Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de wolverine Vezi post
    Buna ziua,

    Joc de 1 an ping pong. V-am mai cerut parerea si in trecut si mi-a mers bine. Am inceput acum un an cu o paleta Donic Level 700 (hobby), am pastrat-o 2 sapt, am trecut apoi la o paleta chinezeasca (Lemn LKT Instinkt+ si 2 fete tot de la LKT) care nu mi-a placut.
    Urmatoarea paleta a fost: Lemn Timo Boll All+ si fete Bty Tackiness Drive. Am stat cu ea cam 6 luni apoi mi-am luat un lemn Bty Schlager Precision OFF- pe care am momentan FH Baracuda BS Max si BH Donic Desto F3 BS 2.0.
    Ma gandesc sa trec la ceva mai rapid. Am ocazia sa iau un TSP Hino-Carbon Power si as dori parerea dvs legata de lemn. Mai departe as pune pe lemn Donic Acuda S3 Max pe ambele parti. Iarasi, poate imi spuneti daca e OK sau nu, eventual ce fete as putea pune.

    Jocul meu e ofensiv, langa masa sau semi-distanta.
    Joc cu FH mai bine, incerc sa imbuntatesc si BH.
    Imi ies topspin-urile pe FH, block si drive. Pe BH, imi ies Drive si Block si lucrez la topspin.
    Mai lucrez acum si la deplasarea la masa.

    Multumesc anticipat pentru raspuns.
    Nu inteleg de ce vrei sa iti schimbi setupul. Incearca sa schimbi doar fetele cu cele mentionate de tine si anume Donic Acuda S3; si nu iti lua max, incearca 2.0mm.
    Lipsa de viteza care se pare ca te "doare" se datoreaza consider eu miscarilor incorect executate tehnic.
    Mai fa antrenament 1 an, cauta sa iti imbunatatesti loviturile si o sa imi dai dreptate.
    90% din jucatorii incepatori cat si amatori paleta incorect echilibrata ii trage in jos.

    Toate cele bune si spor la antrenamente !


    Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • Domnule Durdun,sunteti un jucator de mare valoare si poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.
      Ce fata de paleta soft ar fi eficienta pentru jocul impotriva unei palete cu iarba.Eu joc de regula ofensiv cu serviciu
      bun si topspin pe forehand.De multe ori contraatac topspinul tot cu topspin de la distanta de masa.Pe backhand tai mingea bine
      si uneori dau topspin (rar)

      Comentariu


      • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
        Domnule Durdun,sunteti un jucator de mare valoare si poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.
        Ce fata de paleta soft ar fi eficienta pentru jocul impotriva unei palete cu iarba.Eu joc de regula ofensiv cu serviciu
        bun si topspin pe forehand.De multe ori contraatac topspinul tot cu topspin de la distanta de masa.Pe backhand tai mingea bine
        si uneori dau topspin (rar)
        Salutare,

        Am vazut ca ai mai intrebat pe ici pe colo si ai primit raspunsuri bune.
        Eu nu pot sa iti zic decat ca ai nevoie de antrenamente. Impotriva jucatorilor cu iarba pe langa antrenament iti mai trebuie si simt. Sunt jucatori care joaca de ani de zile, chiar si profi si nu simt asa ca tot ce iti pot recomanda e sa iti faci o paleta cu iarba si sa rogi partenerul cu care joci sa o foloseasca sau cauta un antrenor\partener si pe langa teorie faci si practica.
        Teoria e usoara practica te omoara.
        Spor la treaba !

        Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

        Comentariu


        • Multumesc.Deci singura sansa este sa devin ierbar.Lupti impotriva ierbii cu o alta iarba se pare.
          Acum sa vedem ce stil de ierbar sa adopt;ierbar de contraatac cu lovituri pe forehand puternice si manevre de backhand cu iarba;
          sau sa devin ierbar de bambilici si sa pun totul pe masa fara a trage o minge pana cand jucatorul cade lat de plictiseala.

          Comentariu


          • Mult succes, dar o sa ai multi cosasi prin preajma.

            Comentariu


            • Daca intalnesc cosas e de al meu.Trec si eu la coasa.Paleta de bambilici o pun in geanta si o scot cand am adversar pentru bambilici.
              E cea mai buna varianta.Pe urma jucam cate 500 de mingi la un punct pana adoarme unul primul;celalalt ia repede pixul si completeaza 3-0!!

              - - - Actualizat - - -

              Numai asa se poate supravietui in Amaturul asta.Grea competitie,prea grea ,domnule!!!

