte si sa păstrez lemnul? Cu multă stima!!! App George te saluta Joni Moraru le la Dpir de la Severin :d

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de Nomak Vezi post
            Sa traiti D-nul Cristi si George !! .Am si eu nevoie de un sfat de la dvs. Sunt posesor de paleta cu următorul setup : lemn Xiom Stradivarius cu fata Tenergy 05 max, roșie la Bh si Tenergy 80 max la FH si este cam rapida pentru mine in momentul actual. De la Dvs as dorii un sfat, sa schimb ambele fețe cu altele mai soft si sa ram?n cu lemnul sau sa schimb lemnul cu un Maze ttec sau un TB forte si sa păstrez fețele? Cu multă stima!!! App George te saluta Joni Moraru le la Dpir de la Severin :d
            Scuze pentru gresala .

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de Nomak Vezi post
            Sa traiti D-nul Cristi si George !! .Am si eu nevoie de un sfat de la dvs. Sunt posesor de paleta cu următorul setup : lemn Xiom Stradivarius cu fata Tenergy 05 max, roșie la Bh si Tenergy 80 max la FH si este cam rapida pentru mine in momentul actual. De la Dvs as dorii un sfat, sa schimb ambele fețe cu altele mai soft si sa ram?n cu lemnul sau sa schimb lemnul cu un Maze ttec sau un TB forte si sa păstrez lemnul? Cu multă stima!!! App George te saluta Joni Moraru le la Dpir de la Severin :d

            - - - Actualizat - - -


            Scuze pentru gresala .
            Blade Buterfly Apolonia Tiago
            FH Tenergy 80
            BH Tenergy 05 FX

            Comentariu


            • Buna ziua,
              M-am apucat si eu de cateva luni mai serios via amatur si m-am hotarat in sfarsit sa imi cumpar si eu o paleta buna .

              1. Ce joc practicati?
              In general langa masa din pacate . Prefer sa atac cam orice minge care poate fi atacata.

              2.Cu ce jucati mai mult
              30% forehand, cu un topspin destul de slab
              70 % backhand , topspin rar si slab insa mult mai precis si exact la lovituri drepte (chiar daca nu la fel de decisive ca si pe forhand ) si mingi taiate decat pe forehand.

              3. Care este setup-ul actual cu care jucati?
              chinezeasca : lemn Galaxy N-11 (ALL ) forehand Focus 3 Snipe (ALL) si backhand LKT Rapid Soft (ALL)

              Paleta sper sa ma ajute sa progresez in general si la topspin in special.

              Multumesc mult
              Video (sunt cel in albastru ) :
              Ultima editare de Pitzi; 06.iul.2015, 15:05.

              Comentariu


              • Postat în original de Nomak Vezi post
                Sa traiti D-nul Cristi si George !! .Am si eu nevoie de un sfat de la dvs. Sunt posesor de paleta cu următorul setup : lemn Xiom Stradivarius cu fata Tenergy 05 max, roșie la Bh si Tenergy 80 max la FH si este cam rapida pentru mine in momentul actual. De la Dvs as dorii un sfat, sa schimb ambele fețe cu altele mai soft si sa ram?n cu lemnul sau sa schimb lemnul cu un Maze ttec sau un TB forte si sa păstrez lemnul? Cu multă stima!!! App George te saluta Joni Moraru le la Dpir de la Severin :d
                Stradivarius este rapid, mai rapid ca TBS. Eu l-as schimba cu Maze T-Tec fara sa ma uit inapoi. Cu fetele mentoinate va fi o paleta super-controlabila si viteza nu va lipsi pana la semi-distanta. Doar daca joci de la peste 3 metri de masa ai putea avea nevoie de ceva mai rapid pentru a face punct, dar nu pentru un joc defensiv de la distanta.

                - - - Actualizat - - -

                Postat în original de Pitzi Vezi post
                Buna ziua,
                M-am apucat si eu de cateva luni mai serios via amatur si m-am hotarat in sfarsit sa imi cumpar si eu o paleta buna .

                1. Ce joc practicati?
                In general langa masa din pacate . Prefer sa atac cam orice minge care poate fi atacata.

                2.Cu ce jucati mai mult
                30% forehand, cu un topspin destul de slab
                70 % backhand , topspin rar si slab insa mult mai precis si exact la lovituri drepte (chiar daca nu la fel de decisive ca si pe forhand ) si mingi taiate decat pe forehand.

                3. Care este setup-ul actual cu care jucati?
                chinezeasca : lemn Galaxy N-11 (ALL ) forehand Focus 3 Snipe (ALL) si backhand LKT Rapid Soft (ALL)

                Paleta sper sa ma ajute sa progresez in general si la topspin in special.

