Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de jogo Vezi post
    Multumesc pentru disponibilitatea dumneavoastra. De fapt, asta imi era si intentia, insa ce mari diferente exista intre cele 2 fete Yasaka si cea de la DHS? Este clar ca Rkz9 este mai rapida decat Rkz7, dar restul?
    Tot timpul am crezut ca ceea ce ma limiteaza in privinta vitezei este lemnul, fata, conform specificatiilor, fiind una destul de rapida.
    Diferente intre fetele chinezeti si cele europene sunt destul de multe, unele sunt pro altele contra.
    D.p.m.d.v. lemnul este cel ce influenteaza viteza unei palete, dar si fata este foarte importanta. Ideea e sa existe un echilibru intre lemn si fete.

    Postat în original de shinyori Vezi post
    Iti multumesc Gheorghe!
    O sa schimb pana la urma si lemnul, pentru ca o sa dau paleta asta cuiva sa joace cu ea asa cum e.
    Am o intrebare insa pentru tine:
    Daca o sa comand paleta in configuratia data de tine de la vivasport, o s-o primesc gata montata, sau pe bucati?
    O zi frumoasa va doresc!
    La toate magazinele de profil stiu ca se poate monta si trimite gata de joc.
    Incercati sa va comandati un lemn asemanator cu cel pe care il aveti ar fi recomandarea mea !

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • Momentan la paleta pe care o folosesc am un lemn Donic Appelgren Exclusive AR. Dupa ce m-am documentat cred ca mi s-ar potrivi mai bine Yasaka Sweden Classic.
      Iti multumesc foarte mult pentru recomandari.

      Comentariu


      • Buna ziua!
        Daca par putin nehotarat cu siguranta nu va inselati, caci chiar asa sunt. Nehotararea mea, sigur vine de la nivelul mediu de joc pe care il am in momentul acesta.
        Detin un setup format din lemn Stiga Clipper CR cu bluefire turbo pe FH si blufire pe BH, o palte care pentru stilul meu de joc (combinat, in apropierea mesei), este mult prea rapida. Initial m+am gandit sa o vand si sa imi fac o alta paleta, insa dupa o analiza mai atenta a celor mentionate aici, inclin sa pastrez lemnul si sa imi iau niste fete mai putin rapide. Intrebarea mea este daca, cu acest lemn si alte fete mai putin rapide reusesc sa detin un control mai bun si sa pastrez oarecum explozia loviturilor plate si spin-ul pe care mi-l ofere cele doua donic-uri.
        Astept cu interes un raspuns avizat si accept atat sfaturi cat si critici.
        Multam

        Comentariu


        • Postat în original de MARIUSEU Vezi post
          Buna ziua!
          Daca par putin nehotarat cu siguranta nu va inselati, caci chiar asa sunt. Nehotararea mea, sigur vine de la nivelul mediu de joc pe care il am in momentul acesta.
          Detin un setup format din lemn Stiga Clipper CR cu bluefire turbo pe FH si blufire pe BH, o palte care pentru stilul meu de joc (combinat, in apropierea mesei), este mult prea rapida. Initial m+am gandit sa o vand si sa imi fac o alta paleta, insa dupa o analiza mai atenta a celor mentionate aici, inclin sa pastrez lemnul si sa imi iau niste fete mai putin rapide. Intrebarea mea este daca, cu acest lemn si alte fete mai putin rapide reusesc sa detin un control mai bun si sa pastrez oarecum explozia loviturilor plate si spin-ul pe care mi-l ofere cele doua donic-uri.
          Astept cu interes un raspuns avizat si accept atat sfaturi cat si critici.
          Multam
          Buna ziua,

          Aveti un lemn bun, dar fetele Donic Bluefire M1 sau JP01 Turbo (nu stiu exact ce aveti) sunt de vina pentru lipsa controlului sau cum in multe cazuri am vazut, miscarile incorecte.
          Totusi puteti merge pe niste mai soft fara probleme, o sa vedeti si o sa simtiti o schimbare destul de mare.
          Ideea e simpla, o fata mai rigida (cum aveti dvs si multe altele) are o viteza mai mare deoarece mingea sta foarte putin in fata (nu ii permite duritatea buretelui) si astfel arunca mai tare.
          O fata soft (Yasaka Rakza 7 soft, Stiga Calibra LT Sound, Donic Bluefire M3, JP03, Acuda Blue P2,P3, Joola Samba+, Butterfly Tenergy gama FX, Xiom Omega IV Asia si multe altele) e ceva mai lenta deoarece mingea intra mai mult in fata (buretele este unul moale) si atunci arunca mai incet, avand control mai bun.
          Simtul intotdeauna va fi mai fain la fetele moi, se va simtii mai mult control, mai mult spin si automat mai mult simt, dar cu timpul, automatizarea miscarilor, duce la urmatorul pas, unde e nevoie de mai multa viteza, putere si atunci trebuie trecut la fete mai rigide, mai tari.
          Din proprie experienta pot spune ca intotdeauna mi-au placut (inca mai imi plac) fetele moi, am jucat cu sute, dar la un anumit nivel controlul pierde in detrimentul puterii, vitezei.
          Ideea e, in functie de stilul pe care il ai sa incerci sa obtii o paleta bine echilibrata (raportata viteza-control)


          Toate bune !

