Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A Cupa Zilele Tecucilor la Tenis de Masă 25.04.2015 Open+Avansați+Începători

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Turneu A Cupa Zilele Tecucilor la Tenis de Masă 25.04.2015 Open+Avansați+Începători

    Turneu A – Cupa Zilele Tecucilor la Tenis de Masă

    LOCALITATEA: TECUCI, jud. GALAȚI

    DATA: sâmbătă 25 aprilie 2015, ora 09:00 pentru categoriile Avansați și Începători, ora 14:00 pentru categoria Open.
    La categoria Începători se pot înscrie jucători cu MP<11, la categoria Avansați - 11<=MP<18, iar la categoria Open MP>=18.

    SALA: Sala de sport a Colegiului Național „Spiru Haret” Tecuci, adresa: Blvd. Victoriei nr. 12 (condiții excelente de joc, sistem de climatizare)

    INDICATII ACCES:
    Dinspre Galați: la primul sens giratoriu, a patra ieșire (spre gara de sud), sala de sport se află la circa 200 m pe dreapta
    Dinspre București: la primul sens giratoriu se merge înainte (a doua ieșire), la următorul sens giratoriu se face dreapta (prima ieșire), la următorul sens giratoriu la dreapta a doua ieșire, sala de sport se află pe dreapta la 200 m
    https://www.google.com/maps/place/45...!3m1!1s0x0:0x0

    NR. MESE: 16 (Donic Waldner 25, aprobate ITTF)

    TAXA DE PARTICIPARE: 25 lei. Confirmarea înscrierii și achitarea taxei se va realiza în intervalul 08:15-08:45 din ziua concursului pentru categoriile Amatori și Începători, respectiv 13:30-13:45 pentru categoria Open.
    Se asigură de către organizatori apă, cafea, sandwich pe durata derulării competiției. Câte 2 lei din taxa fiecărui participant vor fi virați către circuitul AmaTur.
    Se poate comanda meniu în valoare de 12 lei la o firmă de catering:
    Menu 1: friptură de pui, cu garnitură piure sau cartofi prăjiți, salată, gogoașă
    Meniu 2: friptură de porc, cu garnitură piure sau cartofi prăjiți, salată, gogoașă

    Cei care doresc unul dintre meniuri o pot face la confirmarea înscrierii din dimineața concursului.

    MATERIALE DE PREMIERE: cupe, diplome, medalii pentru primii 3 clasați la fiecare categorie, locul 4 medalie diplome si premii surpriza
    Premii speciale: un telefon HTC Desire 500 (locul 1 Open), o tableta Serioux S102TAB (locul 1 Avansați), telefon Huawey Ascend Y330 (locul 1 Începători), locurile 2 la toate categoriile – vom reveni cu detalii. De asemenea premii constând în echipament de competiție oferit de Romstal, sponsor echipa națională de tenis de masă.
    Revenim: sponsorii au decis ca locurile 2 la toate categoriile să fie premiate cu câte o tabletă Allview Speed Quad

    ÎNSCRIEREA PARTICIPANȚILOR: Pe forum sau telefonic la organizatori până cel târziu vineri 24 aprilie ora 21:00. Atenție, grupele se formează în seara de 24 aprilie, concursul va începe la ora 09:00, nemotivații vor fi înregistrați în clasament cu N

    SISTEMUL DE JOC:
    - 3 categorii: Open (maximum 48 participanți din care 2 wildcards), Avansați și Începători (maximum 96 participanți ambele categorii cumulat, din care 2 wildcards);
    - numărul maxim de participanți poate fluctua în funcție de numărul de înscrieri. Alcătuirea grupelor inferioare va fi decisă în funcție de numărul de înscrieri
    - se joacă în sistemul cel mai bun din 5 seturi (3/5);
    - clasic (grupe inferioare, superioare, eliminatorii),
    - grupe inferioare de 4 jucători. Poziția în grupa inferioară este dată de locul în clasament pentru Avansați+Începători, respectiv după MP pentru Open, după regula șarpelui. Se califică 4 în grupele superioare;
    - grupe superioare de 4 jucători, se califică primii 2 pe tabloul eliminatoriu;
    - eliminatorii - locurile 1 după numărul grupei superioare, locurile 2 se trag la sorți din două urne (partea inferioară, respectiv superioară a tabloului, astfel încât locurile 1 şi 2 dintr-o grupă superioară să nu se întâlnească decât în finală);

    ORGANIZATORI:
    Cristovici Viorel 0744514761
    Munteanu Octavian 0722176487
    Gasner Paul 0723202093 (tehnic)

    Emi-tt (www.mesedetenis.ro) va fi prezentă pentru vânzarea de materiale sportive la acest turneu și va asigura mingile de concurs.

