Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de dragoshd Vezi post
    Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Printr-o imprejurare favorabila, o sa am un setup cu lemn Nittaku Latika, FH si BH Rakza 7 soft, abia astept sa il testez.
    Tenergy si Evolution FX-P vor mai astepta putin, citeva luni.

    Multumesc inca odata,
    Dragos
    A venit noul setup Lemn Nittaku Latika, FH si BH Rakza 7 Soft, ramin cu el pentru mult timp, inca ma minunez de polivalenta acestui lemn, ce reusit este minerul ST, si combinatia reusita, in cazul meu,
    cu cele doua fete.
    Recomand calduros acest setup celor interesati.
    Ultima editare de dragoshd; 27.mai.2016, 12:05.
    Lemn Nittaku Latika ST
    Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
    Bh Yasaka Raska 7 soft 2.0

    Comentariu


    • Puteti pune un review despre lemn( avand in vedere ca este un lemn mai putin cunoscut) cum merge sau o comparatie cu alte lemne in sectiunea Echipament.
      blade :TB ALC
      fh : joola rhyzm-P, 2.0
      bh : andro rasant grip, 2.0

      Comentariu


      • O sa mai dureze ceva timp, mai am nevoie sa il folosesc la antrenament si(sper) si joc. Deocamdata nu am alt termen de comparatie, decit vechiul lemn, Donic Appelgren Allplay.
        Lemn Nittaku Latika ST
        Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
        Bh Yasaka Raska 7 soft 2.0

        Comentariu


        • http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...354#post306354

          Comentariu


          • Buna ziua
            Sunt nou pe forum si incepator in acest sport minunat.
            Doresc o parere despre primul set-up cu lemn si fete profesionale pe care l-am facut in urma rasfoirii forumului. Pana acum am jucat doar cu doar cu palete preasamblate (Stiga Frenzy 5 star, Donic, Kettler coach)


            Lemn : Yasaka Sweden Classic
            FH: Victas V-01 Limber
            BH: Victas V-01 Limber
            Blade: Yasaka Sweeden Classic FL
            FH: Victas V 01 Limber
            BH: Victas V 01 Limber

            Comentariu


            • foarte bun setup de inceput. spor la antrenamente

              Postat în original de FatOne Vezi post
              Buna ziua
              Sunt nou pe forum si incepator in acest sport minunat.
              Doresc o parere despre primul set-up cu lemn si fete profesionale pe care l-am facut in urma rasfoirii forumului. Pana acum am jucat doar cu doar cu palete preasamblate (Stiga Frenzy 5 star, Donic, Kettler coach)




              Lemn : Yasaka Sweden Classic
              FH: Victas V-01 Limber
              BH: Victas V-01 Limber

              Comentariu


              • Postat în original de FatOne Vezi post
                Buna ziua
                Sunt nou pe forum si incepator in acest sport minunat.
                Doresc o parere despre primul set-up cu lemn si fete profesionale pe care l-am facut in urma rasfoirii forumului. Pana acum am jucat doar cu doar cu palete preasamblate (Stiga Frenzy 5 star, Donic, Kettler coach)


                Lemn : Yasaka Sweden Classic
                FH: Victas V-01 Limber
                BH: Victas V-01 Limber

                Combinatie foarte buna, dealtfel in principiu orice lemn allround cu fete moi merge bine !
                Uita de paletele preasamblate. Mergi pe aceasta varianta, fetele cu grosime de 2.0mm iar lemnul cu maner FL (cel drept ST iti permite sa schimbi priza mana si nu e recomandat la inceput) iti permite sa tii paleta mai bine in mana si sa nu schimbi cand dai 1/1.

                Ca idee si pentru altii: cea mai buna paleta preasamblata e mai slaba sau egala decat cea mai proasta palete profi.

                In rest spor la antrenamente !

                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                Comentariu


                • care dintre fețele express la reducere este mai buna la spin si viteza?