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • Multumesc pentru promptitudine si detalii.
            Cu permisiunea dumneavoastra am sa va contactez la Viva, caci am mai luat de acolo lemne si fete pentru a ma ajuta sa-mi echipez lemnul cu niste fete adecvate stilului meu de joc.
            Stima.

            Comentariu


            • Buna ziua,
              incerc sa configurez prima paleta mai serioasa si cred si sper ca aici o sa gasesc multe sfaturi bune.
              Va rog sa faceti abstractie in caz ca spun cine stie ce timpenii dar sunt prea la inceput ca sa-mi dau seama ce trebuie si cum trebuie spus pentru a primi un sfat corect.
              Despre ce-mi doresc, ar fi vorba de o prima paleta, ca stil de joc nu cred ca se poate pune problema pentru ca sunt foarte la inceput dar ca idee loviturile de forta le fac in proportie de 90% pe FH iar aparare pe BH, joc de linga masa sau maxim 2m departare, ca preferinte cel putin deocamdata observ ca merg mai mult spre lovituri plasate si mai putin pe lovituri puternice.
              Catre ce m-am orientat ar fi asa:
              Lemn: Joola Rossi Allround
              Fata BH: Donic Quattro
              Fata FH: Yasaka Mark V

              dar tot cautind am mai gasit inca doua fete care imi par interesante:
              Donic Liga Plus
              Donic Akkadi Taichi

              Imi puteti spune ceva, eventual un alt setup sau spre ce sa ma indrept?

              Si inca o intrebare, daca trec pe la magazinul Vivasport cum va pot gasi eventual sa facem pe loc un setup si sa asamblam o paleta? (de fapt cred ca o sa vin cu inca 2 prieteni deci in total vor fi 3 palete dar posibil cu alte setupuri )

              multumesc!

              Comentariu


              • 100.000 vizualizari !

                Multumim !

                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                Comentariu


                • Postat în original de xorx Vezi post
                  Buna ziua,
                  incerc sa configurez prima paleta mai serioasa si cred si sper ca aici o sa gasesc multe sfaturi bune.
                  Va rog sa faceti abstractie in caz ca spun cine stie ce timpenii dar sunt prea la inceput ca sa-mi dau seama ce trebuie si cum trebuie spus pentru a primi un sfat corect.
                  Despre ce-mi doresc, ar fi vorba de o prima paleta, ca stil de joc nu cred ca se poate pune problema pentru ca sunt foarte la inceput dar ca idee loviturile de forta le fac in proportie de 90% pe FH iar aparare pe BH, joc de linga masa sau maxim 2m departare, ca preferinte cel putin deocamdata observ ca merg mai mult spre lovituri plasate si mai putin pe lovituri puternice.
                  Catre ce m-am orientat ar fi asa:
                  Lemn: Joola Rossi Allround
                  Fata BH: Donic Quattro
                  Fata FH: Yasaka Mark V

                  dar tot cautind am mai gasit inca doua fete care imi par interesante:
                  Donic Liga Plus
                  Donic Akkadi Taichi

                  Imi puteti spune ceva, eventual un alt setup sau spre ce sa ma indrept?

                  Si inca o intrebare, daca trec pe la magazinul Vivasport cum va pot gasi eventual sa facem pe loc un setup si sa asamblam o paleta? (de fapt cred ca o sa vin cu inca 2 prieteni deci in total vor fi 3 palete dar posibil cu alte setupuri )

                  multumesc!
                  Deci sa inteleg ca am gasit setupul perfect, nu are nimeni de dat vreun sfat. Interesanta ideea de suport pe forumul asta )

                  Comentariu


                  • Lemn Primorac carbon off+
                    Fete :Fh-Tenergy 05 fx
                    Bh-Rakza 7 soft
                    Joc ofensiv (topspin/retopspin)
                    Inainte am avut Timo Boll Alc Si jucam bine ...acum cu acest lemn dau multe afara...
                    Ce fete ar trebui ptr Primorac Carbon off+ .....O parere de victas limber >01 ??? Multumesc anticipat !