    Sponsori:
    1. Primăria și Consiliul Municipiului Tecuci
    2. Romstal București și Franciza Romstal Tecuci
    3. Colegiul Național „Spiru Haret” Tecuci
    4. Transfero Tecuci
    5. Lem’s Tecuci
    Partener media Radio Tecuci

    Vă așteptăm!
    Ultima editare de macocco; 20.apr.2015, 21:43.
    TB ZLF & T05/T05FX

  • #2
    Inscrieri Open - on 4/25/2015 at 9:00:44 AM

    1. Roman Iulian, Brasov - 1 - 36.51 - OL
    2. Litovcenco Gheorghe, Iasi - 242 - 35.9 - OL
    3. David Dorin, Barlad - 4 - 33.88 - OL
    4. Enciu Alexandru, Slobozia - 8 - 31.24 - OL
    5. Giol Mihai, Braila - 45 - 29.68 - OL
    6. Calin Mihai, Barlad - 13 - 29.27 - OL
    7. Ion Marius, Braila - 15 - 28.74 - OL
    8. Mosneagu Marius, Falticeni - 11 - 28.52 - OL
    9. Corcoz Costin, Focsani - 10 - 28.35 - O
    10. Leorda Rares, Reghin - 19 - 27.45 - O
    11. Aga Alexandru, Botosani - 23 - 27.22 - O
    12. Morosanu Vasile, Suceava - 30 - 25.06 - OW
    13. Bularda Iulian, Barlad - 21 - 24.9 - OL
    14. Axinte Bogdan, Iasi - 115 - 24.6 - O
    15. Wischegg Robert, Galati - 33 - 23.86 - O
    16. Cozma Catalin, Falticeni - 31 - 23.49 - OLW
    17. Ceacarescu Cristian, Slobozia - 82 - 23.42 - OL
    18. Dinca Daniel, Bucuresti - 37 - 23.22 - OH
    19. Radu Costica, Galati - 55 - 23.2 - OL
    20. Coroiu Andrei, Roman - 272 - 22.33 - O
    21. Maresi Ion, Focsani - 902 - 22 - O
    22. Pizlaru Ionel, Focsani - 120 - 21.85 - O
    23. Filimon Bogdan, Bucuresti - 41 - 21.64 - O
    24. Surdu Marcel, Iasi - 1052 - 21 - O
    25. Cretu Florin, Iasi - 926 - 20.5 - O
    26. Bobarnac Gheorghe, Bacau - 96 - 20.47 - O
    27. Bodin Ion, Tecuci - 117 - 19.98 - OW
    28. Iordaniu Aurel, Panciu - 102 - 19.91 - O
    29. Rojnita Sebastian, Bacau - 118 - 19.07 - O
    30. Tokos Pal, Odorheiu Secuiesc - 74 - 18.8 - O
    31. Radu George, Marasesti - 613 - 18.33 - O
    32. Chirap Dan, Gura Humorului - 209 - 18.13 - O
    33. Pascu Paul, Tecuci - 303 - 17.57 - A
    34. Cristovici Viorel, Tecuci - 672 - 17.47 - A
    35. Vlase Gheorghe, Slobozia - 159 - 17.22 - A
    36. Niculae Dan, Bucuresti - 105 - 17.14 - A
    37. Carnu Eugen Jr, Bacau - 356 - 16.86 - A
    38. Gutu Victor, Galati - 779 - 16.5 - A
    39. Berbece Bianca, Bacau - 130 - 15.98 - AF
    40. Niculescu Gabriel, Bucuresti - 141 - 15.94 - AH
    41. Munteanu Octavian, Tecuci - 237 - 15.11 - AW
    42. Zarinschi Catalin, Galati - 319 - 14.23 - A
    43. Ciornulet Cosmin, Marasesti - 567 - 14.2 - A
    44. David Madalina, Barlad - 335 - 13.73 - ALF
    45. Gasner Paul, Iasi - 462 - 12.17 - A
    46. Dragan Romeo, Marasesti - 876 - 11 - A
    47. Sumulea Mihai, Iasi - 1953 - 0 - OW


