Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu "A" București AMATouR-Chrotex

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Ryk23
    As avea si eu cateva intrebari legate de turneu:
    1) Pot veni si spectatori in sala? doresc sa vin cu prietenii...
    2) Spectatorii platesc ceva?
    3) Concursul incepe la ora 9:00 sau la ora asta trebuie sa ajungem ca sa ne incalzim?
    Multumesc anticipat!
    Astept raspuns .....
    BalsaCarbo X5
    Tenergy 80 2.1
    Challenger Attack 2.1

    Comentariu


    • In sala din Nebiolo sunt niste banci ca in salile de sport pe margini si se poate sta pe ele. Sala nu a fost conceputa pentru spectacole sportive dar un numar limitat de spectatori pot asista. Cei care nu joaca, nu vor plati nimic, dar trebuie sa fie modesti privind conditiile.
      Prezentarea la ora 09.00 este pt ca se stabilesc prezenta,grupele, mesele la care vor juca, se face incalzirea, etc. Sper ca v-am ajutat...oarecum .
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • inscriere

        Deoarece nu au primit inca confirmarea la inscrierea pe forum sa se poate inscrie singuri,inscriu din București pe Cristian Rusu / open si Octavian Savu / open, au discutat cu organizatorul.
        Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
        Fh: Xiom Omega II euro black
        Bh: Xiom Omega I euro max red
        Glue: Xiom i-bond
        http://www.okclub.lx.ro

        Comentariu


        • Ionescu Dumitru-Constanța, cat. amatori
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • Ispas Emil / Alba / open / fara drept de premiere in Amatour (DIV B)
            Dinicescu Ion/Dan / 50 ani / Pitești amatori
            Doba Vasile / 54 ani / Pitești amatori
            Cristian Rusu / legitimat / open / Buc
            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
            Fete de palete tenis de masa
            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

            Comentariu


            • Vali, la ce nr. maxim de participanti se va spune stop! ?
              Ce varianta de concurs alegi/gandesti? Dan2 avea ceva propuneri...
              Xiom -Mitzutani - Xiom

              Comentariu


              • Participantii la AMATORI :

                Daniel Gheorghe Buc
                Ursulean Florin Suceava
                Milos Geanni Alexandria
                Chelu Dan Alexandria
                Aurel Onut / Buc
                Frusina Marius Buc
                Daniel Cioata Buc
                Nitescu Horia Ploiești
                Nicolae Andrei Ploiești
                Balan Mihai Ploiești
                George Ghita Ploiești
                Arseni Florin București
                Laurentiu Necula Buc
                Mihai Silviu Micu Buc
                Bratu Bogdan Buc
                Rozescu Valentin Buc
                Robert Tivriu Buc
                Leolea Andrei Ct
                Chipaila Mircea Ct
                Fratea Aurel Ct
                Lica George Ct
                Gabriel Afunz Ct
                Stanescu Marian Ct
                Gainuse Nicu Ct
                Bud Aurelian Buc
                Pantelin Sergiu Buc
                Ionescu Dumitru Ct
                Popa Irinel Buc
                Doru Tivriu Buc
                Arseni Florin Buc
                Gutu Victor Galați
                Rosca Virgil Galați
                Dutu Constantin Galați
                Mocanu Eugen Galați
                Dumitrache Marius Galați
                Zainescu Corneliu Galați
                Cumelschi Sergiu Galați
                Cumelschi Eugen Galați
                Pop Alexandru Cimpina
                Chiru Andrei Cimpina
                Grigore A. Mihai Cimpina
                Popa Liviu Buc
                Gigi Nastase Buc
                Sechea Serban Buc
                Dinu Gheorghe Buc
                Nicolae Radu Buc
                Grama Victor Adjud
                Iordachi Adrian Adjud
                Dinicescu Ion Pitești
                Doba Vasile Pitești


                Participantii la OPEN :