                    Comentariu


                    • Postat în original de MARIUSEU Vezi post
                      Multumesc pentru promptitudine si detalii.
                      Cu permisiunea dumneavoastra am sa va contactez la Viva, caci am mai luat de acolo lemne si fete pentru a ma ajuta sa-mi echipez lemnul cu niste fete adecvate stilului meu de joc.
                      Stima.
                      Puteti contacta orice magazin de specialitate, atat Viva Sport Shop cat si ceilalti. Toti au experienta in domeniu si va pot da sfaturi utile in alegerea unui setup.
                      La membrii care vad ca sunt din București (cum este si cazul dvs) ii invit la sala pentru a da 2-3 mingi (gratuit) pentru a fi cat mai aproape de ceea ce are nevoie, nu este nimeni obligat sa cumpere ceva din magazinul Viva Sport
                      Aici pe forum eu si Cristi(grasomega) oferim sfaturi, speram benefice pentru iubitorii acestui sport care sunt indecisi in alegerea unui setup, achizitionarea materialelor se poate face la oricare din magazinele de mai jos:

                      www.tt-shop.ro (Butterfly)
                      www.ttsport.ro (Butterfly, Joola, Yasaka, TSP)
                      www.mesetenis.ro (Joola)
                      www.tenismasa.ro (Donic, Nittaku, Xiom)
                      www.vivasportshop.ro (Yasaka, Stiga, Donic)

                      Toate bune !

                      Postat în original de xorx Vezi post
                      Buna ziua,
                      incerc sa configurez prima paleta mai serioasa si cred si sper ca aici o sa gasesc multe sfaturi bune.
                      Va rog sa faceti abstractie in caz ca spun cine stie ce timpenii dar sunt prea la inceput ca sa-mi dau seama ce trebuie si cum trebuie spus pentru a primi un sfat corect.
                      Despre ce-mi doresc, ar fi vorba de o prima paleta, ca stil de joc nu cred ca se poate pune problema pentru ca sunt foarte la inceput dar ca idee loviturile de forta le fac in proportie de 90% pe FH iar aparare pe BH, joc de linga masa sau maxim 2m departare, ca preferinte cel putin deocamdata observ ca merg mai mult spre lovituri plasate si mai putin pe lovituri puternice.
                      Catre ce m-am orientat ar fi asa:
                      Lemn: Joola Rossi Allround
                      Fata BH: Donic Quattro
                      Fata FH: Yasaka Mark V

                      dar tot cautind am mai gasit inca doua fete care imi par interesante:
                      Donic Liga Plus
                      Donic Akkadi Taichi

                      Imi puteti spune ceva, eventual un alt setup sau spre ce sa ma indrept?

                      Si inca o intrebare, daca trec pe la magazinul Vivasport cum va pot gasi eventual sa facem pe loc un setup si sa asamblam o paleta? (de fapt cred ca o sa vin cu inca 2 prieteni deci in total vor fi 3 palete dar posibil cu alte setupuri )

                      multumesc!
                      Buna ziua,

                      Ca prima paleta profesionala e bine sa va uitati cum se pare ca ati si facut-o catre echipamente (leme & fete) de control, gama allroumd.
                      Lemnul Rossi allround este un lemn bun, bine echilibrat benefic pentru cineva care este la inceput de drum.
                      Donic Quattro este o fata lenta cu un control ridicat care permite un joc defensiv, dar are si ceva putere pentru eventuale atacuri, cat despre Yasaka Mark V (ele sunt 30 grade, GPS, M2) sunt fete mai ofensive (de generatie mai veche, facute pentru solutia de tip speed glue) care va ajuta mai mult la capitolul atac.
                      Este o combinatie decenta, rezonabila pentru o prima paleta.
                      Liga Plus este asemanatoare cu Donic Quattro, un pic mai lenta, iar Donic Akkadi Taichi este o fata mai buna defensiva.

                      Totusi v-as recomanda sa mergeti pe un lemn allround (Joola Rosi Allround, Stiga Allround NCT, Yasaka Extra, Donic Waldner/Persson Exclusive AR s.a.m.d) iar ca fete sa incercati ceva de generatie mai noua, eventual daca dispuneti de un buget mai maricel sa va uitati pentru mingiile de plastic (din ian 2015 s-a trecut in competitiile oficiale la mingiile de plastic, mingi care sunt mai scumpe si mai slabe) deoarece sunt concepute pentru a plusa lipsa de efect si de viteza a acestor mingii in noile fete gen Yasaka Rakza X/soft, Donic Acuda Blue P1,P2,P3, STIGA Airoc/Astro, Joola MAXXX/Rhyzm-P, Xiom Omega V/Tour etc

                      Toate bune si spor la treaba !

                      Postat în original de danipetcu Vezi post
                      Lemn Primorac carbon off+
                      Fete :Fh-Tenergy 05 fx
                      Bh-Rakza 7 soft
                      Joc ofensiv (topspin/retopspin)
                      Inainte am avut Timo Boll Alc Si jucam bine ...acum cu acest lemn dau multe afara...
                      Ce fete ar trebui ptr Primorac Carbon off+ .....O parere de victas limber >01 ??? Multumesc anticipat !
                      Buna ziua,

                      Nu inteleg "Intainte am avut Timo Boll ALC si jucam bine.. acum cu acest lemn dau multe afara.."