              Comentariu


              • Cunosc o pleiada de jucatori care de abia asteapta sa prinda un ierbar si sa-l arda rau,ii parjoleste toata iarba,nu numai il coseste !

                Comentariu


                • Credeti ca si reusesc cu palete soft?Eu nu am izbutit.
                  Oricum cu jucatorii soft joc soft ,cu jucatorii iarba joc iarba.E singura solutie.

                  Comentariu


                  • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                    Oricum cu jucatorii soft joc soft ,cu jucatorii iarba joc iarba.E singura solutie.
                    Curata fatalitate ... solutia este gresita
                    Credeti ca veti reusi sa invingeti un ierbar tocmai cu armele lui , doar scotand din geanta o ... iarba?
                    T05-ALC-T05
                    Adrian Gorum

                    Comentariu


                    • depinde de iarba...
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	marijuana_leaf.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	49,9 KB 
ID:	770088
                      Tenergy 05 - Yasaka Alnade - Tenergy 05

                      Comentariu


                      • Se pare ca s-a inteles total gresit. Eu am spus sa cumperi o iarba, sa faci o paleta si sa o dai partenerului/lor cu care joci sa inveti cum se joaca impotriva acesteia, nu sa joci tu cu ea.

                        Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                        Comentariu


                        • Domnule Durdun ,multumesc de sfaturi.
                          Epoca de acum e cea a tehnologiei.Daca nu te adaptezi la tehnologie nu mai supravietuiesti.
                          Am confectionat zilele trecute o prostioara de felul asta paleta-BH-giant dragon dragon talon cu tepi lungi,FH-joola 4 you ,lemn no name.
                          Am fost uluit sa vad cum pleaca mingea din rever,jucand cu ea.Fascinatia s a transformat in bucurie vazand cum castig puncte si cum imi vine mingea inapoi saltata.
                          O sa continui sa ma antrenez cu ambele palete.In turneu am sa distrug softul cu soft si iarba cu iarba.E singura metoda.Sa le platesti fiecaruia cu moneda cu care iti platesc ei.

                          Comentariu


                          • S-ar putea ca socoteala de acasa sa nu se potriveasca cu cea de la targ...

                            Comentariu


                            • Si asta s ar putea intampla.Insa jocul nu se mai transeaza in favoarea celui cu iarba.Imi fac si eu un avantaj asa cum si a facut el jucand cu tzepi.
                              O sa salte si el mingea din iarba mea asa cum o saltam su inainte.Si atunci il plesnesc cu forehandul.

                              - - - Updated - - -

                              Sau exista riscul sa adormim amandoi la masa plimband mingea la infinit de la unul la altul.
                              O sa am o cafea langa mine sa mai sorb din ea din cand in cand.Daca ma trezesc primul imi trec 3-0.

                              Comentariu


                              • Ia uite-te aici:

                                crezi ca cei doi mai adorm la masa?

                                Comentariu


                                • S ar parea ca nu.Eu imi iau cafeaua langa masa de tenis ,o perna sa ma fac comod,vreun roman politist.
                                  Daca atipesc cu paleta in mana asta e.Nu merge sportul asta domnule,e greu de tot.

                                  Comentariu


                                  • Nu mai confundati "ierburile" (Long Pimples) cu fetele interzise ! Nu toate fetele Long Pimples sunt interzise.
                                    Joo Se Hyuk nu foloseste fata banata ITTF pe rever. El face aparare clasica de la semidistanta si distanta. Fata cu care joaca Joo pe rever are comportament previzibil.
                                    Ceea ce deranjeaza la fetele banate ITTF folosite in jocul scurt de blocare de langa masa :
                                    -efectul "disturbing"(dezordonat);
                                    -returul "wobbling" (in zigzag);
                                    -returul "unpredictable"(imprevizibil), pentru aceeasi lovitura fiecare mingie e returnata diferit.
                                    Ultima editare de BGD; 27.feb.2014, 14:03.
                                    Rudius

                                    Comentariu


                                    • Foarte buna observatia.Paleta mea are aprobare, pe fața de paleta apare sigla ITTF.Tot raman la parerea ca sare ca naiba din ea.

                                      Comentariu


                                      • Buna seara!

                                        Felicitari pentru initiativa si multumiri pentru ajutor si sfaturi.
                                        De curand (8-10 luni), am incrput sa joc ca amator, cateva ore saptamanal tenis de masă. In ultima vreme am inceput sa ma si documentez despre una alta... Adica , vreau sa incep sa si invat (despre) acest sport.
                                        Pana acum am jucat cu o paleta stock, Donic Schildkrot CARBOTEC.
                                        De curand am primit o alta paleta , cu lemn Donic Waldner Carbon Senso cu fete Joola Express Ultra (40-006) si pe FH si pe BH scrie acelasi lucru, difera doar culoarea.

