Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de cleanercrist Vezi post
    Recomandare fete asemanatoare cu Butterfly Tenergy 05 .
    Salut!
    Te rog sa citesti primul post si sa specifici ce stil de joc ai.
    Daca vrei doar o comparatie seaca, toate fetele ofensive cu duritatea buretelui peste 45 grade (pe scala folosita de ESN) sunt asemanatoare cu Tenergy 05, dar nici una nu este chiar Tenergy 05.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Salut,

      Am urmat sfatul dvs si din septembrie anul trecut sunt fericitul posesor al unei palete compuse din Yasaka Sweden Classic + Yasaka Rakza 7 Soft Max pe FH si 2.0mm pe BH.

      Toate bune si frumoase, dar incep sa simt lipsa vitezei Depun destul de mult efort sa incerc sa trimit mingea cu putere astfel incat adversarul sa nu mai poata scoate dar....chiar si de langa masa simt ca viteza nu e suficienta, departe de masa deja e si mai evidenta problema.

      Nu am probleme sa pun mingi pe masa ceea ce inseamna ca m-am obisnuit cu setupul. Folosesc mult topspin, retopspin, chop langa si de pe masa. Deocamdata incerc sa-mi antrenez si backhand-ul sa pot ataca si cu bh, sunt pe acolo dar nu chiar.

      Intrebarea mea este, ce mi-ati recomanda pentru mai multa viteza. Sa pun o fata cu tensor sau sa schimb lemnul? Si daca aveti recomandari, va rog.
      N-am de gand sa iau un Tenergy ca este prea scump, dar m-am gandit la o fata Xiom eventual, sau Andro. Vega Pro sau Omega sunt ok ca si pret. Sau un Andro Hexer?

      Iar pe ideea de a schimba lemnul ma gandeam ca un all-wood OFF mi-ar fi de folos. Stiga Clipper? BTY Finewood sau Timbershot? Sau sa fac pasul spre lemne cu materiale compozite? Xiom Vega? Hayabusa? sau ceva cu Zylon de la Butterfly?

      Daca am inteles bine, cele cu Zylon nu sacrifica neaparat feelingul pentru duritate. E un compromis, absoarbe partial vibratiile, dar iti ofera un sweetspot mai mare. Asa e? Sau alt material poate sa ofere asta?

      Va multumesc
      Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

      Comentariu


      • Postat în original de dutzu Vezi post
        Salut,

        Am urmat sfatul dvs si din septembrie anul trecut sunt fericitul posesor al unei palete compuse din Yasaka Sweden Classic + Yasaka Rakza 7 Soft Max pe FH si 2.0mm pe BH.

        Toate bune si frumoase, dar incep sa simt lipsa vitezei Depun destul de mult efort sa incerc sa trimit mingea cu putere astfel incat adversarul sa nu mai poata scoate dar....chiar si de langa masa simt ca viteza nu e suficienta, departe de masa deja e si mai evidenta problema.

        Nu am probleme sa pun mingi pe masa ceea ce inseamna ca m-am obisnuit cu setupul. Folosesc mult topspin, retopspin, chop langa si de pe masa. Deocamdata incerc sa-mi antrenez si backhand-ul sa pot ataca si cu bh, sunt pe acolo dar nu chiar.

        Intrebarea mea este, ce mi-ati recomanda pentru mai multa viteza. Sa pun o fata cu tensor sau sa schimb lemnul? Si daca aveti recomandari, va rog.
        N-am de gand sa iau un Tenergy ca este prea scump, dar m-am gandit la o fata Xiom eventual, sau Andro. Vega Pro sau Omega sunt ok ca si pret. Sau un Andro Hexer?

        Iar pe ideea de a schimba lemnul ma gandeam ca un all-wood OFF mi-ar fi de folos. Stiga Clipper? BTY Finewood sau Timbershot? Sau sa fac pasul spre lemne cu materiale compozite? Xiom Vega? Hayabusa? sau ceva cu Zylon de la Butterfly?

        Daca am inteles bine, cele cu Zylon nu sacrifica neaparat feelingul pentru duritate. E un compromis, absoarbe partial vibratiile, dar iti ofera un sweetspot mai mare. Asa e? Sau alt material poate sa ofere asta?

        Va multumesc

        Pentru moment, eu zic ca o fata Rakza X la FH este suficient de rapida. Lipsa vitezei poate sa vina din doua motive: miscarea ineficienta, doar cu mana, fără a folosi rotirea trunchiului sau fără a ?ndoi genunchii suficient (e nevoie de o corectie a miscarii, a pozitiei sau a momentului loviturii) sau cresterea nivelului de joc a adversarilor (ceea ce ?nseamnă un progres in joc).
        încă nu schimba lemnul, daca te-ai obisnuit cu el.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Va multumesc.