                  Comentariu


                  • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post

                    Ca idee si pentru altii: cea mai buna paleta preasamblata e mai slaba sau egala decat cea mai proasta palete profi.
                    Exact invers ! Maestre, induci oamenii in eroare ! Insa te iertam pentru ca esti atat de priceput la ceea ce faci !
                    TRUST NO ONE !

                    Comentariu


                    • Multumesc pt sfaturi
                      Intradevar am optat pt fete cu grosimea de 2.0 si maner FL
                      Blade: Yasaka Sweeden Classic FL
                      FH: Victas V 01 Limber
                      BH: Victas V 01 Limber

                      Comentariu


                      • buna ziua domnu!!!personal sunt un mare iubitor al acestui sport..vreau sa ma confesez in fata dumneavoastra pt k am facut multe greseli intrun an jum sau 2 pt alegerea lemnului sau mai ales in alegeea fetelor....si foarte putin am evoluat la cat timp am incercat sa ma antrenez..si fiecare turneu amatur care particip la incepatori parca vin tot mai dezamagit de la el.acum aprox 2 ani am vrut sa ma apuc serios de tenis si am luat un lemn ofensiv cu simnt stiga infinity vps si yasaka 7 soft max pe fh si bh2..bun dupa vreo 5 luni de chinuri groasnice miam dat seama k fetele sunt prea sensibile la spin de intrare cred k si tehnica slaba care o aveam atunci....si am schimbat fetele de atunci a inceput distractia in sensul rau:am schimbat pe nitaku alelgh bh fh 2,mai bune de control dar numa o saptamana dupaia topswtul a disparut si parca nu imi mai placea sa joc cu ele arau foarte bune la blocuri si cam atata....leam dat jos si gata...am pus cu burete mai tarisor yasaka x pa bh2,rising dragon 2 fh.....aici o mers parca mai binisor dar aici aveam probleme mari la conter loop..am schimbat si setapul asta am zis sa incerc cu o europeana pe rever si pe fh cu o chinezarie si a fost donic baracuda bh max ssi fh big diper galaxy cu burete albastru max_la acest setup miam luat si robot k sa ma antrenez si mai mult cel putin 1h pe zisi de 2 ori pe sapt cu un prieten km de nivelul meu....tot aici dupa o vreme am bagat si ulei de tuning x_teme power booster o fost fff bine o perioada dar cum aplicam mai mult ulei cu atata incepea pe fh sa am vechile probleme la primirea servelor si la spinul de intrare.....intrun mare final am dat jos chinezaria si am pus pe lemn doar cu un singur strat de lipici fara nimica alceva pe bh tot donic baracuda max si pe fh jola samba +max..pana acuma acest pt mine este cel mai bun setup ........dar tot am cateva probleme la receptionare servelor tip thomohak si cateva side spin efect maxim din partea adversarului.......de la ultima competitie am venit fff dezamagit pt k am jucat fff bine poate cel mai bine am dat totul ce a fost mai bun si din 40 de amatori doar pe locul 28.asta este in mare parte confesatia mea,....si acum incepe intrebarea merita sa incerc fete tip senwich adik sort pips k sa nu prea am probleme cu servele urate si sensiblilitatea la spin dupa 2 ani de chinuinta cu fete normale.....m_am gandit la 802_40 friendship sau la joola expres ultra sunt putin nehotarat ...am uitat sa mentionez varsta 27 ani...sper k sa ma ajute sfatul dumnevostra ...multumesc