                Florin Apian Bistrița
                Eugen Dona Buc
                George Vaduva Buc
                Paul Chiru Buc
                Mocanu David Buc
                Matache Liviu Buc
                Vasile Viorel Buc
                Alexandrescu Marius Buc
                Dumitru Marius Buc
                Bogdan Trifu Buc ?
                Leorda Rares Reghin
                Daniela Stefan Buc
                Razvan Nuta Buc
                Mircea Alexandru Buc
                Mircea Valentin Buc
                Ciobanu Alexandru Buc
                Barbu Mihai Buc
                Panea Ovidiu Buc
                Ispas Emil Alba
                Cristian Rusu Buc
                Marian Puiu Buc
                Ursulean Vasile Suceava
                Iacob Claudiu Oradea
                She Ming Yau Buc
                Octavian Savu Buc

                Deci sintem 50 cu 24 . In total 74 persoane .
                Deja multi , sper sa vina toti cei care s-au inscris , daca ceva nu e in ordine anuntati-ma va rog .
                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                Fete de palete tenis de masa
                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                Comentariu


                • Re: inscriere

                  Postat în original de leordarares
                  Postat în original de filo
                  Postat în original de Marian023
                  Marian Puiu | open
                  Dupa cate stiu eu nu ai dreptul sa te inscrii la Open.
                  Filo,ziceai tu intr-un post anterior ca jucatorii din onoare si calificari sunt inscrisi automat in grupa open.Marian joaca in onoare.
                  Pai daca nu a precizat nimic de unde sa stiu eu.........

                  Comentariu


                  • Deocamdata sistemul de joc va fi cu 5 grupe inferioare la amatori si 3 la open.
                    La Amatori se vor califica din fiecare grupa primii 3 + cel mai bun de pe locul 4 intr-un eliminatoriu de 16 fara grupe superioare, jucatorii care pierd primul meci in eliminatoriu vor mai juca un meci pentru departajarea locurilor 9-12 de 13-16.
                    Organizarea in grupe va fi dupa sistemul localitatilor (jucatorii din aceeasi localitate vor fi `imprastiati` in toate grupele) si nu dupa cel al capilor de serie.

                    La Open mai avem libere cateva locuri in ideea ca vom face 3 grupe din care se vor califica in functie de timp (aici probabil ca grupele vor tine mai mult) pe tablou eliminatoriu de 8 sau o varianta cu 12 calificati dar tot fara grupe superioare. Aici se va aplica sistemul capilor de serie dupa clasamentul AMATouR si valoarea eventuala a jucatorilor care nu au mai participat pana acum.

                    Sistemul prezentat de Dan2 trebuie incercat la un turneu cu mai putini jucatori sa vedem cum iese organizarea+punctarea+intelegerea de catre jucatori si apoi putem sa tragem o concluzie.

                    Rugamintea mea ar fi ca toti jucatorii sa se prezinte la sala cat mai rapid pentru a da drumul la turneu la 9 - 9 si ceva, sa ne incadram in timp.


                    Jucatorii care doresc sa participe si inca nu sunt inscrisi pot sa participe la turneu daca dintre cei inscrisi nu se prezinta la concurs (de obice nu vin cativa), deci daca un jucator nu vine inscriem altul in concurs. Eu cred ca aprox. inca 10 persoane ar putea fi considerati ca rezerve (dintre cei care se inscriu de acum incolo) pentru turneul de amatori. La turneul Open avem inca 6 locuri libere si 4-5 locuri pentru rezerve.