                Multumesc mult
                Video (sunt cel in albastru ) :
                Salut!
                Filmuletul este prea scurt pentru a fi relevant. Totusi, observ ca ai tendinta de a taia mingile taiate si le ataci doar pe cele foarte inalte.
                Topspinul cu FH nu e rau, dar lovesti mingea cam tarziu si nu are viteza , iar spinul e mic.
                Serviciul este intotdeauna lung (mingea cade a treia oara in afara mesei), ceea ce o face atacabila de catre adversar.

                Ar trebui ca, indiferent de paleta, sa stabilesti daca vrei un stil ofensiv sau unul allround sau defensiv si sa-ti cumperi o paleta in consecinta. In aces moment, te-as sfatui sa pastrezi lemnul N-11 si sa iei doua fete ceva mai rapide decat cele actuale. Fetele europene si cele japoneze sunt mai rapide, in general, decat cele chinezesti.
                Pentru inceput ti-as recomanda o pereche de fete Donic Bluefire JP 03 sau JP 02 grosime 2.0 sau Yasaka Rakza X soft sau chiar Rakza 7 soft. Ideea este sa ai niste fete moi sau medii, cu control bun si care sa-ti ofere suficienta viteza. Daca vrei sa schimbi si lemnul, incearca Butterfly Primorac Off-, Donic LiPing Kitex sau alte lemne Off-. Domnul Levi face niste lemne Off- absolut extraordinare si poti sa-ti alegi simtul, forma manerului, viteza si greutatea.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Multumesc mult pentru sfaturi

                  Comentariu


                  • Salutare. Tot respectul pentru ceea ce faceti pentru aceasta comunitate.
                    Practic un joc mai ofensiv, din spatele mesei si joc 60 % cu fh si 40 % bh.
                    Setup-ul meu in prezent este :
                    Lemn: Tibhar Samsonov Force Pro
                    FH- AGRIT TSP 76-005
                    BH - KOKUTAKU BLU TEN KIRSCHE. De 5 ani joc cu palete hobby. Acesta este primul an de cand am renuntat la paletele hobby si mi-am luat aceasta paleta la second hand la recomandarea unui jucator profesionist. Credeti ca am facut o alegere buna? Jocul meu a scazut mult de cand am renuntat la paletele hobby, probabil nu m-am adaptat la aceasta paleta profesionala. Ce setup credeti ca s-ar potrivi pentru mine? Precizez ca fata KOKUTAKU este destul de lipicioasa, este un dezavantaj ptr mine ca incepator in testarea paletelor profesionale?! Va multumesc mult !

                    Comentariu


                    • Nu ma gîndeam niciodata ca pe un forum din Romania exista oameni asa de corecti si de ajutatori.
                      Toata stima si respect maxim!!!
                      Blade Buterfly Apolonia Tiago
                      FH Tenergy 80
                      BH Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • Postat în original de Liviu-VK Vezi post
                        Salutare. Tot respectul pentru ceea ce faceti pentru aceasta comunitate.
                        Practic un joc mai ofensiv, din spatele mesei si joc 60 % cu fh si 40 % bh.
                        Setup-ul meu in prezent este :
                        Lemn: Tibhar Samsonov Force Pro
                        FH- AGRIT TSP 76-005
                        BH - KOKUTAKU BLU TEN KIRSCHE. De 5 ani joc cu palete hobby. Acesta este primul an de cand am renuntat la paletele hobby si mi-am luat aceasta paleta la second hand la recomandarea unui jucator profesionist. Credeti ca am facut o alegere buna? Jocul meu a scazut mult de cand am renuntat la paletele hobby, probabil nu m-am adaptat la aceasta paleta profesionala. Ce setup credeti ca s-ar potrivi pentru mine? Precizez ca fata KOKUTAKU este destul de lipicioasa, este un dezavantaj ptr mine ca incepator in testarea paletelor profesionale?! Va multumesc mult !
                        Salut!

                        Am scris ieri un raspuns, dar se pare ca nu am apucat sa-l public.
                        Lemnul este destul de rapid (acum joc exact cu acest lemn) si este posibil sa ti se para paleta prea rapida.
                        Cred ca fetele ar trebui sa fie folosite invers pe paleta - Agrit la BH si Kokutaku la FH (fata lipicioasa nu are ce cauta la BH).
                        Iti recomand sa schimbi lemnul cu unul Off-, cum ar fi Primorac Off- sau Donic Li Ping Kitex sau, poate si mai lent, din gama All+, cum ar fi Yasaka Silverline Allwood sau Stiga Allround NCT (sau versiuni mai noi ale acestuia).
                        De asemenea, pune o fata mai moale in locul fetei Kokutaku, cum ar fi Donic Bluefire JP 03 de 2.0 sau Joola Maxxx 400 de 2.0, pastrand TSP Agrit la BH.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • Si ptr BH ce imi poti recomanda?