          Daca puteti, sunt curios totusi care sunt beneficiile aduse de fiecare material compozit. In afara de rigiditate si greutate redusa, care e diferenta intre Arylate si Zylon comparat cu carbon "classic" T5000?

          De asemenea, recomandarile dvs favorizeaza Yasaka. Motivul este unul subiectiv sau ati observat vreun avantaj al produselor Yasaka? (pret, calitate, durabilitate etc.)
          Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

          Comentariu


          • Postat în original de dutzu Vezi post
            Va multumesc.

            Daca puteti, sunt curios totusi care sunt beneficiile aduse de fiecare material compozit. In afara de rigiditate si greutate redusa, care e diferenta intre Arylate si Zylon comparat cu carbon "classic" T5000?

            De asemenea, recomandarile dvs favorizeaza Yasaka. Motivul este unul subiectiv sau ati observat vreun avantaj al produselor Yasaka? (pret, calitate, durabilitate etc.)
            Materialele compozite fac lemnul mai stabil si cu sweet-spot mai mare, lucru care, pentru un jucator care se antreneaza (cu antrenor) este important, pentru ca scade rata greselilor datorate paletei. Pentru un amator are, in schimb, un efect invers: cresterea numarului de greseli datorate lipsei de control introduse de rigidizarea lemnului. Pana si producatorii au inteles ca nu exista o reteta universala si au cautat diferite materiale care sa ofere cat mai mare sweet-spot si sa pastreze o oarecare elasticitate, pentru a putea genera spin. Restul diferentelor sunt mai degraba de simt, decat de elasticitate.

            Despre produsele recomandate de mine - daca as sti ca toti cei inscrisi pe forum sunt niste oameni instariti si cu dare de mana, as recomanda tuturor echipamente Butterfly in primul rand, apoi celelalte marci. Preturile acestora sunt, totusi, foarte mari. Despre Yasaka - nu cred ca au vreun avantaj fata de celelalte fete de paleta, ba chiar au o oferta destul de restransa, insa preturile sunt ok si nu cred ca mai multa variatie e ceva bun neaparat, iar calitatea este la acelasi nivel cu Joola, Donic, Tibhar etc. Yasaka imi sunt la indemana si le-am putut testa si am jucat cu ele mai mult timp. Lemnele Yasaka sunt foarte bune, calitate suedeza, ca si Donic, de altfel, totul la un pret foarte bun. Yasaka este o marca de multa vreme pe piata si produsele lor clasice, ca si cele de la Stiga, Butterfly sau Nittaku, nu-si vor pierde prea curand renumele.

            In concluzie - nu vreau sa inteleaga nimeni gresit, insa sfaturile mele se doresc a fi mai degraba niste linii de ghidaj. La urma urmei, fiecare jucator are propria mana, propriul stil de joc si nimic din ceea ce mi se potriveste mie nu-i obligatoriu sa-i placa altuia. Intotdeauna am sfatuit pe cei care ma intreaba sa caute sa incerce inainte produsele pe care vor sa le cumpere, daca au ocazia. Si inca ceva, oricine face antrenament cu antrenor ar trebui sa-i ceara parerea acestuia, nu mie
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • salut, am testat Gergely cu xiom sigma 2 pro max si chiar mi-a placut.acum mi-a comandat doua fete noi xiom sigma 2 pro de 2.0 se pare ca ne potrivim si e ceea ce cautam
              butterfly gergely tamca 5000
              xiom sigma pro II
              xiom sigma pro II

              Comentariu


              • Postat în original de benozaurul Vezi post
                salut, am testat Gergely cu xiom sigma 2 pro max si chiar mi-a placut.acum mi-a comandat doua fete noi xiom sigma 2 pro de 2.0 se pare ca ne potrivim si e ceea ce cautam
                Sa ai bafta de picioare iuți și zdravene ca ai în m?nă un turboreactor
                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                Comentariu


                • Buna dimineata,am achizitionat recent un NITAKU BARWELL FLET,FL-as dori sa stiu cu ce fete se potriveste mai bine?L-am incercat cu xiom omegaIVpro dar nu am fost multumit(la contre trebuie dat tare ca sa returnez).Multumesc,R.Cristian
                  LEMN:MAZE(Old Tag)
                  Fh:TEN. 05
                  Bh:,TEN. 05

                  Comentariu


                  • Postat în original de grasomega Vezi post
                    Materialele compozite fac lemnul mai stabil si cu sweet-spot mai mare, lucru care, pentru un jucator care se antreneaza (cu antrenor) este important, pentru ca scade rata greselilor datorate paletei. Pentru un amator are, in schimb, un efect invers: cresterea numarului de greseli datorate lipsei de control introduse de rigidizarea lemnului. Pana si producatorii au inteles ca nu exista o reteta universala si au cautat diferite materiale care sa ofere cat mai mare sweet-spot si sa pastreze o oarecare elasticitate, pentru a putea genera spin. Restul diferentelor sunt mai degraba de simt, decat de elasticitate.