                    Comentariu


                    • Dn Vali din galati mai sint 2 persoane inscrise la pagina 5 Voinea si Anghele

                      Comentariu


                      • din iasi: vlase dorin-open
                        ciobanu marius -open
                        TB ALC/05FX

                        Comentariu


                        • Postat în original de filo
                          Deocamdata sistemul de joc va fi cu 5 grupe inferioare la amatori si 3 la open.
                          La Amatori se vor califica din fiecare grupa primii 3 + cel mai bun de pe locul 4 intr-un eliminatoriu de 16 fara grupe superioare, jucatorii care pierd primul meci in eliminatoriu vor mai juca un meci pentru departajarea locurilor 9-12 de 13-16.
                          Organizarea in grupe va fi dupa sistemul localitatilor (jucatorii din aceeasi localitate vor fi `imprastiati` in toate grupele) si nu dupa cel al capilor de serie.
                          La Open mai avem libere cateva locuri in ideea ca vom face 3 grupe din care se vor califica in functie de timp (aici probabil ca grupele vor tine mai mult) pe tablou eliminatoriu de 8 sau o varianta cu 12 calificati dar tot fara grupe superioare. Aici se va aplica sistemul capilor de serie dupa clasamentul AMATouR si valoarea eventuala a jucatorilor care nu au mai participat pana acum.
                          Sistemul prezentat de Dan2 trebuie incercat la un turneu cu mai putini jucatori sa vedem cum iese organizarea+punctarea+intelegerea de catre jucatori si apoi putem sa tragem o concluzie.
                          Rugamintea mea ar fi ca toti jucatorii sa se prezinte la sala cat mai rapid pentru a da drumul la turneu la 9 - 9 si ceva, sa ne incadram in timp.
                          Jucatorii care doresc sa participe si inca nu sunt inscrisi pot sa participe la turneu daca dintre cei inscrisi nu se prezinta la concurs (de obice nu vin cativa), deci daca un jucator nu vine inscriem altul in concurs. Eu cred ca aprox. inca 10 persoane ar putea fi considerati ca rezerve (dintre cei care se inscriu de acum incolo) pentru turneul de amatori. La turneul Open avem inca 6 locuri libere si 4-5 locuri pentru rezerve.

                          Asadar, pt. turneul amatori sa ne oprim la 50 (adica 5 grupe de 10) plus, minus rezervele... Cred ca este arhisuficient, ca iar se pleaca noaptea spre case!!
                          Oricum se va pleca seara! dupa o usoara aritmetica, 5 grupe de 10, 3 de 10 la open, 8 mese,
                          45 meciuri intre cei 10 oponenti, cu seturi de 3 din 5 la fiecare masa/grupa inf. cam cat inseamna in timp?... o medie de 4 seturi pe meci ori 45 meciuri/grupa ori cca. 3 min. setul, o sa fie jale...=9 ore?! sper sa fi gresit eu undeva... mai bine jucam 3 din 5 pana la 6 puncte! eu sunt de acord cu 3 din 5, (mai ales ca la galati am batut de patru ori cu 2-0 si niciodata la 2-1, insa am pierdut 4 jocuri la 2-1!) insa facand un calcul simplu, o sa dureze mult grupele...asta e viata! ... o sa ne luam vitamine!... merinde, apa... apoi in eliminatoriu o sa fie mai simplu, mai rapid! ca sa ramanem la 3 din 5, trebuie sa ne limitam la maxim 80 participanti! (50+30) asta e clar! ... nu-mi revin! grupele 9 ore?! unde am gresit?
                          FILO, VALI, ganditi-va serios si la o varianta B cu doua grupe de cate 6 la fiecare masa... se limiteaza nr de jocuri si creste un pic si nr participantilor care vad ca se tot inscriu si se poate ajunge la max. 60 amatori... 10 grupe de 6 = 30 meciuri la masa in loc de 45 si merg primii 3 cu doi de pe locul 4. tablou de 32, apoi se merge repede in eliminatoriu... ce ziceti? castigam mult timp astfel!... 15 meciuri de masa mai putin nu-i de neglijat!!...
                          cele doua grupe de la fiecare masa vor juca intercalat si astfel se evita si pauzele lungi si neplacute intre meciuri daca astepti 8 jocuri(plus, minus 1 sau doua) sa-ti vina randul...
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • turneu bucuresti