                          Comentariu


                          • Postat în original de Liviu-VK Vezi post
                            Si ptr BH ce imi poti recomanda?

                            Pentru început, păstrează TSP Agrit. Daca vrei sa vinzi paleta veche intreaga, ia-ti ambele fete la fel, cu lemn OFF-. Paleta va fi mai echilibrata si vei pierde mai putin timp sa te obisnuiesti cu fetele diferite.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • Va multumesc inca o data pentru sfaturile date.

                              Comentariu


                              • Buna ziua,
                                Va rog sa imi spuntei ce parere aveti despre urmatorul setup: lemn Timo Boll Tamca 5000 cu fete Yasaka Rakza X.

                                Stilul de joc este agresiv de langa masa si distanta medie,
                                70% forehand cu un topspin (cred eu bun) in forta
                                30 % backhand axat pe jocul taiat si cate o data cu topspin tare
                                Imi vine f greu sa dau spinul moale (nu am siguranta pe aceasta lovitura).

                                Va multumesc.

                                Comentariu


                                • pe domnul Levi de pe forum cum il pot contacta, aveti idee ?

                                  Comentariu


                                  • Domnul Levi are nr. de telefon: 0747 473108

                                    Comentariu


                                    • Multumesc

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Marfius Vezi post
                                        Buna ziua,
                                        Va rog sa imi spuntei ce parere aveti despre urmatorul setup: lemn Timo Boll Tamca 5000 cu fete Yasaka Rakza X.

                                        Stilul de joc este agresiv de langa masa si distanta medie,
                                        70% forehand cu un topspin (cred eu bun) in forta
                                        30 % backhand axat pe jocul taiat si cate o data cu topspin tare
                                        Imi vine f greu sa dau spinul moale (nu am siguranta pe aceasta lovitura).

                                        Va multumesc.

                                        Salut!
                                        TB T5000 cu Rakza X este un lansator de rachete. In afara de faptul ca are o viteza mare, timpul de retinere a mingii in paleta este foarte mic. Drept urmare, pentru a executa lovituri de finete cu ea trebuie sa ai antrenament, nu gluma.
                                        Daca la FH te descurci bine si iti place in general paleta (eu zic ca e prea rapida), trebuie sa te antrenezi pentru loviturile pe care nu le stapanesti.
                                        Cea mai buna metoda este sa faci teme cu un partener, cu precădere pe BH-ul tau, începând cu un schimb de mingi tăiate: serviciu scurt tăiat, preluare scurta si apoi topspin cu BH, continu?nd cu tema propriu-zisa - topspin la capac, eeventual schimb?nd directia sau, poate, tema Falkenberg (topspin cu BH din BH, apoi cu FH din BH, apoi cu FH din FH si de la capăt). Cea mai importantă parte este cea de început.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • Buna,
                                          As avea si eu nevoie de putin ajutor deoarece vreau sa trec in lunile urmatoare de la Hurricane 3 comerciale pe care le am acum la unele provinciale/nationale (Sau versiunea nittaku hurricane 3 de care am citit ca ar fi asemanatoare cu una provinciala dar mai sigura si mai ieftina). Intrebarea cea mai mare ar fi de unde ar fi cel mai bine sa le iau ca sa fie originale si pana acum am ajuns la concluzia ca ttnpp.com si prott.cc sunt cele mai ok siteuri dar cu mici semne de intrebare la unele dintre produse. Cand spun unele produse ma refer mai ales la versiunea Neo National Blue Sponge mai ales (care pe ttnpp nici nu exista in stoc) si care pe prott e 90 de dolari dar si la versiunea provincial blue sponge de pe ttnpp.
                                          In concluzie problema principala e de unde sa iau versiuni originale blue sponge si daca e mai bine sa iau nittaku hurricane 3 neo in loc de provincial daca nu e sa imi iau national. Vreau sa mentionez ca am citit articolul despre hurricane 3 si versiunile pe care le-ati testat dar acolo nu erau raspunsuri la intrebarile mele si de asemenea mai vreau sa mentionez ca am mai auzit cum ca nu e bine sa joci cu fata tacky pe BH dar pentru mine functioneaza foarte bine pana acum si daca e sa ne luam dupa profesionisti pana si Ma Long a trecut anul asta la Hurricane si pe BH (inlocuind Tenergy si mergand pe dublu Hurricane).
                                          Yasaka Ma Lin Extra Offensive
                                          DHS Hurricane 3 Neo Commercial 2.2 negru FH
                                          DHS Hurricane 3 Commercial 2.2 rosu BH