                      Butterfly Primorac Carbon OFF+ este un lemn rapid spre foarte rapid, un lemn bun pentru cei care joaca repede.
                      Ca fete... sunt o multime de variante care merg cu acest lemn, acum depinde ce cautati dvs. Vreti mai mult control pe el (e cam greu ca lemnul arunca foarte tare) puneti fete mai moi, vreti mai rapid, puneti fete mai tari.
                      Victas Limber >01 sunt fete moi, cu un control foarte bun, dar si cu viteza.


                      Toate bune !

                      - - - Actualizat - - -

                      Postat în original de xorx Vezi post
                      Deci sa inteleg ca am gasit setupul perfect, nu are nimeni de dat vreun sfat. Interesanta ideea de suport pe forumul asta )
                      Imi pare un pic rautacios mesajul dvs si doresc sa va informez ca atat eu cat si Cristi (grasomega), oferim aici sfaturile in limita timpului liber disponibil, aceste sfaturi sunt absolut gratuite, nu suntem platiti pentru asta (nici nu dorim) si o facem din pura placere.
                      Am vazut postul dvs #881 din 01.04. ora 17:07, dar din lipsa de timp am amanat raspunsul pentru astazi 05.04. Probabil acesta a fost si motivul lui Cristi, sau poate a avut mult de lucru si chiar nu a intrat pe forum.

                      offtopic
                      Imi pare rau ca dl. remy si dl. sinoboll le-a placut mesajul dvs d-lor au primit multe informatii de la noi, consier eu benefice, unele raspunsuri poate rapide, altele cu o mica intarziere, dar le-au primit.

                      Stiu ca o sa spuneti ca a fost o gluma.. si ca sa va raspund si la gluma.. sa stiti ca nu exista setupul perfect.

                      Toate bune..
                      Ultima editare de Durdun Gheorghe; 05.apr.2016, 12:59.

                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                      Comentariu


                      • va multumesc pentru sfaturi, le apreciez si va asigur ca asta nu este o gluma.
                        Pentru moment am achizitionat o plaeta de care sunt f multumit cum merge si cum ma descurc cu ea. E adevarat ca este in zona ALL- ca viteza si control si ca probabil in citeva luni (sper eu ) o sa vreau alta. Va voi cauta atunci direct fara sa mai scriu pe forum.

                        cu stima

                        Comentariu


                        • Salut George,

                          Mi-am achizionat de curand Yasaka Sweden Classic si am o fata Yasaka Anti Power.
                          Vreau sa o iau o iarba si nu stiu ce sa aleg intre Yasaka Phantom 0012 si TSP Curl 4.

                          Practic un joc langa masa, joc cu Forehandul si ai sa razi dar joc cu o singura fata pe paleta. Si nu nu dau cu lemnu pentru rever, pur si simplu imi intorc incheietura. E un stil ciudat dar asa sunt obisnuit pentru ca joc pe defensiva, aproape de masa si la fileu de cele mai multe ori.

                          Sunt foarte multumit de Anti Power, dar vreau sa derutez adversaru si mai mult si mai mult si sa am si o fata gen one shot one kill.
                          Astept o parere fie despre cele 2 fete, fie cu alta. Mentionez ca ultima data cand jucat si cu partea ofensiva a unei palete a fost in 2007

                          Mersi anticipat.

                          Comentariu


                          • Buna ziua, imi puteti spune o parere pentru un setup format din lemn joola k7 si fete victas v01? Multumesc

                            Comentariu


                            • Buna ziua domnule Durdun,

                              In primul rand dati-mi voie sa va multumesc pentru idee si pentru expertiza - nu multi dintre noi au posibilitatea sa probeze si sa evalueze corect zeci ( ca sa numai zic de sute) de lemne si fete - de aceea acest topic nu este doar interesant ci si folositor pentru noi, cei care incercam sa ne imbunatatim jocul.

                              1. Jocul meu este mixt , predominant ofensiv - pana in maxim 2 m de masa.

                              2 . Lemn : Yasaka Allwood / Fata FH - Yasaka Razka Soft 7 / Fata BH - Xiom Vega Europe

                              3. Desi setup-ul actual mi se potriveste in mare parte ( paleta vibreaza putin; fata de FH are mult spin si control, ma ajuta la serviciu, arunca mediu- inalt; fata de BH e perfecta pentru capace si lovituri drepte ) mi-as dori totusi sa trec la un setup mai rapid dar care sa isi pastreze caracteristicile a ceea ce am eu actual.

                              Adaug ca am incercat aceste fete si pe alte lemne All+ sau Off - dar rezultatul nu a fost cel scontat: paleta devenea ori prea ''lenesa'' dar cu mult control si spin / ori mai rapida, controlabila, dar pierdea mult din spin.