                            de la deva vine:


                            florescu eleodor - open
                            popa radu - open
                            matei dumitru - amatori

                            Comentariu


                            • inscriere

                              mosloc andrei din bucuresti, grupa open
                              Blade: Butterfly Phalanx II fl
                              FH: Yasaka Fusion max
                              BH: Yasaka Mark V Gps max

                              Comentariu


                              • Din București Bodeanu Mihai OPEN
                                Din Valenii de Munte Soare Valentin OPEN

                                Comentariu


                                • Aproape corect calculul tau, cu precizarea ca daca pui micile intreruperi intre seturi, apoi schimbul la masa intre alti 2 jucatori + alti timpi neprevazuti de organizatori(micile intarzieri pana la intrarea la masa), scurtele incalziri inaintea meciului de probabil 1min, s-ar duce cam la 10 ore (9 meciuri x 4 seturi x 3min x 5 grupe = 9 ore) la care se adauga acei timpi morti!.
                                  Dar durata de 10 ore se reduce undeva la jumatate avand in vedere ca Amatorii joaca simultan la 4 mese, iar cei din Open la celelalte 4.
                                  Insa organizatorii vor decide la cate mese va juca fiecare categorie, nu?.
                                  In concluzie, grupele vor dura undeva la 5 ore la amatori, apoi inca vreo 3 ore pentru cei care trec de grupe...si cel putin alte 3 ore pana la semifinale si finale.
                                  Ar fi un total de 11-12 ore, dar nu stiu in ce masura numarul de seturi dintre 2 jucatori se va limita la 4.Cu siguranta vor fi si multe meciuri care se vor termina cu 3-0, deci calculul cu 4 seturi sa admitem ca ar fi o medie aritmetica, asa cum a presupus George.
                                  Dupa aceste calcule daca s-ar incepe la 9 AM ar trebui sa se incheie la 9 PM. Dar aici intervine vorba romaneasca cu socoteala de acasa si cea din targ!

                                  Comentariu


                                  • inscriere

                                    ce inseamna sa am drept? sunt legitimat ...
                                    Blade: Butterfly Phalanx II fl
                                    FH: Yasaka Fusion max
                                    BH: Yasaka Mark V Gps max

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de filo
                                      Deocamdata sistemul de joc va fi cu 5 grupe inferioare la amatori si 3 la open.
                                      La Amatori se vor califica din fiecare grupa primii 3 + cel mai bun de pe locul 4 intr-un eliminatoriu de 16 fara grupe superioare, jucatorii care pierd primul meci in eliminatoriu vor mai juca un meci pentru departajarea locurilor 9-12 de 13-16.
                                      Organizarea in grupe va fi dupa sistemul localitatilor (jucatorii din aceeasi localitate vor fi `imprastiati` in toate grupele) si nu dupa cel al capilor de serie.
                                      La Open mai avem libere cateva locuri in ideea ca vom face 3 grupe din care se vor califica in functie de timp (aici probabil ca grupele vor tine mai mult) pe tablou eliminatoriu de 8 sau o varianta cu 12 calificati dar tot fara grupe superioare. Aici se va aplica sistemul capilor de serie dupa clasamentul AMATouR si valoarea eventuala a jucatorilor care nu au mai participat pana acum.
                                      Sistemul prezentat de Dan2 trebuie incercat la un turneu cu mai putini jucatori sa vedem cum iese organizarea+punctarea+intelegerea de catre jucatori si apoi putem sa tragem o concluzie.
                                      Rugamintea mea ar fi ca toti jucatorii sa se prezinte la sala cat mai rapid pentru a da drumul la turneu la 9 - 9 si ceva, sa ne incadram in timp.
                                      Jucatorii care doresc sa participe si inca nu sunt inscrisi pot sa participe la turneu daca dintre cei inscrisi nu se prezinta la concurs (de obice nu vin cativa), deci daca un jucator nu vine inscriem altul in concurs. Eu cred ca aprox. inca 10 persoane ar putea fi considerati ca rezerve (dintre cei care se inscriu de acum incolo) pentru turneul de amatori. La turneul Open avem inca 6 locuri libere si 4-5 locuri pentru rezerve.
                                      eu zic sa aiba prioritate cei care au mai participat la aceasta competitie nu cei care nu au nici o participare...