                    Despre produsele recomandate de mine - daca as sti ca toti cei inscrisi pe forum sunt niste oameni instariti si cu dare de mana, as recomanda tuturor echipamente Butterfly in primul rand, apoi celelalte marci. Preturile acestora sunt, totusi, foarte mari. Despre Yasaka - nu cred ca au vreun avantaj fata de celelalte fete de paleta, ba chiar au o oferta destul de restransa, insa preturile sunt ok si nu cred ca mai multa variatie e ceva bun neaparat, iar calitatea este la acelasi nivel cu Joola, Donic, Tibhar etc. Yasaka imi sunt la indemana si le-am putut testa si am jucat cu ele mai mult timp. Lemnele Yasaka sunt foarte bune, calitate suedeza, ca si Donic, de altfel, totul la un pret foarte bun. Yasaka este o marca de multa vreme pe piata si produsele lor clasice, ca si cele de la Stiga, Butterfly sau Nittaku, nu-si vor pierde prea curand renumele.

                    In concluzie - nu vreau sa inteleaga nimeni gresit, insa sfaturile mele se doresc a fi mai degraba niste linii de ghidaj. La urma urmei, fiecare jucator are propria mana, propriul stil de joc si nimic din ceea ce mi se potriveste mie nu-i obligatoriu sa-i placa altuia. Intotdeauna am sfatuit pe cei care ma intreaba sa caute sa incerce inainte produsele pe care vor sa le cumpere, daca au ocazia. Si inca ceva, oricine face antrenament cu antrenor ar trebui sa-i ceara parerea acestuia, nu mie
                    Vai mie,batranete!
                    Am gresit apasand nu-mi place,nu am avut ochelarii pe ochi,de fapt vroiam sa apas pe imi place pentru aceasta analiza pertinenta!
                    Scuze Cristi!
                    I love table tennis !

                    Comentariu


                    • Postat în original de benozaurul Vezi post
                      salut, am testat Gergely cu xiom sigma 2 pro max si chiar mi-a placut.acum mi-a comandat doua fete noi xiom sigma 2 pro de 2.0 se pare ca ne potrivim si e ceea ce cautam
                      Salut!
                      Chiar daca Gergely e foarte rapid, Sigma 2 Pro ar putea sa fie ok cu el, intrucat mingea nu sare excesi de tare din ele fara un motiv clar. Ma bucur ca ti-ai gasit o combinatie buna!

                      Postat în original de Rozenfeld.IT Vezi post
                      Buna dimineata,am achizitionat recent un NITAKU BARWELL FLET,FL-as dori sa stiu cu ce fete se potriveste mai bine?L-am incercat cu xiom omegaIVpro dar nu am fost multumit(la contre trebuie dat tare ca sa returnez).Multumesc,R.Cristian
                      Salut!
                      Nu stiu prea multe despre Barwell Fleet. Ma gandesc ca ar putea fi foarte bun pentru topspin, dar mai slab pentru contre. Omega IV Pro nu sunt foarte rapide, poate lemnul merge mai bine cu Rakza X sau cu Donic Bluefire JP 01.
                      Tenergy 64 este cea mai buna optiune pe care o vad acum pentru un joc de contre, fara a sacrifica topspinul.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • Buna.
                        Prima si actuala paleta este una preinstalata, Donic Waldner 1000. Cand mi-am luat-o ma credeam cel mai smecher din liceu, n-aveam habar de paleta buna.
                        Anul trecut am intalnit o persoana care mi-a devenit prieten, si i-am umprumutat paleta. Acum joc cu ea, si jocul meu se simte total diferit, adica mai bun decat cel care il fac cu paleta mea. Ador stilul ofensiv, mai ales reverul. Dar ma pot si apara binisor.
                        Lemn: Donic Baum Carrera Senso
                        FH: Donic Acuda S1 Turbo
                        BH: Donic Bluefire M2

                        Mi se potriveste exceptional paleta, cel putin asa mi se pare mie.
                        As putea sa-mi pun pe lemnul de la Donic Waldner 1000, fete precum Acuda S1, sau trebuie sa-mi iau si lemn pentru a-mi face o paleta potrivita.
                        Va rog cateva sfaturi.
                        Va multumesc anticipat

                        Comentariu


                        • Poti sa pui si pe lemnul ala, dar nu o sa iasa o paleta prea buna. E mai bine sa iti cumperi si un lemn potrivit pt stilul tau de joc.
                          Lemn: Joola Eagle Medium
                          Fețe: FH - Joola Express Two; BH - Joola Express Two

                          Comentariu


                          • 1. Ce joc practicati
                            Ofensiv (atac)
                            Defensiv (aparare)
                            - langa masa
                            - din spate
                            Mixt
                            2.Cu ce jucati mai mult
                            Forehand
                            Rever (backhand)
                            Mixt

                            1. cred ca mixt, daca adversarul imi da ocazia atac. ca distanta nu cred ca mai departe de 1.5-2m.
                            2. mai mult FH. pe bh sunt mai slab si trebuie sa ma antrenez mai mult.