                        Comentariu


                        • Postat în original de Puia Darius Vezi post
                          buna ziua domnu!!!personal sunt un mare iubitor al acestui sport..vreau sa ma confesez in fata dumneavoastra pt k am facut multe greseli intrun an jum sau 2 pt alegerea lemnului sau mai ales in alegeea fetelor....si foarte putin am evoluat la cat timp am incercat sa ma antrenez..si fiecare turneu amatur care particip la incepatori parca vin tot mai dezamagit de la el.acum aprox 2 ani am vrut sa ma apuc serios de tenis si am luat un lemn ofensiv cu simnt stiga infinity vps si yasaka 7 soft max pe fh si bh2..bun dupa vreo 5 luni de chinuri groasnice miam dat seama k fetele sunt prea sensibile la spin de intrare cred k si tehnica slaba care o aveam atunci....si am schimbat fetele de atunci a inceput distractia in sensul rau:am schimbat pe nitaku alelgh bh fh 2,mai bune de control dar numa o saptamana dupaia topswtul a disparut si parca nu imi mai placea sa joc cu ele arau foarte bune la blocuri si cam atata....leam dat jos si gata...am pus cu burete mai tarisor yasaka x pa bh2,rising dragon 2 fh.....aici o mers parca mai binisor dar aici aveam probleme mari la conter loop..am schimbat si setapul asta am zis sa incerc cu o europeana pe rever si pe fh cu o chinezarie si a fost donic baracuda bh max ssi fh big diper galaxy cu burete albastru max_la acest setup miam luat si robot k sa ma antrenez si mai mult cel putin 1h pe zisi de 2 ori pe sapt cu un prieten km de nivelul meu....tot aici dupa o vreme am bagat si ulei de tuning x_teme power booster o fost fff bine o perioada dar cum aplicam mai mult ulei cu atata incepea pe fh sa am vechile probleme la primirea servelor si la spinul de intrare.....intrun mare final am dat jos chinezaria si am pus pe lemn doar cu un singur strat de lipici fara nimica alceva pe bh tot donic baracuda max si pe fh jola samba +max..pana acuma acest pt mine este cel mai bun setup ........dar tot am cateva probleme la receptionare servelor tip thomohak si cateva side spin efect maxim din partea adversarului.......de la ultima competitie am venit fff dezamagit pt k am jucat fff bine poate cel mai bine am dat totul ce a fost mai bun si din 40 de amatori doar pe locul 28.asta este in mare parte confesatia mea,....si acum incepe intrebarea merita sa incerc fete tip senwich adik sort pips k sa nu prea am probleme cu servele urate si sensiblilitatea la spin dupa 2 ani de chinuinta cu fete normale.....m_am gandit la 802_40 friendship sau la joola expres ultra sunt putin nehotarat ...am uitat sa mentionez varsta 27 ani...sper k sa ma ajute sfatul dumnevostra ...multumesc
                          Salut!
                          Sa stii ca textul tau fara alineate este foarte greu de parcurs

                          Stiga VPS V est eun lemn bun, dar este prea rapid pentru un incepator.
                          Cum le-am recomandat si altora, iti propun sa iei un lemn ALL+ cu fete RAkza 7 soft sau asemanatoare, cu grosimea nu mai mare de 2.0 mm.
                          Problemele la receptionarea serviciului vin din lipsa de experienta si a echipamentului care este peste nivelul tau de pregatire.
                          Ca idee:
                          - fetele max - NU
                          - booster - in nici un caz!
                          - fete chinezesti - poate, dar cred ca iti schimba stilul de joc intr-un mod greu de modificat ulterior.
                          - sandwich sau anti - doar daca te hotarasti sa mergi pana la capat cu hotararea, adica sa folosesti respectiva fata mereu.

                          Faptul ca ai un robot e bun, dar nu e suficient. Totusi, daca ai un partener de nivelul tau, incearca sa alternezi robotul cu partenerul, dar nu jucati meciuri. Ar fi bine sa faceti antrenament, daca vrei sa progresezi.
                          Faceti teme simple, contre diagonal sau linie, topspin la capac diagonal sau linie, pe ambele parti, pe rand, cate un jucator.
                          Exersati in pauza serviciu si preluare.

                          Tenisul de masa este un sport greu de practicat la un nivel mai mare si nu se poate fara efort la antrenament.