    Inscrieri Avansați - on 4/25/2015 at 10:03:07 AM

    1. Colesniuc Romeo, Botosani - 114 - 17 - AW
    2. Sofian Corneliu, Suceava - 132 - 15.49 - AW
    3. Lefter Costel, Galati - 169 - 15.82 - AW
    4. Pintilie Nela, Galati - 186 - 17.08 - ALF
    5. Toporas Cosmin, Suceava - 200 - 17.65 - A
    6. Dumitrescu Dan, Piatra Neamt - 212 - 13.31 - A
    7. Ticu Dorin, Bacau - 220 - 14.78 - A
    8. Salavastru Petru, Botosani - 261 - 13.44 - AW
    9. Arion Costel, Marasesti - 278 - 15.95 - A
    10. Chetronie Liviu, Tecuci - 283 - 14.02 - A
    11. Morosan Marian, Suceava - 284 - 11.51 - A
    12. Lucic Corneliu, Suceava - 290 - 11.25 - AW
    13. Stamate Eduard, Tecuci - 295 - 15.45 - A
    14. Dan Andrei, Piatra Neamt - 298 - 16.1 - AW
    15. Florea Gigi, Galati - 301 - 13.29 - AW
    16. Nistor Florin, Comanesti - 307 - 14.93 - A
    17. Serban Liviu, Onesti - 311 - 12.36 - A
    18. Stolearenco Igor, Galati - 316 - 11.62 - A
    19. Giosan Marcel, Galati - 317 - 11.08 - A
    20. Socaci Sorin, Panciu - 336 - 12.18 - A
    21. Bulubasa Nicusor, Comanesti - 349 - 14 - A
    22. Rosu Gabriel, Comanesti - 359 - 15.9 - A
    23. Martz Sebastian, Comanesti - 362 - 13.25 - A
    24. Peiu Cosmin, Babadag - 387 - 14.43 - A
    25. Bodea Vasile, Panciu - 398 - 11.55 - A
    26. Baisan Paul, Roman - 422 - 13.5 - A
    27. Iacob Gabriel, Iasi - 423 - 12.6 - AW
    28. Samoila Ion, Babadag - 438 - 13.6 - A
    29. Petenchi Edmond, Roman - 441 - 11.86 - A
    30. Iordachi Adrian, Adjud - 476 - 11.71 - A
    31. Zainescu Corneliu, Galati - 482 - 15.65 - AW
    32. Tanu Mihai, Tecuci - 501 - 12.63 - A
    33. Mitu Manuel, Galati - 518 - 11 - A
    34. Valeanu Vlad, Bacau - 568 - 13.5 - AJ
    35. Corocaescu Cristian, Suceava - 587 - 11.65 - A
    36. Gaitan Tiberiu, Braila - 615 - 15.67 - A
    37. Marola Dan, Bacau - 648 - 16.67 - A
    38. Marola Mihai, Bacau - 667 - 12.67 - AJ
    39. Spoiala Cristinel, Focsani - 684 - 11.9 - A
    40. Braniste George, Bacau - 694 - 13.67 - A
    41. Turcu Viorel, Piatra Neamt - 704 - 15 - AW
    42. Dodu Costica, Focsani - 735 - 12.3 - A
    43. Roscan Nicusor, Braila - 800 - 10 - A
    44. Danila Mihai, Focsani - 1306 - 11 - A
    45. Hodorogea Nicu, Tecuci - 1336 - 14 - A
    46. Grama Victor, Adjud - 1498 - 16 - A
    47. Teris Valeriu, Comanesti - 1563 - 7 - A
    48. Durac Cosmin, Iasi - 1615 - 13 - A