                              Va ultumesc anticipat pentru eventualual raspuns .
                              Cu stima
                              Ionut

                              Comentariu


                              • Buna ziua. Incerc sa configurez o paleta pentru sotul meu - prima intrebare pentru membrii acestui forum este daca pot sa ii fac o supriza, sau trebuie sa-si aleaga singur paleta preferata
                                Din cate stiu eu nu e la un nivel prea avansat de joc, joaca destul de des la birou cu colegii, prefera un joc mai mult defensiv, de semidistanta, mai mult cu forehand, si prefera mai mult control si mai putina viteza (si palete nu prea grele). Acum are o paleta JOOLA carbon pro, care are ambele fete Jool 4 YOU. Uitandu-ma la tabelul cu caracteristicile fetelor de la Joola, cred ca ar prefera o fata UPP sau Topsin C, dar mai departe nu ma mai pricep - aceeasi fata pe ambele parti? ce grosime? ce lemn? etc., asa ca as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfaturi imi puteti da.
                                Multumesc anticipat.
                                Ultima editare de wolferitza; 28.apr.2016, 16:11.

                                Comentariu


                                • Buna ziua.
                                  1.Jocul meu este mixt cu preponderenta ofensiv
                                  2.lemn allround timo bol butterfly/fete joola zack max
                                  3.doresc mai mult control si topspin pe masa ,multe mingi merg afara.
                                  4.daca aleg o fata mai moale ceva razka 7soft,rundell soft ,sau un lemn off-
                                  Va multumesc anticipat.O zi buna!

                                  Comentariu


                                  • Parerea mea e ca v-ati gandit bine la Rakza 7 soft dar v-as recomanda sa fie de grosime 2,0, nu max sa aveti un control mai bun. Despre Rakza 7 soft pot sa spun ca sunt foarte multumit! Iar ca lemn va recomand Butterfly Promorac off- sau Yasaka Sweden Classic sau ceva mai ofensiv dar cu control bun, Nittaku Septear. Succes!

                                    Ideea e ca pentru a intra topspinul pe masa si pentru a progresa, in general, trebuie foarte mult antrenament!!
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • Buna ziua tuturor,

                                      Daca sunt utilizatori care au experienta, dorinta si binevointa de a raspunde la postul meu le-as multumi anticipat. Nu de alta, un raspuns e mai bun decat niciunul
                                      '' ...Buna ziua domnule Durdun,

                                      In primul rand dati-mi voie sa va multumesc pentru idee si pentru expertiza - nu multi dintre noi au posibilitatea sa probeze si sa evalueze corect zeci ( ca sa numai zic de sute) de lemne si fete - de aceea acest topic nu este doar interesant ci si folositor pentru noi, cei care incercam sa ne imbunatatim jocul.

                                      1. Jocul meu este mixt , predominant ofensiv - pana in maxim 2 m de masa.

                                      2 . Lemn : Yasaka Allwood / Fata FH - Yasaka Razka Soft 7 / Fata BH - Xiom Vega Europe

                                      3. Desi setup-ul actual mi se potriveste in mare parte ( paleta vibreaza putin; fata de FH are mult spin si control, ma ajuta la serviciu, arunca mediu- inalt; fata de BH e perfecta pentru capace si lovituri drepte ) mi-as dori totusi sa trec la un setup mai rapid dar care sa isi pastreze caracteristicile a ceea ce am eu actual.

                                      Adaug ca am incercat aceste fete si pe alte lemne All+ sau Off - dar rezultatul nu a fost cel scontat: paleta devenea ori prea ''lenesa'' dar cu mult control si spin / ori mai rapida, controlabila, dar pierdea mult din spin.

                                      Va ultumesc anticipat pentru eventualual raspuns .
                                      Cu stima
                                      Ionut ''''


                                      Va multumesc inca o data tuturor!

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Shoko Vezi post
                                        Salut George,

                                        Mi-am achizionat de curand Yasaka Sweden Classic si am o fata Yasaka Anti Power.
                                        Vreau sa o iau o iarba si nu stiu ce sa aleg intre Yasaka Phantom 0012 si TSP Curl 4.

                                        Practic un joc langa masa, joc cu Forehandul si ai sa razi dar joc cu o singura fata pe paleta. Si nu nu dau cu lemnu pentru rever, pur si simplu imi intorc incheietura. E un stil ciudat dar asa sunt obisnuit pentru ca joc pe defensiva, aproape de masa si la fileu de cele mai multe ori.