                            cand o sa am ocazia sa fac o filmare o pun pe net sa vezi.

                            thanks.
                            cuvintele doar distrag atentia...

                            Comentariu


                            • Postat în original de Popa Ion Vezi post
                              Buna.
                              Prima si actuala paleta este una preinstalata, Donic Waldner 1000. Cand mi-am luat-o ma credeam cel mai smecher din liceu, n-aveam habar de paleta buna.
                              Anul trecut am intalnit o persoana care mi-a devenit prieten, si i-am umprumutat paleta. Acum joc cu ea, si jocul meu se simte total diferit, adica mai bun decat cel care il fac cu paleta mea. Ador stilul ofensiv, mai ales reverul. Dar ma pot si apara binisor.
                              Lemn: Donic Baum Carrera Senso
                              FH: Donic Acuda S1 Turbo
                              BH: Donic Bluefire M2

                              Mi se potriveste exceptional paleta, cel putin asa mi se pare mie.
                              As putea sa-mi pun pe lemnul de la Donic Waldner 1000, fete precum Acuda S1, sau trebuie sa-mi iau si lemn pentru a-mi face o paleta potrivita.
                              Va rog cateva sfaturi.
                              Va multumesc anticipat
                              Puteti incerca fara probleme !
                              E o varianta low budget, dar poate fi una foarte buna pentru nivelul dvs de joc daca sunteti la inceput !
                              Mai tarziu e recomandat sa mergeti pe un lemn profi, sunt altfel construite, "mai pline" sa zic asa.

                              Spor !

                              Postat în original de smokefield Vezi post
                              1. Ce joc practicati
                              Ofensiv (atac)
                              Defensiv (aparare)
                              - langa masa
                              - din spate
                              Mixt
                              2.Cu ce jucati mai mult
                              Forehand
                              Rever (backhand)
                              Mixt

                              1. cred ca mixt, daca adversarul imi da ocazia atac. ca distanta nu cred ca mai departe de 1.5-2m.
                              2. mai mult FH. pe bh sunt mai slab si trebuie sa ma antrenez mai mult.

                              cand o sa am ocazia sa fac o filmare o pun pe net sa vezi.

                              thanks.
                              Salut !

                              Aveti nevoie de un lemn allround, cu o fata mai grosuta pe FH (2.1mm, 2.2mm [max]) care sa va ofere mai multa putere in atacuri, iar pe BH sa mergeti pe una de 1.9mm - 2.0mm daca stati aproape, iar 1.8mm daca mai mergeti si in spate pentru joc defensiv cu aparare, taiate.
                              Gama de produse este foarte variata insa va pot recomanda :

                              Lemn - Donic Persson Powerplay
                              Fata FH - Donic Bluefire M2 (max)
                              Fata BH - Donic Bluefire M3 (2.0mm)

                              In orice caz, d.p.m.d.v antrenamentul tehnico-fizic inseamna cam 90% din ce inseamna tenis de masă !

                              Spor !

                              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                              Comentariu


                              • multumesc. legat de lemn o sa vb si cu levi sa vad ce imi recomanda de la el.
                                cuvintele doar distrag atentia...

                                Comentariu


                                • 1. Ce joc practicati
                                  - langa masa - 60%
                                  - din spate- 40%
                                  Mixt - Imi place sa ies la atac cand am ocazia, deci mai mult spre ofensiv (80%).
                                  2.Cu ce jucati mai mult
                                  Forehand - 60%
                                  Rever (backhand)-40%
                                  3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                  Lemn - Levi Sintec All+
                                  Fata FH - Donic Desto F2
                                  Fata BH- Donic Desto F2

                                  Am jucat cu Joola Rhyzm si mi-a placut mai mult, tine mingea mai mult pe paleta si are spin mai mare. De asemenea, are un sunet mai placut.
                                  Imi puteti recomanda daca va rog frumos ceva asemanator Joola Rhyzm-ului 375 ? D-nul Levi mi-a recomandat si Xiom Vega Europe, dar oricare dintre acestea trec de 130-140 Ron bucata. Siti cumva o alta varianta sub 100 Ron bucata, dar care sa fie oarecum asemenatoare cu Rhyzm 375 ? Multumesc frumos !