    Inscrieri Incepatori - on 4/25/2015 at 9:58:10 AM

    1. Robu Valentin, Botosani - 399 - 10.38 - AW
    2. Sorescu Mircea, Paulesti - 435 - 10.83 - A
    3. Carjan Dumitru, Bucuresti - 464 - 10.58 - AW
    4. Sava Sinel, Focsani - 488 - 9.98 - A
    5. Muresan Ioan, Galati - 511 - 9.28 - AW
    6. Panait Adrian, Braila - 559 - 8.23 - AW
    7. Constantinescu Rares, Braila - 565 - 8.23 - AJ
    8. Panait Constantin, Mizil - 590 - 9.86 - A
    9. Oancea Marian, Bacau - 620 - 7.73 - A
    10. Hanganu George, Focsani - 688 - 7.97 - A
    11. Nicu Constantin, Iasi - 698 - 10.57 - A
    12. Zamfirache Ioan, Botosani - 709 - 8 - AW
    13. Lazar Dumitru, Mizil - 817 - 7.67 - A
    14. Neculai Radu, Focsani - 818 - 7.16 - A
    15. Lascan Mirel, Umbraresti - 840 - 10.33 - A
    16. Budescu Marian, Galati - 842 - 7.05 - A
    17. Precu Sergiu, Iasi - 850 - 9.6 - A
    18. Valeanu Cosmin, Bacau - 860 - 9.67 - AJ
    19. Anton Dragos, Focsani - 878 - 10 - A
    20. Vasiloiu Mihai, Focsani - 880 - 8.4 - A
    21. Dirlau Ionut, Bacau - 897 - 8.25 - A
    22. Cretu Cristian, Piatra Neamt - 923 - 7.6 - A
    23. Sisca Nicusor, Comanesti - 925 - 6.8 - AW
    24. Stefan Alexandru, Iasi - 958 - 9.75 - A
    25. Darie Gabriel, Comanesti - 976 - 5.5 - A
    26. Avram Matei, Barcea - 1008 - 9.33 - A
    27. Ciobica Teodora, Bacau - 1047 - 7.5 - AJF
    28. Portariuc Gheorghe, Botosani - 1107 - 7.67 - A
    29. Adam Cristian, Babadag - 1183 - 6.33 - A
    30. Geamanu Pompiliu, Adjud - 1473 - 8.5 - A
    31. Socaci Marian, Braila - 1567 - 5 - A
    32. Nicolae Gabriel, Babadag - 1601 - 5 - A
    33. Toader Nicolae, Umbraresti - 1645 - 5 - A
    34. Lupoaie Ionut, Barcea - 1695 - 6 - A
    35. Dinu Cristian, Mizil - 1702 - 6 - A
    36. Negrea Petrut, Comanesti - 1943 - 0 - A
    37. Ramfu Tudor, Tecuci - 2035 - 5 - A
    38. Zaharia Catalin, Adjud - 2083 - 7 - A
    39. Babes Catalin, Tecuci - 2342 - 0 - A
    40. Mercioiu Constantin, Bucuresti - 4115 - 0 - A
    41. Bogza Dragos, Iasi - 4116 - 0 - A
    42. Leteanu Marius, Bacau - nou - 0 - A
    43. Tufa Gigi, Galati - nou - 0 - A
    44. Ilie Cristian, Tecuci - nou - 0 - A
    45. Saragea Dragos, Tecuci - nou - 0 - A
    46. Mandrea Andrei, Draganesti - nou - 0 - A
    47. State Dragos, Tecuci - nou - 0 - A
    48. Marin Liviu, Tecuci - nou - 0 - A
    Ultima editare de macocco; 27.apr.2015, 07:26.
    TB ZLF & T05/T05FX