                                        Sunt foarte multumit de Anti Power, dar vreau sa derutez adversaru si mai mult si mai mult si sa am si o fata gen one shot one kill.
                                        Astept o parere fie despre cele 2 fete, fie cu alta. Mentionez ca ultima data cand jucat si cu partea ofensiva a unei palete a fost in 2007

                                        Mersi anticipat.
                                        Salutare,

                                        Nu prea ma pricep la ierburi, in sensul ca nu stiu care vine mai urat care vine mai frumos, ma gandesc ca asta ai vrea sa stii :P
                                        Din ce am auzit ar fi o iarba daca nu ma insel de la dr. Neubauer Super Block, care ar fi cea mai "urata"
                                        Totusi nu inteleg cu ce faci punct, pentru ca Anti-Power-ul este o fata din gama defensive, ea are burete, dar nu prinde nimic efect.
                                        Treci intr-o zi pe la Viva si dam 2 mingii, imi fac o parere despre jocul tau si iti fac o recomandare pe loc.
                                        Imi e greu sa te vad cum te-ai descurca cu iarba si anti topspin

                                        Postat în original de MarcCorneliu Vezi post
                                        Buna ziua, imi puteti spune o parere pentru un setup format din lemn joola k7 si fete victas v01? Multumesc
                                        Chiar imi pare rau, dar atat despre lemn cat si despre fete nu va pot spune prea multe ca nu le-am incercat.
                                        Stiu ca lemnele JOOLA din seria K sunt unele reusite.

                                        Postat în original de I0nut Vezi post
                                        Buna ziua domnule Durdun,

                                        In primul rand dati-mi voie sa va multumesc pentru idee si pentru expertiza - nu multi dintre noi au posibilitatea sa probeze si sa evalueze corect zeci ( ca sa numai zic de sute) de lemne si fete - de aceea acest topic nu este doar interesant ci si folositor pentru noi, cei care incercam sa ne imbunatatim jocul.

                                        1. Jocul meu este mixt , predominant ofensiv - pana in maxim 2 m de masa.

                                        2 . Lemn : Yasaka Allwood / Fata FH - Yasaka Razka Soft 7 / Fata BH - Xiom Vega Europe

                                        3. Desi setup-ul actual mi se potriveste in mare parte ( paleta vibreaza putin; fata de FH are mult spin si control, ma ajuta la serviciu, arunca mediu- inalt; fata de BH e perfecta pentru capace si lovituri drepte ) mi-as dori totusi sa trec la un setup mai rapid dar care sa isi pastreze caracteristicile a ceea ce am eu actual.

                                        Adaug ca am incercat aceste fete si pe alte lemne All+ sau Off - dar rezultatul nu a fost cel scontat: paleta devenea ori prea ''lenesa'' dar cu mult control si spin / ori mai rapida, controlabila, dar pierdea mult din spin.

                                        Va ultumesc anticipat pentru eventualual raspuns .
                                        Cu stima
                                        Ionut
                                        Salutare,

                                        Atat lemnul cat si fata de FH le cunosc foarte bine, pentru inceput sunt nemaipomenite. Xiom Vega Europe daca nu ma insel este o fata un pic mai rigida, ceva gen Yasaka Rakza 7.
                                        Paleta vibreaza (daca nu este dezlipita vre-o fata) din cauza lemnului el fiind elastic din gama ALL / ALL+ nu are putere si de aici reiese acea vibratie.
                                        Fata de FH Yasaka Rakza 7 soft iti da senzatia de mai mult spin datorita buretelui care este moale, dar ea, ca si efect este sa zic ca Xiom Vega Europe spre exemplu, doar ca Xiom-ul fiind mai rigida nu iti da senzatia asta.
                                        Iti recomand urmatoarele combinatii crescatoare ca pret, ceva mai ofensive:
                                        Lemn: Yasaka Sweden Extra
                                        FH:Yasaka Rakza 7 2.0mm (max daca joci cu mult topsin, atat la initieri cat si din spate)
                                        BH:Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm

                                        Donic Baum Esprit
                                        FH: Donic Bluefire M2/JP03 2.0mm(cele din urma JP generatie mai noua) (max daca joci cu mult topsin, atat la initieri cat si din spate)
                                        BH: Donic Blufire M3/JP03 2.0mm

                                        STIGA Infinity VPS
                                        FH : STIGA Airoc Astro S 1.9mm (max daca joci cu mult topsin, atat la initieri cat si din spate)
                                        BH : STIGA Airoc Astro S 1.9mm

                                        Postat în original de wolferitza Vezi post
                                        Buna ziua. Incerc sa configurez o paleta pentru sotul meu - prima intrebare pentru membrii acestui forum este daca pot sa ii fac o supriza, sau trebuie sa-si aleaga singur paleta preferata
                                        Din cate stiu eu nu e la un nivel prea avansat de joc, joaca destul de des la birou cu colegii, prefera un joc mai mult defensiv, de semidistanta, mai mult cu forehand, si prefera mai mult control si mai putina viteza (si palete nu prea grele). Acum are o paleta JOOLA carbon pro, care are ambele fete Jool 4 YOU. Uitandu-ma la tabelul cu caracteristicile fetelor de la Joola, cred ca ar prefera o fata UPP sau Topsin C, dar mai departe nu ma mai pricep - aceeasi fata pe ambele parti? ce grosime? ce lemn? etc., asa ca as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfaturi imi puteti da.
                                        Multumesc anticipat.
                                        Buna ziua,