                                  Comentariu


                                  • tbs

                                    Buna. Am nevoie si eu de un sfat. Joc din 2008 ...relativ puțin antrenament in perioada asta. Asta incerc in primul rand sa "rezolv"
                                    In ultimul an am apucat cu tbs si rakza9 de 2 pe forehand si baracuda bigslam pe rever..de 2. Practic joc mixt ...stau la masa dar mai si fug destul de des. Ma lupt cu mine sa stau la masa mai mult.
                                    Am schimbat fetele acum o luna...fh M2 (max) si bh M3. Dezastru....lemnul a prins viață si nu mai iartă mai nimic. Am participat si la turnee (doua) ...m-am chinuit si am încercat sa ma autodepășesc si sa scurtez punctele. Am obținut oareșce succese. Per total a rămas impresia de lipsa control.
                                    M-am hotărât sa pun paleta in cui si sa joc cu o "moliciune" mai veche...lemn HML si samba pe fh si tibhar sinus 1.7 pe rever . Hehe....mi-am amintit ca exista si lovituri drepte....controlul a revenit...apărarea a revenit si ea....mai greu cu închiderea punctelor pe fh...
                                    acum mult mai greu "ridic" mingea....necesită mai mult efort pt topspin ....dar una peste alta stau așa...poate reușesc sa dezvolt si o strategie de joc... spun asta pt ca înainte eram preocupat sa termin punctul cat mai repede.

                                    O fi mai bine cu all+ si fete moi ?
                                    Sau pun pe all+ fetele m2 si m3?
                                    Sau încerc cu tbs si fete mai cuminți gen samba+ si sinus ?



                                    https://youtu.be/FN1krpYatgM

                                    - - - Actualizat - - -

                                    https://youtu.be/FN1krpYatgM

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Tbs. M2 si M3: http://youtu.be/FN1krpYatgM

                                    - - - Actualizat - - -

                                    [QUOTE=Botea Fabian;251434]Buna. Am nevoie si eu de un sfat. Joc din 2008 ...relativ puțin antrenament in perioada asta. Asta incerc in primul rand sa "rezolv"
                                    In ultimul an am apucat cu tbs si rakza9 de 2 pe forehand si baracuda bigslam pe rever..de 2. Practic joc mixt ...stau la masa dar mai si fug destul de des. Ma lupt cu mine sa stau la masa mai mult.
                                    Am schimbat fetele acum o luna...fh M2 (max) si bh M3. Dezastru....lemnul a prins viață si nu mai iartă mai nimic. Am participat si la turnee (doua) ...m-am chinuit si am încercat sa ma autodepășesc si sa scurtez punctele. Am obținut oareșce succese. Per total a rămas impresia de lipsa control.
                                    M-am hotărât sa pun paleta in cui si sa joc cu o "moliciune" mai veche...lemn HML si samba pe fh si tibhar sinus 1.7 pe rever . Hehe....mi-am amintit ca exista si lovituri drepte....controlul a revenit...apărarea a revenit si ea....mai greu cu închiderea punctelor pe fh...
                                    acum mult mai greu "ridic" mingea....necesită mai mult efort pt topspin ....dar una peste alta stau așa...poate reușesc sa dezvolt si o strategie de joc... spun asta pt ca înainte eram preocupat sa termin punctul cat mai repede.

                                    O fi mai bine cu all+ si fete moi ?
                                    Sau pun pe all+ fetele m2 si m3?
                                    Sau încerc cu tbs si fete mai cuminți gen samba+ si sinus ?

                                    - - - Actualizat - - -

                                    https://youtu.be/70ez5gAURis

                                    - - - Actualizat - - -

                                    https://youtu.be/70ez5gAURis

                                    - - - Actualizat - - -

                                    [QUOTE=Botea Fabian;251434]Buna. Am nevoie si eu de un sfat. Joc din 2008 ...relativ puțin antrenament in perioada asta. Asta incerc in primul rand sa "rezolv"
                                    In ultimul an am apucat cu tbs si rakza9 de 2 pe forehand si baracuda bigslam pe rever..de 2. Practic joc mixt ...stau la masa dar mai si fug destul de des. Ma lupt cu mine sa stau la masa mai mult.
                                    Am schimbat fetele acum o luna...fh M2 (max) si bh M3. Dezastru....lemnul a prins viață si nu mai iartă mai nimic. Am participat si la turnee (doua) ...m-am chinuit si am încercat sa ma autodepășesc si sa scurtez punctele. Am obținut oareșce succese. Per total a rămas impresia de lipsa control.
                                    M-am hotărât sa pun paleta in cui si sa joc cu o "moliciune" mai veche...lemn HML si samba pe fh si tibhar sinus 1.7 pe rever . Hehe....mi-am amintit ca exista si lovituri drepte....controlul a revenit...apărarea a revenit si ea....mai greu cu închiderea punctelor pe fh...
                                    acum mult mai greu "ridic" mingea....necesită mai mult efort pt topspin ....dar una peste alta stau așa...poate reușesc sa dezvolt si o strategie de joc... spun asta pt ca înainte eram preocupat sa termin punctul cat mai repede.