                                      eu de ex vroiam la amatori dar vazui ca nu mai este loc m am inscris la open!!!

                                      pe curand
                                      TB ALC/05FX

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de filo
                                        Deocamdata sistemul de joc va fi cu 5 grupe inferioare la amatori si 3 la open.
                                        La Amatori se vor califica din fiecare grupa primii 3 + cel mai bun de pe locul 4 intr-un eliminatoriu de 16 fara grupe superioare, jucatorii care pierd primul meci in eliminatoriu vor mai juca un meci pentru departajarea locurilor 9-12 de 13-16.
                                        Organizarea in grupe va fi dupa sistemul localitatilor (jucatorii din aceeasi localitate vor fi `imprastiati` in toate grupele) si nu dupa cel al capilor de serie.
                                        La Open mai avem libere cateva locuri in ideea ca vom face 3 grupe din care se vor califica in functie de timp (aici probabil ca grupele vor tine mai mult) pe tablou eliminatoriu de 8 sau o varianta cu 12 calificati dar tot fara grupe superioare. Aici se va aplica sistemul capilor de serie dupa clasamentul AMATouR si valoarea eventuala a jucatorilor care nu au mai participat pana acum.
                                        Sistemul prezentat de Dan2 trebuie incercat la un turneu cu mai putini jucatori sa vedem cum iese organizarea+punctarea+intelegerea de catre jucatori si apoi putem sa tragem o concluzie.
                                        Rugamintea mea ar fi ca toti jucatorii sa se prezinte la sala cat mai rapid pentru a da drumul la turneu la 9 - 9 si ceva, sa ne incadram in timp.
                                        Jucatorii care doresc sa participe si inca nu sunt inscrisi pot sa participe la turneu daca dintre cei inscrisi nu se prezinta la concurs (de obice nu vin cativa), deci daca un jucator nu vine inscriem altul in concurs. Eu cred ca aprox. inca 10 persoane ar putea fi considerati ca rezerve (dintre cei care se inscriu de acum incolo) pentru turneul de amatori. La turneul Open avem inca 6 locuri libere si 4-5 locuri pentru rezerve.
                                        Vad ca se cam pun boii inaintea carului.

                                        Sala este disponibila de la 9:00 la 18:00 ==> 8 ore de joc efectiv (daca si alea). 8 ore * 8 mese * 5 meciuri/masa/ora = 320 meciuri.

                                        Presupunand ca raman 5 grupe de 10 si 3 grupe de 8 (deja s-au depasit dar doar de dragul calculului) rezulta : 5 * 45 + 3 * 28 = 309 meciuri Deci cand am terminat grupele ne strangem jucariile si plecam .... banuiesc ca lumea n-o sa fie prea multumita cu chestia asta

                                        Luand in calcul 60 de persoane la amatori si 30 la open o posibila solutie ar fi :

                                        preliminarii
                                        A : 8 grupe cu 7(4)/8(4) jucatori pentru un total de 196 meciuri
                                        O : 5 grupe cu 6 jucatori pentru un total de 75 meciuri

                                        Se califica primii 2 din fiecare grupa atat la Amatori cat si la Open.