                          In final, ti-as recomanda sa gasesti doua fete cu duritate medie, poate Xiom Vega Japan sau oola MAXXX 450 (chiar si 400!) grosime 2.0 si sa joci cu ele pe un lemn ALL+, nu mai rapid (Yasaka Sweden, Donic Allplay etc. - vezi in acest topic recomandari asemanatoare sau discuta cu cineva de la o firma care comercializeaza materiale).
                          Apoi lipesti fetele fara niciun booster si treci la antrenament, cu partenerul sau cu robotul. Concentreaza-te sa dai cat mai multe mingi pe masa, chiar daca nu dai extrem de tare (la partener) si sa dai mingea pe masa de fiecare data (la robot).

                          Succes!
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • Va salut,
                            Sunt incepator in acest sport, joc mai mult in weekend dar mi-as dori sa am mai mult timp pentru joc.
                            1.jocul practicat este mixt
                            2.joc mai mult topspin pe fh si rever taiat pe bh
                            3.paleta cu care joc este una slaba de la magazin cu burete de 1.8 (viteza 70, spin 60, control 60) cu care joc chiar foarte bine.
                            Imi doresc o noua paleta cu care sa pot face fata mingilor taiate, sa am un bun control, sa pot lovi topspin puternic pe fh si sa am un spin rezonabil pe bh. Nu pun accent pe viteza ci pe control. Am achizitionat doua fete sh tenergy 05 fx si spinmagic tsp pe care le-am pus pe un lemn mai vechi dar nu ma pot obisnui sub nici o forma cu ele pentru ca simt ca nu am control. Probabil sunt prea avansate pentru mine.

                            - - - Actualizat - - -

                            Revin cu o varianta de echipare gandita in urma studierii discutiilor din forum:
                            Lemn YASAKA Sweden Classic
                            FH Yasaka Rakza 9, 1.9 mm (daca exista)
                            BH Yasaka Rakza 7 Soft, 1.9
                            Va rog sa-mi spuneti daca este potrivita alegerea mea pentru un joc de amator.

                            Comentariu


                            • Salut. îmi cer scuze ca sunt oarecum off topic dar am considerat că de aici voi primi cel mai repede răspuns . Problema: tocmai ce ne-am schimbat sala unde jucam tenis...Am găsit o sală la et 2 a unei școli generale. După câteva săptăm?ni am înțeles unde era problema....si anume mingea sare mult mai slab decât la sala veche unde era tot parchet de lemn clasic dar sala era la parter.
                              Aici la sala nouă avem parchet si am bănuiala că din cauza faptului că suntem la et 2 coroborat cu structura pe cadre a școlii (sunt doar câte două grinzi pe mediana fiecărei clase de 60 m2.) mingea sare mai putin decat ar trebui dar mai grav este ca-si pierde efectul anormal de mult la contactul "amortizat" cu masa.(Joola 2000S).
                              Ce e de făcut? în acest moment mă gandesc să scot parchetul de sub picioarele mesei până la placa de beton si sa torn beton pana la nivel parchet. Sau poate ar exista soluții mai simple . Mi-e teama ca elasticitatea plăcii de beton pe care stă masa nu poate fi contracarată suficient de nici o soluție de genul celei de mai sus.
                              Ps. Am ajuns să dăm cu mingi poly (Xushaofa)doar pt ca sar ceva mai bine decât cele clasice.
                              Blade : 729 Dinasty Hinoki off
                              FH: Xiom Asia Japan
                              BH:Xiom Asia Japan

                              Comentariu


                              • Postat în original de Valentin Boscan Vezi post
                                Va salut,
                                Sunt incepator in acest sport, joc mai mult in weekend dar mi-as dori sa am mai mult timp pentru joc.
                                1.jocul practicat este mixt
                                2.joc mai mult topspin pe fh si rever taiat pe bh
                                3.paleta cu care joc este una slaba de la magazin cu burete de 1.8 (viteza 70, spin 60, control 60) cu care joc chiar foarte bine.
                                Imi doresc o noua paleta cu care sa pot face fata mingilor taiate, sa am un bun control, sa pot lovi topspin puternic pe fh si sa am un spin rezonabil pe bh. Nu pun accent pe viteza ci pe control. Am achizitionat doua fete sh tenergy 05 fx si spinmagic tsp pe care le-am pus pe un lemn mai vechi dar nu ma pot obisnui sub nici o forma cu ele pentru ca simt ca nu am control. Probabil sunt prea avansate pentru mine.