                                    O fi mai bine cu all+ si fete moi ?
                                    Sau pun pe all+ fetele m2 si m3?
                                    Sau încerc cu tbs si fete mai cuminți gen samba+ si sinus ?

                                    - - - Actualizat - - -

                                    https://youtu.be/70ez5gAURis

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Căutați pe youtube
                                    Tbs M2 max si M3 bh 2 mm
                                    Ultima editare de Botea Fabian; 10.apr.2015, 21:11. Motiv: adăugare filmulet
                                    Blade : 729 Dinasty Hinoki off
                                    FH: Xiom Asia Japan
                                    BH:Xiom Asia Japan

                                    Comentariu


                                    • Hristos a inviat!
                                      Am nevoie de un sfat :
                                      Ce ziceti de Yasaka Rakza 7 soft, grosime max? Ce diferenta, in ceea ce priveste controlul, ar fi intre grosime max si cea de 2.0 ? E mult mai greu controlabila?
                                      Adica, altfel spus, daca gasesc o fata Rakza 7 soft grosime max la un pret ceva mai ieftin se merita s-o cumpar sau e mai indicat sa iau una grosime 2.0?
                                      Joc tenis de 1 an si 4 luni, cu un nivel intermediar, mai exact ma incadrez in categoria "incepatori", nu sunt foarte avansat.
                                      Inclin sa joc mai mult pe atac, cu topspin de forehand, iar aceasta fata as lua-o pentru forehand. Multumesc!

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Jocul meu e de aproape de masa, mixt fh si bh, cu topspin de fh.

                                      - - - Actualizat - - -

                                      As vrea sa inlocuiesc TSP Ventus soft (duritate 35 ESN) fata de 39 ESN pentru Rakza 7 soft.

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Daca tot nu raspunde nimeni, am mai studiat eu si am vazut ca nu prea e recomandata grosimea max in general, deci cred ca imi voi lua grosime 2.0.
                                      Ultima editare de marian oancea; 13.apr.2015, 12:36.
                                      Nittaku Acoustic
                                      FH - Xiom Omega V Tour
                                      BH - Xiom Omega V Tour

                                      Comentariu


                                      • Salutari tuturor!
                                        Din pacate, timpul meu liber a fost redus drastic in ultima luna si jumatate, iar timpul alocat tenisului si forumului s-a dus spre zero binisor. Imi cer scuze ca nu am raspuns, dar efectiv nu am avut timp nici macar sa citesc forumul.

                                        Incerc sa raspund acum, desi a trecut foarte multa vreme:

                                        Postat în original de Kenwood_DJ Vezi post
                                        1. Ce joc practicati
                                        - langa masa - 60%
                                        - din spate- 40%
                                        Mixt - Imi place sa ies la atac cand am ocazia, deci mai mult spre ofensiv (80%).
                                        2.Cu ce jucati mai mult
                                        Forehand - 60%
                                        Rever (backhand)-40%
                                        3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                        Lemn - Levi Sintec All+
                                        Fata FH - Donic Desto F2
                                        Fata BH- Donic Desto F2

                                        Am jucat cu Joola Rhyzm si mi-a placut mai mult, tine mingea mai mult pe paleta si are spin mai mare. De asemenea, are un sunet mai placut.
                                        Imi puteti recomanda daca va rog frumos ceva asemanator Joola Rhyzm-ului 375 ? D-nul Levi mi-a recomandat si Xiom Vega Europe, dar oricare dintre acestea trec de 130-140 Ron bucata. Siti cumva o alta varianta sub 100 Ron bucata, dar care sa fie oarecum asemenatoare cu Rhyzm 375 ? Multumesc frumos !
                                        Rhyzm 375 sunt niste fete moderne, cu spin si viteza destul de mari. Este destul de greu sa gasesti fete asemanatoare si mai ieftine. Au aparut de curand niste fete Joola Zack, cu pret sub 100 lei, insa buretele este mai tare (42,5 grade, fata de 37,5). Personal nu le-am incercat, insa acestea sunt, probabil, cele mai ieftine fete moderne, fabricate in Germania. Donic Bluefire JP03 sunt apropiate de Rhyzm 375.