                                        turneu final
                                        A : turneu eliminatoriu cu cei 16 calificati pentru un total de 15 meciuri
                                        B : 2 grupe de cate 5 avand grija ca cei care s-au intalnit in turul precedent sa fie in grupe diferite ..... primii doi clasati joaca semifinale A1-B2 si A2-B1 si apoi finala + meciul de 3-4 ... in total 24 meciuri

                                        196+75+15+24 = 310 meciuri

                                        In functie de timpul ramas la turneul de 16 eliminatoriu se poate juca cu recalificari sau se pot juca meciuri de clasament. Meciurile de clasament nu sunt neaparat necesare .... cei care au pierdut in fata castigatorului ies pe locurile 3,5,9 .... cei care au pierdut in fata finalistului pe locurile 4,6,10 ... samd.
                                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                        Comentariu


                                        • Din CONSTANTA mai participa : Maritanu Luminita, grupa Amatori.

                                          Comentariu


                                          • Daca e strict pana la ora 18, trebuie musai sa se ia masuri! Limitati nr de inscrisi, faceti grupe mai mici, se renunta CLAR la recalificari si meciuri de clasament... si propun(fara sa polemizez pe aceasta tema, e doar o propunere fair-play si de bun-simt) ca cei din grupa cu nr dublu de participanti sa aiba si tablou dublu de calificati in eliminatorii: daca la open o sa fie 30 inscrisi si merg 16 pe tablou, iar la amatori sunt 60 inscrisi, firesc si logic este sa mearga 32 pe tablou.
                                            8 meciuri in plus pe 8 mese se savarsesc in 10-12 minute si astfel se respecta "paritatea" sanselor de calificare !
                                            amator sau open, platim tot 20 ron,...sa avem atunci acelasi nr de procente ca sanse de calificare in turul urmator... echitate pt toti!
                                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                                            Comentariu


                                            • Probabil ca exista si boi in spatele carului...SA FIE OARE NOUL MERS IN MARSARIER..descoperit dupa vreun tablou de Grigorescu
                                              Cred ca e simplu sa faci calcule din fotoliu dar aproape imposibil de pus in practica mai ales cand lucrezi cu oameni.
                                              D'asta atunci cand ne refeream la un calcul..foloseam termeni ca "probabil".
                                              Din experientele anterioare se poate trage concluzia ca 8-9 ore in cazul a 75-80 de participanti nu ajung, dar altii cu siguranta cunosc mai bine aceste aspecte. O seara buna!

                                              Comentariu


                                              • Daca vom fi multi solutia ar fi 2din3 in grupe...........

                                                Comentariu


                                                • ..... vom juca, oare, si tenis....... ? ... de masa... ?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de filo
                                                    Daca vom fi multi solutia ar fi 2din3 in grupe...........
                                                    Nici asta nu va rezolva problema. 5 grupe de 12 la amatori si 3 grupe de 10 la open inseamna in total 5*66+3*45=465 meciuri. Chiar daca se reduce numarul de seturi timpii "morti" raman la fel (prezentarea jucatorilor la masa, incalzirea de inceput, schimbul de terenuri chiar daca nu se asteapta minutul regulamentar, stersul pe prosop la fiecare 6 puncte, eventual un time-out, se joaca la 8 mese deci este inevitabil ca mingea sa poposeasca prin tarcurile vecine de cateva ori, etc) In aceste conditii o medie de 7, poate 8 (dar maxim 2 meciuri de 3 seturi din astea 8 ) meciuri pe ora rezulta in 392 spre 448 meciuri (calculate intr-un interval de 7 ore)

                                                    E clar ca pentru turneele finale trebuie rezervata cel putin 1 ora. La un turneu de 16 finalistii vor juca 5 meciuri 3 din 5 seturi si o sa fie dificil sa ne incadram in timp .... din 8 meciuri in primul tur sigur o sa existe cel putin 1 meci de 5 seturi care va intarzia desfasurarea meciurilor urmatoare.

                                                    Solutia de a potrivi numarul de grupe cu numarul de mese nu prea este viabila, e nevoie de mai multe grupe si implicit de un numar ceva mai mic de meciuri.
                                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X