Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A "CUPA DORNELOR - EMI-TT", Vatra Dornei - 20-21.06.2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Acum la terminarea acestui turneu,cu acceptul domnului organizator,am sa va relatez o mica povestioara,de acum cativa ani ,care este adresata in special softistilor atunci cand joaca impotriva materialistilor(ierbarilor).La un turneu "la gramada"desfasurat la Bistrița,cad in grupa superioara cu un ierbar destul de bun si cu baiatul domnului DAN BODEANU,care avea multa experienta competitionala.In meciul dintre bucurestean si ierbar,primul set il castiga ierbarul.In pauza dintre primul si al 2-lea set,il intreb pe tanarul Bodeanu,cum e posibil sa piarda setul la un ierbar,avand in vedere vasta sa experienta.Mi-a raspuns in felul urmator..
    Primul set imi permit sa-l pierd ,deoarece reprezinta modul meu de acomodare la iarba adversarului,adica "citesc"pe parcursul lui de cum imi vine din iarba.Cum reusesc sa "citesc"corect raspunsul,el (ierbarul) devine o "victima sigura.Deci pe parcursul primului set ii citeste materialul si in urmatoarele seturi are puterea de a-si adapta din mers loviturile castigatoare.Asa a si fost,a castigat cu 3-1.Asta inseamna concentrare si corectarea loviturilor castigatoare ,DIN MERS(pe parcursul jocului),pentru a castiga meciul respectiv.Cati softisti oare sunt capabili de asa ceva intr-un meci de 15-20 minute?
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • ...., meci eliminatoriu

      https://www.youtube.com/watch?v=OEir...ature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=fg2z...ature=youtu.be

      ....,finala mica :

      https://www.youtube.com/watch?v=pL6p...ature=youtu.be

      Comentariu


      • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
        Raspunsul este unul simplu.
        Iebarii sa arunce la gunoi fetele interzise si sa joace NUMAI cu cele aprobate,iar softistii sa se antreneze temeinic cu ierbarii,sa invete sa joace impotriva lor ,pentru ca ulterior sa-i poata invinge.Prin aceste momente de suparare am trecut si eu pana am invatat sa joc impotriva ierbarilor.Si-i sfatuiesc pe softistii care inca nu stiu sa joace impotriva ierbarilor,sa faca antrenamente tematice cu ei,sa deprinda ?raspunsul corect?.Si mai este nevoie si de rabdare,care trebuie educata in meciul cu ei,ierbarii.
        Am inteles dottore ca trebuie aruncate ierburile, ca dupa ce vor fi aruncate toate materialele "normalii" (softistii) trebuie sa-i caute pe ierbari pe la gunoi ca sa faca antrenamente cu ei, ca trebuie multa rabdare (cam pana pe la ce varsta ? ...ca unii ierbari sunt pe "pleaca" dintre noi), ca... da' de la ce te-ai luat?
        Dar ce ne facem cu aia cu priza toc ? Astia-s normali ? hmmm... ah, scuza-ma
        Te pup. Sa fii sanatos.

        Respect.
        Blade: lemn off...ce lemn !
        Bh: cu tepi
        Fh: fara tepi

        Comentariu


        • Absolut toate ierburile trebuiesc aruncate la gunoi.Si dupa asta toata lumea trebuie sa incepe sa joace cu prize tok.
          Asta nu e tot:cand faci media 18,te opresti si faci o pauza de un an, pana ti scade turneele si poti juca la incepatori.Cam asta e ciclul.
          Acuma, cat ai media peste 18, iti cumperi scaun de pescuit, vuvuzela, palarie mexicana,camasa hawaiana, si te bagi relaxat in tribuna, cu o punga de seminte in mana.
          C-ASA I IN TENIS, DOMNULE.

          Comentariu


          • NU raspund la provocarile voastre,sunt destul de matur sa iau o hotarare personala in functie de sezonul in care ne aflam.Si sper sa vad in viitor ce tenis de masă veti juca atunci cand varsta voastra tinde spre 60 ani.Dar avand in vedere ca amandoi sunteti ”ierbari”,oricand sunt dispus sa joc cu voi ,sigur imi face placere sa va demonstrez ca in acest caz,softul e mai bun ca ”iarba”.Va mai amintiti din trecut?
            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

            Comentariu


            • Sa nu ma intelegeti gresit, domnule doctor.Regret faptul ca un jucator de valoarea dvs. sta pe bara.Cand poate juca bine, chiar si la open.Eu sunt mai slab ca dvs.(ati dovedit la București, jucand incalzire),dar m am calificat totusi la open.Nu cupele si medaliile conteaza,ci jocul in sine,atmosfera fabuloasa de la turnee,tot ce este angrenat in miscarea asta.

              Comentariu


              • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                Dar avand in vedere ca amandoi sunteti ?ierbari?,oricand sunt dispus sa joc cu voi ,sigur imi face placere sa va demonstrez ca in acest caz,softul e mai bun ca ?iarba?.Va mai amintiti din trecut?
                Placerea de-a juca impreuna e partea mea dottore!
                Ma tem insa ca amintirile despre trecut au ramas doar amintiri ca de', ne-am mai dezvoltat si noi.
                Adevarat, softul este superior ierbii.
                Si asa ca fapt divers, sunt primul care voteaza scoaterea materialelor insa stim cu totii ca practic este aproape imposibil. Suntem amatori.

                Respect.



                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • Postat în original de sorin_client Vezi post
                  Placerea de-a juca impreuna e partea mea dottore!
                  Ma tem insa ca amintirile despre trecut au ramas doar amintiri ca de', ne-am mai dezvoltat si noi.
                  Adevarat, softul este superior ierbii.
                  Si asa ca fapt divers, sunt primul care voteaza scoaterea materialelor insa stim cu totii ca practic este aproape imposibil. Suntem amatori.

                  Respect.
                  Cand afirmi ca v-ati dezvoltat,eu ma gandesc ca este adevarat ce spui,ai facut o burta mai mare si consistenta si sper ca nu ti-au crescut dioptriile.Dar totusi am observat la tine un progresat vizibil la capitolul eficienta la masa de joc,antrenamentele facute cu colegii tai din Botoșani,au determinat cresterea valorii tale tenisistice.Felicitari pentru progres.Asta nu inseamna ca te evit la masa de joc.Sper sa ne intalnim acolo(la masa de tenis)prin toamna.Vara este un sezon scurt si trebuie sa profitam la maxim de ea,prin desfasurarea si altor activitati ...sportive.Vara la masa de tenis din sala..Caldura mare(daca nu-i aer conditionat)-cresterea pulsului si a tensiunii arteriale=pericol de accident vascular cerebral, transpiratie excesiva-consum de apa in exces=dilatarea stomacului=mananci mai mult=cheltuiala suplimentara.Cand iesi afara,constati ca este mai racoare prin adierea vantului,mai multa lumina,parca ai face ceva de sezon=scaldatul in piscina,mersul pe munte(drumetie),gratare+bere si multe,multe alte activitati de sezon.Si nu uita ca sezonul cald pe la noi in nordul tarii,tine cam 3 luni,din care jumatate sunt ploi torentiale.
                  Acelasi Respect.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X