                                        - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                                        Postat în original de Botea Fabian Vezi post
                                        Buna. Am nevoie si eu de un sfat. Joc din 2008 ...relativ puțin antrenament in perioada asta. Asta incerc in primul rand sa "rezolv"
                                        In ultimul an am apucat cu tbs si rakza9 de 2 pe forehand si baracuda bigslam pe rever..de 2. Practic joc mixt ...stau la masa dar mai si fug destul de des. Ma lupt cu mine sa stau la masa mai mult.
                                        Am schimbat fetele acum o luna...fh M2 (max) si bh M3. Dezastru....lemnul a prins viață si nu mai iartă mai nimic. Am participat si la turnee (doua) ...m-am chinuit si am încercat sa ma autodepășesc si sa scurtez punctele. Am obținut oareșce succese. Per total a rămas impresia de lipsa control.
                                        M-am hotărât sa pun paleta in cui si sa joc cu o "moliciune" mai veche...lemn HML si samba pe fh si tibhar sinus 1.7 pe rever . Hehe....mi-am amintit ca exista si lovituri drepte....controlul a revenit...apărarea a revenit si ea....mai greu cu închiderea punctelor pe fh...
                                        acum mult mai greu "ridic" mingea....necesită mai mult efort pt topspin ....dar una peste alta stau așa...poate reușesc sa dezvolt si o strategie de joc... spun asta pt ca înainte eram preocupat sa termin punctul cat mai repede.

                                        O fi mai bine cu all+ si fete moi ?
                                        Sau pun pe all+ fetele m2 si m3?
                                        Sau încerc cu tbs si fete mai cuminți gen samba+ si sinus ?
                                        Salut!
                                        TBS este un lemn pentru jucatori profesionisti, care se antreneaza constant cu antrenor si care joaca mult si des. Fetele lente nu-l fac mai controlabil cu mult.
                                        Pune M2 si M3 pe lemnul All+ si vezi cum te descurci, e o combinatie buna.
                                        Daca lemnul All+ este prea lent si nu poti inchide punctele, incearca sa gasesti un lemn Off-, am mai recomandat eu Primorac Off- sau altele asemanatoare.

                                        - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                                        Postat în original de marian oancea Vezi post
                                        Hristos a inviat!
                                        Am nevoie de un sfat :
                                        Ce ziceti de Yasaka Rakza 7 soft, grosime max? Ce diferenta, in ceea ce priveste controlul, ar fi intre grosime max si cea de 2.0 ? E mult mai greu controlabila?
                                        Adica, altfel spus, daca gasesc o fata Rakza 7 soft grosime max la un pret ceva mai ieftin se merita s-o cumpar sau e mai indicat sa iau una grosime 2.0?
                                        Joc tenis de 1 an si 4 luni, cu un nivel intermediar, mai exact ma incadrez in categoria "incepatori", nu sunt foarte avansat.
                                        Inclin sa joc mai mult pe atac, cu topspin de forehand, iar aceasta fata as lua-o pentru forehand. Multumesc!

                                        - - - Actualizat - - -

                                        Jocul meu e de aproape de masa, mixt fh si bh, cu topspin de fh.

                                        - - - Actualizat - - -

                                        As vrea sa inlocuiesc TSP Ventus soft (duritate 35 ESN) fata de 39 ESN pentru Rakza 7 soft.

                                        - - - Actualizat - - -

                                        Daca tot nu raspunde nimeni, am mai studiat eu si am vazut ca nu prea e recomandata grosimea max in general, deci cred ca imi voi lua grosime 2.0.
                                        Salut!
                                        Rakza 7 Soft este destul de greu de controlat in grosime max. La 2.0 este ideala.
                                        Poti incerca si Donic Bluefire JP02, tot 2.0 (cred ca e putin mai tare, dar e mai buna la FH).
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • 1. FH - Donic Bluefire M2 - 2.0
                                          BH - Yasaka Antipower
                                          Lemn - Xiom Zetro Quad ST

                                          2. 65% forehand
                                          35% backhand

                                          3. cu forhand-ul dau destul de bine, topspin, moale, tare, side-spin, problema este la preluarea serviciilor si la rever, de asta am optat pt antipower, pentru a mai elimina din erori. Intentionez sa pun un DHS H3 Blue sponge, pe forehand, din ce am vazut in review-uri, suna promotitator pt asteptarile mele, doar ca e mai greu de facut rost, daca ai vreo sugestie sau alternativa cu privire la asta si la setup, iti multumesc anticipat.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Lucas_Alin Vezi post
                                            1. FH - Donic Bluefire M2 - 2.0
                                            BH - Yasaka Antipower
                                            Lemn - Xiom Zetro Quad ST

                                            2. 65% forehand
                                            35% backhand

                                            3. cu forhand-ul dau destul de bine, topspin, moale, tare, side-spin, problema este la preluarea serviciilor si la rever, de asta am optat pt antipower, pentru a mai elimina din erori. Intentionez sa pun un DHS H3 Blue sponge, pe forehand, din ce am vazut in review-uri, suna promotitator pt asteptarile mele, doar ca e mai greu de facut rost, daca ai vreo sugestie sau alternativa cu privire la asta si la setup, iti multumesc anticipat.