                                        Paleta pe care o are sotul dvs este una de tip hobby (preasamblata).
                                        Ea este ok pentru inceput, dar depinde ce doreste sotul.. diferenta dintre o paleta preasamblata si una profesionala este destul de mare. Daca nu cunoasteti ce anume ii trebuie d-lui.
                                        Cel mai bine il luati cu dvs si ii faceti o surpriza mergand la unul din magazinele de profil din București, iar acolo pe baza descrierii jocului, in functie de bugetul alocat se face o paleta profesionala.
                                        Consider ca e cea mai buna solutie !
                                        Va scriu mai jos magazinele, adresa o alegeti dvs. Toate magazinele exista fizic deci puteti merge cu incredere!
                                        1. www.ttsport.ro
                                        2. www.tenismasa.ro
                                        3. www.vivasportshop.ro

                                        Toate bune

                                        Postat în original de ;302426
                                        Buna ziua.
                                        1.Jocul meu este mixt cu preponderenta ofensiv
                                        2.lemn allround timo bol butterfly/fete joola zack max
                                        3.doresc mai mult control si topspin pe masa ,multe mingi merg afara.
                                        4.daca aleg o fata mai moale ceva razka 7soft,rundell soft ,sau un lemn off-
                                        Va multumesc anticipat.O zi buna!
                                        Salutari,

                                        Lemnul este unul bun, nu l-am incercat, dar stiu ca BTY fac lemne bune. Fetele de altfel sunt o gama mai low entry, pentru inceput.
                                        Daca doriti mai mult control, puteti pastra fetele JOOLA Zack, ele sunt special facute pentru control.
                                        Pentru control si topspin sunt multe variante, totusi va recomand ceva cu un burete mai moale, va v-a da senzatia de mai mult efect si mai mult control.
                                        Cele enumerate de dvs sunt ok, sincer as merge pe lemnul care il aveti cu Yasaka Rakza 7 soft in detrimentul BTY Roundell soft.
                                        Puteti dealtfel sa mai va uitati si peste Donic Acuda Blue P2, P3, Xiom Omega Asia IV, Andro Plasma 380, JOOLA MAXXX 400 etc.
                                        Dupa ce o sa jucati o perioada cu setup-ul urmator, treceti la un alt lemn o clasa, doua mai sus !

                                        Spor !
                                        Ultima editare de Durdun Gheorghe; 10.mai.2016, 16:44.

                                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                        Comentariu


                                        • Cu scuzele de rigoare, petnru ca timpul nu mi-a permis sa scriu mai repede, voi incerca acum sa raspund, insa pe scurt:

                                          Postat în original de wolferitza Vezi post
                                          Buna ziua. Incerc sa configurez o paleta pentru sotul meu - prima intrebare pentru membrii acestui forum este daca pot sa ii fac o supriza, sau trebuie sa-si aleaga singur paleta preferata
                                          Din cate stiu eu nu e la un nivel prea avansat de joc, joaca destul de des la birou cu colegii, prefera un joc mai mult defensiv, de semidistanta, mai mult cu forehand, si prefera mai mult control si mai putina viteza (si palete nu prea grele). Acum are o paleta JOOLA carbon pro, care are ambele fete Jool 4 YOU. Uitandu-ma la tabelul cu caracteristicile fetelor de la Joola, cred ca ar prefera o fata UPP sau Topsin C, dar mai departe nu ma mai pricep - aceeasi fata pe ambele parti? ce grosime? ce lemn? etc., asa ca as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfaturi imi puteti da.
                                          Multumesc anticipat.
                                          Joola Carbon este un lemn destul de dur, fara control, dar fetele Joola 4 You il mai tempereaza. Paleta nu e rea per total, insa nu ofera prea multe posibilitati de variatie a jocului.
                                          Daca nu e prea tarziu, as recomanda un lemn Yasaka Max Wood si fete Rakza 7 soft sau poate un Donic LiPing Kitex cu fete Donic Bluefire JP02 sau chiar JP 03.
                                          Fetele de grosime 2.0 (sau 1.9), nu max.

                                          Postat în original de zoly1976 Vezi post
                                          Buna ziua.
                                          1.Jocul meu este mixt cu preponderenta ofensiv
                                          2.lemn allround timo bol butterfly/fete joola zack max
                                          3.doresc mai mult control si topspin pe masa ,multe mingi merg afara.
                                          4.daca aleg o fata mai moale ceva razka 7soft,rundell soft ,sau un lemn off-
                                          Va multumesc anticipat.O zi buna!
                                          Nu stiu nimic despre fetele Joola Zack, dar am inteles ca sunt fete clasice, fara efect de speedglue inclus. Acest lucru s-ar putea sa le faca sa fie cam rigide si lipsite de control si viteza.
                                          Rakza 7 Soft sau ceva similar pare mult mai potrivita. bluefire JP02 este o optiune acceptabila, la fel si Xiom Vega Japan sau Joola MAXXX 450 (in ordinea vitezei).
                                          As incerca intai fetele pe lemnul actual, inainte sa ma hotarasc daca sa caut un lemn mai rapid.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Multumesc toate cele bune!