    Comentariu


    • #3
      Clasament Open

      1. Litovcenco Gheorghe - Iasi
      2. Roman Iulian - Brasov
      3 -- 4
      Giol Mihai - Braila
      Aga Alexandru - Botosani
      5 -- 8
      Cretu Florin - Iasi
      Corcoz Costin - Focsani
      Bularda Iulian - Barlad
      Calin Mihai - Barlad
      9 -- 16
      Enciu Alexandru - Slobozia
      Coroiu Andrei - Roman
      David Dorin - Barlad
      Radu Costica - Galati
      Ion Marius - Braila
      Ceacarescu Cristian - Slobozia
      Vlase Gheorghe - Slobozia
      Leorda Rares - Reghin
      17 -- 2v gr.sup.
      Wischegg Robert - Galati
      18 -- 24 1v gr.sup.
      Cozma Catalin - Falticeni
      Filimon Bogdan - Bucuresti
      Bobarnac Gheorghe - Bacau
      Niculae Dan - Bucuresti
      Axinte Bogdan - Iasi
      Bodin Ion - Tecuci
      Pizlaru Ionel - Focsani
      25 -- 32 0v gr.sup.
      Mosneagu Marius - Falticeni
      Dinca Daniel - Bucuresti
      Iordaniu Aurel - Panciu
      Pascu Paul - Tecuci
      David Madalina - Barlad
      Cristovici Viorel - Tecuci
      Maresi Ion - Focsani
      Surdu Marcel - Iasi
      33 -- 2v gr.inf.
      Zarinschi Catalin - Galati
      34 -- 42 1v gr.inf.
      Morosanu Vasile - Suceava
      Tokos Pal - Odorheiu Secuiesc
      Rojnita Sebastian - Bacau
      Ciornulet Cosmin - Marasesti
      Radu George - Marasesti
      Braniste George - Bacau
      Gutu Victor - Galati
      Dragan Romeo - Marasesti
      Sumulea Mihai - Iasi
      43 -- 47 0v gr.inf.
      Berbece Bianca - Bacau
      Niculescu Gabriel - Bucuresti
      Chirap Dan - Gura Humorului
      Munteanu Octavian - Tecuci
      Gasner Paul - Iasi


      Clasament Avansați

      1. Rosu Gabriel - Comanesti
      2. Zainescu Corneliu - Galati
      3 -- 4
      Toporas Cosmin - Suceava
      Arion Costel - Marasesti
      5 -- 8
      Lefter Costel - Galati
      Morosan Marian - Suceava
      Nistor Florin - Comanesti
      Pintilie Nela - Galati
      9 -- 16
      Peiu Cosmin - Babadag
      Bulubasa Nicusor - Comanesti
      Martz Sebastian - Comanesti
      Stamate Eduard - Tecuci
      Dan Andrei - Piatra Neamt
      Serban Liviu - Onesti
      Sofian Corneliu - Suceava
      Corocaescu Cristian - Suceava
      17 -- 24
      Ticu Dorin - Bacau
      Chetronie Liviu - Tecuci
      Stolearenco Igor - Galati
      Iordachi Adrian - Adjud
      Valeanu Vlad - Bacau
      Marola Mihai - Bacau
      Roscan Nicusor - Braila
      Durac Cosmin - Iasi
      25 -- 2v gr.sup.
      Florea Gigi - Galati
      26 -- 40 1v gr.sup.
      Colesniuc Romeo - Botosani
      Dumitrescu Dan - Piatra Neamt
      Salavastru Petru - Botosani
      Lucic Corneliu - Suceava
      Socaci Sorin - Panciu
      Baisan Paul - Roman
      Samoila Ion - Babadag
      Petenchi Edmond - Roman
      Tanu Mihai - Tecuci
      Mitu Manuel - Galati
      Marola Dan - Bacau
      Spoiala Cristinel - Focsani
      Braniste George - Bacau
      Danila Mihai - Focsani
      Grama Victor - Adjud
      41 -- 48 0v gr.sup.
      Giosan Marcel - Galati
      Bodea Vasile - Panciu
      Iacob Gabriel - Iasi
      Gaitan Tiberiu - Braila
      Turcu Viorel - Piatra Neamt
      Dodu Costica - Focsani
      Hodorogea Nicu - Tecuci
      Teris Valeriu - Comanesti