                                - - - Actualizat - - -

                                Revin cu o varianta de echipare gandita in urma studierii discutiilor din forum:
                                Lemn YASAKA Sweden Classic
                                FH Yasaka Rakza 9, 1.9 mm (daca exista)
                                BH Yasaka Rakza 7 Soft, 1.9
                                Va rog sa-mi spuneti daca este potrivita alegerea mea pentru un joc de amator.
                                Salut!

                                Paleta hobby este departe de una profesionala, dupa cum ai constatat si tu.
                                Tenergy (chiar si FX) este o fata dificil de stapanit pentru cineva care a folosit pana acum palete hobby, ba chiar si pentru cei mai avansati.
                                Referitor la configuratia de paleta Yasaka pe care ai facut-o, cred ca este foarte buna, dar este posibil ca fata Rakza 9 sa fie cam rapida pentru tine. Grosimea buretelui la Yasaka este de 2.0 mm.
                                Totusi, daca vrei control bun, cred ca o optiune buna este sa iei Rakza 7 Soft 2.0 pe ambele fete, pentru a avea o paleta echilibrata si mai usoara (decat cu Rakza 9). Daca mai tarziu vei simti nevoia de vitea mai mare, poti schimba doar fata de la FH cu Rakza 9 sau Rakza X de 2.0.


                                Postat în original de Botea Fabian Vezi post
                                Salut. îmi cer scuze ca sunt oarecum off topic dar am considerat că de aici voi primi cel mai repede răspuns . Problema: tocmai ce ne-am schimbat sala unde jucam tenis...Am găsit o sală la et 2 a unei școli generale. După câteva săptăm?ni am înțeles unde era problema....si anume mingea sare mult mai slab decât la sala veche unde era tot parchet de lemn clasic dar sala era la parter.
                                Aici la sala nouă avem parchet si am bănuiala că din cauza faptului că suntem la et 2 coroborat cu structura pe cadre a școlii (sunt doar câte două grinzi pe mediana fiecărei clase de 60 m2.) mingea sare mai putin decat ar trebui dar mai grav este ca-si pierde efectul anormal de mult la contactul "amortizat" cu masa.(Joola 2000S).
                                Ce e de făcut? în acest moment mă gandesc să scot parchetul de sub picioarele mesei până la placa de beton si sa torn beton pana la nivel parchet. Sau poate ar exista soluții mai simple . Mi-e teama ca elasticitatea plăcii de beton pe care stă masa nu poate fi contracarată suficient de nici o soluție de genul celei de mai sus.
                                Ps. Am ajuns să dăm cu mingi poly (Xushaofa)doar pt ca sar ceva mai bine decât cele clasice.
                                Salut!

                                Trebuie sa vezi in ce fel este instalat parchetul (ce este dedesubt). Daca exista vreun strat amortizor, atunci lucrurile sunt clare.
                                O solutie pe care o vad eu ar fi sa scoateti parchetul in dreptul mesei si sa incercati direct pe beton. Vedeti ce se intampla. Daca sare bine, atunci poate ca niste suporti din beton care sa inalte masa la nivel ar putea fi suficienti.
                                Daca nu, atunci poate o șapă care sa ingroase placa ar putea fi o solutie, insa cred ca ar trebui aplicata la intreaga suprafata, nu doar in zona mesei.

                                Faptul ca jucati cu mingi de plastic nu este deloc rau, poate doar prin prisma costului. La un moment dat se va ajunge la asta la toate nivelurile si veti avea avantajul de a fi deja antrenati cu ele .
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • [QUOTE=grasomega;311261]Salut!