                                          Comentariu


                                          • Salut!
                                            In primul rând, despre jucătorii profesionisti: Ma Long joaca cu Hurricane pus pe cine stie ce fel de burete. La BH poate sa aibă un burete reactiv, ca cel de la Hurricane 8, de exemplu. Fetele Nationale nu sunt accesibile nimănui. Jucătorii le dau înapoi dupa ce le schimba.
                                            Ce gasesti pe piata ca fete nationale e posibil sa fie false.
                                            Despre jocul cu fete tacky pe BH - fata lipicioasa tine mingea si, desi poti face spin mult, viteza va fi mai mica. Poti juca eficient lângă masa, probabil, însă de la distanta nu poti sa mai dai mingea destul de tare pentru a inchide punctul.
                                            In loc de fete nationale, iti recomand pe cele provinciale, mai ieftine, accesibile si mai usor de controlat. Nu am testat Nittaku Hurricane, dar daca e ca cea provincială, este foarte buna.Poti incerca si noul Hurricane 8, care este o fata chinezească pe un burete reactiv. Viteza e mai mare, spinul bun, dar fata este mai putin lipicioasa.
                                            Părerea mea este ca fetele blue sponge care se găsesc pe la prott.cc sau la ttnpp.com nu merita banii. Diferenta nu este atât de mare, iar, presupunând ca fetele sunt originale (lucru de care acum ma indoiesc), durează prea putin pentru suma plătită.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Salut,
                                              Joc acum cu o paleta ,,de gata,, DONIC WALDNER 1000. Nu sunt multumit de spin. Nici controlul nu e grozav.
                                              As vrea sa achizitionez un lemn OFF de la Yasaka cu XL sau superL sweet spot.
                                              Ce fete imi recomandati pt un spin cat mai accentuat (intr-un buget rezonabil).
                                              Stilul meu este OFF la cca 1-1.5 m de masa, preponderant BF.
                                              Multumesc anticipat,

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de tibi_stanescu Vezi post
                                                Salut,
                                                Joc acum cu o paleta ,,de gata,, DONIC WALDNER 1000. Nu sunt multumit de spin. Nici controlul nu e grozav.
                                                As vrea sa achizitionez un lemn OFF de la Yasaka cu XL sau superL sweet spot.
                                                Ce fete imi recomandati pt un spin cat mai accentuat (intr-un buget rezonabil).
                                                Stilul meu este OFF la cca 1-1.5 m de masa, preponderant BF.
                                                Multumesc anticipat,
                                                Salut!
                                                Paletele "de gata" nu fac foarte mult spin, ele sunt fabricate pentru joc de agrement, poate si in aer liber.
                                                Specificatiile producatorilor referitoare la sweetspot, viteza, control, elasticitate etc. sunt niste linii generale, nu ar trebui sa le iei ca pe specificatiile unui computer.
                                                Pentru spin bun iti recomand sa cauti un lemn Sweden Classic (ALL) cu fete Rakza X soft 2.0 mm. Viteza ar trebui sa fie putin peste paleta ta actuala, iar spinul mult mai bun. Daca vrei si mai rapid, cauta un lemn Yasaka Extra (OFF-).
                                                De la Yasaka, putin mai rapid ca Sweden Classic, dar mai lent ca Extra, gasesti Silverline All Wood (ALL+).
                                                Alt lemn foarte bun este Yasaka Extra Offensive (OFF), dar acesta are viteza mai mare, spinul mai mare si controlul mai mic.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • D-nul Cristi ce imi puteti spune de combinatia asta, Viscaria cu fețe la BH Yasaka mark V gps de 1.8 mm si la FH Yasaka mark V 30 max.
                                                  Blade Buterfly Apolonia Tiago
                                                  FH Tenergy 80
                                                  BH Tenergy 05 FX

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Nomak Vezi post
                                                    D-nul Cristi ce imi puteti spune de combinatia asta, Viscaria cu fețe la BH Yasaka mark V gps de 1.8 mm si la FH Yasaka mark V 30 max.

                                                    Viscaria este un lemn ofensiv foarte bun, dar cu fetele Mark V paleta va avea o viteza mai mica. Mark V 30 este moale, iar GPS este mai tare. Fetele arunca mingea destul de jos, iar spinul produs nu este mare (in comparatie cu fetele moderne).
                                                    Paleta ar putea fi buna, întrucât cred ca este destul de controlabila, dar nu va avea putere de la distanta mai mare de 1,5m de masa. Pare mai degrabă potrivita pentru un joc pasiv, bazat pe capace si contre, in apropierea mesei.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X