                                        1. Joc mixt dar orientat in special spre atac, asa mi-as dori sa ma formez si asa incerc sa joc.
                                        2. Folosesc in special FH ptr atac ,dar atac si cu si BH. Pe BH sunt mai rapid, dar nu prea pot ataca decat cu lovituri mai drepte. Am probleme pe BH la mingile taiate.
                                        Cu FH controlez mai bine taiatele si servesc tot cu taiate.

                                        3. Ce lemn ar trebui sa folosesc?
                                        Ce fete?

                                        Multumesc mult!

                                        Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • salut
                                          am 2 intrebari:
                                          1.la topspinul de fh, de multe ori lovesc cu varful paletei(partea opusa manerului) si ratez lovitura. nu reusesc reglajul. este de la paleta / mana??ce ar treb sa incerc?
                                          2.o paleta cu maner curbat m-ar putea ajuta sa lovesc mai bine si topspin de bh?
                                          multumesc

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Dan B. Vezi post
                                            Buna seara!

                                            Felicitari pentru initiativa si multumiri pentru ajutor si sfaturi.
                                            De curand (8-10 luni), am incrput sa joc ca amator, cateva ore saptamanal tenis de masă. In ultima vreme am inceput sa ma si documentez despre una alta... Adica , vreau sa incep sa si invat (despre) acest sport.
                                            Pana acum am jucat cu o paleta stock, Donic Schildkrot CARBOTEC.
                                            De curand am primit o alta paleta , cu lemn Donic Waldner Carbon Senso cu fete Joola Express Ultra (40-006) si pe FH si pe BH scrie acelasi lucru, difera doar culoarea.

                                            1. Joc mixt dar orientat in special spre atac, asa mi-as dori sa ma formez si asa incerc sa joc.
                                            2. Folosesc in special FH ptr atac ,dar atac si cu si BH. Pe BH sunt mai rapid, dar nu prea pot ataca decat cu lovituri mai drepte. Am probleme pe BH la mingile taiate.
                                            Cu FH controlez mai bine taiatele si servesc tot cu taiate.

                                            3. Ce lemn ar trebui sa folosesc?
                                            Ce fete?

                                            Multumesc mult!

                                            Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk
                                            Salut!
                                            Lemnul este foarte bun, pastreaza-l. Daca ti se pare prea rapid, incearca un Yasaka Sweden Classic, Donic WALDNER EXCLUSIVE AR+, Primorac Off-.

                                            Joola Express Ultra este un short-pips (Sandwich) de atac, care te sileste sa ataci cu lovituri drepte si mai putin cu spin. De fapt, fetele sunt create special pentru jocul de atac drept. Daca vrei sa incerci sa joci si spin, schimba fata de la FH cu una lisa, de exemplu Yasaka Rakza 7 soft, Donic Bluefire M2 sau M3, Victas Stiff (duritate medie) sau Limber (mediu-moale) etc., grosime 2.0. Vei putea sa generezi si sa stapanesti mai mult spin decat cu sandwich-ul.

                                            Aceeasi problema si la BH: nu poti ataca decat cu lovituri drepte pentru ca sandwich-ul este special pentru asta. Daca vrei spin, schimba cu o fata lisa. Daca e asa, ia aceeasi fata lisa si la BH.

                                            Eventual, ia paleta unui partener sau cere o paleta in sala in care joci si vezi cu ce fete te descurci mai bine, inainte de a cumpara ceva.

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Postat în original de grizly1973 Vezi post
                                            salut
                                            am 2 intrebari:
                                            1.la topspinul de fh, de multe ori lovesc cu varful paletei(partea opusa manerului) si ratez lovitura. nu reusesc reglajul. este de la paleta / mana??ce ar treb sa incerc?
                                            2.o paleta cu maner curbat m-ar putea ajuta sa lovesc mai bine si topspin de bh?
                                            multumesc
                                            Salut!
                                            Nu e paleta de vina. Mana se adapteaza la paleta dupa o perioada. Paletele cu manerul curbat avantajeaza una dintre parti (FH sau BH) in detrimentul celeilalte. Cel mai bine e sa ai o paleta neutra, cu manerul simetric.
                                            Daca ratezi topspinul de FH cand iei mingea pe varf ar putea fi din mai multe cauze:
                                            - nu indoi genunchii suficient, stai prea sus, mana este cu cotul mai sus ca incheietura in momentul loviturii - poti sa dai rama, sa nu controlezi directia, spinul - dai la nimereala.
                                            - nu lovesti mingea in urcare sau in cel mai inalt punct sau o lasi sa treaca pana in dreptul corpului - mingea este in coborare, iar lovitura, desi poate avea mult spin, este lenta, intrucat trebuie sa ajunga pe masa. Daca mingea a ajuns deja in dreptul corpului tau, este prea tarziu pentru a o mai lovi eficient cu varful paletei -> loveste mingea inainte ca ea sa ajunga asa de aproape, pe cat posibil in timp ce ea urca sau chiar in cel mai inalt punct, dar nu dupa.
                                            - mana este incordata pe durata intregii lovituri - paleta nu are suficienta viteza la momentul contactului cu mingea -> desi lovitura este cu varful (corect), spinul generat este minim -> mingea merge in fileu. Tine mana relaxata pana cu putin timp inainte de contactul propriu-zis si incordezi incheietura atunci.
                                            - tehnica ta nu este foarte buna si ai o paleta rigida, care nu "tine" mingea suficient - cauta una mai lenta, care sa-ti permita sa ajustezi lovitura din mers.