                                  Paleta hobby este departe de una profesionala, dupa cum ai constatat si tu.
                                  Tenergy (chiar si FX) este o fata dificil de stapanit pentru cineva care a folosit pana acum palete hobby, ba chiar si pentru cei mai avansati.
                                  Referitor la configuratia de paleta Yasaka pe care ai facut-o, cred ca este foarte buna, dar este posibil ca fata Rakza 9 sa fie cam rapida pentru tine. Grosimea buretelui la Yasaka este de 2.0 mm.
                                  Totusi, daca vrei control bun, cred ca o optiune buna este sa iei Rakza 7 Soft 2.0 pe ambele fete, pentru a avea o paleta echilibrata si mai usoara (decat cu Rakza 9). Daca mai tarziu vei simti nevoia de vitea mai mare, poti schimba doar fata de la FH cu Rakza 9 sau Rakza X de 2.0.




                                  Asa voi face, multumesc mult.

                                  Comentariu


                                  • Salut,

                                    As avea o intrebare in legatura cu paletele mai vechi, poate fi lemnul de pe o paleta sa zicem de 4-5 ani mai bun decat un lemn actual ? Am o oferta pentru o lemn Nittaku Ludeack folosit la pretul de 400 adica la pretul la care este nou. Joc de ceva timp dar nu la nivel avansat, stilul meu ar fi pe atac mai tot timpul si ma gandeam la paleta aceasta cu fete Tenergy sau Acuda. Mersi !

                                    Comentariu


                                    • Dilema clasică...

                                      Bună ziua și numai gînduri bune tuturor celor de pe acest forum !
                                      Vreau să schimb și eu setup-ul, dorind să trec la un nivel superior de exprimare în acest sport...
                                      1. Ce joc practicați: ofensiv 60%-70% (?n funcție de adversar) la 0,5 ? 1,5 m de masă;serve variate (cu sau fără efect) pe FH și pe BH;

                                      2. Cu ce jucați mai mult:mixt FH ?atac ?drive în general, topspin; BH-apărare în general (70% - backspin push, backspin chop (rar) si topspin (mai rar); îmi antrenez acum topspin-ul pe BH și chop-ul.

                                      3. Care este setup-ul actual cu care jucati:
                                      a) lemn Tibhar (?), Tenergy 05 (FH + BH),198 grame, second hand (grad mare de uzura), paletă pe care o folosesc rar din cauza faptului că e mai greu de controlat, nu prea agreez jocul de la distanță și am dificultăți cu cei ce folosesc backhand chop;

                                      b) Butterfly Tenergy 64 FX (FH), Rakza 7 Soft (BH), lemn(?), 163 grame, second hand pe care o utilizez frecvent; singurul inconvenient (?n afara gradului mare de uzură) ar fi că nu e suficient de puternică și mă obligă la raliuri mai lungi din care ies "șifonat" dacă adversarii au palete ofensive, puternice...;

                                      c) Lemn: Butterfly AllRound, fețe Butterfly Sriver FX, 164 grame, nouă - am control, dar finalizez greu atacul în fața unor adversari puternici, e "moale"...
                                      Am ales în urma unor recomandări următoarea combinație:
                                      - Lemn P. Korbel SK7 ori Butterfly Primorac OFF-
                                      - FH - față Tibhar Evolution MX-S ;
                                      - BH - fata Butterfly Tackiness Chop II ( doar dacă e bună și pentru atac) - eventual o altă recomandare...
                                      La fețe m-ar interesa și grosimile potrivite...
                                      Mulțumesc anticipat pentru solicitudine !

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Mihai Vasiliu Vezi post
                                        Salut,

                                        As avea o intrebare in legatura cu paletele mai vechi, poate fi lemnul de pe o paleta sa zicem de 4-5 ani mai bun decat un lemn actual ? Am o oferta pentru o lemn Nittaku Ludeack folosit la pretul de 400 adica la pretul la care este nou. Joc de ceva timp dar nu la nivel avansat, stilul meu ar fi pe atac mai tot timpul si ma gandeam la paleta aceasta cu fete Tenergy sau Acuda. Mersi !
                                        Salut!