      Clasament Incepatori

      1. Mercioiu Constantin - Bucuresti
      2. Robu Valentin - Botosani
      3 -- 4
      Stefan Alexandru - Iasi
      Dirlau Ionut - Bacau
      5 -- 8
      Hanganu George - Focsani
      Constantinescu Rares - Braila
      Negrea Petrut - Comanesti
      Toader Nicolae - Umbraresti
      9 -- 16
      Precu Sergiu - Iasi
      Sorescu Mircea - Paulesti
      Zamfirache Ioan - Botosani
      Nicu Constantin - Iasi
      Lupoaie Ionut - Barcea
      Valeanu Cosmin - Bacau
      Bogza Dragos - Iasi
      Avram Matei - Barcea
      17 -- 24
      Sava Sinel - Focsani
      Muresan Ioan - Galati
      Neculai Radu - Focsani
      Anton Dragos - Focsani
      Vasiloiu Mihai - Focsani
      Nicolae Gabriel - Babadag
      Dinu Cristian - Mizil
      Zaharia Catalin - Adjud
      25 -- 2v gr.sup.
      Oancea Marian - Bacau
      26 -- 36 1v gr.sup.
      Carjan Dumitru - Bucuresti
      Panait Adrian - Braila
      Panait Constantin - Mizil
      Lascan Mirel - Umbraresti
      Sisca Nicusor - Comanesti
      Portariuc Gheorghe - Botosani
      Adam Cristian - Babadag
      Geamanu Pompiliu - Adjud
      Socaci Marian - Braila
      Babes Catalin - Tecuci
      Leteanu Marius - Bacau
      37 -- 48 0v gr.sup.
      Lazar Dumitru - Mizil
      Budescu Marian - Galati
      Cretu Cristian - Piatra Neamt
      Darie Gabriel - Comanesti
      Ciobica Teodora - Bacau
      Ramfu Tudor - Tecuci
      Tufa Gigi - Galati
      Ilie Cristian - Tecuci
      Saragea Dragos - Tecuci
      Mandrea Andrei - Draganesti
      State Dragos - Tecuci
      Marin Liviu - Tecuci
      Ultima editare de macocco; 26.apr.2015, 16:06.
      TB ZLF & T05/T05FX

      Comentariu


      • #4
        Cristovici Viorel Tecuci open
        Stiga Clipper Butterfly Tenergy 64 Yasaka Antipower

        Comentariu


        • #5
          Axinte Bogdan Iasi Open , Durac Cosmin Iasi Avansati
          Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
          Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
          Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

          Comentariu


          • #6
            Munteanu Octavian Tecuci open
            Stiga Clipper Butterfly Tenergy 64 Yasaka Antipower

            Comentariu


            • #7
              Gasner Paul Iași - avansați
              TB ZLF & T05/T05FX

              Comentariu


              • #8
                Ce ziceți de aceste tricouri?


                TB ZLF & T05/T05FX

                Comentariu


                • #9
                  Vreau !
                  Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                  Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                  Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                  Comentariu


                  • #10
                    filimon bogdan open

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de macocco Vezi post
                      Ce ziceți de aceste tricouri?


                      La ce pret sunt si din ce material ?

                      Comentariu


                      • #12
                        Din Bacau se inscrie Oancea Marian la categoria "incepatori".
                        Personal agreez mai mult aceasta varianta de impartire pe cele 3 categorii: incepatori, avansati si open.
                        Mi se pare mult mai bine gandita deoarece sunt unii incepatori, care cu greu fac fata in acelasi concurs cu cei avansati.
                        Asadar, felicitari pentru aceasta idee si pentru organizare si premiile puse in joc !
                        Bravo Tecuci !
                        Ultima editare de marian oancea; 09.apr.2015, 10:10.
                        Nittaku Septear
                        FH - Rakza 7
                        BH - Rakza 7

                        Comentariu


                        • #13
                          Păi. .., hai sa începem cu inscrierile:
                          Roman Iulian, Enciu Alexandru, David Dorin, Bularda Iulian, Calin Mihai, Dumbrava Daniel, Pizlaru Ionel, Corcoz Costin la open.

                          Comentariu


                          • #14
                            Sperand sa castig acest turneu pentru a treia oara,ma inscriu si eu:Ion Marius-Braila-Open

                            Comentariu


                            • #15
                              Bodin Ion - open .

                              Comentariu

                              Cine a citit topicul
                              Procesare...
                              X