                                            Ca idee, incearca sa iei cateva orea cu un antrenor care sa-ti spuna unde gresesti.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Salut, de curând am achiziționat o fata kokutaku tuple 110 de 2.2mm neagră si o folosesc pe un lemn butterfly kumpuru pe BH , vreau sa încerc sa joc si cu fata de tip senvis , mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi eventual cu unele tehnici de joc cu acest cauciuc? Sau dacă a jucat cineva cu ea sa îmi spună cum se comporta la joc. Mentionez ca pana acum am jucat doar cu fete lise. Cu respect Cristi
                                              BH:TSP Ventus Spin max
                                              LAMA: Butterfly Zhang Jike ALC
                                              FH: Victas V>15 Limber 2.0 mm

                                              Comentariu


                                              • Buna seara dle. Durdun!

                                                De cateva saptamani incerc sa ma hotarasc asupra unui setup potrivit pt. mine. Cum am scris si mai sus de aprox 10 luni, am inceput sa joc ca amator, cateva ore saptamanal tenis de masă.
                                                Incerc sa ma hotarasc asupra unui setup potrivit pt. nivelul meu cu care sa joc pentru cateva luni macar.

                                                Pana acum am incercat:

                                                - la recomandarea cuiva un Butterfly Timo Boll All+ cu Tackiness Drive 2mm pe FH
                                                Tackiness Chop 2mm pe BH

                                                - lemn Donic Waldner Carbon Senso cu fete Donic Desto F3 2mm si pe BH si pe FH.

                                                -lemn Butterfly Zhang Jicke cu Blue Fire M3 pe FH si STIGA Boost TC pe BH.

                                                Care setup ar fi cel mai potrivit pentru mine din punctul dvs. de vedere?

                                                (Joc mixt dar orientat in special spre atac)

                                                Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk

                                                Comentariu


                                                • Precizare post anterior:
                                                  Donic Desto F3 sunt varianta Big Slam

                                                  Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Dan B. Vezi post
                                                    Buna seara dle. Durdun!

                                                    De cateva saptamani incerc sa ma hotarasc asupra unui setup potrivit pt. mine. Cum am scris si mai sus de aprox 10 luni, am inceput sa joc ca amator, cateva ore saptamanal tenis de masă.
                                                    Incerc sa ma hotarasc asupra unui setup potrivit pt. nivelul meu cu care sa joc pentru cateva luni macar.

                                                    Pana acum am incercat:

                                                    - la recomandarea cuiva un Butterfly Timo Boll All+ cu Tackiness Drive 2mm pe FH
                                                    Tackiness Chop 2mm pe BH

                                                    - lemn Donic Waldner Carbon Senso cu fete Donic Desto F3 2mm si pe BH si pe FH.

                                                    -lemn Butterfly Zhang Jicke cu Blue Fire M3 pe FH si STIGA Boost TC pe BH.

                                                    Care setup ar fi cel mai potrivit pentru mine din punctul dvs. de vedere?

                                                    (Joc mixt dar orientat in special spre atac)

                                                    Trimis de pe al meu C6603 folosind Tapatalk
                                                    Salutare,

                                                    Dupa cum ti-a raspuns si Cristi si ti-a recomandat un lemn fara carbon etc, din cele mentionate de tine mai sus ,cel mai bun ar fi Timo Boll ALL+ cu fetele Donic Desto F3 Big Slam (se uzeaza destul de repede) Donic Bluefire M3 (mai durabile), Stiga Boost TC, fete moi in general.
                                                    Restul tine de antrenament.

                                                    Spor la treaba !

                                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X