                                            Salut!
                                            DHS H3 este o fata care iti oferă tot ce vrei pentru topspin, mai putin viteza la loviturile drepte, desi pe Zetro Quad ar putea sa meargă ok. Nu te crampona de buretele albastru - topsheetul face treaba. Cauta una de 39 grade (avea userul flash ceva).
                                            Despre anti la BH - vei putea atinge un oarecare nivel ridicat cu el, dar la un moment dat te va limita. Poate ca ar fi mai bine sa iei o fata obisnuita, nu prea groasa, nu prea rapida, nu prea tare si sa exersezi cu ea. Eventual, de proba, poti incerca cu M2.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Salut Cristi,

                                              O lamurire te rog.
                                              Exista vreo fata chinezeasca gata boosterita, sau ma rog care sa nu fie, dar sa aiba (ori sa fi aproape de) proprietatile uneia boosterita?

                                              Multumesc mult,
                                              Gelcu
                                              Lemn:Xiom Zeta
                                              Fete:MX-P

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de gelcu Vezi post
                                                Salut Cristi,

                                                O lamurire te rog.
                                                Exista vreo fata chinezeasca gata boosterita, sau ma rog care sa nu fie, dar sa aiba (ori sa fi aproape de) proprietatile uneia boosterita?

                                                Multumesc mult,
                                                Gelcu
                                                Salut!
                                                Eu nu stiu vreuna. Am avut una noationala, insa nu mi s-a parut aproape de una boosterita, ci era doar mai rapida si atat.
                                                Nici fetele cu topsheet chinezesc si burete tensor, gen Palio Thor's sau Xiom ... nu mai stiu care nu sunt cum trebuie.
                                                Poate fetele H3-50 si Skyline 3-60 sa fie mai aproape, dar burete reactiv scade drastic duritatea buretelui, deci si simtul de fata chinezeasca. Fata devine doar o fata europeana lipicioasa, ceva in genul Butterfly Spinart, care, poate, este cea mai reusita.
                                                Dupa parerea mea, cand e vorba de fete chinezesti, nimic nu se compara cu o fata provinciala NEO, cu burete portocaliu, 39 grade, bine boosterita, pe un lemn cu arylate-carbon . Poate doar una cu burete clasic lipita cu 10 straturi de speedglue
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de grasomega Vezi post
                                                  Salut!
                                                  Eu nu stiu vreuna. Am avut una noationala, insa nu mi s-a parut aproape de una boosterita, ci era doar mai rapida si atat.
                                                  Nici fetele cu topsheet chinezesc si burete tensor, gen Palio Thor's sau Xiom ... nu mai stiu care nu sunt cum trebuie.
                                                  Poate fetele H3-50 si Skyline 3-60 sa fie mai aproape, dar burete reactiv scade drastic duritatea buretelui, deci si simtul de fata chinezeasca. Fata devine doar o fata europeana lipicioasa, ceva in genul Butterfly Spinart, care, poate, este cea mai reusita.
                                                  Dupa parerea mea, cand e vorba de fete chinezesti, nimic nu se compara cu o fata provinciala NEO, cu burete portocaliu, 39 grade, bine boosterita, pe un lemn cu arylate-carbon . Poate doar una cu burete clasic lipita cu 10 straturi de speedglue
                                                  Multumesc mult, mult!
                                                  Mi-am luat gandul de la fete chinezesti! )
                                                  Lemn:Xiom Zeta
                                                  Fete:MX-P

                                                  Comentariu


                                                  • 1. Ce joc practicati
                                                    - langa masa - 70%
                                                    - din spate- 30%

                                                    Mixt -Atac cand imi da opotunitate adversarul si imi place acest lucru


                                                    2.Cu ce jucati mai mult
                                                    Forehand - 75%
                                                    Rever (backhand)-25% - aici trebuie sa ma antrenez mai mult
                                                    - am un rever rapid, iar daca mingea e pe masa, imi e scoasa destul de greu



                                                    3. Care este setup-ul actual cu care jucati

                                                    Momentan joc cu ce prind la indemana. Tocmai de aceea vreau sa fac o schimbare. Ca si nivel as fi incepator in comparatie cu voi care sunteti specialisti pe aici dar ma tin destul de bine.


                                                    M-am tot uitat pe net, am citit, aveam in gand sa-mi iau un lemn Timo Boll OFF- acum parca mi-as lua altceva. Ma gandeam la cele doua :

                                                    1. XIOM DIVA OFF- VITEZA 6 CONTROL 9

                                                    2. XIOM ALLROUND S (ALL) VITEZA 7 CONTROL 9

                                                    Iar ca fete ma gandeam la YASAKA RAKZA 7 SOFT

                                                    Momentan incerc sa cumpar doua fete de aceleasi fel.

                                                    Acum incerc sa controlez bine mingea de aceea tind spre control.

                                                    Aveti o alta recomandare pt mine?

                                                    Multumesc

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X