                                        Lemnele mai vechi pot fi mai uscate decat cele noi, acest lucru oferindu-le un simt mai placut, dar nu e o regula. Daca e in stare foarte buna, nu vad de ce sa nu iei un lemn mai vechi.


                                        Postat în original de comunicatorul_5 Vezi post
                                        Bună ziua și numai gînduri bune tuturor celor de pe acest forum !
                                        Vreau să schimb și eu setup-ul, dorind să trec la un nivel superior de exprimare în acest sport...
                                        1. Ce joc practicați: ofensiv 60%-70% (?n funcție de adversar) la 0,5 – 1,5 m de masă;serve variate (cu sau fără efect) pe FH și pe BH;

                                        2. Cu ce jucați mai mult:mixt FH –atac –drive în general, topspin; BH-apărare în general (70% - backspin push, backspin chop (rar) si topspin (mai rar); îmi antrenez acum topspin-ul pe BH și chop-ul.

                                        3. Care este setup-ul actual cu care jucati:
                                        a) lemn Tibhar (?), Tenergy 05 (FH + BH),198 grame, second hand (grad mare de uzura), paletă pe care o folosesc rar din cauza faptului că e mai greu de controlat, nu prea agreez jocul de la distanță și am dificultăți cu cei ce folosesc backhand chop;

                                        b) Butterfly Tenergy 64 FX (FH), Rakza 7 Soft (BH), lemn(?), 163 grame, second hand pe care o utilizez frecvent; singurul inconvenient (?n afara gradului mare de uzură) ar fi că nu e suficient de puternică și mă obligă la raliuri mai lungi din care ies "șifonat" dacă adversarii au palete ofensive, puternice...;

                                        c) Lemn: Butterfly AllRound, fețe Butterfly Sriver FX, 164 grame, nouă - am control, dar finalizez greu atacul în fața unor adversari puternici, e "moale"...
                                        Am ales în urma unor recomandări următoarea combinație:
                                        - Lemn P. Korbel SK7 ori Butterfly Primorac OFF-
                                        - FH - față Tibhar Evolution MX-S ;
                                        - BH - fata Butterfly Tackiness Chop II ( doar dacă e bună și pentru atac) - eventual o altă recomandare...
                                        La fețe m-ar interesa și grosimile potrivite...
                                        Mulțumesc anticipat pentru solicitudine !
                                        Va salut!

                                        Daca vrei sa si ataci cu BH, Tackiness Chop nu e potrivita. Mai bune ar putea fi Tackiness Drive sau Xiom Yanus DF.
                                        Pentru stilul de joc descris, SK7 este prea rapid. Primorac Off- este o alegere mult mai buna. Tibhar MX-S (2.0 mm) va fi o fata buna de atac/topspin pentru FH pe el.
                                        Despre paletele de la pct. a si b nu pot spune mare lucru, pentru ca lemnul nu este specificat. Totusi, e clar ca Tenergy nu este o alegere buna.
                                        Totusi, la 198 g - paleta a) este prea grea, iar cea de 163 g este prea usoara pentru un joc ofensiv de FH.
                                        O paleta buna pentru joc combinat are cam 170-180 g. Pentru un stil ofensiv poate fi si mai grea, dar numai pentru ei care fac antrenament.

                                        Eu as lua in considerare o paleta formata dintr-un lemn ALL+ --> OFF-, cu Tibhar MX-S sau MX-P sau orice alta fata tare, de atac, care iti place (de exemplu: Donic Bluefire M1 sau M2, JP02, Xiom Vega Japan, etc.), nu mai groasa de 2.0 mm. La BH as pune Xiom Yanus DF de 1.5 mm, care permite si atac/topspin si aparare (chop).
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • Din păcate, nu am găsit vreun magazin online care să-mi confecționeze paleta cu materialele alese (Primorac Off- + Tibhar MX-S + Xiom Yanus DF; cine are Xiom nu le are pe celelalte...). Trebuie să-mi caut o față pe BH cu grosimea potrivită în funcție de brand; (spre exemplu Tackiness Drive se pretează tot la 1,5 mm ?)