                                            Comentariu


                                            • Buna ziua,

                                              am inceput sa practic tenis de masă de la inceputul anului acesta, si de vreo 3 luni, o data pe saptamina si antrenament.
                                              Imi place jocul preponderent de linga masa, FH topspin, si capace, contre, topspin pe BH (nu am facut inca BH topspin la antrenament), foarte putin taiate(doar joc de mijloc), maxim 2 metri departare.
                                              Intentionez in viitor sa ma inscriu si la turneele amatur.ro.

                                              Folosesc momentan:
                                              Lemn: Donic Appelgren Allplay, miner FL;
                                              FH: Tibhar 1Q Sound 1.8mm;
                                              BH: Tibhar 1Q Sound 1.8mm;

                                              Mi-ar fi placut sa trec la urmatoarea configuratie in urmatoarea perioada:
                                              Lemn: Stiga Allround Wood NCT maner ST (am vazut la sala de antrenament un lemn Stiga Clipper cu acest maner, mi-a placut foarte mult minerul, dar lemnul este
                                              deocamdata cam rapid pentru nivelul meu)
                                              FH: Tenergy 05 1.9mm;
                                              BH: Tenergy 05FX 1.9mm;

                                              Ce credeti, sa continui cu aceeasi grosime de fata momentan?
                                              Sau poate ar fi mai recomandat ceva gen FH: Rakza 7; BH:Rakza 7 Soft?

                                              Multumesc anticipat pentru raspuns,
                                              Dragos
                                              Lemn Nittaku Latika ST
                                              Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
                                              Bh Yasaka Raska 7 soft 2.0

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de dragoshd Vezi post
                                                Buna ziua,

                                                am inceput sa practic tenis de masă de la inceputul anului acesta, si de vreo 3 luni, o data pe saptamina si antrenament.
                                                Imi place jocul preponderent de linga masa, FH topspin, si capace, contre, topspin pe BH (nu am facut inca BH topspin la antrenament), foarte putin taiate(doar joc de mijloc), maxim 2 metri departare.
                                                Intentionez in viitor sa ma inscriu si la turneele amatur.ro.

                                                Folosesc momentan:
                                                Lemn: Donic Appelgren Allplay, miner FL;
                                                FH: Tibhar 1Q Sound 1.8mm;
                                                BH: Tibhar 1Q Sound 1.8mm;

                                                Mi-ar fi placut sa trec la urmatoarea configuratie in urmatoarea perioada:
                                                Lemn: Stiga Allround Wood NCT maner ST (am vazut la sala de antrenament un lemn Stiga Clipper cu acest maner, mi-a placut foarte mult minerul, dar lemnul este
                                                deocamdata cam rapid pentru nivelul meu)
                                                FH: Tenergy 05 1.9mm;
                                                BH: Tenergy 05FX 1.9mm;

                                                Ce credeti, sa continui cu aceeasi grosime de fata momentan?
                                                Sau poate ar fi mai recomandat ceva gen FH: Rakza 7; BH:Rakza 7 Soft?

                                                Multumesc anticipat pentru raspuns,
                                                Dragos
                                                Salut!
                                                Eu as tine lemnul Donic, este foarte bun cu Tenergy 05 / 05FX 1.9.
                                                Totusi, Tenergy 05 e tare si greu de controlat (fata de 1Q Sound).
                                                Daca nu vrei Tenergy, incearca Tibhar Evolution FX-P 2.0.
                                                Nu schimba grosimea si duritatea buretelui inainte de un an de antrenament (sau cand zice antrenorul).
                                                1.8 e cam putin.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Salut, doresc sa mi schimb fata pe fh am Yasaka 7 soft cu ceva mai rapida ce mi ati recomanda?
                                                  Lemn Yasaka Galaxya
                                                  Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
                                                  Bh Yasaka Raska 7 soft 2.o

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de grasomega Vezi post
                                                    Salut!
                                                    Eu as tine lemnul Donic, este foarte bun cu Tenergy 05 / 05FX 1.9.
                                                    Totusi, Tenergy 05 e tare si greu de controlat (fata de 1Q Sound).
                                                    Daca nu vrei Tenergy, incearca Tibhar Evolution FX-P 2.0.
                                                    Nu schimba grosimea si duritatea buretelui inainte de un an de antrenament (sau cand zice antrenorul).
                                                    1.8 e cam putin.
                                                    Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Printr-o imprejurare favorabila, o sa am un setup cu lemn Nittaku Latika, FH si BH Rakza 7 soft, abia astept sa il testez.
                                                    Tenergy si Evolution FX-P vor mai astepta putin, citeva luni.

                                                    Multumesc inca odata,
                                                    Dragos
                                                    Lemn Nittaku Latika ST
                                                    Fh Yasaka Raska 7 soft 2.0
                                                    Bh Yasaka Raska 7 soft 2.0

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X