                                          - - - Actualizat - - -

                                          Mulțumesc !

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de comunicatorul_5 Vezi post
                                            Din păcate, nu am găsit vreun magazin online care să-mi confecționeze paleta cu materialele alese (Primorac Off- + Tibhar MX-S + Xiom Yanus DF; cine are Xiom nu le are pe celelalte...). Trebuie să-mi caut o față pe BH cu grosimea potrivită în funcție de brand; (spre exemplu Tackiness Drive se pretează tot la 1,5 mm ?)

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Mulțumesc !
                                            Dacă găsești două componente din trei la un magazin, roagă-l pe vânzător să le asambleze.
                                            Ia apoi cealaltă față de la celălalt magazin si găsește pe cineva în orașul tău să-ți lipească fața și gata.
                                            Poti căuta pe forum să vezi cine e din Iași, sunt sigur că te vor ajuta cu placere (de ex.: Adrian Valcu, Gigi Ciubotaru).
                                            Altfel, da Tackiness Drive ar fi bun tot la 1.5 sau poate chiar 1.7. Cu cât mai groasă, cu atât mai ofensiva. Se găsește în orice grosime între 1.3 si 2.1 mm.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Mulțumesc mult !

                                              Comentariu


                                              • Foarte nimerita solutia cu Rakza 7 Soft pentru mine. Controlul este foarte bun pe fh si bh (la care mai lucrez). Se simte totusi nevoia unei viteze putin mai mari. Dupa ce ma voi pune la punct cu ceea ce am acum as dori sa stiu care ar fi urmatoarea varianta de echipare necesara pentru a obtine o viteza mai mare pastrand totusi un control rezonabil, avand in vedere ca practic un joc de amator. As dori sa-mi spuneti care maner asigura un control mai bun intre FL si ST . Va multumesc pentru sfaturile pertinente de pana acum.

                                                Comentariu


                                                • Și pentru mine, se dovedește în continuare foarte potrivit setup-ul curent. Ador mânerul ST.
                                                  Lemn Nittaku Latika ST
                                                  Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
                                                  Bh Yasaka Raska 7 soft 2.0

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Valentin Boscan Vezi post
                                                    Foarte nimerita solutia cu Rakza 7 Soft pentru mine. Controlul este foarte bun pe fh si bh (la care mai lucrez). Se simte totusi nevoia unei viteze putin mai mari. Dupa ce ma voi pune la punct cu ceea ce am acum as dori sa stiu care ar fi urmatoarea varianta de echipare necesara pentru a obtine o viteza mai mare pastrand totusi un control rezonabil, avand in vedere ca practic un joc de amator. As dori sa-mi spuneti care maner asigura un control mai bun intre FL si ST . Va multumesc pentru sfaturile pertinente de pana acum.
                                                    Daca te gandesti la schimbarea lemnului, atunci ar trebui sa nu tintesti prea departe de cel actual.
                                                    Daca ai Sweden Classic, poti incerca Yasaka Extra sau Yasaka Extra 7 mai tarziu.
                                                    Ca idee, daca acum ai un lemn All+, urmatorul pas logic este OFF-, apoi OFF.
                                                    Totusi, poti schimba lemnul cu unul OFF- si, la pasul urmator, schimbi fetele cu Rakza 7 (fara soft).
                                                    Manerul FL faciliteaza jocul cu FH, iar cel ST jocul cu BH, in sensul ca loviturile cu partea mentionata sunt mai usoare, dar nu creste in vreun fel controlul, ci usureaza directionarea mingii.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X